images_phocagallery_1849_VII_fortas_pav_1849_tit

ARCHITEKTŪRINIS ALTRUIZMAS://KAUNO VI FORTAS JAUNŲJŲ ARCHITEKTŲ KLINIKOJE

Architektų diena po truputį tampa ne tik euforišku cecho brolių atlaidu bei parodiniu festivaliu, bet ir diena altruistinėms misijoms, gydančioms architektūrinėmis idėjomis negaluojančias urbanistines ląsteles. Jaunieji Kauno architektai Liepos 1-ąją nutarė ištraukti iš gerontologinio šešėlio kūrybingiausias, jauniausiųjų architektų pajėgas, ir imtis metų metus atidėliojamo uždavinio – sugrąžinti į miesto apyvartą bent vieną fortą.

Naujoji architektų karta, susivienijusi po Jaunųjų architektų klubo (JAK) ir „Architektūros parko“ vėliavomis, „įžemina“ Liepos 1-ąją naujoje, be galo įspūdingoje VII forto erdvėje. Čia keturias dienas vyks jaunųjų architektų pleneras ir paroda „Kauno tvirtovės VI forto pritaikymas visuomenės poreikiams“.

ARCHITEKTŪRINĖ MISIJA KARINĖJE VII FORTO ŠIRDYJE

Nuo 1995-ųjų Kaune įsitvirtinusi Architektų diena ilgainiui paskleidė profesinio solidarumo šventės idėją visoje Lietuvoje. Šiandieną jau be ypatingos agitacijos būriai architektų Liepos 1-ąją renkasi Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir net Vilniuje, kad pabendrautų, pasiginčytų, aptartų Amžinąją Temą – architektūrą.

Kaune Liepos 1-oji pažymima su ypatingu entuziazmu ir architektūriniu užtaisu, kuris nuolat mainosi, banguoja ir dažnai priklauso nuo netikėtai išnirusios intrigos. Būtent šitaip atsitiks ir šiemet.

Vienas Liepos 1-osios organizatorių Laurynas Avyžius sakė portalui PILOTAS.LT, kad JAK‘o sumanymas įkurdinti Architektų dieną naujoje, semantiškai stiprioje VII forto erdvėje yra prasmingas, nes militarinių objektų konversija tiesiog nėra įmanoma be tam tikro tų objektų humanistinio „atšventinimo“.

Anot jaunųjų architektų lyderio, nepakanka vien „pasitaškyti“ šmaikščiomis architektūrinėmis idėjomis fortų konversijos tematika, būtina juose pagyventi, pajusti šiurkščią karišką dvasią ir prisijaukinti ją.

GERA PROGA IR MAKSIMALIZMUI, IR INTELIGENCIJAI

Geriausiai išlikęs Kauno tvirtovės VII fortas šiuo metu tvarkomas ir prižiūrimas „Karo paveldo centro“, kurio vadovas Vladimiras Orlovas ne tik sutiko kelioms dienoms priglausti jaunuosius architektus, bet ir išsamiai supažindinti juos su unikaliu ir sudėtingu Kauno tvirtovės architektūriniu kompleksu.

Jaunųjų architektų pleneras Liepos 1-ąją rengiamas siekiant sukurti konceptualių projektų, kaip Kauno tvirtovės VI-ąjį fortą pritaikyti visuomenės reikmėms.

Organizatoriai prašo pažvelgti į Kauno tvirtovės fortų problemą architekto – analitiko ir kūrėjo akimis, pasiūlant tvarią, urbanistiškai, architektūriškai ir socialiai perspektyvią poziciją. Žinoma, nepamirštant ir objekto vertingųjų savybių (istorinių, architektūrinių ir kt.).

Plenero organizatoriai teigia, kad XIX a. pastatytą milžinišką Kauno tvirtovės sistemą būtina įvertinti tiek plačiąja, tiek siaurąja prasme, todėl siekiant išsaugoti visumą reikia įkvėpti gyvybės atskiriems tvirtovės fortams. Kadangi didelių parametrų ir sudėtingos architektūrinės-landšaftinės sandaros fortus prikelti vystant vien muziejinę funkciją yra neįmanoma, plenero organizatoriai ragina jaunuosius architektus išlaisvinti kūrybinę mintį, nebūtinai prisirišant prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus sumanymo įrengti VI forte karo technikos skyrių.

