images_phocagallery_1334_muzik_teat_1110_titul02

KLAIPĖDA SEKA OSLU//MUZIKINĮ TEATRĄ STATYS PRIE VANDENS

Ilgokai trypčiojusi Klaipėda, ką tik nusprendė žengti ryžtingai prie vandens. Gal net į vandenį. Spalio 27 dieną architektūrinio-urbanistinio konkurso naujo teatro pastato statybos vietos parinkimo vertinimo komisija nusprendė jį statyti Danės upės žiotyse – buvusios „Laivitės“ teritorijoje, „Memelio mieste“. Atrodo, kad tai bus rimtas iššūkis bei išbandymas ne tik pastato projektuotojams, bet ir pačiam uostamiesčiui.

KULTŪRĄ TRAUKIA PRIE VANDENS

Svarbiems kultūrinės paskirties pastatams dažnai vieta paskiriama prie vandens nuo pat garsiojo Sidnėjaus operos teatro (arch. J.Utzon, 1973 m.) laikų. Tokia praktika prigijo ne vien dėl to, kad vanduo tiesiog traukia žmones. Vanduo sustiprina pastato architektūros daromą įspūdį, statinį tuomet būna lengviau apžvelgti. Todėl vaizdai su pakrantėje stovinčiais išraiškingos architektūros operos teatrais, koncertų salėmis ar filharmonijomis reprezentuoja miestus ir net tampa ikonomis. Iš naujausių tokios statybos pavyzdžių Europos miestuose galima paminėti Kopenhagos operos teatrą (arch. H.Larsenas, 2005 m.), Oslo operos teatrą (arch. „Snohetta“, 2009 m.), Reikjaviko koncertų salę „Harpa“ su konferencijų centru (arch. H.Larsenas, 2011 m.) ar jau baigiamą statyti Hamburgo filharmoniją (arch. „Herzog & de Meuron"). Neseniai paaiškėjo, kad šiuo keliu nutarė eiti ir Lietuvos uostamiestis.

Atvirą architektūrinį-urbanistinį konkursą Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro naujo pastato vietai parinkti Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Klaipėdos apskrities organizacija paskelbė liepos mėnesį. Pagal konkurso sąlygas, dalyviai turėjo išanalizuoti 4 galimas teatro statybos vietas – esama Muzikinio teatro vieta Danės g., teritorija prie Danės upės greta „Teo.lt“ pastato Danės g., buvusios „Laivitės“ teritorija, erdvės prie Vasaros koncertų estrados.

DALYVAUTI PANORO 6 KOLEKTYVAI

Konkurso dalyvių laukė nemenkas darbas – ne tik išrinkti bei pristatyti tinkamiausią ar pasiūlyti savo variantą, bet ir pateikti likusių vietų analizę. gal todėl jis sulaukė vos 6 konkursinių darbų. Konkurso dalyvių darbai buvo viešai eksponuoti Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre, o visuomenė galėjo pareikšti savo nuomonę apie juos.

5 iš 6 projektų autoriai naujam Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui siūlė Danės upės žiotis „Memelio miesto“ teritorijoje. PILOTAS.LT žiniomis, šiek tiek labiau nei senąją muzikinio teatro vietą palaikė ir visuomenė. Vis dėlto galutinį žodį tarė konkurso vertinimo komisija – V.Grubliauskas (Klaipėdos miesto meras, komisijos pirmininkas), N.Laužikienė (LR Kultūros viceministrė), R.Kaubrys (Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovas), I.Gelžinytė (Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovo pavaduotoja), A.Mureika (Klaipėdos miesto savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas), G.Blažiūnas (Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas), J.Vaškevičius (Lietuvos architektų rūmų pirmininkas), R.Gailius, (LAS Klaipėdos apskrities organizacijos narys), V.Paulionis (LAS Klaipėdos apskrities organizacijos narys), M.Ramanauskienė  (LAS Klaipėdos apskrities organizacijos narė), Š.Sabaliauskas (LAS Šiaulių skyriaus pirmininkas).

