Apie naujus kongresų ir muzikos rūmus senokai galvojantis Kaunas, pagaliau ėmėsi konkretesnių veiksmų – paskelbė Kongresų, konferencijų ir koncertų rūmų statybos vietos parinkimo urbanistinio projekto konkursą. Pastarąjį organizuoja VšĮ Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (KAUET). Paskutinė konkurso pasiūlymų pateikimo data – rugsėjo 28-oji.
TRŪKSTA VIDUTINIO DYDŽIO ERDVIŲ
Kaunui trūksta universalių vidutinio dydžio erdvių: Kauno valstybinė filharmonija sutalpina 500 klausytojų, o „Žalgirio“ arena – per 15.000 žiūrovų. Mieste taip pat nėra salės, kurioje būtų galima rengti daugiau nei tūkstančio dalyvių konferenciją. Pasak Kauno miesto mero A.Kupčinsko, rūmai padėtų į Kauną pritraukti tarptautines konferencijas. Planuojami Kauno kongresų, konferencijų ir koncertų rūmai turėtų užpildyti šias spragas.
Pagal sumanymą Kauno kongresų, konferencijų ir koncertų rūmuose būtų sukurtos įvairių paskirčių erdvės, kuriose sutilptų 2.200 – 3.000 žiūrovų. Juose numatoma įrengti 700 ir 1.500 (su 300 m² scena) vietų didžiąsias sales, taip pat – mažesnes sales, pagalbines patalpas artistams ir repeticijoms, derybų kambarius, biurų patalpas. Būtų įkurti ir restoranas bei ekspozicijų erdvė, o greta pastato – mašinų stovėjimo aikštelė. Preliminariais skaičiavimais, Kongresų ir koncertų rūmų statyba atsieitų 90-100 mln. Lt.
NORI MIESTO SEMANTINIO SIMBOLIO
Paskelbtojo Kongresų, konferencijų ir koncertų rūmų supaprastinto atviro konkurso tikslai: išrinkti tinkamiausią teritoriją Kongresų, konferencijų ir koncertų rūmų statybai; sukurti patrauklią miestiečiams viešąją erdvę; skatinti parinktos vietos gretimos aplinkos kokybinę plėtrą; plėsti Kauno visuomeninių objektų ir erdvių tinklą bei gerinti miesto aplinkos kokybę; formuoti semantinį miesto akcentą.
Uždaviniai: atlikti visuomeninių Kauno miesto objektų ir erdvių sistemos ir jos sąveikos su likusiu miestovaizdžio audiniu urbanistinę analizę; pateikti minėtos sistemos plėtros viziją; parinkti Kongresų, konferencijų ir koncertų rūmų vietą, siejant ją su konkrečios miesto dalies raida; pateikti principinę parinktos vietos ir jos gretimų erdvių bei objektų architektūrinę detalizaciją.
Bendri reikalavimai dalyviams ir nuostatos: kongresų, konferencijų ir koncertų rūmus formuoti kaip reprezentacinį miesto objektą ir semantinį simbolį, atskleidžiantį ir stiprinantį Kauno architektūrinį-urbanistinį tapatumą; kongresų, konferencijų ir koncertų rūmus formuoti kaip miesto urbanistinio karkaso dalį; atitinkamai pasirinktai vietai, Kongresų, konferencijų ir koncertų rūmus formuoti kaip objektą, susijusį su Kauno gamtiniu karkasu.
DALYVIAMS PASIŪLĖ 6 VIETAS
Konkurso dalyviams pasiūlytos 6 galimos vietos: Nemuno sala, viešosios paskirties sklypas šalia Kauno piliavietės, buvusios Aviacijos gamyklos teritorija (Europos pr. 5), sklypas šalia AB „Kauno grūdai" komplekso (H. ir O. Minkovskių g. 63) ir Kalniečių parkas. Architektams taip pat siūloma pasvarstyti apie galimybę įkurti Kongresų ir koncertų rūmus rekonstruotoje Kauno sporto halėje.
Konkurso sąlygos dalyviams nedraudžia pasiūlyti ir kitų miesto erdvių, tačiau akcentuojama, kad siūlomi sklypai priklauso Kauno miesto savivaldybei, o analizuojant privačių sklypų tinkamumą rūmams, reikia įvertinti galimą riziką ir galutinę sąmatą.