„VI forto ir jo teritorijos vizija turėtų būti sauganti paveldą, tačiau originali, patraukli ir naudinga Kaunui. Taip pat,- atitikti ne tik šiandienos, bet ir rytojaus poreikius“,- sakė portalui PILOTAS.LT L.Avyžius.

VIENAS FORTAS – DU REANIMACIJOS KELIAI

Taigi, jaunieji architektai plenere rengdami galimybių studijos koncepciją Kauno tvirtovės VI-ajam fortui, turės optimaliai išnaudoti forto teritorijos, statinių ir landšafto galimybes, suprojektuoti arba Vytauto Didžiojo Karo Muziejaus filialą – Karo Technikos muziejų, arba – kitą gyvybingą ir originalų viešosios paskirties kompleksą, galintį suformuoti Kauno mieste analogų neturintį visuomeninį-kultūrinį branduolį.

Užsiregistravę plenero dalyviai, turi galimybę jau dabar parsisiųsti medžiagą darbui ir išsamiai ją išstudijuoti.
Anot organizatorių, atvykusiems iš kitur architektams bus pasiūlyta nakvynė, o kad darbas eitųsi kryptingai, visi gaus kareiviškos košės. Į  plenerą kviečiami jaunieji architektai, dirbantys ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Kaip žinia, ne vienas Lietuvos architektūros mokyklas baigusių jaunuolių dirba kitų šalių architektų biuruose. Jų dalyvavimas VI-ojo forto plenere suteiktų naujos patirties, skatintų profesinius mainus ir ryšius su tėvyne.

Plenere jaunieji architektai ir studentai dirbs komandomis po 3-5 žmones. Pleneras vyks 4 dienas, nuo birželio 28 iki liepos 1. Pirmąją dieną vyks VI-ojo fortoapžiūra, paskaitos apie fortų istoriją, užduoties išaiškinimas. Antrą ir trečią dieną bus projektuojama, ketvirtąją – projektų ir komandų dalyvių prisistatymas, vertinimo komisijos darbas.

Plenero vertinimo komisiją sudaro: Andrius Baranauskas [Kauno savivaldybės atstovas], Tomas Grunskis [architektas], Audrys Karalius [architektas, komisijos pirmininkas], Kęstutis Kuršelis [pulkininkas, Karo muziejaus atstovas], Kęstutis Linkus [KPD ekspertas], Rimgaudas Miliukštis [architektas, Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus viršininkas], Gintaras Prikockis [architektas, LAS Kauno skyriaus pirmininkas].

JAUNAS KRAUJAS GERONTOLOGIŠKAM MIESTUI

Kaip teigia renginio organizatoriai, Lietuvoje išblėso tradicija rengti jaunųjų architektų parodas, plenerus ir konkursus. Profesinį kelią pradėję vyresniųjų architektų biuruose, neretai jaunieji lieka anonimiški, kol patys įgyja teisę savarankiškai projektuoti. Didžiausio jaunatviško entuziazmo laikotarpiu jaunieji architektai, deja, nedaug teturi galimybių parodyti savo kūrybą visuomenei, todėl VI-ojo forto pleneras ir jo projektų paroda bei katalogas turėtų sudomintine tik pačius jaunuosius, bet ir vyresnius kolegas bei plačiąją visuomenę.

Nes tai – geriausia proga pamatyti ryškėjančius rytdienos nacionalines architektūros bruožus ir pažinti tos architektūros kapitonus bei triukšmadarius.

L.Avyžius sakė portalui PILOTAS.LT, kad jaunųjų architektų plenero pasiūlymai turėtų išjudinti sąstingį ir paskatinti valdžias imtis vienos aktualiausių Kauno problemų. Projektinių pasiūlymų pristatymas visuomenei parodoje bei jų dokumentavimas galėtų tapti savotišku idėjų banku Kauno miestui, dalyvaujančiam tarptautinėje programoje „Repair“, siekiančioje pritaikyti naujiems poreikiams apleistas karines teritorijas.