PAPIRKO TEATRO ANT VANDENS IDĖJA

Po vertinimo komisijos posėdžio paaiškėjo, kad Klaipėda naująjį muzikinį teatrą statys buvusios „Laivitės“ teritorijoje, „Memelio mieste“. Pirmoji vieta paskirta uostamiesčio bendrovės „Andrijauskas ir partneriai“ architektų grupei už projektą „Miesto siela“ (Nr. 410010). Projekto autoriai – klaipėdiečių architektų grupė: E.Andrijauskas, R.Amšiejus, M.Černiūtė-Amšiejienė, R.Rakevičius, A.Jašinas, A.Baužys naujam teatro pastatui pasiūlė vietą buvusioje įmonės „Laivitė“ akvatorijoje, įlankoje tarp Šiaurinio molo ir Žiemos uosto. Teatro ant vandens idėja, anot autorių, suteikia ypač plačias galimybes siekti išskirtinio architektūrinio sprendimo, tad būsimasis pastatas galėtų pretenduoti tapti ne tik Klaipėdos, bet ir visos Lietuvos įvaizdžio ženklu.

2-ąją vietą užėmęs projektas Nr. 985472 (arch. L.Bogušas, V.Cibulskis), taip pat prioritetine pasirinko teritoriją buvusioje „Laivitės“ teritorijoje. PILOTAS.LT žiniomis, jis nuo nugalėtojų atsiliko tik nežymiai.

3-ioji vieta skirta projektui Nr. 030709 (arch. G.Antanaitytė, V.Grykšas, R.Staševičiūtė, M.Šmitaitė, D.Timonina), siūliusiam Klaipėdos muzikinį teatrą palikti esamoje vietoje, jį rekonstruojant bei išplečiant į Atgimimo aikštės pusę.

4-osios ir 5-osios vietos bei paskatinamosios premijos skirtos autorių kolektyvams, kurie taip pat siūlė teatro prie vandens sprendinius. Jų autoriai – architektai T.Bačiulytė-Krupavičienė, A.Brazauskaitė, V.Jankūnas, M.Morkūnas (Nr. 010000, 4-oji vieta) ir architektai A.Skiezgelas, M.Zabulytė, R.Mizaraitė, V.Rybakova, K.Valiukevičiūtė, J.Vėgėlė, V.Narbutas (Nr. 201109, 5-oji vieta).

MUZIKINIO TEATRO VIETA – IŠŠŪKIS MIESTUI

Vertinimo komisijos pirmininkas, Klaipėdos miesto meras V.Grubliauskas pažymėjo, kad laimėjęs projektas – ambicingas, vertas iššūkio. Preliminariais nugalėtojų paskaičiavimais teatro ant vandens statyba su visa reikiama įranga galėtų kainuoti iki 150 mln. Lt. Kaip skelbia LAS Klaipėdos apskrities organizacija, Klaipėdos miesto savivaldybė žada imtis iniciatyvos rengiant Danės žiočių teritorijos detalųjį planą, o architektūrinį pastato sprendimą ateityje taip pat ketina rinkti konkurse.

Konkurso nugalėtojų projektiniai sprendiniai akivaizdžiai primena Oslo operos teatrą. Kai kurių radikaliau nusiteikusių architektūros specialistų manymu, panašūs darbai konkurse turėtų būti paprasčiausi diskvalifikuojami.

Vertinimo komisijoje dirbęs Šiaulių architektas Š.Sabaliauskas nebuvo linkęs sureikšminti šio architektų darbo panašumo į garsųjį norvegų architektūros opusą. Pasak jo, konkurso tikslas buvo tik parinkti vietą. Architekto manymu, žymiai svarbiau, kad toliau būtų ne atskirai vystomas muzikinio teatro projektas, bet prie projekto dirbama siekiant suderinti miesto, muzikinio teatro bei planuojamo „Memelio miesto“ interesus. Tai yra – pagal naujas aplinkybes būtų koreguojamas „Memelio miesto“ projektas. Ko gero, čia ir yra didžiausias iššūkis miestui.

Projektas „Miesto siela“ (arch. E.Andrijauskas, R.Amšiejus, M.Černiūtė-Amšiejienė, R.Rakevičius, A.Jašinas, A.Baužys), 1-oji vieta. Pav.: LAS Klaipėdos apskrities organizacija

Komentarai

 1. tikriausiai nepuls rengti detalaus plano, kol nepaskelbtas architekturinis pastato konkursas?

 2. Chebra, gal palikim pigias kopijas kinijai daryt, o patys kurkim savus meno kurinius. Jau antrame konkurse isrenkama kopija garsesnio ofiso. Mes mokam patys padaryt labai gerai, o ne nusirasinet nuo kitu. Ziauru.

 3. Ar komisija žino, kad:
  1. Planuota Valstybinio uosto akvatorijoje.
  2. Ta akvatorija – senasis 18 a. žiemos uostas.
  3. Ten klaipėdiečiai turėtų laikyti savo laivus.
  4. Ten Lietuva turėtų priiminėti savo svečius.
  (Kur dar Klaipėda turi tokią PUIKIĄ akvatoriją?)
  5. Tie patys „arkitektai“ rengia siūlymą kanalizuoti Dangę – užpilti gruntu suklojus 4 m skersmens vamzdžius? Netikite? Kantrybės, sekite spaudą.

