images_phocagallery_2646_Mies priz par Kau1_pav_2646_Mies priz1_tit

MODERNIZMAS IŠ BARSELONOS RANKŲ [ I ]:// L.MIES VAN DER ROHE PARODA

Rengti architektūrinius „čempionatus“, o juo labiau pretenduoti į objektyvią architektūrinę tiesą visoje Europoje gali tik labai savimi pasitikinti ir rizikuoti nebijanti organizacija. Juoba, kad vertinami laiko nepatikrinti, dar „šilti“ architektūros objektai, už kuriuos laiduoti reikia ir drąsos, ir atsparumo spaudimui, ir, neabejotinai, – šiuolaikinės architektūros išmanymo. Šio ambicingo sumanymo būtent ir ėmėsi Barselonos miestas, prieš 25 metus įkūręs L. Mies van der Rohe fondą.

Kažkada L.Mies van der Rohe paviljono užkulisiuoseBarselonos mero Pasqual Maragall paklausiau ar imdamasis modernios architektūros vėliavnešio vaidmens Europoje ir skirstydamas progresyvios architektūros “nobelius”, miestas neketina pasiskelbti ir Europos “architektūros sostine”..? Mes faktiškai jau esame architektūros sostinė, atsakė meras.

Anot katalonų lyderio, visa Europa įsidėmėjo, kad Barselona remia visa, kas progresyvu, profesionalu ir originalu. O pats miestas, ne tik propaguodamas pažangią architektūrą senąjame žemyne, bet ir sudarydamas sąlygas architektūros didmeistriams realizuoti savo idėjas mieste, būtent ir tapo sektinu tarptautiniu pavyzdžiu, nenaudodamas jokių jėgos ar administracinių svertų.

BARSELONOS PAVILJONAS – AMŽINAI JAUNOS MODERNYBĖS VEIDAS

Verta prisiminti, kad Barselonos miestas, pasirinkęs progresyviąją architektūrą savo kelrodžiu, pirmiausiai “nuo nulio” atstatė sunaikintą dieviško grynumo modernios architektūros šedevrą – 1929-ųjų Vokietijos paviljoną pasaulinėje EXPO parodoje. Anot barseloniškių architektų, užduotis tikrai nebuvo lengva, kadangi L.Mies van der Rohe archyvas per karą buvo sunaikintas, jokių brėžinių neišliko ir žymiojo metro mokinys, vadovavęs paviljono atkūrimui, galėjo remtis tik negausiomis tarpukario nuotraukomis, savo intuicija ir labai šykščia archeologija.

Taigi,berods 1986-aisiais,atstačius paviljoną, talentingo vokiečių architekto Liudviko Mies van der Rohe kūrinys Barselonoje, tampa ryškiu tarptautiniu moderniosios architektūros simboliu. Savotišku amžinai jaunos modernybės veidu.

Po poros metų paviljone imami teikti L.Mies van der Rohe architektūriniai apdovanojimai, o nuo 2001-ųjų, Barselonos paviljone teikiamas apdovanojimas jau laikomas ir visos Europos moderniosios architektūros „nobeliu“.

7 LIETUVIŠKI PROJEKTAI 335 PROJEKTŲ TURNYRE

Kas du metai rengiamame L.Mies van der Rohe apdovanojimo konkurse dabar dalyvavo 335 architektūros objektai iš 37 Europos šalių. Kandidatus tradiciškai siūlė nacionalinės architektų sąjungos ir nepriklausomi ekspertai, kurių yra apie 70. Lietuvą šių metų svarbiausiame Europos architektūros turnyre atstovavo kaip niekada daug – net 7objektai.

