Ilgokai trypčiojusi Klaipėda, ką tik nusprendė žengti ryžtingai prie vandens. Gal net į vandenį. Spalio 27 dieną architektūrinio-urbanistinio konkurso naujo teatro pastato statybos vietos parinkimo vertinimo komisija nusprendė jį statyti Danės upės žiotyse – buvusios „Laivitės“ teritorijoje, „Memelio mieste“. Atrodo, kad tai bus rimtas iššūkis bei išbandymas ne tik pastato projektuotojams, bet ir pačiam uostamiesčiui.
KULTŪRĄ TRAUKIA PRIE VANDENS
Svarbiems kultūrinės paskirties pastatams dažnai vieta paskiriama prie vandens nuo pat garsiojo Sidnėjaus operos teatro (arch. J.Utzon, 1973 m.) laikų. Tokia praktika prigijo ne vien dėl to, kad vanduo tiesiog traukia žmones. Vanduo sustiprina pastato architektūros daromą įspūdį, statinį tuomet būna lengviau apžvelgti. Todėl vaizdai su pakrantėje stovinčiais išraiškingos architektūros operos teatrais, koncertų salėmis ar filharmonijomis reprezentuoja miestus ir net tampa ikonomis. Iš naujausių tokios statybos pavyzdžių Europos miestuose galima paminėti Kopenhagos operos teatrą (arch. H.Larsenas, 2005 m.), Oslo operos teatrą (arch. „Snohetta“, 2009 m.), Reikjaviko koncertų salę „Harpa“ su konferencijų centru (arch. H.Larsenas, 2011 m.) ar jau baigiamą statyti Hamburgo filharmoniją (arch. „Herzog & de Meuron"). Neseniai paaiškėjo, kad šiuo keliu nutarė eiti ir Lietuvos uostamiestis.
Atvirą architektūrinį-urbanistinį konkursą Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro naujo pastato vietai parinkti Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Klaipėdos apskrities organizacija paskelbė liepos mėnesį. Pagal konkurso sąlygas, dalyviai turėjo išanalizuoti 4 galimas teatro statybos vietas – esama Muzikinio teatro vieta Danės g., teritorija prie Danės upės greta „Teo.lt“ pastato Danės g., buvusios „Laivitės“ teritorija, erdvės prie Vasaros koncertų estrados.
DALYVAUTI PANORO 6 KOLEKTYVAI
Konkurso dalyvių laukė nemenkas darbas – ne tik išrinkti bei pristatyti tinkamiausią ar pasiūlyti savo variantą, bet ir pateikti likusių vietų analizę. gal todėl jis sulaukė vos 6 konkursinių darbų. Konkurso dalyvių darbai buvo viešai eksponuoti Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre, o visuomenė galėjo pareikšti savo nuomonę apie juos.
5 iš 6 projektų autoriai naujam Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui siūlė Danės upės žiotis „Memelio miesto“ teritorijoje. PILOTAS.LT žiniomis, šiek tiek labiau nei senąją muzikinio teatro vietą palaikė ir visuomenė. Vis dėlto galutinį žodį tarė konkurso vertinimo komisija – V.Grubliauskas (Klaipėdos miesto meras, komisijos pirmininkas), N.Laužikienė (LR Kultūros viceministrė), R.Kaubrys (Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovas), I.Gelžinytė (Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovo pavaduotoja), A.Mureika (Klaipėdos miesto savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas), G.Blažiūnas (Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas), J.Vaškevičius (Lietuvos architektų rūmų pirmininkas), R.Gailius, (LAS Klaipėdos apskrities organizacijos narys), V.Paulionis (LAS Klaipėdos apskrities organizacijos narys), M.Ramanauskienė (LAS Klaipėdos apskrities organizacijos narė), Š.Sabaliauskas (LAS Šiaulių skyriaus pirmininkas).
