Filosofą Immanuelį Kantą ir rašytoją Thomą Manną sieja Kuršių nerija ir Karaliaučiaus kraštas. Įkvėptos šių sutapimų, unikalų vietos paveldą bei dvasią puoselėjančios Neringos bei Kaliningrado srities (Rusija) kultūros organizacijos inicijavo tarptautinį projektą, kuriuo siekiama plėtoti naujus kultūrinius mainus ir turizmą regione, vystyti vietos kultūros plėtrą ir skatinti istorinio paveldo išsaugojimą.
I.KANTAS VIEŠĖDAVO JUČIUOSE
Vis didesnį pagreitį įgauna šiemet startavęs išskirtinis, tarptautinis projektas „Immanuelis Kantas ir Thomas Mannas: Genius loci regiono dvasia“, sutrumpintai – „Kantomannia“. Jį finansuoja 2014–2020 m. Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programa. Jungtinės iniciatyvos partnerėmis tapo biudžetinė įstaiga Neringos muziejai ir valstybinė Kaliningrado organizacija „Katedra“.
I.Kantą (1724-1804) su Karaliaučiumi (tuomet Königsbergas) sieja, jog jis jame gimė ir mirė, o Mažosios Lietuvos JuČių gyvenvietėje (dabar Vesiolovka) 1746-1749 metais filosofas apsistodavo, kaip vietos evangelikų liuteronų kunigo sūnaus mokytojas.
XX a. pirmojoje pusėje T.Mannas (1875-1955) atostogauti su visa šeima atvykdavo į Nidą: iš pradžių – kaip turistas, vėliau kelerius metus iš eilės – į savo pastatytą vasarnamį.
Tiek kunigo namelis, tiek rašytojo vasarnamis išliko iki šių dienų. T.Manno name Nidoje jau daugiau kaip du dešimtmečius veikia jo memorialinis muziejus. Kunigo namas Vesiolovkoje rekonstruotas prieš dvejus metus – čia taip pat duris lankytojams atvėrė „Kanto namelis“.
T.MANNAS NIDOJE PASISTATĖ VASARNAMĮ
Anot Neringos muziejų direktorės dr. Linos Motuzienės, 2020-2022 m. vyksiančio projekto „Kantomannia“ metu vyks įvairios įdomios veiklos: nuo naujos ekspozicijos iki nemokamų ekskursijų tarp abiejų valstybių. „Šiemet jau pradėjome naujo turistinio katalogo rengimą, teikiamos specialistų konsultacijos, kaip patraukliai, šiuolaikiškai sukurti turistinį maršrutą Klaipėda-Juodkrantė-Nida-Kaliningradas-Vesiolovka. Šiuos darbus atlieka Neringos muziejai kartu su ekspertais“, – pasakojo ji.
Klaipėdą su I.Kantu sieja išlikusi jo vardo gatvė, buvusi I.Kanto mokykla, kurios pastate dabar veikia Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla, ir istoriniais duomenimis paremtas faktas, jog būtent anuometiniame Mėmelyje gyveno garsiojo filosofo senelis Hansas Kantas.
Ryškiausi Nobelio premijos laureato T.Manno pėdsakai veda į Kuršių neriją, Nidą, į kurią rašytojas pirmą kartą su žmona Katia atvyko 1929-ųjų vasarą. Jau 1930 m. Nidoje ant Uošvės kalno pagal architekto iš Klaipėdos Herberto Reissmanno projektą buvo pastatytas vasarnamis, kuriame rašytojas su šeima praleido tris vasaras (1930-1932 m.). Rekonstravus pastatą veikia vienas lankomiausių muziejų Vakarų Lietuvoje: rašytojo memorialinis muziejus.
2022 metais lankytojus turėtų nudžiuginti nauja su Kuršių nerijos istorija susijusi ir moderniomis priemonėmis parengta ekspozicija, kurios vienas pagrindinių akcentų – T.Manno pirmieji įspūdžiai apie pusiasalį, Nidą.
ORGANIZUOS NEMOKAMAS EKSKURSIJAS
Kadangi vienas iš pagrindinių tikslų – skatinti kultūrinį, turistinį bendradarbiavimą tarp abiejų šalių žmonių, bus organizuojamos ir nemokamos „Kantomannijos“ ekskursijos tarp Lietuvos ir Kaliningrado srities. Lietuvaičiai galės autobusais nuvykti į Karaliaučių bei aplankyti Vesiolovkoje įkurtą I.Kanto muziejų, o kaimynai – atvykti į mūsų šalį. Taip pat vyks įvairūs bendri renginiai.
Parodų architektas, dizaineris, T.Manno memorialinio muziejaus ekspozicijos autorius Saulius Valius su komanda jau pateikė partneriams Kaliningrade savo viziją, koks sprendimas istorinį kunigo namelį Vesiolovkoje paverstų moderniu muziejumi, lankytoją įtraukiančiu į klasikinės vokiečių filosofijos pradininko I. Kanto idėjų pasaulį.
Projekto biudžetas – 408.317 Eur. Finansuojamos programos suma 367.485 Eur
Parengta pagal Neringos muziejų informaciją.
Titulinė nuotrauka: Thomo Mannno memorialinis muziejus Nidoje. Foto: Neringos muziejų.
Drdr
( 2020-11-25 )
Reikėtų paminėti, kad iš Kuršo kilęs Kanto prosenelis gyveno Kantvainių kaime dabartiniame Klaipėdos rajone, o Imanuelis Kantas mokėsi Karaliaučiaus Frydricho kolegijoje,kurioje tuo metu buvo dėstoma lietuviškai.