images_straipsniu_foto_2279_kratos_tit

SELEKTYVI LAISVĖ://KRATOS MENININKŲ NAMUOSE ŠOKIRAVO VISUOMENĘ

Prieš kelias dienas Lietuvą supurtė neįprasta žinia: tiriant bylą dėl namuose gimdžiusių moterų, Vilniaus prokurorų nurodymu buvo atliktos kratos kino menininkų Ramūno Abukevičiaus ir Inesos Kurklietytės namuose bei architekto, poeto ir multikultūrininko Tomo S.Butkaus namuose Vilniuje. Stebina ne tik pareigūnų veikimo pobūdis ir pasirinktos priemonės „įkalčių išgavimui“, bet ir staiga akivaizdžiai susiaurėjusios asmens laisvės ribos.

Tomas S.Butkus sakė portalui PILOTAS.LT, kad po prokuratūros atliktos kratos mažamečių vaikų akivaizdoje, jis jaučiasi šiurkščiai pažemintas ir išprievartautas. „Dar niekad taip akivaizdžiai man nebuvo pademonstruota, jog antihumaniška sovietinė kitaip mąstančio žmogaus gniuždymo sistema iš tikrųjų tebeveikia Lietuvos respublikoje, nors oficialios iškabos ir seniausiai pakeistos,“- sakė sukrėstas architektas.

T.S.Butkus teigė, kad parodomojo teisingumo vardan atlikti išpuoliai prieš menininkus, jo manymu, yra gryniausia jėgos demonstracija prieš įvairias laisvamanybes, nelojalias „tvirtos rankos“ politikai.

Dėl necivilizuoto Prokuratūros elgesio su žymiais meninnkais sureagavo ir kūrybinės organizacijos, išplatinusios Atvirą Laišką valstybės vadovams.

ATVIRAS LAIŠKAS AUKŠČIAUSIEMS LIETUVOS VALDŽIOS ATSTOVAMS

Vasario 19 d. Lietuvos menininkų Ramūno Abukevičiaus ir Inesos Kurklietytės namuose Vilniuje buvo atlikta Vilniaus apygardos prokuratūros sankcionuota krata.

Ankstų rytą mažamečių vaikų akivaizdoje šešių pareigūnų vykdytos namų apieškos metu buvo paimti I.Kurklietytės dokumentinio filmo „Lengvas raganavimas“ įrašai, kompiuteriai, skaitmeninės laikmenos, kitos menininkų darbui reikalingos medžiagos. Kratos, paimant kompiuterius ir laikmenas su jose saugomais kūriniais, eskizais bei rankraščiais, buvo atliktos ir kitų menininkų, kaip antai architekto, poeto, vizualiųjų menų atstovo Tomo S.Butkaus, namuose.

Tokie veiksmai, grubiai pažeidžiantys kūrybos laisvę ir apskritai žmogaus teises, Lietuvos meno kūrėjams kelia nerimą ir rūpestį dėl pagarbos demokratiškumo principams stokos, dėl asmens saugumo, jo privatumo bei teisių apsaugos ir nekaltumo prezumpcijos nepaisymo. Ypač stebina žmonių, turinčių užtikrinti teisėtumą, siaurai formalistinis požiūris į meninės veiklos sritį, demonstratyvus jėgos įsiveržimas į kūrybos pasaulį. Tokiais veiksmais bandomi kompromituoti menininkai ir menkinamas kūrėjo prestižas, nekalbant jau apie tai, kad jais padaryta ne tik moralinė, bet ir materialinė žala.