KARINĖS FOBIJOS APKARPĖ RENGINIO PROGRAMĄ

Reikalingos ir kilnios architektūrinės iniciatyvos VI-ojo forto labui varomoji jėga, be jau minėto Lauryno Avyžiaus, – Rytis Račiūnas, Vaidas Tamošiūnas, Linas Ulickas, Mindaugas Miliukštis ir Dainius  Juškūnas. Portalo PILOTAS.LT žiniomis, jauniesiems architektams nepavyko plenero išplėtoti iki visuotinės Architektų šventės VII-ajame forte ir LAS Kauno skyriaus valdybos nutarimu, šventė tapo ženkliai apkarpyta. Vyresniesiems kolegoms pasirodė nepriimtina švęsti Architektų dieną forte, kuriame karo metais buvo vykdomos represijos.

Taigi,  VI Kauno tvirtovės forto plenero Liepos 1-osios programa VII forte (Archyvo g. 61) nūnai striuka:

15:30_  Kūrybinių dirbtuvių "Kauno tvirtovės VI forto pritaikymas visuomenės poreikiams" parodos atidarymas. Komisijos pirmininko žodis, laureatų apdovanojimai, sveikinimai, plenero apibendrinimas.

18:00_  Architektų autobuso išvykimas į S.Dariaus ir S.Girėno oro uostą Aleksote, Architektų dienos pratęsimui.

Komentarai

  1. As nesupratau apie programos apkarpyma. Kas cia ka galejo apkarpyti? Cia gi superine ideja!

  2. Jaunimas, varom ir nesidairom i sonus !

  3. jaunimas yra saunuoliai. cia atrodo zmones is tiesu supranta, kas yra architekto misija ir kaip ja isreiksti. naudingai ir garbingai.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Šlavantas

ŠLAVANTAS 2023: Kasmetinio tarptautinio tapytojų plenero dalyvių paroda Druskininkuose

2023 rugpjūčio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Kaip ir kasmet, šiemet prie Šlavanto ežero kranto, Lazdijų rajone, Veisiejų seniūnijoje, būrėsi menininkai. Įvykusio kasmetinio tarptautinio tapytojų plenero „Šlavantas 2023“ dalyvių paroda atidaroma Druskininkuose.

liepos 1

PRIE LIEPOS 1-OSIOS IŠTAKŲ: Kauno architektų šventės paskutinis akordas – Pažaislyje

2023 birželio 231 KomentarasPILOTAS.LT

Liepos 1-ąją Kauno architektai tradiciškai paminės savo profesinę šventę – Architektų dieną. Ši profesinė šventė Laikinojoje sostinėje iškilmingai pažymima nuo pat 1995-ųjų, kai architektai savame rate

Kauno fortas

EUROPOS TVIRTOVIŲ KONGRESAS: Kaune rinksis gynybinio paveldo žinovai

2022 spalio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejuje ir Kauno fortuose rengiamas 7-asis kasmetinis Europos tvirtovių kongresas. Čia susirinks kelios dešimtys atstovų iš skirtingų Europos pilių, tvirtovių ar

Dolomitas

DOLOMITO PRAKALBINIMAS: Skulptorių plenero pristatymas Petrašiūnų karjere

2022 rugpjūčio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Pakruojo pašonėje esančiuose dolomito karjeruose baigiasi skulptorių pleneras „Akmens dialogai“. Baigiamajame renginyje šiandien čia bus pristatytos 7 akmens menininkų sukurtos skulptūros, vyks Pakruojo šventės „Iki

Liepos 1-ąją Nerijus Stanionis itin lakoniška kalba pasveikino Kauno  architektus. Foto: ©PILOTAS.LT

EILINĖ LIEPOS 1-OJI KAUNE: Architektai bursis Senamiestyje ir „okupuos“ Kulautuvą

2022 birželio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Liepos 1-ąją Lietuvos architektai ištikimai buriasi paminėti savo profesinę šventę bei susumuoti praėjusių metų kūrybinių rezultatų. Šios tradicijos Lietuvoje pradininkai – kauniečiai – šių metų

Architektų vasara

ARCHITEKTŲ VASARA: Venstspilyje formuojasi architektūrinis Baltijos burbulas

2022 birželio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Šiemet liepos 2 ir 3 dienomis Ventspilį (Latvija) žada sudrebinti Baltijos architektų vasaros festivalis „Baltijos burbulas“ (angl. Baltic Bubble). Renkamas architektų autobusas iš Lietuvos. Lietuvos architektų