PAPIRKO TEATRO ANT VANDENS IDĖJA
Po vertinimo komisijos posėdžio paaiškėjo, kad Klaipėda naująjį muzikinį teatrą statys buvusios „Laivitės“ teritorijoje, „Memelio mieste“. Pirmoji vieta paskirta uostamiesčio bendrovės „Andrijauskas ir partneriai“ architektų grupei už projektą „Miesto siela“ (Nr. 410010). Projekto autoriai – klaipėdiečių architektų grupė: E.Andrijauskas, R.Amšiejus, M.Černiūtė-Amšiejienė, R.Rakevičius, A.Jašinas, A.Baužys naujam teatro pastatui pasiūlė vietą buvusioje įmonės „Laivitė“ akvatorijoje, įlankoje tarp Šiaurinio molo ir Žiemos uosto. Teatro ant vandens idėja, anot autorių, suteikia ypač plačias galimybes siekti išskirtinio architektūrinio sprendimo, tad būsimasis pastatas galėtų pretenduoti tapti ne tik Klaipėdos, bet ir visos Lietuvos įvaizdžio ženklu.
2-ąją vietą užėmęs projektas Nr. 985472 (arch. L.Bogušas, V.Cibulskis), taip pat prioritetine pasirinko teritoriją buvusioje „Laivitės“ teritorijoje. PILOTAS.LT žiniomis, jis nuo nugalėtojų atsiliko tik nežymiai.
3-ioji vieta skirta projektui Nr. 030709 (arch. G.Antanaitytė, V.Grykšas, R.Staševičiūtė, M.Šmitaitė, D.Timonina), siūliusiam Klaipėdos muzikinį teatrą palikti esamoje vietoje, jį rekonstruojant bei išplečiant į Atgimimo aikštės pusę.
4-osios ir 5-osios vietos bei paskatinamosios premijos skirtos autorių kolektyvams, kurie taip pat siūlė teatro prie vandens sprendinius. Jų autoriai – architektai T.Bačiulytė-Krupavičienė, A.Brazauskaitė, V.Jankūnas, M.Morkūnas (Nr. 010000, 4-oji vieta) ir architektai A.Skiezgelas, M.Zabulytė, R.Mizaraitė, V.Rybakova, K.Valiukevičiūtė, J.Vėgėlė, V.Narbutas (Nr. 201109, 5-oji vieta).
MUZIKINIO TEATRO VIETA – IŠŠŪKIS MIESTUI
Vertinimo komisijos pirmininkas, Klaipėdos miesto meras V.Grubliauskas pažymėjo, kad laimėjęs projektas – ambicingas, vertas iššūkio. Preliminariais nugalėtojų paskaičiavimais teatro ant vandens statyba su visa reikiama įranga galėtų kainuoti iki 150 mln. Lt. Kaip skelbia LAS Klaipėdos apskrities organizacija, Klaipėdos miesto savivaldybė žada imtis iniciatyvos rengiant Danės žiočių teritorijos detalųjį planą, o architektūrinį pastato sprendimą ateityje taip pat ketina rinkti konkurse.
Konkurso nugalėtojų projektiniai sprendiniai akivaizdžiai primena Oslo operos teatrą. Kai kurių radikaliau nusiteikusių architektūros specialistų manymu, panašūs darbai konkurse turėtų būti paprasčiausi diskvalifikuojami.
Vertinimo komisijoje dirbęs Šiaulių architektas Š.Sabaliauskas nebuvo linkęs sureikšminti šio architektų darbo panašumo į garsųjį norvegų architektūros opusą. Pasak jo, konkurso tikslas buvo tik parinkti vietą. Architekto manymu, žymiai svarbiau, kad toliau būtų ne atskirai vystomas muzikinio teatro projektas, bet prie projekto dirbama siekiant suderinti miesto, muzikinio teatro bei planuojamo „Memelio miesto“ interesus. Tai yra – pagal naujas aplinkybes būtų koreguojamas „Memelio miesto“ projektas. Ko gero, čia ir yra didžiausias iššūkis miestui.
