Vienas ištvermingiausių architektūrinių leidinių, žurnalas „Archiforma“, net ir architektūriniu sunkmečiu netaupo geros architektūros sąskaita. 2011-ųjų metų architektūrinė žurnalo premija ką tik paskirta, renkant nugalėtoją iš trijų premijai nominuotų pastatų, kurie, žurnalo redakcijos nuomone, 2011-aisiais labiausiai išsiskyrė Lietuvos architektūrinėje padangėje.
2011-ųjų žurnalo „Archiforma“ architektūrinei premijai pristatyti: Gyvenamasis namas Braškių g., Kaune (arch. Gintautas Natkevičius, Mantas Mickevičius), Klaipėdos „Švyturio“ arena(arch. Saulius Mikštas, Andrius Bakšys, Elvita Byčiūtė, Olegas Tuliakovas, Andrius Zanevičius, Gaudrė Žebenkaitė) ir Kauno „Žalgirio“ arena (arch. Eugenijus Miliūnas, Algimantas Bublys, Aurimas Ramanauskas, Dalia Paulauskienė, Rasa Bingelytė-Baltrušaitienė, Vytautas Miliūnas, Gaustas Eigirdas; inžinierius Vytautas Čalka).
Tradiciškai „Archiformos“ premiją išrenka pernykščiai premijos laureatai, šiuo atveju, architektas Audrius Ambrasas, pernai įvertintas už „Sedbanko“ centrinės būstinės Vilniuje realizaciją. Kandidato premijai atrankoje A.Ambrasui talkino „Swedbanko“ bendraautorė Vilma Adamonytė.
NAMAS MAŽAS, BET ARCHITEKTŪRA DIDELĖ
A.Ambrasas sakė portalui PILOTAS.LT, kad kiekvienas architektūrinių čempionų rinkimas yra sąlyginis, nes neįmanoma objektyviai sulyginti tokių skirtingų ir masteliu, ir visuomenine reikšme statinių, kaip vienos šeimos gyvenamasis namas ir sporto bei pramogų arena. Šiuo atveju, anot žiuri nario, buvo vadovaujamasi grynai architektūros meno kriterijais, nekreipiant dėmesio į fizinius ir visuomeninius objekto parametrus.
„Turėjome pripažinti tai, kas akivaizdu – Braškių gatvės namas mažas, bet jo architektūra didelė,“- sakė portalui PILOTAS.LT A.Ambrasas. Jo įsitikinimu, Braškių namas labiau architektūriškai nuoseklus ir išbaigtas nei Kauno ir Klaipėdos arenos. Jis – architektūriškai įtaigus, nuoširdus ir konceptualiai motyvuotas. Anot žiuri nario, akivaizdu, kad čia architektams pavyko užmegzti tamprų dialogą su namo gyventojais, nes be aktyvaus ir nuoseklaus užsakovo dalyvavimo projekte, tokio namo realizuoti nėra jokių galimybių.
A.Ambraso pastebėjimu, architektūrinės „Archiformos“ premijos skyrimas architektams Gintautui Natkevičiui ir Mantui Mickevičiui yra pelnytas įvertinimas ne tik už drąsias architektūrines idėjas ir profesionalumą, bet ir už „gebėjimą užburti užsakovą originaliomis idėjomis ir įpūsti jam drąsos siekti maksimalaus rezultato kartu“.
Žiuri narys, beje, siūlė pernelyg nesureikšminti Braškių namo, nes jis nėra tobulas ir jame taip pat galima aptikti realizavimo trūkumų, nepakankamai motyvuotų sprendinių, neišbaigtų detalių. Vienok, anot A.Ambraso, „šiandien architektūrinis Kaunas turi visą teisę švęsti“.
Vilmantas Rutkauskas
( 2012-02-13 )
————–
ekz,
jei tave probiblijinės marijos pagyvina, skelbk kišeninio projudaistinio altorėlio konkursą kur nors Vatikane (bet tik ne pagoniškoje Lietuvoje).
ekz
( 2012-02-13 )
Tai jau negi nėra ką vertinti , kai į vieną gretą sustatomas „nudrožtas“ namukas ir dvi arenos ?
tai reikėjo dar kokį logistikos sandėlį pridėti ir tada rinkti . Kad GN architektūroje pastatų išraiška dažnai prasilenkia su funkcija – čia jau seniai nebestebina ( pvz marijos ėmimo į dangų koplyčia- gyvenamasis namas šilainiuose Kaune) Bet , kad toks solidus žurnalas taip renka nominantus ir dar taip sudėlioja į starto liniją – švelniai tariant keista . Tai tikrai tik patvirtina kokie mes nabagai , kaip nėra iš ko rinkti . Aišku Braškių namukas kaip reiškinys gali būti – tik neaišku ar jis papildo ir pagyvina kontekstą ar kontekstas jį………
Vilmantas Rutkauskas
( 2012-02-12 )
Architektas tiesiog įpareigojo čia gyvensenčius pagyventi įdomiai ir nestandartiškai. Tai yra gerai, jei gyventojams bus tik gerai.