Svencelės jėgos aitvarų ir burlenčių centrą, kandidatavusį dėl Jaunojo architekto premijos, (Andrės Baldišiūtės komanda) ir Namą Braškių gatvėje, Kaune (G.Natkevičius ir partneriai) pasiūliau aš, kaip nepriklausomas fondo ekspertas Lietuvai, o Kėdainių krematoriumą  (G.Natkevičius ir partneriai), „Žalgirio“ areną Kaune (E.Miliūno studija), Gaisrinę Vilniuje  (Laimos ir Ginto projektai), Vilniaus universiteto biblioteką (Paleko Arch studija) ir Kūrybines dirbtuves „Beepart“ Vilniuje (Simonas Liuga ir Andrius Ciplijauskas) – moderniosios architektūros turnyrui rekomendavo Lietuvos architektų sąjunga.

Beje, šių metų konkursas šiek tiek skiriasi nuo ankstesniųjų – pateikta daugiau viešųjų erdvių projektų ir socialinių objektų. Gal tai krizės krečiamos Europos požymis, o gal ir didesnio dėmesnio sulaukianti ne prabangos architektūra.

DISKUSIJOJE „NAUJOS KRYPTYS“ ĮVARDINTOS PAŽANGOS GAIRĖS

Apie tai šiek tiek buvo minėta ir Fondo diskusijoje „Naujos kryptys“, atidarant parodą „Žalgirio“ arenoje, kurioje dalyvavo Fondo atstovas Ivan Blasi, finalininkas, turgaus halės Gente autorius Wim Menten ir VDU daktarė Jūratė Tutlytė, festivalio KAFe 2013 vadovas Gintaras Balčytis, bei šių eilučių autorius.

Europa pagrįstai gali didžiuotis savo viešojo sektoriaus statiniais ir tai dar kartą patvirtina 2013-ųjų L.Mies van der Rohe konkurso finalas. Čia – koncertų salė, senamiesčio turgus, senelių namai muzikos mokykla ir dvi miesto viešosios erdvės. Visi išskirtinės architektūros kūriniai gimė architektūriniuose konkursuose.

Deja, diskusijoje teko prisipažinti, kad vargiai tikėtina, jog artimiausiais metais lietuvių architektų kūriniai gali pretenduoti į L.Mies van der Rohe rinktinę kolekciją, jau nekalbant apie finalą. Kol mūsų viešųjų pirkimų konkursai grindžiami principu „geriausias tas, kuris pigiausias“ ir kol konkursų organizavimas bei „teisėjavimas“ yra tokio menko lygio – tiesiog neįmanoma, kad geras, išmintingas, aplinkai darnus projektas taptų mūsų gyvenimo norma. Ir būtų labai trumparegiška šiuo atveju kaltinti vien architektus…

Būkime atviri – mūsų architektūra gimsta pagal kitokias taisykles nei Europoje. Jos kraujyje yra tiesiog per mažai europietiškos kultūros ir per daug sovietiškos konjunktūros puvinio. Beje, būtent šis aspektas ypač išryškėja bendroje architektūros rikiuotėje Barselonoje.

MIESTO VADOVAI SUSIDOMĖJO BARSELONOS PAVYZDŽIU

Maloniai nustebino Kauno meras Andrius Kupčinskas, kuris parodoje rado nemažai įdomaus, o ypač – galimybių pasimokyti iš Barselonos, kaip architektūrą įdarbinti nuolatiniam miesto savitumo stiprinimui ir tarptautinio žinomumo didinimui. Ar Kaunas pasuks šiuo keliu, patikėti nelengva, nes kol kas urbanistinio mąstymo apraiškų mieste yra labai nedaug, o ir tos pačios, pasiekę savivaldybės slenkstį deformuojasi iki karikatūrinių pavidalų.

Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinio padalinio šefas Svaigedas Stoškus pripažino, kad daugelis parodoje eksponuojamų objektų paveldiniame kontekste jam nėra žinomi, tačiau labai įdomūs ir verti dėmesio. Jis pastebėjo, kad eksponuojami modernios architektūros intervenciniai projektai yra drąsūs, bet pasižymi ir akivaizdžia pagarba paveldiniam autentui. S.Stoškus sutiko, kad tokia realizuotų objektų sudėtingame kontekste patirtis galėtų labai praversti Kaunui.

