Nors į moteris statybose kartais vis dar žiūrima su nepasitikėjimu, architektūros srityje per pastaruosius dešimtmečius situacija pastebimai pasikeitė. Vis daugiau moterų imasi ambicingų architektūros projektų bei imasi vadovauti didžiuliams architektų kolektyvams. Moterų profesinį statusą turėtų padėti stiprinti ir britų profesinio žurnalo „The Architects’ Journal“ ką tik įsteigti Moterų architektūroje apdovanojimai.
ARCHITEKTĖS BALSAVO UŽ Z.HADID
Žinomas britų architektūros žurnalas „The Architects’ Journal“ (AJ) nutarė atkreipti visuomenės dėmesį į moteris architektūroje ir įsteigė joms pagerbti skirtus apdovanojimus. Daugiau nei 300 iš beveik 650 apklaustų moterų architekčių 61 metų Zaha Hadid įvardino kaip moterį, padariusią didžiausią įtaką moters statusui architektūroje. Autoritetingai vertinimo komisijai, kurioje dirbo R.Rogersas, L.Lee ir kiti, su šia nuomone liko tik sutikti. Jai įteiktas pirmasis Jane Drew apdovanojimas. Beje, J.Drew buvo pirmoji, kuri Anglijoje bandė įsteigti architektūrinę firmą, kurioje būtų vien moterys.
„Zaha Hadid pralaužė stiklines lubas daugiau nei bet kas kitas. Hadid tapo bendriniu žodžiu, kuris yra laimėjimas kiekvienam“, – pažymi komisija. Z.Hadid buvo pirma moteris, apdovanota architektūros Nobeliu – Pritzkerio – premija. Ji taip pat 2 kartus laimėjo prestižinį Stirlingo apdovanojimą – už Romos šiuolaikinio meno muziejų MAXXI ir Evelyn Grace akademiją Londone.
KELIĄ PASIRINKTI PADĖJO DOKUMENTIKA
Londone atsiimdama pirmąją Jane Drew premiją, Z.Hadid pažymėjo: „Visi bandė įtikinti netapti architekte. Mano brolis norėjo, kad būčiau pirmojo Irako astronaute“. Tačiau jos architektūrinį kelią nulėmė kadaise per Irako televiziją pamatyta dokumentika apie žymų XX amžiaus pradžios architektą Franką Lloydą Wrightą.
Ilgai savo pirmųjų architektūros realizacijų laukusios Z.Hadid architektūros firma dabar yra viena iš 10 didžiausių Didžiojoje Britanijoje. Greta daugybės profesinių pasiekimų, ši architektė yra laimėjusi ir Vilniaus Ermitažo-Guggenheimo muziejaus architektūros idėjų konkursą.
SUPROJEKTAVO 50 MOKYKLŲ
Beje, Z.Hadid taip pat buvo nominuota Metų architektės titului, tačiau šis apdovanojimas atiteko architekčių dueto Cindy Walters ir Michal Cohen vadovaujamai Londono projektavimo kompanijai „Walters and Cohen“. Ši firma yra suprojektavusi net 50 vaikų mokyklų, kurių 32 yra realizuotos arba statomos. Beje, firmoje moterys šioje firmoje sudaro net 70 proc. personalo.
AJ Kylančios metų architektės apdovanojimas paskirtas architektei Hannah Lawson, kuri baigusi mokslus per 4 metus tapo architektūrinės firmos vadove. Firmos „RARE Architecture“ vienai iš įkūrėjų bei vadovei Nathalie Rozencwajg šioje kategorijoje paskirtas pagyrimas. Šis apdovanojimas skiriamas architektėms iki 40 metų.
Parengta pagal AJ ir PILOTAS.LT informaciją.
lenkas
( 2012-04-24 )
pas rusus buvo geresne Moteris ? V.Tereskova . tik nesupratau staipsnio `? ar cia juoktis , ar cia verkti ?