images_phocagallery_1577_stazu_klai_1202_1577_e05

VAKARIETIŠKOS PATIRTYS//DISKUSIJA KLAIPĖDOS ARCHITEKTŲ KLUBE

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija (LASKAO) beveik dvejus metus įgyvendino „Leonardo Da Vinči“ profesinių mainų programą. Neseniai dalis jų uostamiesčio Architektų klube surengė diskusiją, kurioje aptarė įgytą patirtį ir bei naudą, sumavo stažuočių rezultatus.

2 AR 3 SAVAITĖS – PER TRUMPAI

Pagal tarptautinę mokymosi visą gyvenimą programą „Leonardo Da Vinči“ užsienio stažuotėse dalyvavo 16 Klaipėdos krašto architektų. Įspūdžiai ir pamokos, parsivežtos iš Lietuvos atstovus priėmusių šalių – Italijos, Norvegijos bei Danijos – skirtingos, tačiau bendra nuomonė – galimybė dirbti kitų šalių architektų biuruose buvo vertinga patirtis. Vienas iš šio projekto iniciatorių, LAS Klaipėdos apskrities organizacijos valdybos pirmininkas Vaidotas Dapkevičius, pats 3 mėnesius stažavęsis Venecijos (Italija) „Sergio Pascolo Architects” biure, sako, jog pirmasis įgyvendintas tarptautinis projektas buvo gera patirtis pačiai organizacijai.

Stažuočių trukmė skirtinga – nuo 2 savaičių iki 3 mėnesių. Jau sugrįžę dalyviai beveik vienbalsiai sutiko, jog 2 ar 3 savaitės – per trumpas laikas įsigilinti į priimančių šalių architektūros įmonių veiklos sąlygas, projektavimo specifiką, juolab visavertiškai įsilieti į kūrybinį procesą biuruose. Ilgesniam stažuočių laikui išvykę architektai turėjo daugiau galimybių produktyviai dirbti, o laisvu laiku – pakeliauti, pamatyti ir taip pažinti esamą architektūrinę aplinką. Pavyzdžiui, nuodugniai ištyrinėti garsiosios Venecijos architektūros bienalės ekspoziciją.

SKIRTINGA PATIRTIS IŠ ITALIJOS 

LAS Klaipėdos apskrities organizacijai pavyko surengti vieną stažuotę Danijoje, 6 programos dalyviai vyko į Norvegiją, o 9 – į Italiją. Darbas pastarojoje šalyje, nors ir laikomoje architektūros citadele, ne visiems paliko pačius geriausius įspūdžius. Apibendrindamas savo stažuotės viename iš Romos biurų įspūdžius architektas Linas Pasiaura juokavo ten pamatęs, kokia neturėtų būti jo darbo vieta… Vilnietį nustebino chaotiškai knygomis ir brėžiniais užverstas interjeras, vangi tuomet užsakymų stokojusios įmonės veikla.

Tačiau būta ir kitokių itališkos praktikos pavyzdžių. Klaipėdietė architektė Jūratė Usanova pasakojo, jog ją priėmusioje Šiaurės Italijos miesto Brešijos architektų studijoje darbo pradžios ir pabaigos laiko buvo paisoma pavyzdingai, o ji su kolegomis intensyviai rengė vienos bažnyčios turimo sklypo ir pastatų pritaikymo visuomenės reikmėms projektą. Biuro aplinka puikiai pritaikyta darbui, jame dirbantys architektai naudojosi naujausiomis kompiuterinėmis programomis. Atliekant pavestas užduotis, glaudžiai bendradarbiauta su kolektyvu ir studijos vadovais.

SIEKĖ TVARIOS PLĖTROS PRAKTIKOS

Vienas stažuočių tikslų – perimti kolegų patirtis architektūroje taikant tvarios plėtros principus. Mat, tokios architektūros principai vis dažniau akcentuojami Lietuvoje.

Norvegijos Svolvaer savivaldybėje per stažuotę dirbęs ir šio miesto pramoninio kvartalo plėtros projektą rengęs architektas Rolandas Rakevičius sakė, jog norvegus, pirmiausia, domino žmogaus poreikių užtikrinimas, o ne aplinkosauginiai dalykai. Tuo pat metu kitoje Norvegijos vietovėje – Vega saloje, globojamoje UNESCO, Pasaulio paveldo centro projektą rengusios architektės Kristina Milvidaitė-Striškienė ir Ineta Kojelienė pasakojo turėjusios ieškoti itin subtilių architektūrinių sprendinių, kurie derėtų unikaliame kruopščiai saugomame salos kraštovaizdyje. Lietuvaičių pasiūlyta centro pastatų prie vandens ir ant vandens idėja buvo gerai įvertinta, tačiau ar bus įgyvendinta, nežinia. Tai priklausys nuo finansinių išteklių.

