Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija (LASKAO) kaip ir ankstesniais metais, tęsia jau tradiciniu tapusį architektūros renginių ciklą „Klaipėdos architektūra“. Renginių ciklo programoje numatyta apie 10 skirtingų įvykių (parodos, diskusijos, konkursai, leidinių pristatymai ir kt.), skirtų architektūrą kuriantiems, tyrinėjantiems bei ja besidomintiems, ir besitęsiančių iki rudens Klaipėdos bei kituose Lietuvos miestuose.
PRISTATYS DU ARCHITEKTŪROS LAIKMEČIUS
Paroda „Klaipėdos architektūra 2021“ ir „Klaipėdos utopija 2100“. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2022 m. birželio 10 d., penktadienį, 17:20 val. atidaroma LASKAO paroda, skirta pristatyti du architektūros laikmečius – tai 2021 ir 2100 metus. Parodos kuratorius Vladas Balsys kviečia aplankyti dviejų dalių ekspoziciją, kuri sudaryta iš tradicinių projektų „Klaipėdos architektūra 2021“ ir architekto Petro Džervaus meninio projekto-tyrimo „Klaipėdos utopija 2100“.
Pirmoje ekspozicijos dalyje plačiai apžvelgiamas metinis Klaipėdos ir Lietuvos architektų darbo rezultatas Klaipėdos regione bei naujausi klaipėdiečių architektų projektai kituose miestuose. Visi su architektūra susiduriame kiekvieną dieną, tačiau šią kūrybos sritį gaubia mitai. Turbūt nesuklysime sakydami, kad architektūros vertinimas iš esmės nepasikeitė nuo senovės Romos laikų (I amžius pr. m. e.). Romėnų architektas Vitruvijus teigė, kad pagrindinės ir svarbiausios architektūros statinio savybės – tai tvirtumas, nauda ir grožis (lot. utilitas, firmitas, venustas). Norint įvertinti šių savybių tarpusavio pusiausvyrą kviečiame apsilankyti parodoje. Ekspozicijoje pristatoma virš šešiasdešimt 2021 metais sukurtų konkursinių, dar nerealizuotų ir keletas jau įgyvendintų architektūrinių projektų. Parodoje aktualizuojamas klausimas – kokia projekto dalis yra svarbiausia ir nulemianti galutinį architektūros rezultatą? Iš pirmo žvilgsnio, parodoje gali pasirodyti, kad naujų idėjų pagrindas – nematomi skaičiai, tiksliau – architektų rankomis sukurtas kvadratinių metrų plotas, visada užprogramuotas pritraukti dar daugiau sėkmingų skaičių (pelno/naudos). Galbūt dėl šių skaičių galios, architektūra nulemta tarnystei, o visi tolimesni bandymai kritikuoti yra pasmerkti amžinam interesų konfliktui. Visi mes kartu – architektai, užsakovai, politikai, konsultantai, NT vystytojai, savivaldybių specialistai kuriame painų pasaulį, kuriame nėra aišku kas kartais ištaria pirmą, o kas paskutinį žodį.