Pojektai konkurso organizatorius privalo pasiekti iki rugsėjo 28 dienos 15 val., adresu VšĮ Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba, Vilniaus g. 22, LT-44280 Kaunas. Dalyviai gali pateikti tik po vieną konkursinį siūlymą.
Konkursui pateiktus urbanistinius projektus vertins komisija, kuriai vadovaus J.Merkevičienė, KAUET direktorė. Vertinimo komisijoje taip pat dalyvaus Kauno meras A.Kupčinskas; Kauno Urbanistikos skyriaus vedėjas N.Valatkevičius; architektas habil. dr. A.Miškinis, SĮ „Vilniaus planas“ vyr. architektas M.Pakalnis; architektas G.Čaikauskas; architektas A.Karalius, architektas habil. dr. Vl.Stauskas; architektas, portalo PILOTAS.LT redaktorius A.Karalius, architektas G.Natkevičius. Konkursinius darbus recenzuos T.Grunskis ir A.Gučas, konsultantė – D.Čeponienė.
GALVOJA APIE ARCHITEKTŪROS IDĖJŲ KONKURSĄ
Konkurso laimėtojais bus išrinkti 3 pirmąsias vietas užėmę projektai. 1-osios vietos laimėtojui numatyta 16.000 litų, 2-osios vietos laimėtojui – 12.000 litų, o 3-iosios vietos laimėtojui – 8.000 litų premijos. Taip pat bus paskirtos 3.000 litų dydžio paskatinamosios premijos.
Parinkus vietą, laiko tempti neketinama. Kongresų, konferencijų ir koncertų rūmų techninį projektą Kaunas planuoja turėti jau po pusantrų metų. „Orientuojamės į 2014-2020 m. Europos Sąjungos struktūrinės paramos perspektyvinius planus, todėl norime, kad kuo greičiau būtų surengtas projektinių idėjų konkursas. Kitais metais planuojame parengti techninį projektą, o 2014-aisiais jau derinti Rūmų finansavimo klausimus", – Kauno savivaldybės interneto svetainėje cituojamas meras A. Kupčinskas.
Parengta pagal konkurso organizatorių ir Kauno savivaldybės informaciją.
REDAKCIJOS PRIERAŠAS:
Mūsų žiniomis, architektas Audrys Karalius nesutiko dirbti konkurso vertinimo komisijoje, vadovaujamoje KAUET direktorės J.Merkevičienės, motyvuodamas, kad dėl nesuvokiamų priežasčių, ši vidutinės kompetencijos architektūrinė funkcionierė mažiausiai ketverius metus skiriama vadovauti visų Kauno savivaldybės finansuojamų architektūrinių konkursų vertinimo komisijoms. Tai, anot architekto, neatitinka demokratijos, sąžiningos konkurencijos ir architektūrinės kompetencijos kriterijų, ypač, po pernai rudenį faktiškai sužlugdyto Kauno piliavietės ir jos aplinkos konkurso.
KAUNO SAVIVALDYBĖS SIŪLOMOS VIETOS KONFERENCIJŲ, KONGRESŲ IR KONCERTŲ RŪMAMS:
rabatiaga
( 2012-06-14 )
Tamperės miestas(ne sostinė) Suomijoje gyvena iš kongresų industrijos,manau Kaunas su savo technologijomis (KTU) ir medicina (KSU) pukiausiai akumuliuos kongresų verslą.
GK
( 2012-06-11 )
Nėra abejonės, Kongresų centras kiekvienam didesniam miestui yra būtinas savojo orumo įtvirtinimas ir galimybė dalyvauti tarptautiniėje konferencinėje rinkoje. Aišku, jis būtinas ir priimant solidžius muzikos kolektyvus. Problema tame, kad tokie centrai, kiek teko juose lankytis, praktiškai niekad nebūna tik šiap sau kur nors padėti. Jie yra labai protingai įjungiami į egzistuojančią miesto viešųjų bei reprezentacinių funkcijų struktūrą.
Deja, Kaunas, atrodo, apie tokius dalykus nemąsto, nes daugelis iš siūlomų vietų yra papraščiausiai laužtos iš piršto, kaip žmonės sako. Realiai galima mąstyti tik apie salą ir teritoriją prie pilies. Kam savivaldybės teikiami tie kiti variantai, neaišku. Gal tik dėl akių ar kokių nors interesų.