V.Dapkevičius minėjo, jog tvarios arcchitektūros sąvoka nebuvo kasdienės kalbos dalis, tačiau tuo metu kolektyvo rengta Abu Dabio (Jungtiniai Arabų Emyratai) plėtros vizija rėmėsi Europoje priimtais tvarios plėtros principais. Dabartinis Abu Dabio miesto plėtros modelis labiau primena plačiai išsidriekusius JAV miestus, todėl ieškota būdų kaip miestą suplanuoti racionaliau, neišplečiant jo ribų ir išnaudojant turimas galimybes sukurti kompaktišką, verslui ir gyvenimui patogią aplinką.

Vienas iš stažuočių dalyvių juokavo, jog ši sąvoka egzistavo jį priėmusios bendrovės projektų aiškinamuosiuose raštuose, tačiau praktika parodė, jog tai, koks bus projektuojamo objekto ar teritorijos santykis su aplinka, priklauso ne tik nuo architekto požiūrio, bet ir užsakovo intereso.

VALSTYBIŲ SIENOS – NE KLIŪTIS

Vakarų architektų kompanijos aktyviai dalyvauja įvairiuose architektūriniuose konkursuose. Tam ne kliūtis valstybių sienos ar kultūriniai skirtumai. Romos universiteto „La Sapienza“ prof. Guendalinos Salimei architektūros ir planavimo įmonėje „T-studio“ padirbėjusi klaipėdietė Inga Daukšienė pasakojo, jog viena šios įmonės darbuotoja buvo atsakinga už informacijos apie skirtingose šalyse vykstančius architektūros konkursus paiešką.

Per stažuotę Italijoje Vitalijus Jankūnas su kolege Rūta Kijauskaite rengė pasiūlymą konkursui statyti bohemiškus jaunimo nakvynės namus Barselonoje. Lietuviai kartu su kolegomis pasiūlė modernaus, naujausių ekotechnologijų pastatų komplekso idėją. Jų žiniomis, konkurse buvo apie 500 dalyvių, o laimėjo kompanija iš Rusijos, tačiau užsakovai projekto-laimėtojo neketina realizuoti. Konkursas tiesiog buvęs būdas patyrinėti planuojamos vietos perspektyvą bei… uždirbti.

Prie projektų teikiamų įvairiems tarptautiniams konkursams teko prisidėti ne vienam „Leonardo Da Vinči“ programos dalyviui. Pasirodo, dauguma Italijos architektų biurų konkursuose išbando jaunimo potencialą – tai studentų ar ką tik studijas baigusių architektų galimybė pasireikšti. Jaunimui leidžiama fantazuoti, teikti kūrybiškas ir drąsias idėjas, o patyrę ir „vardą jau turintys“ kolegos į procesą įsijungia jau vėliau, kai reikia konkrečių techninių sprendinių.

KŪRYBA IŠLAISVINA IŠ REALYBĖS

Profesinės kvalifikacijos skirtumų tarp Lietuvos ir kitų šalių architektų dauguma stažuočių dalyvių neįžvelgė. Projekto dalyviams nekilo didesnių problemų įsiliejant į priimančius kolektyvus, tiesiog reikėjo laiko priprasti prie naujos darbo tvarkos ar naudojamų technologijų.

Pagrindinė pamoka, kurią akcentavo diskusijos dalyviai – neužmiršti kūrybiškumo. „Išvažiavę vėl turėjome galimybę pabūti tikrais, kuriančiais, architektais, turėjome galimybę kūrybiškai dirbti, mūsų nevaržė įstatymų pinklės – įvairūs reikalavimai, reglamentai, normos. Pavyzdžiui, tuo metu, kai su italais diskutavome apie arabiško miesto specifiką, internetu bendravau su kolegomis Lietuvoje. Jie čia  rengė peticiją šalies valdžiai dėl naujojo Statybos įstatymo… Jaučiausi keistokai“,– pasakojo V.Dapkevičius. Jo nuomone, būtent kūryba architektams turi tapti instrumentu, išlaisvinančiu iš netenkinančios realybės.

Parengta pagal Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos informaciją.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Klaipėdos geležinkelio stoties diskusija

INTERAKTYVI DISKUSIJA: Apie Klaipėdos geležinkelio stoties fasado remonto sprendinius

2020 lapkričio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija rengia viešą interaktyvią diskusiją apie Klaipėdos geležinkelio stoties fasado remonto sprendinius. Lapkričio 17 dieną (antradienį) 15 val. įvyks neformali

Atvirasis urbanistikos muziejus

GYVOSIOS ERDVĖS: Atvirąjį urbanistikos muziejų pristatanti paroda

2020 spalio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijoje atidaroma Tomo S. Butkaus paroda „Gyvosios erdvės“. Tai 7 skirtingo ilgumo pasakojimai, apimantys skirtingus laikotarpius, miestovaizdžius ir urbanistines struktūras.