KONKREČIŲ KLAIPĖDOS VIETŲ ATVEJŲ STUDIJA
Antrąją ekspozicijos dalį, jos autorius architektas Petras Džervus pristato kaip konkrečių Klaipėdos geografinių vietų atvejų studiją, demonstruojančią įvyksiančių pokyčių urbanistinėje aplinkoje fizinę išraišką – vienais atvejais parodoma koks neužstatytų teritorijų užstatymas šiandien jau yra suplanuotas, kitais atvejais – kas bus pasiekta, neapdairiai maksimaliai užstatant laisvas teritorijas arba į jas nekreipiant pakankamai dėmesio bei viešųjų finansų. Miesto planavimo iššūkiai ir urbanistinės plėtros uždaviniai visuomenėje sutinkami nevienareikšmiškai, dažnai kelia įvairaus rango ir pobūdžio konfliktus. Tai rodo visuomenės susidomėjimą aplinkos pokyčiais. Dar daugiau klausimų kyla, su kokiais kultūriniais ir urbanistiniais iššūkiais susidurs Klaipėdos gyventojai prieš prasidedant XXII a.? Kaip miestas pasikeistų priemiesčių gyventojų skaičiui išaugus dvigubai ir daugiau? Kaip atrodytų ir kur įsikurtų imigrantų iš Azijos ir Afrikos rajonai? Kaip Klaipėdos pakrantes įtakotų išplėstas jūrų uostas? Tokie ir panašūs klausimai yra urbanistinės utopijos prognozės uždaviniai, o jų iškėlimas ir palaikymas oficialiame diskurse gali suformuoti veiksmų gaires, kurie reikalingi šiandien, tam, kad ateityje būtų išvengta apmaudžių urbanistinių pasekmių.
Parodos atidarymo metu bus pristatytas „Klaipėdos architektūra 2021“ projektų katalogas. Leidinio sudarytojas arch. Aurimas Baužys, dizainerė ir maketuotoja arch. Miglė Paužaitė.
Paroda Klaipėdoje veiks iki 2022 m. liepos 3 d. Bendradarbiaujant su Lietuvos architektų sąjungos skyriais parodą siekiama eksponuoti Kaune, Panevėžyje ir Šiauliuose.
DISKUSIJA APIE SOVIETINĘ SIMBOLIKĄ IR PAMINKLUS
Tarpdalykinė diskusija „Aktuali erdvė – memorialas sovietų kariams ir kiti meniniai akcentai Klaipėdoje“. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmų hole (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2022 m. birželio 14 d., antradienį, 15:00 val.
Viešumoje šiuo metu vėl svarstomas sovietinės simbolikos turinčių meninių akcentų likimas. Daug Klaipėdos miesto viešų erdvių ir meninių akcentų jose jau pertvarkyta, atsirado patirtis ir kritinis vertinimas. Tam, kad meninės kūrybos objektų pertvarkymai būtų sėkmingi, svarbu, kad prieš priimant sprendimus, profesionalai pateiktų savo įžvalgas ir rekomendacijas.
LASKAO kviečia į diskusiją, kuria siekia užfiksuoti, kokius lūkesčius viešai aplinkai mieste puoselėja menininkai, dizaineriai, architektai ir kiti meninės kūrybos profesionalai. Iš lūkesčių bus formuluojami uždaviniai, kurie vėliau bus perteikti visuomenei ir savivaldybės administratoriams.
Laukiamos visos dalyvių mintys šia tema. Architekto Manto Daukšio kalbinami, įžvalgomis pasidalins: skulptorius Arūnas Sakalauskas, dizaineris Kęstutis Mickevičius, architektas Vladas Balsys, istorikai doc. dr. Vacys Vaivada ir prof. dr. Vasilijus Safronovas.
PASKELBTAS TRADICINIS STUDENTŲ KONKURSAS
Paskelbtas 2022 metų LASKAO – Ergolain stipendijos konkursas architektūros studentams tema – „Klaipėdos apskritis. Aktuali architektūra“. Konkurse kviečiami dalyvauti VGTU, KTU ir VDA ar kitų universitetų architektūros studijų studentai. Konkursinio darbo temą ir vietą (Klaipėdos mieste ar apskrityje) studentai pasirenka savo nuožiūra. Darbų laukiama iki 2022 m. birželio 17 d. Konkurso dalyviai turi iš anksto registruotis, užpildydami konkurso dalyvio anketą (https://forms.gle/39vwfopxeU2tZpox7).
Architektūros renginių ciklo „Klaipėdos architektūra“ organizatorius Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija (LASKAO). Renginių ciklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir kiti partneriai. Ekspoziciją „Klaipėdos architektūra 2021“ remia Klaipėdos miesto savivaldybės administracija.
Parengta pagal LASKAO informaciją.