Lietuvos meno kūrėjams ši šokiruojanti situacija kelia labai daug klausimų, į kuriuos tikimės labai aiškaus ir skubaus viešo paaiškinimo. Kaip gali būti, kad Lietuvos kultūros ministerijos finansuotas, Lietuvos ir užsienio festivaliuose rodytas, Lietuvai atstovavęs filmas praėjus beveik dešimčiai metų po jo sukūrimo staiga tampa teisminio proceso įkalčiu, o jo kūrėja apkaltinama propagavusi nusikalstamą veiklą? Ar demokratinėje valstybėje normalu, kad atimami menininkų darbo įrankiai, medžiagos, trukdomas jų darbo procesas, jų vaikų akivaizdoje atliekamos kratos? Taip pat kyla pagrįstas klausimas, ar buvo iki šio grubaus jėgos demonstravimo išnaudotos visos galimybės teisėsaugos institucijoms  civilizuotai kreiptis į kūrėjus ir gauti iš jų reikalingos informacijos.

Manome, kad minėtais Vilniaus apygardos prokuratūros vykdomais veiksmais paminama menininko ne tik kūrybinė, bet ir pilietinė laisvė išreikšti savo požiūrį į gyvenimo reiškinius, interpretuoti įvykius, apskritai turėti savo nuomonę ir poziciją. Ar tokie veiksmai negali tapti precedentu, kai valdžia menininkui ims nurodinėti, kokiomis temomis jis gali kalbėti, o kokiomis – ne? Kaip ir kodėl nepriklausomoj Europos sąjungos valstybėje menininko požiūris į pasaulį tampa įtartinas? Ar tai  nereiškia grįžimo į トraganų medžioklės” laikus?

Rūpestį kelia ir Prokuratūros institucijų vengimas nušviesti šį įvykį, už sprendimus atsakingų pareigūnų slėpimasis nuo visuomenės naudojantis ypatingu tarnybiniu galios ir nepasiekiamumo statusu. Kad ir kokios būtų asmenų užimamos pareigos, jie, kaip civilizuoti ir išsilavinę piliečiai, neturėtų kelti abejonių dėl savo kultūrinio ir moralinio sąmoningumo kokybės. Tuo tarpu pastarojo meto įvairių valdžios sluoksnių ar institucijų, teisėsaugos įstaigų bei dalies politikų veiksmai ima atrodyti kaip sąmoningas ir tendencingas siekis kontroliuoti, cenzūruoti kūrybines veiklas ir manipuliuoti kultūros žmonėmis.

Mes pasisakome už kūrėjų asmens ir kūrybos laisvę ir manome, kad vertinti kūrybą kaip daiktinį įrodymą yra iš principo neteisinga, neprofesionalu ir amoralu.
Meno kūrėjų bendruomenės vardu reikalaujame nedelsiant nutraukti menininkų persekiojimą, grąžinti paimtas jų darbo priemones ir kūrinius bei atsiprašyti už veiksmus, įžeidusius konkrečius kūrėjus ir visus menininkus bei visą visuomenę.

Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui Vydui Gedvilui
Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui Algirdui Butkevičiui
Lietuvos Respublikos Teisingumo ministrui Juozui Bernatoniui
Lietuvos Respublikos Kultūros ministrui Šarūnui Biručiui
Lietuvos Respublikos Generalinei prokuratūrai

Gintautas Blažiūnas, Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas
Antanas A. Jonynas, Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas
Tautvydas Kaltenis, Lietuvos dizainerių sąjungos pirmininkas
Gytis Lukšas, Lietuvos kinematografininikų sąjungos pirmininkas
Rasa Matulevičienė, Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos pirmininkė
Kornelijus Platelis, Lietuvos meno kūrėjų asociacijos prezidentas                        
Jonas Staselis, Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas
Audronė Žigaitytė-Nekrošienė, Lietuvos muzikų sąjungos pirmininkė

Komentarai


  1. Kap ten besibūtų su tais nykstančiais LT pasigimdymais, pirmiausia šlovė – tai meilės dievui Kamasutriui !
    „Mylikime vienas kitą“ – savo mokiniams sakė ir toks senbernis Kristus.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

„Sutrikus tai tampa apčiuopiama. Infrastruktūros ir solidarumai už posovietinės būklės“