 4. daugiau mažiau kopijuoja visi architektai, bet šiems pavyko aiškiai parodyt nuo ko.

 5. Jei dar ne per vėlu, reiktų klaipėdiečiams labai gerai pagalvoti – ar uosto reikšmė ir įtaka miestui ir valstybei tebėra svarbi, ar jau laidojam jūrinės valstybės statusą? Nes turint tik tokį „mizerną“ pajūrio ruožą ir atkerpant kiekvieną jo metrą, reikia dešimt sykių pamatuoti.

 6. Vaikai mieli, – bepigu Sidnėjui, Oslui ar Kopenhagai – jie vandens turi daugiau nei žemės. O mes tik 98 km. Uosto – 10 km. Ir dar uoste pastatysim teatrą. Ir vadinsime tai atsigręžimu į vandenį??? Ach vaikai, vaikai…

 7. 20 gilinome savo mazo uostelio (JURINE VALSTYBE) dugna.O dabar koki 50 metu statysim VALDOVU RUMU analoga.Laivai gales plaukti i kitus uostus, i kitas salis.O ir zemes klausimus politikai puikiai issprende architektu rankom (arogancijos ir kvailumo musu 50-meciams niekada netruko).

 8. Kažkiek primena pavykusią Kauno Areną, aplink kurią yra daug erdvės – dėka vandens. Lietuviuose (ir žemaičiuose) vanduo siejamas su pagonišku šventumu – todėl gerai.

 9. smirda man sitas namas… apie metodus kurybos patylesiu…

 10. Vieta zinoma tinkama, bet laimejas projektas architekturine prasme silpnas. Ne tiek del to, kad panasus i Snohetos – ano vieta ir mastelis kitoks, bet del mechaniskai ir neidomiai jo ikomponavimo i sia vieta. Nesmagu butu, nors labai tiketina, kad del viesuju pirkimu ekvilibristiku ir laimetoju svorio Klaipedoje jie, imesi daryti detalu, tuo paciu „suries“ ir pastata. juk Klaipeda yra Klaipeda 🙂

 11. Uz vieta – bravo!
  Uz nusirasinejima nuo Snohetos – geda!

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Smiltynės perkėla

„SMILTYNĖS PERKĖLA“ PLEČIASI: Užbaigė pagrindinius metų projektus

2021 rugsėjo 24Be komentarųPILOTAS.LT

Susisiekimą su Kuršių nerija keltais užtikrinanti bendrovė „Smiltynės perkėla“ plečiasi. Investicinių projektų vertė šiemet siekia 8 mln. eurų, planuose – dar apie 25 mln. eurų

Lampėdžio ež.

TARPTAUTINIS AKCENTAS: Kauno irklavimo bazę papildys 2 km ilgio trasa

2021 liepos 26Be komentarųPILOTAS.LT

Pernai Lampėdžio pakrantėje duris atvėrusią sporto mokyklos „Bangpūtys“ irklavimo bazę jau greitai papildys tarptautinius reikalavimus atitinkanti 2 km ilgio trasa. Kaip praneša Kauno miesto savivaldybė,

Arquivio Architects

LAS TARP GERIAUSIŲ: Specialus Tarptautinės konkursų komisijos leidinys

2021 liepos 15Be komentarųPILOTAS.LT

Tarptautinė architektų sąjunga (UIA) išleido specialų Tarptautinės konkursų komisijos leidinį, skirtą gerosioms tarptautinių architektūros konkursų praktikoms. Tarp geriausių – ir Nacionalinės koncertų salės „Tautos namai“

Mūzų šventė

FUTURISTINIO SEZONO ĮŽANGA: Atidengta LNDT skulptūra „Mūzų šventė“

2021 liepos 15Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT) po trejų metų atidengtas teatro simbolis – skulptūra „Mūzų šventė“. Taip pat paskelbta naujo – futuristinio – sezono pradžia. Žiūrovai

Kauno HE

TRANSEUROPINĖS AMBICIJOS: Spartinama Kauno HE šliuzo idėja

2021 birželio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno miesto savivaldybė kreipėsi į Susisiekimo ministeriją prašydama inicijuoti Nemuno aukštupio įtraukimą į Transeuropinį transporto tinklą (TEN-T). Tai paspartintų ambicingo projekto – šliuzo per Kauno