Viena seniausių ir tvirčiausių liepos 1-osios šventės akcentų Kaune – konkursas „Kaunas: architektūra“. Foto: ©PILOTAS.LT

ARCHITEKTŲ DIENA 2021: Profesinei šventei toną užduoda didmiesčiai

2021 birželio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kaip ir kasmet, liepos 1-ąją Lietuvos architektai pažymės profesinę šventę, kurios toną užduos didmiesčiai. Šios šventės Lietuvoje pradininkai – kauniečiai – rengs tradicinę metų parodą,

Titulinė nuotrauka: ©PILOTAS.LT

LIEPOS 1-OSIOS TRADICIJA: Architektų diena Kaune skaičiuoja jau ketvirtį amžiaus

Jau seniai seniai vieša paslaptis, jog Lietuvos architektai liepos 1-ąją pažymi savo profesinę šventę. Tai įtvirtinta net ir sieniniuose kalendoriuose. Pirmieji liepos 1-ąją šalyje pradėję

Architektų regata

LENKTYNIAUS 8-VIETĖMIS: Tradicinė Architektų irklavimo regata Klaipėdoje

2020 birželio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Liepos 1-osios proga Klaipėdos architektai tradiciškai surengia irklavimo regatą. Šiemet bus irkluojama 8-vietėmis valtimis, o komandų sudėti – nuspręs burtai. Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities

Architektų diena

ARCHITEKTŲ DIENA 2020: Šventės akordai Kaune skambės Senamiestyje ir jachtklube

2020 birželio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno architektai – profesinės šventės liepos 1-ąją pradininkai, kasmet suburiantys itin gausų būrį kolegų, architektūros draugų, rėmėjų būrį. Šiemet Architektų dieną jie tradiciškai pradės Senamiestyje,

Archifest'20

ARCHITEKTŪRA PO KOVID-19: Vilniaus architektai rinksis į „Archfest‘ą“

2020 birželio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Liepos 1-ąją Lietuvos architektai tradiciškai švenčia architektų dieną. Vilniaus architektai šią datą siūlo tradiciškai atšvęsti surengiant „Archfest’ą“. Taip pat rengiama architektūrinė ekskursija dviračiais. Liepos 1-oji

Laikinoji sostinė tapyboje

LAIKINOJI SOSTINĖ TAPYBOJE: Reflektuojanti plenero paroda Kauno pilyje

2020 gegužės 8Be komentarųPILOTAS.LT

Pernai Kauno kultūros centras kartu su VšĮ „Gabrielės meno galerija“ organizavo laikinosios sostinės šimtmečiui skirtą dailininkų plenerą „Laikinoji sostinė tapyboje“. Pagrindinė parodos tema – Kauno

Liepos 1-oji

VILNIUS KITU RAKURSU: Sostinės architektai liepos 1-ąją išplauks

2019 birželio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektai liepos 1-ąją kasmet pažymi savo profesinę šventę. Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Vilniaus skyrius šia proga šiemet siūlo nulipti nuo betono ir į sostinę

M.Skudutis

VIDENIŠKIŲ GENIUS LOCI: Paroda „Kunigaikšių Giedraičių žemės beieškant“

2019 kovo 5Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus rotušėje atidaroma paroda „Kunigaikšių Giedraičių žemės beieškant“. Pernai Videniškių kūribinėse laboratorijose buvojo ir genius loci atmosferą kūriniuose įamžino gerai žinomi lietuvių dailininkai. KILDINO SAVE

Parakas

“PARAKO” GARSAS IR VAIZDAS: Pirmasis tarpdisciplininis kultūros paveldo festivalis “Baterija”

2018 rugsėjo 24Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno tvirtovės parkas rengia pirmąjį tarpdisciplininio kultūros paveldo festivalį „Baterija“. Pirmasis jo renginys įvyks Aukštųjų Šančių šaudmenų sandelyje – “Parake”. Rugsėjo 28 dieną (penktadienį) 18

Jūra ir krantas

JŪRA IR KRANTAS: Žadinanti tarptautinio plenero paroda Palangoje

2018 rugsėjo 10Be komentarųPILOTAS.LT

Viloje „Anapilis“ įsikūrusiame Palangos kurorto muziejuje atidaroma paroda „Jūra ir krantas“. Parodoje bus eksponuojami kurorte šiuo metu vykstančio tarptautinio tapybos plenero darbai. Rugsėjo 8-14 dienomis

