Architektų diena po truputį tampa ne tik euforišku cecho brolių atlaidu bei parodiniu festivaliu, bet ir diena altruistinėms misijoms, gydančioms architektūrinėmis idėjomis negaluojančias urbanistines ląsteles. Jaunieji Kauno architektai Liepos 1-ąją nutarė ištraukti iš gerontologinio šešėlio kūrybingiausias, jauniausiųjų architektų pajėgas, ir imtis metų metus atidėliojamo uždavinio – sugrąžinti į miesto apyvartą bent vieną fortą.
Naujoji architektų karta, susivienijusi po Jaunųjų architektų klubo (JAK) ir „Architektūros parko“ vėliavomis, „įžemina“ Liepos 1-ąją naujoje, be galo įspūdingoje VII forto erdvėje. Čia keturias dienas vyks jaunųjų architektų pleneras ir paroda „Kauno tvirtovės VI forto pritaikymas visuomenės poreikiams“.
ARCHITEKTŪRINĖ MISIJA KARINĖJE VII FORTO ŠIRDYJE
Nuo 1995-ųjų Kaune įsitvirtinusi Architektų diena ilgainiui paskleidė profesinio solidarumo šventės idėją visoje Lietuvoje. Šiandieną jau be ypatingos agitacijos būriai architektų Liepos 1-ąją renkasi Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir net Vilniuje, kad pabendrautų, pasiginčytų, aptartų Amžinąją Temą – architektūrą.
Kaune Liepos 1-oji pažymima su ypatingu entuziazmu ir architektūriniu užtaisu, kuris nuolat mainosi, banguoja ir dažnai priklauso nuo netikėtai išnirusios intrigos. Būtent šitaip atsitiks ir šiemet.
Vienas Liepos 1-osios organizatorių Laurynas Avyžius sakė portalui PILOTAS.LT, kad JAK‘o sumanymas įkurdinti Architektų dieną naujoje, semantiškai stiprioje VII forto erdvėje yra prasmingas, nes militarinių objektų konversija tiesiog nėra įmanoma be tam tikro tų objektų humanistinio „atšventinimo“.
Anot jaunųjų architektų lyderio, nepakanka vien „pasitaškyti“ šmaikščiomis architektūrinėmis idėjomis fortų konversijos tematika, būtina juose pagyventi, pajusti šiurkščią karišką dvasią ir prisijaukinti ją.
GERA PROGA IR MAKSIMALIZMUI, IR INTELIGENCIJAI
Geriausiai išlikęs Kauno tvirtovės VII fortas šiuo metu tvarkomas ir prižiūrimas „Karo paveldo centro“, kurio vadovas Vladimiras Orlovas ne tik sutiko kelioms dienoms priglausti jaunuosius architektus, bet ir išsamiai supažindinti juos su unikaliu ir sudėtingu Kauno tvirtovės architektūriniu kompleksu.
Jaunųjų architektų pleneras Liepos 1-ąją rengiamas siekiant sukurti konceptualių projektų, kaip Kauno tvirtovės VI-ąjį fortą pritaikyti visuomenės reikmėms.
Organizatoriai prašo pažvelgti į Kauno tvirtovės fortų problemą architekto – analitiko ir kūrėjo akimis, pasiūlant tvarią, urbanistiškai, architektūriškai ir socialiai perspektyvią poziciją. Žinoma, nepamirštant ir objekto vertingųjų savybių (istorinių, architektūrinių ir kt.).
Plenero organizatoriai teigia, kad XIX a. pastatytą milžinišką Kauno tvirtovės sistemą būtina įvertinti tiek plačiąja, tiek siaurąja prasme, todėl siekiant išsaugoti visumą reikia įkvėpti gyvybės atskiriems tvirtovės fortams. Kadangi didelių parametrų ir sudėtingos architektūrinės-landšaftinės sandaros fortus prikelti vystant vien muziejinę funkciją yra neįmanoma, plenero organizatoriai ragina jaunuosius architektus išlaisvinti kūrybinę mintį, nebūtinai prisirišant prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus sumanymo įrengti VI forte karo technikos skyrių.
„VI forto ir jo teritorijos vizija turėtų būti sauganti paveldą, tačiau originali, patraukli ir naudinga Kaunui. Taip pat,- atitikti ne tik šiandienos, bet ir rytojaus poreikius“,- sakė portalui PILOTAS.LT L.Avyžius.
VIENAS FORTAS – DU REANIMACIJOS KELIAI
Taigi, jaunieji architektai plenere rengdami galimybių studijos koncepciją Kauno tvirtovės VI-ajam fortui, turės optimaliai išnaudoti forto teritorijos, statinių ir landšafto galimybes, suprojektuoti arba Vytauto Didžiojo Karo Muziejaus filialą – Karo Technikos muziejų, arba – kitą gyvybingą ir originalų viešosios paskirties kompleksą, galintį suformuoti Kauno mieste analogų neturintį visuomeninį-kultūrinį branduolį.