PARODA ATĖJO Į KAUNĄ NELENGVAI

Pirmojo Kauno architektūros festivalio KAFe 2013 vadovas Gintaras Balčytis, kurio asmeninėmis pastangomis Barselonos kolekcija, šiaip jau lankanti tik pagrindines Europos ir pasaulio architektūros centrų sales, pirmąkart užsuko į Baltijos regioną, sakė, kad derybos dėl parodos truko beveik du metus, kol pavyko pralaužti metropolinį lukštą.

Bendras parodos vizito į Kauną biudžetas yra toks nemandagus, kad net nepatogu jį garsiai skelbti. Tačiau, pati galimybė festivaliniame KAFe 2013 formate neskubant patyrinėti „šventųjų“ lipdytus puodus, atperka. Juoba, Kaunas metų pabaigoje bus minimas ir MoMA Niujorke, kur didelio L.Mies van der Rohe renginio metu bus pateikta parodos apsilankymų svarbiausiuose Europos architektūros centruose retrospektyva: Milanas, Venecija, Viena, Kopenhaga, Kaunas…

[ laukite tęsinio ]

Komentarai

 1. Dekui uz pastebejima. Zinoma – Achenas yra priesingame Vokietijos pakrastyje. Toli nuo Rytprusiu. Nepatikrinau saltinio. Pasitaisysiu.
  Ar dar yra kokiu priekaistu, ar jau galima transliuoti Antra dali…?

 2. JPN teisus dėl Mies van der Rohe,o Rytprūsiuose (Karaliaučiuje) gimė kitas garsus vokiečių architektas,Mieso amžininkas Bruno Taut,tad informacinis tikslumas pilotas.lt nepakenktų.

 3. radot apie ka diskutuoti. darbus jus geriau paziurekit.

 4. meistras, atrodo, buvo neblogas marketingo zaidejas. taigi, ta komplikuota pavarde greiciausiai sukonstruota nelabai gilinantis i koki nors architekturos kritiku patoguma ir logika. bet miesas man vistiek patinka. jis buvo kietas. ne siuksle, ne juozaitis ir ne natkevicius.

 5. Ir paroda, ir šis straipsnis apie ją yra vertinga mūsų ir mūsų miesto kultūros dalis. Ko, beje, nepasakysi apie kai kuriuos komentarus …

 6. esat nuobodus kuiliai

 7. jusu tobulas ir izvalgus sukelia tam tkru nerangumos problemu musu tinklapiui, ble.
  Vienok, jus esat giliai teisus, kad talentingas vokieciu akmentasys tapo savo ir savo motkeles „van der Rohes“ zaideju ir gudziai suzaide tuos architekturiunius zaidimeliius su tam sykiui partnerukais…

 8. Nuostabu, kad ši paroda atkeliavo net į Kauna. Didelė garbė ir savotiška reklama miestui. Nuoširdžiai, kolegiškai dėkinga visiems (ypač Gintarui ir rėmėjams), kas prisidėjo prie šios parodos pasirodymo – tai nelengvas ir ko gero nedėkingas užsiėmimas. Kas bent kartą dirbo panašų darbą, supranta jo rezultatų kainą.
  Ir smagu Audry, kad operatyviai ir išsamiai informuoji apie renginius, tai svarbu ir būtina.

 9. „…Talentingo vokiečių (beje,kilusio iš Rytprūsių) architekto Liudviko Mies van der Rohe….“ O,kažkas naujo! Seni šaltiniai teigia, kad būsimasis architektas Ludwigas Mies van der Rohe gimė akmentašio šeimoje Vokietijos Aacheno mieste netoli Olandijos sienos (gal dėl to prie savo tėvo pavardės Mies pridėdamas motinos mergautinę pavardę Rohe,praturtino olandams įprastu (nors gana paplitusiu ir Aacheno apylinkėse) priedėliu van der,nes vokišką priedėlį von der galėjo turėti tik kilmingieji. Gal Pilotas turi naujesnių duomenų?