Šlavantas 2018

ŠLAVANTAS – 2018: Tarptautinio tapytojų plenero paroda Druskininkuose

2018 rugpjūčio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Nuo rugpjūčio 3 dienos ant Šlavanto ežero kranto įsikūrusioje sodyboje vyksta tarptautinis tapytojų pleneras „Šlavantas – 2018“.  Jame sukurti darbai bus pristatyti rytoj Druskininkuose atidaromoje

Kauno fortai

KAUNO TVIRTOVĖS PARKAS: Sezono atidarymo šventė ir nemokamos ekskursijos

2018 balandžio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Savaitgalį vyks Kauno tvirtovės parko atidarymo šventė – komplekso objektuose bus rengiamos nemokamos ekskursijos su gidais. Taip pat planuojami pėsčiųjų ir dviratininkų pažintiniai maršrutai. Tai

Fortas Capo d’Orso

KONKURSAS JAUNIESIEMS: Istorinio Sardinijos forto pritaikymas karo muziejui

2018 kovo 29Be komentarųPILOTAS.LT

Jaunųjų architektų konkursų organizacija YAC kartu su Italijos vyriausybe paskelbė Karo muziejaus architektūros konkursą. Konkurso tikslas – surasti sprendinį, kaip Sardinijos salos šiauriniame gale įrengtą

Zyplių dvaras. Foto: PILOTAS.LT

ZYPLIŲ DVARO PLENERAS: Meno paroda VDA Kauno fakultete

2017 lapkričio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Vasarą Lukšių kultūros centre, Zyplių dvare įvyko menininkų pleneras. Nuo šiandien su šio plenero meno darbais supažindins Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete atidaroma paroda. Lapkričio

Gintaras Balčytis

ARCHITEKTŲ DIENA: Liepos 1-ąją didžiosiomis raidėmis rašome Gintarą Balčytį

2017 birželio 304 KomentaraiAudrys Karalius

Turbūt nėra būtina prisiminti Liepos 1-osios kilmės, tačiau švęsti Taptautinę architektų dieną privalu. Nes tai cecho vertikalė, šaknis, tai – ašis aplink kurią sukasi margas

Neris

UPĖ SUGRĮŽTA Į MIESTĄ: Architektų žygis baidarėmis „Archfest‘17“

2017 birželio 151 KomentarasPILOTAS.LT

Artėjanti Architektų diena, liepos 1-oji – ne tik proga susumuoti metų rezultatus, bet ir atsipūsti bei pašvęsti. Dar geriau, kai pažiną ir pramogas pavyksta suderinti.

VI fortas

VI FORTAS ATSIVERIA: Su ekskursijomis, parodomis ir kareiviška koše

2017 balandžio 271 KomentarasPILOTAS.LT

XIX–XX amžių sandūroje Kaune statyta tvirtovė ilgą laiką buvo užmiršta. Kone visi jos fortai stūksojo apleisti, nenaudojami. Tvirtovei neabejingų žmonių dėka kiek anksčiau buvo prikeltas

images_straipsniu_foto_4828_forta_kn_120700_e01_bra

FORTAIS RŪPINSIS CENTRALIZUOTAI://ĮSTEIGTAS KAUNO TVIRTOVĖS REGIONINIS PARKAS

Kauno įgulos karininkų ramovėje neseniai oficialiai atidarytas Kauno tvirtovės regioninis parkas. Jis nuo šiol centralizuotai rūpinsis Kauno tvirtovės komplekso tvarkymu, priežiūra ir pritaikymu šios dienos

images_phocagallery_4806_paula_plen_1610_4806_paula_dv_161000_e01_xxx

ARCHITEKTŲ PLENERAS GAMTOJE://PAULAVOS RESPUBLIKOS DVARO GRIUVĖSIAI

Pavlovo respublika – nuo 1769 iki 1795 metų Šalčininkų rajone gyvavusi nedidelė valstiečių savivaldos bendruomenė, dvare įkurta Povilo Ksavero Bžostovskio. Nuostabios rudens spalvos, peizažai ir