Projektas „Miesto siela“ (arch. E.Andrijauskas, R.Amšiejus, M.Černiūtė-Amšiejienė, R.Rakevičius, A.Jašinas, A.Baužys), 1-oji vieta. Pav.: LAS Klaipėdos apskrities organizacija
kas toliau
( 2011-11-02 )
tikriausiai nepuls rengti detalaus plano, kol nepaskelbtas architekturinis pastato konkursas?
Kopija
( 2011-11-01 )
Chebra, gal palikim pigias kopijas kinijai daryt, o patys kurkim savus meno kurinius. Jau antrame konkurse isrenkama kopija garsesnio ofiso. Mes mokam patys padaryt labai gerai, o ne nusirasinet nuo kitu. Ziauru.
Teisėjas
( 2011-10-30 )
Ar komisija žino, kad:
1. Planuota Valstybinio uosto akvatorijoje.
2. Ta akvatorija – senasis 18 a. žiemos uostas.
3. Ten klaipėdiečiai turėtų laikyti savo laivus.
4. Ten Lietuva turėtų priiminėti savo svečius.
(Kur dar Klaipėda turi tokią PUIKIĄ akvatoriją?)
5. Tie patys „arkitektai“ rengia siūlymą kanalizuoti Dangę – užpilti gruntu suklojus 4 m skersmens vamzdžius? Netikite? Kantrybės, sekite spaudą.
x
( 2011-10-30 )
daugiau mažiau kopijuoja visi architektai, bet šiems pavyko aiškiai parodyt nuo ko.
Virginijus B.
( 2011-10-30 )
Jei dar ne per vėlu, reiktų klaipėdiečiams labai gerai pagalvoti – ar uosto reikšmė ir įtaka miestui ir valstybei tebėra svarbi, ar jau laidojam jūrinės valstybės statusą? Nes turint tik tokį „mizerną“ pajūrio ruožą ir atkerpant kiekvieną jo metrą, reikia dešimt sykių pamatuoti.
Paprastas
( 2011-10-28 )
Vaikai mieli, – bepigu Sidnėjui, Oslui ar Kopenhagai – jie vandens turi daugiau nei žemės. O mes tik 98 km. Uosto – 10 km. Ir dar uoste pastatysim teatrą. Ir vadinsime tai atsigręžimu į vandenį??? Ach vaikai, vaikai…
miestelenas
( 2011-10-28 )
20 gilinome savo mazo uostelio (JURINE VALSTYBE) dugna.O dabar koki 50 metu statysim VALDOVU RUMU analoga.Laivai gales plaukti i kitus uostus, i kitas salis.O ir zemes klausimus politikai puikiai issprende architektu rankom (arogancijos ir kvailumo musu 50-meciams niekada netruko).
Vilmantas Rutkauskas
( 2011-10-28 )
Kažkiek primena pavykusią Kauno Areną, aplink kurią yra daug erdvės – dėka vandens. Lietuviuose (ir žemaičiuose) vanduo siejamas su pagonišku šventumu – todėl gerai.
agne atkociunaite
( 2011-10-28 )
smirda man sitas namas… apie metodus kurybos patylesiu…
Vieta - OK
( 2011-10-28 )
Vieta zinoma tinkama, bet laimejas projektas architekturine prasme silpnas. Ne tiek del to, kad panasus i Snohetos – ano vieta ir mastelis kitoks, bet del mechaniskai ir neidomiai jo ikomponavimo i sia vieta. Nesmagu butu, nors labai tiketina, kad del viesuju pirkimu ekvilibristiku ir laimetoju svorio Klaipedoje jie, imesi daryti detalu, tuo paciu „suries“ ir pastata. juk Klaipeda yra Klaipeda 🙂
diz
( 2011-10-28 )
Uz vieta – bravo!
Uz nusirasinejima nuo Snohetos – geda!