Kaune ką tik praūžė tarptautinis turnyras „Studijų KAFe 2019“, kuriame rungėsi architektūros studentai iš įvairių Europos šalių. 1-ąją vietą ir 1.000 eurų premiją jame laimėjo Vroclavo technologijos universiteto studentai iš Lenkijos – Paulina Gorecka, Lukaszas Gnatekas ir Veronika Kessler – išplėtoję idėją Multikultūrinio studentų centro, kuris mezga architektūrinį dialogą su Kauno ąžuolynu. 2-ąją ir 3-ąją vietą šiame architektūros idėjų turnyre užėmė Kauno technologijos universiteto absolventai Martynas Kilius bei Luiza Sevelė (Luiza Sevele), gvildenę Pasaulio tautų teisuolių centro su memorialu bei Turgaus forumo Kaune temas.
STUDENTAI NAGRINĖJO 5 KAUNO VIETAS IR TEMAS
Kas trejus metus rengiamas Kauno architektūros festivalis KAFe jau trečią kartą atiduoda duoklę ir architektūros studentams. Pagal šio festivalio programą rengiamas turnyras „Studijų KAFe“ – skirtas Lietuvos ir užsienio aukštųjų architektūros mokyklų studentų kūrybiškumo skatinimui ir idėjų dalinimuisi. Festivalis „KAFe 2019“ studentams patiekė 5 skirtingas vietas bei aktualias Kaunui temas: „Pasaulio tautų teisuolių centras ir Memorialas Kaune“ (idėja – sukurti statinį ir memorialą, galintį įprasminti darbus, kurį įvykdė įvairiu tautybių žmonės, gelbėdami žydus II pasaulinio karo metu); „Emmanuelio Levino vardo filosofijos centras ir skveras V.Putvinskio g. Kaune“ (idėja – tarptautinis filosofijos mokslo centras, papildantis jau esantį edukacijos ir mokslo institucijų tinklą mieste, atviras visuomenei ir skatinantis laisvos minties vystymąsi Kaune, Lietuvoje ir pasaulyje; „Multikultūrinis studentų centras Vydūno al. Kaune“ (idėja – tarptautinis studijų komunikacijos centras, papildantis jau esantį edukacijos ir mokslo institucijų tinklą mieste, atviras visuomenei ir skatinantis akademinį bendradarbiavimą Kaune, Lietuvoje ir pasaulyje); „Turgaus forumas M. K. Čiurlionio g. Kaune“ (užduotis – suprojektuoti objektą, kuris pasižymėtų originalia vizualine raiška, funkcijų įvairove ir organiškai įsilietų į Kauno centro urbanistinį kontekstą); „Žemųjų Šančių bendruomenės centras, Juozapavičiaus pr./Mažeikių g., Kaunas“ (centro paskirtis – ne tik tenkinti augančius kultūrinius ir socialinius bendruomenės poreikius, bet ir suteikti galimybę jauniems startuoliams plėtoti savo verslo idėjas). Turnyro projektų autoriai taip pat turėjo paisyti pagrindinės „KAFe 2019“ temos – „Įženklinanti architektūra“. Studentų turnyro kuratoriai: Kauno technologijos universitetas, Statybos ir architektūros fakultetas (Laura Jankauskaitė-Jurevičienė, Aušra Mlinauskienė, Jurga Vitkuvienė).
TURNYRO NUGALĖJUS ĮKVĖPĖ ĄŽUOLYNAS
Turnyrui „Studijų KAFe 2019“ iš viso buvo pateiktos 23 architektūrinės idėjos. Daugiausia – Kauno technologijos universiteto architektūros studentų, tačiau nemažai dalyvių buvo ir iš užsienio architektūros mokyklų – Bulgarijos, Italijos, Lenkijos, Vengrijos, Vokietijos. Reikia pastebėti, jog būsimieji architektai mieliausiai nagrinėjo Emmanuelio Levino vardo filosofijos centro ir skvero temą – jai skyrė net 8 savo projektinius sumanymus. Žymiai mažiau studentus domino Pasaulio tautų teisuolių centro ir Memorialo (3), Žemųjų Šančių bendruomenės centro (2) ar Turgaus forumo (4) temos. Festivalio „KAFe 2019“ organizatoriai turnyro „Studijų KAFe 2019“ idėjas vertinti patikėjo architektūros portalui PILOTAS.LT (architektas Audrys Karalius ir architektūrologas Almantas Bružas). Vertinama buvo anonimiškai.
Išanalizavusi visus turnyro darbus, žiuri 1-ąją vietą ir 1.000 eurų premiją paskyrė architektūros bakalaurą bei magistrą Vroclave (Lenkija) studijuojantiems Paulinai Goreckai, Lukaszui Gnatekui ir Veronikai Kessler (Paulina Górecka, Łukasz Gnatek, Weronika Kessler). Projekto autoriai iš Vroclavo technologijos universiteto portalui PILOTAS.LT vėliau papasakojo, jog Multikultūrinio studentų centro Kaune idėją išplėtojo visiškai savarankiškai – greta savo architektūrinių studijų bei neturėdami projekto vadovo. Studentai Ąžuolyno parką įsivaizdavo kaip svarbių miesto taškų sankirtoje esančią vietą, kurioje įtupdomas Multikultūrinis studentų centras rodytų pagarbą aplinkai, tačiau būtų patrauklus studentams, miestiečiams ir lankytojams. „Kilstelėtas pirmasis aukštas, į vidų įsileisti žalumynai ir panaikinti slenksčiai, pasitelkus pagodų ar paviljonų stiliaus formas, išreiškia laisvę ir atvirumą“ ,– savo pagrindinę projekto idėją architektūros portalui PILOTAS.LT išdėstė turnyrą „Studijų KAFe 2019“ laimėjusio opuso autoriai.