TRIKDŽIAI IŠRYŠKINA GALIĄ: Posovietinio regiono menininkų paroda NDG

2023 kovo 30Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) atidaroma tarptautinė paroda, kurioje pristatomi Ukrainos, Baltarusijos, Sakartvelo, Kazachstano, Lietuvos, Latvijos, Lenkijos šiuolaikinių menininkų kūriniai. Šias šalis vienija ne tik bendra

Traumnovelle

ERDVĖS POLITIKA: Simpoziumas nagrinės architektūros santykį su politika

2022 rugsėjo 27Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje rengiamas simpoziumas „Erdvės politika“. Lietuvos ir užsienio menininkai, architektai, skirtingų sričių tyrėjai ir praktikai kvies drauge nagrinėti, kaip erdvės kūrimas persipina su politiniais klausimais.

„Deganti Lietuva“, V.Žukas, 1976–1977 m., fragmentas. Drobė, aliejus. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus.

DEGANTI LIETUVA: Nepaklusnumo metų Vaidoto Žuko kūrybos paroda

2022 vasario 14Be komentarųPILOTAS.LT

Radvilų rūmų dailės muziejuje atidaroma paroda „Vaidotas Žukas. Deganti Lietuva: nepaklusnumo metų kūryba (1975–1983)“. Iš viešojo parodinio gyvenimo tuomet išstumto, tačiau intensyviai kūrusio dailininko paroda skirta

Diskusija

ARCHITEKTŪROS POLITIKOS VIZIJA: Inicijuojama vieša diskusija

2021 lapkričio 241 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos sąjungos šalių, neturinčių savo architektūros politikos. Lietuvos architektų sąjunga, kaip nepriklausoma architektų asociacija, inicijuoja viešą diskusiją apie galimą Lietuvos

Holistinio žmogaus centras

HOLISTINIO ŽMOGAUS TOBULĖJIMO CENTRAS: Konkurse varžosi 4 koncepcijos

2021 gegužės 10Be komentarųPILOTAS.LT

Socialinių mokslų kolegija (SMK) rengia Holistinio žmogaus tobulėjimo centro „Holaxy“ architektūrinio konkursą. 4 konkursiniai projektai eksponuojami SMK patalpose bei internete. Holistinio žmogaus tobulėjimo centro „Holaxy“

Sustabdyti buldozerių intervenciją į trapią Žemųjų Šančių krantinę pavyko dėka aktyvios vietos bendruomenės, kuri žada pati imtis gatvės projektavimo iniciatyvos. Nuotrauka: Žemųjų Šančių bendruomenės.

LAIMĖS DIENĄ – ŠLOVINS ASFALTĄ: Šančiai modeliuos Mylmero krantinę patys!

2021 kovo 1934 KomentaraiAudrys Karalius

Ilgą laiką ramų ir romantišką gyvenimą ant Nemuno kranto savinęsis Šančių rajonas, pakviestas grąžinti skolą Kauno miestui. Natūra. Kovo 20-ąją Kaunas pompastiškai švęs, tratant būgnams,

Atvirasis urbanistikos muziejus

GYVOSIOS ERDVĖS: Atvirąjį urbanistikos muziejų pristatanti paroda

2020 spalio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijoje atidaroma Tomo S. Butkaus paroda „Gyvosios erdvės“. Tai 7 skirtingo ilgumo pasakojimai, apimantys skirtingus laikotarpius, miestovaizdžius ir urbanistines struktūras.

2020-06-23,  2020 m. Birželio 23 d.