Svajonėse – na, man patiktų.
----
( 2012-02-11 )
Nominavimas už tai, kad GN gali pripūsti “ arabų“ užsakovui- senas faktas.
Pilnai sutinkų, kad pateiktų projektų svorio kategorijos yra skirtingos, todėl jų vertinimas turi būti taip pat skirtingas.
Nominuotas projektas turi ne vieną “ -„, jis nėra iki galo pragalvotas, fasadų proporcijos neišieškotos.
Toks pastatas daugiau tiktų erdvėje, kuri yra labiau atvira. Duotu atveju šio pastato architektūra bendro gatvės vaizdo nepagerino, o padarė jį tokį, kuris labiau primena Vilniaus čigonų taborą.
Manau, architektūra yra meno šaka, kuri apibendrina, apjungia visas kitas meno šakas.
Šis pastatas neteikia jokio estetinio pasigerėjimo aplinkiniams, kas, beabejonės, atsiliepia ir patiems šio namo gyventojams.
Nežinau nei vieno GN suprojektuoto gyvenamojo namo, kuris atitiktų normalius žmogaus gyvanimo poreikius.
vienas
( 2012-02-11 )
d.u. kad man regis NDG jau nevisai siu metu nominantas turetu buti. ar klystu?
d.u.
( 2012-02-10 )
Mano nuomone,labiausiai apdovanojimo nusipelnė Nacionalinės galerijos rekonstrukcijos autoriai. Keista,kad šio objekto nėra net tarp nominantų.
Neprofesionalas
( 2012-02-10 )
Seniai Lietuvos architektūroje mačiau kažką tokio įdomaus. Tikrai namas Braškių gatvėje bus dar įvertintas ir kitomis prasmėmis. Labai norėtųsi pasveikinti ne vien architektus, bet ir užsakovus – drąsius, nebijančius nuolatinių kaimynų priekaištų ir smalsių praeivių žvilgsnių. Mielai pats pažiūrėčiau vidines namo erdves ir jų fukcionalumą. Visada esu už stilingus sumanymus.
agarastas
( 2012-02-10 )
Objektai geri, ypac du. Esu absoliutus braskiu gerbejas. ir vis tik klausimu lieka: 1. ar viskas OK su Archiforma jei ji i viena rikiuote sustato dvi arenas ir namuka? 2. ar viskas OK su Ambrasu? Atsakau: 1. nors skalbiniu ir asfalto lygintuvai abu vadinasi lygintuvais ir nuo ju abieju gali buti „skauda“, vargu ar galima juos statyti prie vienos starto linijos, nes tai nera korektiska pries vertintoja. 2. Namukas tikrai geras „pirmo zvilgsnio“ prasme – taciau utilitarus plano sprendimas ir detales, ypac vitrinu (kaip beje ir vertintojas pastebejo) toli grazu neatitinka pastato meninio uztaiso, taigi iki idealaus jam toloka. Zalgirio arenos planas – funkcija labai sudetinga, bet padaryta puikiai, taciau pastato architektura pirmo zvilgsnio prasme – neideali, nors meninio uztaiso prasme tai dar diskutuotina. Taciau vargu ar architektura metras turetu vertinti tik „pirmo zvilgsnio“ prasme. As tuo suabejociau – toks metodas daugiau tiktu megejams. Planinis sprendimas , erdve, ypac tokio pobudzio pastatuose, yra architekturos pagrindas, o cia jis atliktas meistriskai. Fasadu plastika tikriausiai pilnai nepavyko, nesigincysiu, bet turi savo emocines itampos, taigi nera taip jau ir blogai. Ambrasa gerbiu, bet manau, kad jis su vertinimu „susimove“. Purizmas gerai, bet yra ir kitu kriteriju.
algys
( 2012-02-10 )
žolę reikėtų nusipjauti…ar ten braškės?