 10. ekspozicija kukloka, lyginant su euforisku pristatymu. labai jau kukli vizuali medziaga. ir nuotraukeles ir breziniai biskeli studentiski.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Mies van der Rohe

PRIKĖLĖ MODERNISTINĮ PROJEKTĄ: JAV realizuojama sena L. Mies van der Rohe idėja

2021 birželio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Jungtinių Amerikos valstijų Indianos universitetas nusprendė prikelti ilgam pamirštą architekto Ludwig Mies van der Rohe projektą. Jau šį rudenį universiteto miestelyje planuojamas atidaryti statinys bus pritaikytas meno

Aires Mateus

ARTĖJA KAFe 2019 KULMINACIJA: Kaune rinksis architektūros žvaigždynas

2019 lapkričio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno architektūros festivalis KAFe 2019 artėja prie savo kulminacijos. Lapkričio pabaigoje Kaune rengiamame Architektūros Forumą tema „Įženklinanti architektūra – kurianti ar griaunanti miesto tapatybę?“ dalyvaus

Vaidas Petrulis

PAVELDAS KAIP KONFLIKTAS: V.Petrulio knygos pristatymas socialinės įtampos fone

2019 lapkričio 71 KomentarasPILOTAS.LT

Kaune rengiamas architektūros istoriko Vaido Petrulio monografijos „Paveldas kaip konfliktas: metodologinės Lietuvos XX a. architektūrinio palikimo vertinimo prielaidos“ pristatymas. Renginys įvyks nesilpstant statybų prie paminklinės

Erik Bryggman

ARCHITEKTŪRA IŠ SUOMIJOS: E.Bryggmano paroda Kauno menininkų namuose

2019 spalio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno architektūros festivalis KAFe 2019 atidaro parodą , skirtą žinomam Suomijos architektui Erikui Bryggmanui. Tai vienas iš svarbiausių šiaurietiško klasicizmo, funkcionalizmo ir naujojo empirizmo architektūros

Studijų KAFe 2019

ARCHITEKTŪRA BE SIENŲ: Turnyrą „Studijų KAFe“ laimėjo dialogą su Ąžuolynu kūrę lenkų studentai

Kaune ką tik praūžė tarptautinis turnyras „Studijų KAFe 2019“, kuriame rungėsi architektūros studentai iš įvairių Europos šalių. 1-ąją vietą ir 1.000 eurų premiją jame laimėjo Vroclavo

Andrius ir Lukas Paulauskai

PAVELDOSAUGOS HAKATONAS: „Pokemon Go“ ir virtualus plaktukas

2019 rugsėjo 30Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune įvyko pirmasis architektūros paveldosaugos hakatonas Lietuvoje. Pagal Kauno architektūros festivalio KAFe 2019 programą organizuotame reginyje iš viso pristatytos 9 idėjos, iš kurių 2 sulaukė

Herithon'19

INTERAKTYVAUS PAVELDO HAKATONAS: 48 valandų KAFe 2019 renginys Kaune

2019 rugsėjo 27Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno architektūros festivalis (KAFe 2019) rengia pirmąjį Lietuvoje interaktyvaus paveldo hakatoną „Herithon’19“. Tai 48 valandų renginys skirtas naujai pažvelgti į paveldą Kauno mieste. Interaktyvaus paveldo

Alfredas Paulauskas

KAUNO ARCHITEKTŪROS FESTIVALIS: Knygos apie architektą A.Paulauską pristatymas

2019 rugsėjo 24Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau rašė apie ką tik įvykusį Kauno architektūros festivalio atidarymą ant nebaigto statyti gelžbetoninio viešbučio stogo antrojo šalies miesto centre. Pagal KAFe 2019 programą

Ant nebaigto statyti "Britanikos" viešbučio stogo surengę Kauno architektūros festivalio KAFe 2019 atidarymą, architektai su šiuo pastatu atsisveikino dar pernai rugsėjį