Lietuvininkų aikštė

PĖSTUTE PO KLAIPĖDĄ: Architektūrinė ekskursija su istoriku V.Safronovu

2020 spalio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija (LASKAO) rengia ekskursiją pėsčiomis po senąją Klaipėdos miesto dalį. Ekskursiją ves Klaipėdos universiteto istorikas dr. Vasilijus Safronovas. Spalio 17

„Vaidilos“ kino teatras

ARCHITEKTŲ KLUBAS: Diskusija apie naujo muziejaus Klaipėdoje atsiradimą

2020 rugsėjo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos (LASKAO) Architektų klubas ketvirtadienį rengia diskusiją apie naujo privataus muziejaus Klaipėdoje atsiradimą. Rugsėjo 10 dieną (ketvirtadienį) 17 30 val.,

Klaipėdos architektai

KLAIPĖDOS ARCHITEKTAI: Pakartotinis visuotinis narių susirinkimas ir konferencija

2020 rugpjūčio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos Valdybos sprendimu, uostamiestyje šaukiamas pakartotinis visuotinis narių susirinkimas bei pakartotinė Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos skyriaus konferencija. Atsižvelgiant į situaciją

Architektų regata

LENKTYNIAUS 8-VIETĖMIS: Tradicinė Architektų irklavimo regata Klaipėdoje

2020 birželio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Liepos 1-osios proga Klaipėdos architektai tradiciškai surengia irklavimo regatą. Šiemet bus irkluojama 8-vietėmis valtimis, o komandų sudėti – nuspręs burtai. Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities

Memelio miestas

MEMELIO MIESTAS: Atviras verslo centro architektūros konkursas Klaipėdoje

2020 vasario 26Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija, UAB „Memelio miestas“ pavedimu, paskelbė atvirą projekto konkursą „Verslo centras N. Uosto g. 3, Klaipėdoje“. Verslo centras N. Uosto

Klaipėdos uosto bendrojo plano sprendiniai

KLAIPĖDOS ARCHITEKTŲ KLUBAS: Klaipėdos uosto bendrasis planas ir iššūkiai

2019 gruodžio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Gruodžio viduryje Klaipėdos architektūros kūrėjai rinksis Architektų klube. Architektai Romas Gailius ir Edmundas Benetis jame kolegoms papasakos apie Klaipėdos uosto bendrąjį planą bei šio iššūkius.

Kretingos rotušės aikštė

ROTUŠĖS AIKŠTĖS ATEITIS: Konferencija, diskusija ir apklausa Kretingoje

2019 lapkričio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Kretingos rajono savivaldybė inicijuoja atviras diskusijas su gyventojais ir ekspertais dėl centrinės miesto aikštės ateities. Lapkričio 28 dieną (ketvirtadienį) Kretingos rajono savivaldybės M.Valančiaus viešojoje bibliotekoje

kūrybinės dirbtuvės

VAIKAMS IR JAUNIMUI: Kultūros centrų ir viešųjų erdvių kūrybinės dirbtuvės Klaipėdoje

2019 spalio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija ir VšĮ „Vario burnos“ Klaipėdoje rengia dr. Tomo S. Butkaus kūrybines dirbtuves vaikams ir jaunimui. Tema – kultūros centrai

straz_pl_191000_e02_xxx

KLAIPĖDOS ARCHITEKTŲ KLUBAS: Susitikimas su stipendijos architektūros studentams laureate

2019 spalio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Šių metų LASKAO-ERGOLAIN stipendijos architektūros studentams konkursą laimėjo Gabrielė Strazdaitė. Susitikti su laureate siūlo po vasaros atostogų atgimęs klaipėdietiškasis Architektų klubas. Spalio 17 dieną (ketvirtadienį)

Sevilija

DISKUSIJA KLAIPĖDOJE: Miestų gerovė ir šiuolaikiniai kultūros centrai

2019 spalio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Uostamiestyje rengiama diskusija „Miestų gerovė ir šiuolaikiniai kultūros centrai“. Renginys skirtas gilesniam Lietuvos miestų raidos procesų suvokimui ir kultūrinės bendruomenės, atstovaujančios įvairioms kūrybinių industrijų sritims,

Konkursas Klaipėdoje

KONKURSAS „LINDENAU“ PAKRANTĖJE :Vietoje atviro – ribotas kviestinis

2019 balandžio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Bendrovė „Puiki investicija“ kartu su Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija (LASKAO) vykdo ribotą kviestinį multifunkcinio komplekso Priešpilio g. 6, Klaipėdoje konkursą. Šį konkursą iš