IT HOLOKAUSTO AUKA, BESISLEPIANTI UŽ TEISUOLIO
2-ąją vietą KAFe studentų turnyre laimėjo Martynas Kilius, kurio parengtas Pasaulio tautų teisuolių centro ir memorialo projektas, vertinant, nuo nugalėtojų atsiliko vos per plauką. Pasak turnyro 500 Eur. premiją bei KTU architektūros bakalauro 10-uką su šiuo jautriu savo architektūros projektu (vadovas – architektas Gintaras Balčytis) „užsidirbusio“ autoriaus, memorialo idėja, tai skatinimas nepamiršti tragiškų istorijos įvykių ir herojų. „Projektuojamas memorialo pastatas į aplinką įsilieja užstatymo linija ir aukščiu, bet kontrastuoja švarios sienos estetika – langų ir durų stoka. Pagrindinis pastato tūris slepiasi už sienos, tai lyg holokausto auka besislepianti už teisuolio“, – savo architektūrinį sumanymą portalui PILOTAS.LT atskleidė laimingas turnyro prizininkas, šiuo metu, beje, dirbantis asistentu architektūros ir interjero dizaino studijoje, Slovakijoje. Projektuodamas M.Kilius apdairiai stengėsi pagerinti esamą situaciją: išnaudojo šlaito dalį – sukūrė miesto terasa, išsaugojo ir pagerino cirkuliacinę jungtį sklype. Kauno fotografijos galerijoje įvykusiame turnyro rezultatų pristatymo renginyje, kuriame dalyvavo ir M.Kiliaus architektūros dėstytojai, šie sprendiniai buvo sutikti ovacijomis.
KŪRĖ GYVYBINGĄ MIESTO APLINKĄ
Turnyro „Studijų KAFe 2019“ 3-ąją vietą bei 300 Eur. premiją „nuskynė“ latvė Luiza Sevelė, šiuo savo projektu KTU pernai apgynusi architektūros bakalaurą (vadovas Martynas Marozas).
L.Sevelės suprojektuotas Turgaus forumas M.K.Čiurlionio gatvėje, Kaune išsiskyrė autorės urbanisitinės minties grynumu bei aukšta projekto pateikimo grafine kultūra. Vertinimo komisijai sudarė įspūdį profesionaliai atlikto urbanistinio darbo, kuris nepadarytų gėdos ir labiau patyrusiam specialistui. „Man tai buvo ir galimybė, ir iššūkis sukurti erdvę, kuri galėtų sustiprinti esamą turgų ir veikti ir kaip socialinė bei kultūrinė erdvė, kurioje visų amžiaus grupių žmonės galėtų susitikti bei praleisti laiką. Todėl mano projektas buvo sutelktas į kūrimą gyvybingos miesto aplinkos su naujomis funkcijomis, naujomis tipologijomis ir galimybėmis jos vartotojams“, – pažymėjo šio projekto autorė, savo studijų KTU metu besistažavusi įvairiose šalyse. Šiuo metu ji, deja, yra jau atitrūkusi nuo urbanistikos – Suomijoje, Alvaro Aalto universitete siekia interjero architektūros magistro laipsnio.
IEŠKOJO SOLIDUMO, ĮŽENKLINIMO IR ŠANČIŲ DVASIOS
Turnyro „Studijų KAFe 2019“ vertinimo komisija ryškesnių darbų autoriams taip pat paskyrė 3 paskatinamuosius diplomus. Vieną jų laimėję Italijos Milano politechnikos instituto studentai Antonas Bondarchukas ir Cecilia Armellini, kurdami Emanuelio Levino vardo filosofijos centrą ir skverą, vykdė solidžių architektūros formų paieškas. Tą pačią vietą ir temą gvildenusi KTU architektūros studentė Aistė Kundrotaitė pasiūlė vertikaliu akcentu įženklinantį architektūros akcentą, kuris derėtų su gretimais Kauno tarpukario pastatais bei Prisikėlimo bažnyčia ant Žaliakalnio šlaito. Diplomo taip pat nusipelnė ir Velislava Petrova iš Bulgarijos architektūros, inžinerijos ir geodezijos universiteto, savo projektu užkabinusi Kauno Žemųjų Šančių dvasią ir buvusio kino teatro „Taika“ vietoje pabandžiusi surežisuoti „gyvą“ vietos bendruomenės centro architektūrinį paveikslą.
Nors šių metų architektūros studentų turnyras „Studijų KAFe 2019“ nepasižymėjo itin aukštu dalyvių profesionalumo lygiu (dalyvavo skirtingų kursų ir pasiruošimo lygio studentai) ar dideliu jų skaičiumi (ypač nuvilia Lietuvos aukštųjų architektūros mokyklų nesidomėjimas vieninteliu šalyje architektūros festivaliu), tačiau buvo naudingas ne vien kaip galimybė išbandyti savo jėgas platesniuose vandenyse patiems architektūros patiems studentams, bet ir atkreipiant jaunųjų užsienio architektūrinių pajėgų dėmesį į Kauną bei apskritai Lietuvą. Kauno erdvėse gana tvirtai besijautę architektūros studentai iš užsienio dar kartą patvirtino, jog šiuolaikinė architektūros kalba neturi sienų.
Tarptautinio architektūros turnyro „Studijų KAFe 2019“ darbų ekspoziciją vis dar galima apžiūrėti bei su studentų darbai iš arti susipažinti Kauno senamiestyje, Arkikatedros bazilikos pašonėje. Foto: ©PILOTAS.LT
Aktualias Kauno vietas bei temas nagrinėjančius architektūros studentų projektus giliau giliau analizavo vos keli neabejingi architektūros profesionalai. Foto: ©PILOTAS.LT