Užsiregistravę plenero dalyviai, turi galimybę jau dabar parsisiųsti medžiagą darbui ir išsamiai ją išstudijuoti.
Anot organizatorių, atvykusiems iš kitur architektams bus pasiūlyta nakvynė, o kad darbas eitųsi kryptingai, visi gaus kareiviškos košės. Į plenerą kviečiami jaunieji architektai, dirbantys ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Kaip žinia, ne vienas Lietuvos architektūros mokyklas baigusių jaunuolių dirba kitų šalių architektų biuruose. Jų dalyvavimas VI-ojo forto plenere suteiktų naujos patirties, skatintų profesinius mainus ir ryšius su tėvyne.
Plenere jaunieji architektai ir studentai dirbs komandomis po 3-5 žmones. Pleneras vyks 4 dienas, nuo birželio 28 iki liepos 1. Pirmąją dieną vyks VI-ojo fortoapžiūra, paskaitos apie fortų istoriją, užduoties išaiškinimas. Antrą ir trečią dieną bus projektuojama, ketvirtąją – projektų ir komandų dalyvių prisistatymas, vertinimo komisijos darbas.
Plenero vertinimo komisiją sudaro: Andrius Baranauskas [Kauno savivaldybės atstovas], Tomas Grunskis [architektas], Audrys Karalius [architektas, komisijos pirmininkas], Kęstutis Kuršelis [pulkininkas, Karo muziejaus atstovas], Kęstutis Linkus [KPD ekspertas], Rimgaudas Miliukštis [architektas, Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus viršininkas], Gintaras Prikockis [architektas, LAS Kauno skyriaus pirmininkas].
JAUNAS KRAUJAS GERONTOLOGIŠKAM MIESTUI
Kaip teigia renginio organizatoriai, Lietuvoje išblėso tradicija rengti jaunųjų architektų parodas, plenerus ir konkursus. Profesinį kelią pradėję vyresniųjų architektų biuruose, neretai jaunieji lieka anonimiški, kol patys įgyja teisę savarankiškai projektuoti. Didžiausio jaunatviško entuziazmo laikotarpiu jaunieji architektai, deja, nedaug teturi galimybių parodyti savo kūrybą visuomenei, todėl VI-ojo forto pleneras ir jo projektų paroda bei katalogas turėtų sudomintine tik pačius jaunuosius, bet ir vyresnius kolegas bei plačiąją visuomenę.
Nes tai – geriausia proga pamatyti ryškėjančius rytdienos nacionalines architektūros bruožus ir pažinti tos architektūros kapitonus bei triukšmadarius.
L.Avyžius sakė portalui PILOTAS.LT, kad jaunųjų architektų plenero pasiūlymai turėtų išjudinti sąstingį ir paskatinti valdžias imtis vienos aktualiausių Kauno problemų. Projektinių pasiūlymų pristatymas visuomenei parodoje bei jų dokumentavimas galėtų tapti savotišku idėjų banku Kauno miestui, dalyvaujančiam tarptautinėje programoje „Repair“, siekiančioje pritaikyti naujiems poreikiams apleistas karines teritorijas.
KARINĖS FOBIJOS APKARPĖ RENGINIO PROGRAMĄ
Reikalingos ir kilnios architektūrinės iniciatyvos VI-ojo forto labui varomoji jėga, be jau minėto Lauryno Avyžiaus, – Rytis Račiūnas, Vaidas Tamošiūnas, Linas Ulickas, Mindaugas Miliukštis ir Dainius Juškūnas. Portalo PILOTAS.LT žiniomis, jauniesiems architektams nepavyko plenero išplėtoti iki visuotinės Architektų šventės VII-ajame forte ir LAS Kauno skyriaus valdybos nutarimu, šventė tapo ženkliai apkarpyta. Vyresniesiems kolegoms pasirodė nepriimtina švęsti Architektų dieną forte, kuriame karo metais buvo vykdomos represijos.
Taigi, VI Kauno tvirtovės forto plenero Liepos 1-osios programa VII forte (Archyvo g. 61) nūnai striuka:
15:30_ Kūrybinių dirbtuvių "Kauno tvirtovės VI forto pritaikymas visuomenės poreikiams" parodos atidarymas. Komisijos pirmininko žodis, laureatų apdovanojimai, sveikinimai, plenero apibendrinimas.
18:00_ Architektų autobuso išvykimas į S.Dariaus ir S.Girėno oro uostą Aleksote, Architektų dienos pratęsimui.
Linas
( 2012-06-30 )
As nesupratau apie programos apkarpyma. Kas cia ka galejo apkarpyti? Cia gi superine ideja!
DR
( 2012-06-30 )
Jaunimas, varom ir nesidairom i sonus !
mnmn
( 2012-06-27 )
jaunimas yra saunuoliai. cia atrodo zmones is tiesu supranta, kas yra architekto misija ir kaip ja isreiksti. naudingai ir garbingai.