Vilmantas Rutkauskas
( 2012-06-11 )
—
Pirmiausia, Barščio elevatoriai visai įdomiai arche ir tektūriškai atrodo – nėra ko ten šalia jų pavyduoliškai grūstis su savo šiuolaikinėmis klaikiomis atseit „rūminėmis“ dėžėmis.
—
2. Nėra ko herbinio Stumbro su įsmeigtu tarpuragin kryžiumi mentalitetiniams ir su kryžiukais ant kaktų savivaldybiniams krikščioniams vis pasąmoningai prookupantiškai vis grūstis ir į Kauno pilies prieigas – vis toliau pasąmoningai jas darkant.
...
( 2012-06-11 )
pritariu “ pa tarimui“
pasirinkimas
( 2012-06-11 )
Norėjau paklausti,ar architektas A.Karalius, ir architektas, portalo PILOTAS.LT redaktorius A.Karalius (žiūr.vertinimo komisijos sudėtį straipsnyje)- tik bendrapavardžiai?
pata rimas
( 2012-06-11 )
jeigu jau kaunas turi etatine konkursu vertinimo virsininke, tai galetu nesivarzyti ir sudaryti etatiniu konkursu laimetoju sarasa. viskas daug sklandziau tuomet vyktu ir nesusipratimu visokiu butu isvengta.
...
( 2012-06-11 )
Ritmas- labai svarbu. Jo dažnis apsprendžia stilių.
mnmn
( 2012-06-11 )
Vienas is konkurso tikslu skelbia:
Formuoti semantinį miesto akcentą.
Bene pagrindinis reikalavimas liepia:
Kongresų, konferencijų ir koncertų rūmus formuoti kaip reprezentacinį miesto objektą ir semantinį simbolį, atskleidžiantį ir stiprinantį Kauno architektūrinį-urbanistinį tapatumą;
noreciau suzinoti, kas yra tie proto bokstai, kurie visa tai isivaizduoja kalnieciu dykroje, vadinamoje parku, arba malunsparniu bazeje, arba kauno haleje? arba net ir prie barscio elevatoriu?
jau vien is salygu parengimo galima spresti apie konkurso rimtuma. turesime dar viena paveiksleliu show rinkimu isvakarese.
o del merkevicienes, pastaba teisinga.
lenkas
( 2012-06-11 )
manau tiktu statyti prie “ kauno mariu “ , ten salia ir berneliu uzeiga …
Mnh.,
( 2012-06-11 )
labai panašu, kad architektūros žinovas Karalius visada viskuo nepatenkintas. Kodėl jis, turėdamas galimybę, vengia aktyviai konkrečiais darbais prisidėti tobulinant Kauno miesto veidą?
Patikslinsiu – nuo dirigento priklauso, deja, tik ritmas…
TAIP
( 2012-06-11 )
Visų pirma, labai sveikintina tai, kad Kaune atsiras toks, tikrai, miestui reiklingas ir svarbus objektas. Geriausia, jei šis miestą reprezentuojantis statinys būtų statomas šalia senojo “ Kauno grūdų“ fabriko. Iš čia atsiveria labai graži Kauno miesto centro panorama. Tuo pačiu, pasikeistų vaizdas, žiūrint nuo Mindaugo prospekto į Aleksotą, o senasis fabrikas su savo dabar klaikiai nudažytais bokštais, būtų puikus akcentas naujojo komplekso architektūriniam sprendimui. Be to, labai patogus privažiavimas. Į ten galima patekti, aplenkiant miesto centrą.
Santakos slėnis- puiki rekreacinė zona miestiečiams. Ji puikiai pateisina save įvairių mieste vykstančių renginių metu. Labai gerai, kai miesto centre yra tokia didelė ir žalia zona. Kam reikia tokioje istorinėje vietoje įgrūsti kažkokį griozdą. Šioje miesto dalyje ir taip “ tiršta“ .
Straipsnio pabaigoje atsiradęs redakcijos prierašas, matomai, turi pagrindo, į kurį BŪTINA atsižvelgti. Nuo dirigento priklauso ir orkestro muzika.
geras
( 2012-06-11 )
sprendziant is kupcinsko kalbu, tai yra noras bet kuria kaina ilisti i sala su kongresais