ARCHITEKTAI ANT STOGO: Įžanga į festivalį „KAFe 2019“ skatino pasižvalgyti ir diskutuoti

Ką tik prasidėjęs Kauno architektūros festivalis KAFe 2019 savaitgalį atidarytas kiek neįprastu būdu. Architektus ir kitus besidominčius architektūra, festivalio organizatoriai sukvietė ant nebaigto statyti 13

KAFe 2016

2 MĖNESIAI ARCHITEKTŪROS: KAFe 2019 kviečia diskutuoti apie įženklinančią architektūrą

2019 rugsėjo 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kaip jau skelbė PILOTAS.LT, rugsėjo 21-ąją prasideda Kauno architektūros festivalis KAFe 2019. Šių metų renginio tema „Įženklinanti architektūra – kurianti ar griaunanti miesto tapatybę?“ kviečia

Villa Tugendhat

NESENSTANTI MODERNIZMO KLASIKA: Vilos Tugendhat paroda Kaune

2019 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete jau galima apžiūrėti parodą, skirtą venam nesenstančių architekto Ludwig Mies van der Rohe moderniosios architektūros šedevrų – vilai Tugendhat. Iki

KAFe 2019

ĮŽENKLINANTYS PASTATAI: „KAFe 2019“ atidarymas ant „Britanikos“ stogo

2019 rugsėjo 162 KomentaraiPILOTAS.LT

Kaune atidaromas Kauno architektūros festivalis „KAFe 2019“. Apie miestą įženklinančius pastatus kviečiančio diskutuoti renginio atidarymui organizatoriai parinko vieną kontraversiškiausių Kauno miesto pastatų – nuo sovietmečio

Marcel Iancu namas

BE MŪSŲ: Modernizmo namų revitalizacija

2019 liepos 12Be komentarųPILOTAS.LT

Barselonoje įsikūręs Mies van der Rohe fondas, Briuselio Menų centras BOZAR ir Neapolio Federiko II universitetas ėmėsi kilnios misijos – Europos modernizmo architektūros gyvenamųjų namų

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

KAUNO ARCHITEKTŪROS FESTIVALIS 2019: Programos pristatymas-susitikimas

2019 gegužės 28Be komentarųPILOTAS.LT

Birželį prasideda trečiasis Kauno architektūros festivalis – KAFe 2019. Pagrindiniai šio tarptautinio architektūros įvykio renginiai tradiciškai suplanuoti rudenį, tačiau festivalio komanda su  programa pasiryžusi supažindinti jau šį ketvirtadienį.

Mies van der Rohe

APIE GYVENIMĄ IR ARCHITEKTŪRĄ: Komiksų knygos „Mies“ pristatymas Barselonoje

2019 balandžio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Mies van der Rohe paviljone, Barselonoje įvyks komiksų knygos „Mies“ pristatymas. Leidyklos „Grafito Editorial“ išleista komiksų knyga, skirta vieno garsiausių XX amžiaus architektų – Ludwigo

Studijų KAFe

KAFE 2019: Studentai nagrinės architektūros vietoženklių Kaune temą

2019 vasario 14Be komentarųPILOTAS.LT

Kas trejus metus organizuojamas Kauno architektūros festivalis KAFe tradiciškai surengia tarptautinę studentų parodą-konkursą. Šiemet Lietuvos bei užsienio šalių architektūros studentai kviečiami giliau panagrinėti ar vietoženklių architektūrą kuria,

Mies van der Rohe

DU MALONUMAI SYKIU: Barselonos architektūros šedevras laukia… skaitytojų

2018 balandžio 191 KomentarasPILOTAS.LT

Garsusis Mies van der Rohe paviljonas Sant Jordi parke, Barselonoje pavirto Skaitymo paviljonu. Statinį valdantis Mis van der Rohe fondas įsitikinęs, kad kultūrinių knygų skaitymas