Danės upė

DANE PLAUKIOS LAIVAI-AUTOBUSAI: Planuojamos stotelės ir prieplaukos

2021 gegužės 31Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdoje, Danės upe Nuo kitų metų birželio vidurio planuojama paleisti vandens autobusus. Numatoma, jog vandens transporto priemonė kursuotų nuo Danės kratinės tarp burlaivio „Meridianas“ ir

Mažoji sala Niujorke („Heatherwick Studio“, MNLA ). Foto: Timothy Schenck

ŽALIOJI NIUJORKO OAZĖ: Hadsono upėje išdygo dirbtinė sala

2021 gegužės 27Be komentarųPILOTAS.LT

Po 8 metų projektavimo bei statybų Niujorke, Hadsono upėje galiausiai sužaliavo Mažoji sala (angl. Little Island). Pagal firmų „Heatherwick Studio“ ir MNLA projektą molo vietoje

„+ POOL

NIUJORKO PLIUSAS: Pritarta plūduriuojančio baseino idėjai

2021 gegužės 19Be komentarųPILOTAS.LT

Niujorko miesto valdžia ką tik pritarė „+“ formos plūduriuojančio plaukiojimo baseino projektui. Šio rekreaciją ir ekologiją apjungiančio projekto autoriai – „PlayLab“ iš Los Andželo. Ne

Vilniaus elingas

VILNIUS GRĮŽTA PRIE UPĖS: Planuojama atkurti istorinį Neries elingą

2021 kovo 15Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus miesto taryba svarstymui komitetuose priėmė Neries krantinėje, T.Kosčiuškos gatvėje, esančio valčių elingo projekto vystymo koncepciją. Istorinio Vilniaus statinio atkūrimo darbai būtų atliekami lygiagrečiai su

Šventosios uostas

ATSTATYS ŠVENTOSIOS UOSTĄ: Įtraukė į Vyriausybės įgyvendinimo programą

2021 kovo 121 KomentarasPILOTAS.LT

Šventosios uostas ką tik įtrauktas į Vyriausybės įgyvendinimo programą. Uosto atstatymo pradžia – jau netrukus. BE VALSTYBĖS PARAMOS – NEĮMANOMAS Kaip praneša Palangos savivaldybė, Šventosios

Klaipėdos uostas

KLAIPĖDOS UOSTAS: Pajamoms ir pelnui augti pandemija nesutrukdė

2021 vasario 9Be komentarųPILOTAS.LT

VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija dėl pandemijos sukeltų iššūkių kritimo nefiksuoja, priešingai – augo tiek pajamos, tiek pelnas. Išskirtiniai uosto krovinių apyvartos ir finansiniai

Bergeno pakrantės parkas (arch. „White Arkitekter“). Pav.: „Aesthetica Studijos“.

PARKAS AKVAFILAMS: Norvegijos miesto pakrantė generuos vandens patirtis

2020 gruodžio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Vasarą architektūros konkursą laimėjusi britų firma „White Arkitekter“ šiaurietiškoje Norvegijoje projektuoja pakrantės parką. Pagrindinis kuriamos naujos Bergeno viešosios erdvės elementas – vanduo – itin svarbus

Sūduvis

‚SŪDUVIS“ BUS IŠSAUGOTAS: Unikalus karinis laivas perduodamas muziejui

2020 gruodžio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Nepaisant uostamiestyje kilusių diskusijų, Klaipėdos miesto savivaldybės taryba pritarė, jog dalis dešinės Danės upės krantinės prie Pilies tilto, priešais Karlskronos aikštę, būtų įtraukta į panaudai

Klaipėdos vasaros estrados konkursas

NUGALĖTOJĄ RINKS IŠ DVIEJŲ: Klaipėdos vasaros estrados konkurso darbai

2020 lapkričio 122 KomentaraiPILOTAS.LT

Vasaros koncertų estrados Klaipėdoje atviras rekonstrukcijos idėjų projekto konkursas architektų bendruomenės nesudomino net pandemijos laikotarpiu. Neseniai paaiškėjo, jog jam parengti vos 2 projektiniai pasiūlymai. Viešas darbų aptarimas

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

LAIVYBA PAJŪRIO REGIONE: 55 km vidaus vandenų kelių – valstybinis statusas

2020 lapkričio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Poilsiautojų ir žvejų pamėgti Klaipėdos ir Šilutės rajonų vidaus vandenų keliai, Kuršių mariose įrengtas vandens kelias į Ventę bei Nemuno deltos Pakalnės ir Rusnaitės upės

