Aiškėja preliminarūs laimėtojai Nacionalinės koncertų salės „Tautos namai“ architektūrinių idėjų tarptautiniame konkurse. Tarptautinė ekspertų komisija, kuriai vadovavo architektas Ole Gustavsen, sudarė darbų įvertinimo sąrašą, kurio viršuje – Ispanijos architektų kompanija „Arquivio architects“. Konkursiniai projektai kol kas lieka paslaptyje.
TARP PRIZININKŲ – IR ROLANDO PALEKO ARCHITEKTAI
Kaip skelbia Vilniaus miesto savivaldybė, tarptautinės ekspertų komisijos sudaryto darbų įvertinimo sąrašo viršuje puikuojasi jauna ir ambicinga Madrido studija Arquivio architects (Ispanija).
Po jų seka ne vieną konkursą laimėjęs ir pripažinimą pelnęs vidutinio amžiaus prancūzų architektų Laurent Gravier ir Saros Martin Camara valdomas biuras Fres architects and planners
Trečioji laureatų sąraše – Paleko archstudija iš Vilniaus, prieš du metus laimėjusi analogišką tarptautinį konkursą Kaune. Beje, tuomet tarp 119 M.K.Čiurlionio koncertų centro vizijų “Tautos namų” konkurso laureatai iš Madrido užėmė aukštą penktą vietą.
Garbingas paminėjimas ir ketvirtoji vieta konkurse paskirta Australijos ispanų kolektyvui, vadovaujamam jauno architektūros profesoriaus Fernando Jerez Martin SMAR Architecture Studio . Šiai komandai Lietuva taip pat pažįstama neblogai – prieš trejus metus Kaune laimėję tarptautinį Mokslo salos konkursą, ispanai nūnai triūsia su G.Natkevičiaus biuru prie techninio objekto konkursu.
Toliau Aukščiausiame konkurso ešelone rikiuojasi ispanai, vokiečiai, vengrai, latviai, suomiai, lenkai, kinai ir anglai.
ĮSPŪDINGA KONKURSO GEOGRAFIJA IR VARDYNAS
Iš viso “Tautos namų” konkurse sulaukta net 248 projektų. Tai – absoliutus kiekybinis rekordas Lietuvos architektūrinių konkursų istorijoje, lenkiantis Kauno Mokslo salos konkursą (2016 metai, 144 projektai) ir Kauno M.K.Č. centro konkursą (2017 metai, 119 projektai) beveik dvigubai!
Daugiausia Vilnius architektūrinių idėjų sulaukė iš tėvynės (23 projektai) ir ispanų (14 projektų). Gana aktyvūs lietuvių “Tautos namų” klausimu buvo ir kaimynai: Lenkija – 6 projektai, Estija – 4 projektai, Latvija ir Rusija – po 3 projektus, Gudija – 2 projektai.
Šį kartą konkurso geografija irgi įspūdinga. Sulaukta projektų ne tik iš tradicinių architektūrinių pasaulio “aktyvisčių” – JAV, Japonijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Suomijos, Kinijos, bet ir iš tolimų bei egzotiškų architektūros teritorijų. Turime projektų iš beveik visos Lotynų Amerikos, taip pat – iš Naujosios Zelandijos, Panamos, Kuveito, Libano, Pietų Afrikos respublikos ir Zimbabvės. Vieną projektą atsiuntė ir Izraelis.
Architektūros “globalistų” konkurse nėra daug, tačiau tokio milžino kaip japonų Takenaka Corporation dalyvavimas rodo, kad konkursas sudomino ne tik architektūrinio pasaulio judriuosius, bet ir sunkiasvorius žaidėjus. Beje, japonamas nedaug pritriūko iki finalinio dvyliktuko – jie užėmė vietą Pirmajame ešelone.
“Starchitektus” Vilniaus konkurse atstovauja Zahos Hadid architektų biuras, įsitvirtinęs Antrąjame ešelone (kartu su Mantu Petraičiu ir Sandra Dumčiūte). Randame tarp konkurso dalyvių ir keletą kitų žinomų tarptautinėje erdvėje architektų biurų, iš kurių norėtųsi išskirti vietą tik Septintajame ešelone užėmųsį Volker Giencke biurą. Austras yra puikus akustinių salių architektas, prieš keturis metus nudžiuginęs Liepoją nuostabiu Didžiojo gintaro muzikos centru, kurį daugelis lietuvių jau spėjo pamėgti.
