Kaip panaudoti caro laikais Kaune pastatytą VI fortą galvojama nuo pat nepriklausomybės atkūrimo. Prieš dešimtmetį jame planuotas įrengti krematoriumas, tačiau tuomet pasipriešino aplinkinių namų gyventojai. Kaip praneša Kauno savivaldybė, ties K.Baršausko gatvės žiedu stūksančiam miesto gynybinės sistemos istoriniam objektui surastas su forto paskirtimi artimiau susijęs panaudojimo būdas – Karo technikos muziejaus.
PRIKLAUSO LIETUVOS KARINIAM PAVELDUI
Kauno tvirtovė – vienintelė išlikusi Rusijos Imperijos pirmosios klasės tvirtovė Europoje. XIX amžiaus pabaigoje ant dešiniojo Nemuno slėnio šlaito viršutinės terasos pastatytas VI fortas buvo šios įspūdingos gynybinės sistemos dalis. Tarpukariu šis fortas buvo Kauno sunkiųjų darbų kalėjimo filialas ir priklausė Teisingumo ministerijai. 2-ojo pasaulinio karo ir pokario metais jame veikė karo belaisvių stovykla. Už miesto įrengto statinio prieigos sovietmečiu buvo urbanizuotos – greta iškilo Dainavos gyvenamajo mikrorajono daugiabučiai. Dabar šis penkiakampės simetriškos formos statinys priklauso kariniam paveldui.
Iš VI forto pasitraukus sovietų kariškiams, svartyta kam VI fortą būtų galima panaudoti. Iš pradžių jame ketinta įrengti krematoriumą, tačiau šiems planams pasipriešino gyventojai. Fortą buvo bandoma privatizuoti, jame nuomuoti sandėliai, tačiau šis statinys daugiausia stovėjo apleistas ir nenaudojamas, o jo ramybę drumstė nebent pavieniai nuotykių ieškotojai bei išminuotojai.
Prieš metus į sumanymą VI forte įkurdinti Karo technikos muziejų atsargiai žvelgusi Kauno savivaldybė, atrodo pakeitė savo poziciją. PILOTAS.LT duomenimis, naujojo muziejaus steigimu labiausiai rūpinasi VšĮ „Karo paveldo centras“, kiek anksčiau visuomenei atvėrusi Kauno VII fortą. Naujojo muziejaus padalinio veiklą ir išlaikymą turėtų finansuoti Krašto apsaugos ministerija, kuriai priklauso Vytauto Didžiojo karo muziejus.Jis veiktų kaip pastarojo filialas. PILOTAS.LT žiniomis, 1889 metais pastatytas fortas šiuo metu priklauso Kauno miesto savivaldybei.
EKSPOZICIJĄ ĮRENGS JAU KITAIS METAIS
Neseniai susitikę Kauno miesto savivaldybės atstovai, kariškiai, muziejininkai ir istorikai jau aptarė konkrečius šio forto teritorijos sutvarkymo ir karo technikos muziejaus įkūrimo klausimus. Kaip praneša Kauno savivaldybė, įdomią istorinę praeitį turinčiame statinyje pristatyti karo technikos ekspoziciją tikimasis kitais metais. „Karo technikos ekspozicijos įkūrimas VI forte – tai prioritetinis projektas. Apie jį kalbama jau ilgai, todėl nėra reikalo delsti. Kitų metų savivaldybės biudžete turėtų atsirasti atskira eilutė šiam projektui“, – įsitikinęs Kauno miesto mero pavaduotojas K.Kriščiūnas.
Karo technikos muziejaus steigimo VI forte darbo grupėje dalyvaujantys istorikai atkreipė miesto vadovų dėmesį į tai, kad tvarkant fortą nereikėtų pamiršti jo vaidmens tarpukariu. „Čia yra daug medžiagos, liudijančios valstybės politikos tarpukariu istoriją. Reikėtų pagalvoti, kaip būtų galima šį istorijos segmentą pristatyti visuomenei“, – pranešime teigia Archyvų tarybos pirmininkas J.Vaičenonis.
PIRMIAUSIA SUTVARKYS TERITORIJĄ
Kauno savivaldybės teigimu, pavasarį ketinama pradėti apie 10 ha forto teritorijos sutvarkymo darbus – bus išvežtos šiukšles ir atliekos, sutvarkyti želdynai. Beveik du dešimtmečius čia išminuotojų darbą dirbantys kariškiai tvirtina, kad šis fortas nėra labai pavojingas, tačiau pažadėjo surengti civilinės saugos mokymus teritoriją tvarkysiantiems darbuotojams.
Karo technikos ekspoziciją pirmiausia planuojama įrengti lauke, todėl, išvalius aplinką, bus žvyruojami takai, kuriais priėję lankytojai galės iš arti apžiūrėti eksponatus. Taip pat bus įrengtas apšvietimas.
Kauno savivaldybė praneša, kad šiuo metu rengiami žemės sklypo dokumentai – nustatomos vertingosios savybės, ruošiamas detalusis planas. Numačius lėšų 2012 metų savivaldybės biudžete, būtų rengiami projektiniai pasiūlymai pagal kuriuos bus tvarkoma forto statinių inžinerinė infrastruktūra. Krašto apsaugos ministerija ir Vytauto Didžiojo karo muziejus pateiks bei įgyvendins muziejaus koncepciją, prižiūrės eksponatus, skirs lėšų darbuotojų išlaikymui. Atlikus paruošiamuosius darbus, bus galima pretenduoti ir į ES fondų lėšas.
Panaudojimas – viena svarbiausių ar net būtina nekilnojamojo kultūros paveldo objekto išsaugojimo sąlygų, todėl kuriama įstaiga ne tik supažindintų visuomenę su muziejaus ekspozicija, bet ir padėtų išsaugoti patį fortą, kuris dabar yra smarkiai apleistas. Nuo 1882 iki 1915 metų Kaune bei jo apylinkėse carinė Rusija iš viso pastatė 9 fortus iš kurių dabar naudojami tik IX – nuo 1958 metų jame veikia muziejus ir VII – neseniai jame įrengta Karo paveldo centro ekspozicija.
Parengta pagal Kauno savivaldybės ir PILOTAS.LT informaciją.