Latvijos nacionalinis muziejus Rygoje; arch. „Processoffice“, „Andrius Skiezgelas Architecture“

MIES VAN DER ROHE RINKIMAI 2017: Tarp 356 pretendentų – 9 lietuvių architektūrinės realizacijos

Kas dvejus metus Barselonoje iškilmingai įteikiamas Europos sąjungos šiuolaikinės architektūros apdovanojimas – Mies van der Rohe premija – vienas prestižiškiausių architektūros apdovanojimų ne vien pačioje

images_pulsas_foto_4826_kafe_kn_160927_e02_bra

FINALINIS „KAFE 2016“ AKORDAS://PARODOS-KONKURSO „ŽVILGSNIS Į SAVE“ RENGINIAI

Nuo rugsėjo pradžios Laikinojoje sostinėje šurmuliuojantį Kauno architektūros festivalį „KAFe 2016“ užbaigs skambus finalinis akordas – parodos-konkurso „Žvilgsnis į save 2015-2016“ renginiai. Vyks tarptautinės vertinimo

images_pulsas_foto_4821_greno_fr_161000_e02_xxx

GRENOBLIO ARCHITEKTŪRA://SAVITOS ARCHITEKTŪRINĖS KOLORISTKOS MIESTAS

Kauno architektūros festivalis KAFe 2016 suteikia progą susipažinti su savita Grenoblio (Prancūzija) architektūra. Puikios kokybės fotografijose pateikti architektūros pavyzdžiai puikiai iliustruoja, kad Grenoblyje vertintina ir

images_pulsas_foto_4820_tarpu_pa_161000_e02_xxx

STUDENTIŠKAS EKSPERIMENTAS://TARPUKARIO ARCHITEKTŪRA, VIRTUALI PLATFORMA

Šiandien Kaune atidaroma Aukštųjų mokyklų architektūros studentų – bakalaurų ir magistrų – baigiamųjų darbų paroda-konkursas Kauno miesto centrinės dalies temomis „Restart Your City Center“. Ją

images_straipsniu_foto_4759_kafe_kn_160900_e01_bra

KAFE2016 ĮGAUNA PAGREITĮ://PASKAITOS, POKALBIAI, PARODŲ ATIDARYMAI

Įpusėjus rugsėjui, Kauno architektūros festivalis KAFe2016 įgavo pagreitį. Numatomoje intensyvioje savaitėje LR ambasadorius prie UNESCO Arūnas Gelūnas jame diskutuos apie Kultūros paveldą ir bendruomenes, politikas

images_straipsniu_foto_4742_medin_es_100700_e01_bra

MEDINIO PAVELDO ATGIMIMAS ESTIJOJE://KAFE PASKAITA, PARODA, DISKUSIJA

Žaliakalnio, Šančių, Vilijampolės medinė architektūra Kaune, Žvėryno, Šnipiškių mediniai namai Vilniuje, XX amžiaus pirmoje pusėje praeivius žavėję savo ornamentiniais pjaustinėjimais, stiklintomis verandomis, mansardomis, šiandien dažnai

images_straipsniu_foto_4734_miesva_cz_160900_e01_xxx

BAUHAUZO DVASIOS MIESTAS://KAFE2016 PRISTATO ČEKŲ MODERNIZMO ARCHITEKTŪRĄ

Pagal architektūros festivalio „KAFe“ programą Kaune atidaroma paroda „Brno – Bauhauzo dvasios miestas“. Joje eksponuojami XX a. pradžios šio Čekijos miesto pastatai, kurių architektūra patyrė

images_pulsas_foto_4726_kafe_kn_160900_e01_xxx

KRYPTIS – KAUNAS://ARCHITEKTŪROS FESTIVALIS PRASIDĖS MIESTO PLANŲ PRISTATYMU

Laikinojoje sostinėje prasideda antrasis Kauno architektūros festivalis – KAFe2016. Jo tema „Restart your city center“ apima centro grąžinimą miestui ir bendruomenių vaidmenį šiame procese. Tema