PROJEKTŲ EKSPOZICIJA IR OFICIALUS FINIŠAS RUGSĖJĮ
Kaip numatyta konkurso sąlygose, toliau vyks aukščiausią įvertinimą gavusių autorinių kolektyvų kvalifikacijos vertinimas. Galutiniai rezultatai ir nugalėtojai bus paskelbti rugsėjo mėnesio antroje pusėje, o visi darbai bus viešai eksponuojami „T–Parke“.
„Sulaukėm ir įvertinom rekordinį skaičių architektų darbų per visą tokių konkursų istoriją ne tik Lietuvoje, bet ir visame regione. Projektai patys įvairiausi – nuo grandiozinių ženkliškų pastatų – iki landšaftinių, pastato tūrį slepiant po kalnu. Mūsų komisija tiki, kad atrinko pačias geriausias naujojo Vilniaus simbolio idėjas, kurių viena geriausių virs kultūros židiniu“, – sakė vyriausiasis Vilniaus architektas Mindaugas Pakalnis.
Pasibaigus idėjų pristatymo visuomenei etapui, bus pradėtas rengti Koncertų salės techninis projektas ir skelbiamas rangos darbų konkursas.
„Tokio masto konkursas organizuojamas laikantis griežtų tarptautinių standartų, todėl galutinė laimėtojų eilė bus paskelbta tuomet, kai tik užbaigsime tikrinti dalyvių kvalifikaciją, rugsėjo viduryje. Paskelbus galutinius konkurso rezultatus, laimėtojams bus skirtos trys premijos: I vietai – 60.000 Eur, II vietai – 40.000 Eur, III vietai 20.000 Eur“, – sakė Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas Giedrius Krasauskas.
Pagal konkurso sąlygas, naujajame pastate bus iki 1.700 vietų didžioji ir 500 vietų mažoji salės, erdvės barams, erdvus vestibiulis su vaizdu į įspūdingą miesto panoramą ir patalpos įvairiai kitai kultūrinei veiklai. Numatomas koncertų salės projektavimo paslaugų ir statybos darbų biudžetas siekia 52 mln. eurų. Į šią sumą įtrauktos visos su objekto projektavimu, statyba ir įrengimu bei sklypo tvarkymu susijusios išlaidos.
Nacionalinės koncertų salės „Tautos namai“ ant Vilniaus Tauro kalno architektūros konkursas vyksta bendradarbiaujant su Tarptautine architektų sąjunga, Lietuvos architektų sąjunga ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
TRUMPAI APIE LAUREATUS
Madride įsikūrusi jaunų architektų studija Arquivio architects yra aktyvi, tačiau nedaug realizavimo patirties turinti komanda. “Archyviniai architektai” aktyviai dalyvauja tarptautiniuose konkursuose ir neretai čia juos aplanko laimė – laimėta ne tik 5-oji vieta M.K.Č. centro konkurse Kaune, bet ir 3-ioji vieta Tripolio (Libanas) Žinių ir inovacijų centro tarptautiniame konkurse. Studija yra pastačiusi ir rekonstravusi privačių vilų Ispanijos kurortuose, sukūrusi interjerų. Šiuo metu prižiūri vidutinio dydžio komercinio objekto statybą Madrido priemiestyje. Studijos kolektyvas daugiatautis. Studijos tinklapis šiuo metu rekonstruojamas, todėl bendravimas su “Tautos namų” laureatais kiek apsunkintas.
Parengta pagal Vilniaus miesto savivaldybės ir Pilotas.LT informaciją.
Titulinė foto: Lietuvos architektų sąjungos. Kitos foto: firmos “Arquivio architects”.
Jurga
( 2019-08-14 )
Nesu ekspertė, bet iš to, ką čia matom – tai skystoki tie ispanai…
ketvirtas
( 2019-08-14 )
Arquivio ispanai silpnoki, o antri prancuzai Fres architects palieka labai malonu ispudi savo darbais. Aisku, ir musu Palekas pakankamai pajegus tokiam objektui.
Pritariu
( 2019-08-13 )
Rolandas Palekas dar kartą įrodė, kad architekto talentą nusako pergalės ir prizinės vietos tarptautiniuose konkursuose, o ne užsakomieji straipsneliai būstuose ir pan. ar pseudo “ konkursai“ su pseudo „vertinimo komisijomis“ .
mnmn
( 2019-08-13 )
sveikinimai Rolandui Palekui! kur eksponuojami konkursiniai darbai?