Klaipėdos geležinkelio stoties diskusija

INTERAKTYVI DISKUSIJA: Apie Klaipėdos geležinkelio stoties fasado remonto sprendinius

2020 lapkričio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija rengia viešą interaktyvią diskusiją apie Klaipėdos geležinkelio stoties fasado remonto sprendinius. Lapkričio 17 dieną (antradienį) 15 val. įvyks neformali

Pilaitės baseinas (arch. „Tiksli forma“)

PILAITĖ TURĖS BASEINĄ: Vilniuje planuojamas dar vienas sveikatingumo kompleksas

2020 spalio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Sostinė suplanavo dar vieną baseiną. Jau po poros metų vandens sportui bei pramogoms skirtas statinys su treniruočių salėmis bei pirtimis turėtų pakviesti lankytojus nūnai sparčiai

Laima ir Darius Antonovai. Fonas. Subjektas. 2020.

MENINIŲ DISKUSIJŲ LEDKALNIS: Klaipėdoje atidaroma tarpdisciplininė paroda

2020 spalio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose pristatoma tarpdisciplininė paroda „Ledkalnis / Iceberg“. Autoriai joje gilinasi į šiandieninio menininko savivokos ir savirealizacijos momentus, apmąsto jo

tenis_po_200900_e01_xxx

MUODRIS TENISONAS (1945 – 2020): Išėjo Kauno pantomimos teatro legenda

2020 rugsėjo 171 KomentarasPILOTAS.LT

Rugsėjo 16 dieną Rygoje mirė žinomas režisierius, scenografas ir profesionalaus pantomimos teatro Lietuvoje pradininkas Muodris Tenisonas (Modris Tenisons). Legendinė pantomimos asmenybė įspaudė gilų pėdsaką Kauno tuometiniame

Neris

KRANTINĖS PROJEKTAS PASENO: Tobulins Vilniaus Neries kairiojo kranto sprendimus

2020 rugsėjo 142 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybė kritiškai įvertino parengtą Neries kairiosios krantinės rekonstrukcijos projektą ir nusprendė jį tobulinti. Bus išsaugota daugiau medžių, įrengti geresni pėsčiųjų ir dviračių takai,

3D upė Indonezijoje

3D UPĖ DŽAKARTOJE: Kelia nuotaiką, bet primena apie Indonezijos ekologines problemas

2020 rugsėjo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Indonezijos sostinė Džakarta – vienas labiausiai užterštų miestų pasaulyje. Ne veltui daugelis šio daugiamilijoninio metropolio gyventojų kaukes dėvi nuolat, jo upės labiau panašios į nuotekų

Milena Pirštelienė

SAPNŲ VANDENYNAI: M.Pirštelienės personalinė keramikos paroda „Vanduo“

2020 rugsėjo 1Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje „Arka“ atidaroma 5-osios Vilniaus keramikos meno bienalės pagrindinės prof. Liudviko Strolio premijos laureatės Milenos Pirštelienės personalinė paroda „Vanduo“. Žiūrovams tai proga

Rummu karjeras

APOKALIPTINĖ ESTIJA: Apleistas Rumu karjeras bandys tapti industriniu parku

2020 rugpjūčio 191 KomentarasAlmantas Bružas

Rumu miestelio reputacija  Estijoje prasta – jame sovietmečiu veikė darbo kalėjimas, kurio gyventojai ilgus dešimtmečius lenkė nugaras gretimose kalkakmenio kasyklose. Nepriklausomybės metais vandeniui užtvindžius karjerą, susikūrė

Plūduriuojanti saulės jėgainė

NEBIJO EKSPERIMENTUOTI: Kruonyje išbandys plūduriuojančią saulės jėgainę

2020 rugpjūčio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Atsinaujinančios energetikos sektorius – vienas sparčiausiai augančių visame pasaulyje. Lietuviai šioje srityje taip pat sparčiai žengia į priekį, vystydami įvairius projektus. Vienas jų – plūduriuojanti

Bražuolės užtvanka

IŠLAISVINS PIRMĄJĄ UPĘ: Gamtosaugos tikslais ardoma Bražuolės užtvanka

2020 liepos 22Be komentarųPILOTAS.LT

Bražuolės užtvanka Neries regioniniame parke bus pirmoji šalyje gamtosaugos tikslais demontuota užtvanka. Ji ardoma gamtiniu požiūriu svarbios upės laisvai tėkmei atkurti. Europoje pastaraisiais metais gamtosaugos