LAS būstinė

ARCHITEKTAI RINKSIS PAKARTOTINAI: LAS konferencija ir LASKAO susirinkimas

2019 kovo 251 KomentarasPILOTAS.LT

Nesurinkus kvorumo, Lietuvos architektų sąjungos (LAS) ataskaitinė konferencija bei Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos (LASKAO) visuotinis narių susirinkimas bus surengti pakartotinai. Nesusidarius kvorumui, kovo

Klaipėdos architektai

RINKSIS KLAIPĖDOS ARCHITEKTAI: Visuotinis susirinkimas ir konferencija

2019 kovo 5Be komentarųPILOTAS.LT

Uostamiestyje šaukiami Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos visuotinis susirinkimas ir Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos skyriaus konferencija. Temos pasisakymams ir asociacijos narių pasiūlymai susirinkimo ir

Rolandas Parafinavičius

FOTOGRAFAS: Klaipėdos architektų klubo susitikimas su R.Parafinavičiumi

2018 gruodžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos architektų klubas prieš Šv. Kalėdas kviečia į susitikimą su fotografu, žurnalistu Rolandu Parafinavičiumi. Bus pristatytas jo debiutinis romanas „Fotografas“. Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities

Diskusija

APTARS KLAIPĖDOS ATEITĮ: Architektų ir asociacijos „Mano miestas Klaipėda“ diskusija

2018 lapkričio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos Architektų klubas su komitetu „Mano miestas Klaipėda“ rengia diskusiją apie uostamiesčio veidą. Bus diskutuojama apie Klaipėdos miesto gyvenimą bei

Mano erdvė

MANO ERDVĖ 2017: Klaipėdoje atidaryta architektūros-interjero konkurso paroda

2018 rugsėjo 21Be komentarųPILOTAS.LT

Jau galima teikti darbus Lietuvos architektų sąjungos ir Lietuvos Ryto žiniasklaidos grupės inicijuojamam architektūros-interjero projektui „Mano erdvė 2018“. Tuo tarpu Klaipėdos kultūros fabriko patalpose galima

Uostas

SENJORAI NEVĖLUOJA: Uostamiesčio architektų-senjorų susitikimas

2018 balandžio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijoje renkasi uostamiesčio architektai-senjorai. Žadama aptarti, kas nuveikta, pasitarti kas dar bus daroma bei bandoma padaryti, o taip pat

Gerda Antanaitytė

IŠRINKO NAUJĄ VALDŽIĄ: Klaipėdos architektams vadovaus Gerda Antanaitytė

2018 balandžio 64 KomentaraiPILOTAS.LT

Klaipėdoje neseniai įvykusiame Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos visuotiniame susirinkime išrinkta nauja organizacijos valdyba ir jos pirmininkė. Organizacijai nuo šiol vadovaus valdybos pirmininke išrinkta

Klaipėdos architektūra

KLAIPĖDOS ARCHITEKTŪRA 2017: Renkama medžiaga leidiniui

2018 kovo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Renkama medžiaga architektūros ir urbanistikos darbų leidiniui „Klaipėdos architektūra 2017“. Leidinio idėja – architektūra yra kūrybinis procesas ir intelektualinis produktas. Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities

Klaipėda

KLAIPĖDOS ARCHITEKTŲ KONFERENCIJA: Rinks skyriaus pirmininką, valdybą, etikos komisiją

2018 kovo 71 KomentarasPILOTAS.LT

Rinksis Klaipėdos architektai. Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos skyriaus konferencija šaukiama kovo 30 dieną, tačiau greičiausia balandžio pradžioje prireiks susirinkti pakartotinai. Kaip praneša Lietuvos architektų sąjunga

Klaipėda

UŽKLIUVO KLAIDOS IR TRŪKUMAI: Pasiūlė stabdyti Naujamiesčio spec. plano viešinimą

2018 sausio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Sausio viduryje Klaipėdos architektūros ir urbanistikos ekspertai svarstė uostamiesčio istorinės dalies (Naujamiesčio) nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos teritorijų tvarkymo specialiojo plano sprendinius. Šio plano rengėjams pasiūlyta

Lietuvos dvarai I

NYKSTANTYS IR ATGIMSTANTYS DVARAI: A.Šalkausko fotografijų paroda Klaipėdoje

2017 gruodžio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos salėje atidaroma Alvydo Šalkausko fotografijos paroda „Lietuva. Nykstantys ir atgimstantys dvarai“. Tai 40 nuotraukų su dvarais, dvarų pastatų fragmentais,

Augustė Santockytė

KLAIPĖDOS MIESTO VARTAI: LASKAO-ERGOLAIN stipendiją laimėjo A.Santockytė

2017 spalio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Šių metų LASKAO-ERGOLAIN stipendijos konkurse geriausiu bakalauro darbu ir konkurso nugalėtoju pripažintas VDA Klaipėdos fakulteto 3 kurso architektūros studentės Augustės Santockytės projektas „Miesto vartai“ (darbo