APIE LAISVĘ IR URBANISTIKĄ: Keturios pastabos dėl Lukiškių pliažo

2020 birželio 2611 KomentarųTomas S.Butkus

Netylant aistroms apie Lukiškes, pasakysiu kelias pastabas apie laisvę ir urbanistiką. Pirmas dalykas – pliažas Lukiškėse yra blogas sprendimas dėl kelių priežasčių. Pirmiausia – dėl

kūrybinės dirbtuvės

VAIKAMS IR JAUNIMUI: Kultūros centrų ir viešųjų erdvių kūrybinės dirbtuvės Klaipėdoje

2019 spalio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija ir VšĮ „Vario burnos“ Klaipėdoje rengia dr. Tomo S. Butkaus kūrybines dirbtuves vaikams ir jaunimui. Tema – kultūros centrai

Sevilija

DISKUSIJA KLAIPĖDOJE: Miestų gerovė ir šiuolaikiniai kultūros centrai

2019 spalio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Uostamiestyje rengiama diskusija „Miestų gerovė ir šiuolaikiniai kultūros centrai“. Renginys skirtas gilesniam Lietuvos miestų raidos procesų suvokimui ir kultūrinės bendruomenės, atstovaujančios įvairioms kūrybinių industrijų sritims,

Sustabdyti buldozerių intervenciją į trapią Žemųjų Šančių krantinę pavyko dėka aktyvios vietos bendruomenės, kuri žada pati imtis gatvės projektavimo iniciatyvos. Nuotrauka: Žemųjų Šančių bendruomenės.

NEMUNO KELIAS: Šančiskių protesto akcija virto eitynėmis už demokratiją Kaune

2019 liepos 30Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno Žemųjų Šančių bendruomenė tarė dar vieną skambų protesto žodį dėl neharmoningos miesto plėtros – surengė pilietinę akciją „Nemuno kelias“. Kauno valdžios autokratiško valdymo ir

Nemuno kelias

NEMUNO KELIAS: Šančių bendruomenės protesto akcijai skirta fotofgrafijų paroda

2019 liepos 18Be komentarųPILOTAS.LT

Balandžio 27 dieną Šančiuose prie Nemuno 700 žmonių susikibo rankomis ir suformavo „Nemuno kelią“. Taip bendruomenė išreiškė nepritarimą Nemuno krantinės rekonstrukcijos projektui, kuriuo ketinama paupiu

Sapiegų parkas Vilniuje

ANTAKALNIO BENDRUOMENĖS PERGALĖ: Sapiegų parko projektas sustabdytas

2019 birželio 182 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus Antakalnio bendruomenę ką tik pasiekė laukta žinia. Vilniaus savivaldybė ryžosi sustabdyti jau pradėtą įgyvendinti Sapiegų parko Antakalnyje projektą, kurį vietos bendruomenė smarkiai kritikavo. „Noriu

James Benning

GROŽIS IR KONTEKSTAI: J.Benningo filmų apie kraštovaizdį programa

2019 vasario 12Be komentarųPILOTAS.LT

Amerikiečių filmų kūrėjas Jamesas Benningas (James Benning) jau daugiau nei 40 metų savo kūryboje aiškinasi, kaip skirtingų stilių ir formatų dėka kraštovaizdis generuoja socialines, politines

Kultūros parama

IEŠKOMAS ARCHITEKTŪROS POLITIKAS: Kultūros ministerija rengia konkursą

2019 sausio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Ne paslaptis, kad LR Kultūros ministerijoje architektūros sritis nūnai atlieka nebent podukros vaidmenį, ypač – architektūros politikos srityje. Gali būti, kad tokia padėtis pagaliau pradės keistis į gerą –

Jörg Heiser

MENAS PAVOJUJE: Prof. J.Heiserio paskaita globalaus dešinėjimo akivaizdoje

2018 lapkričio 161 KomentarasPILOTAS.LT

Pastaraisiais metais aktyvėja dešiniųjų populistų ir neoliberalios ekonomikos spaudimas, su kuriuo vis dažniau susiduria šiuolaikinis menas ir institucijos. Apie tai išsamiai bus kalbama prof. Jorgo

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

PADAVĖ VYRIAUSYBĘ Į TEISMĄ: Visuomenė kyla prieš miškų kirtimą

2018 rugsėjo 181 KomentarasPILOTAS.LT

Dėl miškų kirtimų didinimo smarkiai sunerimusi visuomenė inicijuoja teisminį procesą. Advokatas Saulius Dambrauskas vakar padavė sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ ir asociacijos „Gyvas miškas“ skundą teismui,

„Re:formatų“ festivalis

REFORMATŲ SKVERO PROJEKTAS: 13 organizacijų reikalauja stabdyti

2018 rugpjūčio 1610 KomentarųPILOTAS.LT

Rugpjūčio 9 dieną Vilniuje įvykusioje karštoje Vilniaus savivaldybės diskusijoje su visuomene visuomenininkai, architektai, įvairių sričių specialistai, bendruomenių atstovai išsakė daug kritikos Reformatų skvero projektui, taip

subkultūra

MAIŠTINGA DVASIA: Trumpam atgims 9-ojo dešimtmečio Vilniaus subkultūros

2018 rugpjūčio 61 KomentarasPILOTAS.LT

„Maištinga Pilies gatvės dvasia“ – kultūros ir poilsio vakaras, kuriame trumpam atgims Vilniaus senamiesčio gatvės protesto subkultūros. Nemokame renginyje koncertuos Povilas Girdenis bei Nėrius A.Pečiūra.

kalantinės

KEISTUOLIAI IR MAIŠTININKAI: Protmūšis Kaune apie nepaklusnumo kultūrą

2018 balandžio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno menininkų namuose rengiamas protmūšis „Keistuoliai ir maištininkai: nepaklusnumo kultūros fragmentai“, kuriame bus apžvelgta pasaulio maištininkų istorija. Prizines vietas laimėjusios komandos bus apdovanotos „Ekskurso“ ekskursijomis

Peter Swinnen

POLITINIS ŠNABŽDĖJIMAS ARCHITEKTŪROJE: P.Swinneno paskaita Vilniuje

2017 spalio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Politikos šnabždėjimas reiškia architektūrinės produkcijos aktyvavimą ateities politikos labui. Tai darbas su architektūros galimybe daryti veiksnią įtaką politinei darbotvarkei. Apie tai plačiau – Peterio Swinneno

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

II BALTIJOS IR JUODOSIOS JŪRŲ FORUMAS: Dalyvauja Europos raidą pakeitę vadovai

2017 kovo 6Be komentarųPILOTAS.LT

Vytauto Didžiojo universitete (VDU) – pirmasis renginys, skirtas artėjančiam Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Kovo 10 dieną čia organizuojamame tarptautiniame II Baltijos ir Juodosios jūrų forume

images_pulsas_foto_4727_braue_fo_160900_e02_xxx

APIE POLITIKĄ IR RELIGIJĄ://PRASIDEDA „KAUNAS PHOTO“ DIDŽIOJI SAVAITĖ

Kaune prasideda šių metų festivalio „Kaunas Photo“ didžioji savaitė. Ją pradės Vytauto Didžiojo universitete, Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete atidaroma JAV fotografo M.Scotto Brauerio paroda

images_pulsas_foto_4601_archi_kl_160600_e01_xxx

TARP POLITIKOS IR PROFESIJOS://KLAIPĖDOJE DISKUSIJA APIE ARCHITEKTŪRĄ

Klaipėdos ateitis politiniuose siekiuose – regioninis metropolis ar besitraukiantis miestas? Šis bei kiti architektūrą ir politiką liečiantys klausimai bus atsakyti Klaipėdos kultūros fabrike rengiamoje diskusijoje

images_pulsas_foto_3232_lietu_vn_050602_e01_BRA

NEBENDRADARBIAVIMAS://KŪRYBINIO PASIPRIEŠINIMO TAKTIKOS

2014 rugpjūčio 281 KomentarasAlmantas Bružas

Vilniuje tęsiamas Architektūros fondo pokalbių ciklas „Nebendradarbiavi mas – apie skulptūrą“. Rugsėjo 4 dieną numatytame 4-ajame šio ciklo pokalbyje miesto antropologė Jekaterina Lavrinec, istorikas Aurimas