Manoma, kad Londone ir jo apylinkėse gyvena per 100.000, o visoje Jungtinėje Karalystėje – apie 200.000 lietuvių. Vis dėlto apie lietuvių istoriją ir kultūrą britai žino labai mažai. Suteikti šiek tiek žinių jiems turėtų antrąjį balandžio savaitgalį Rytų Londono kultūros centre „Rich Mix“ numatytas projektas „Declassified“, kurio programoje lietuvių kino plakatų paroda ir kino programa, o taip pat – lietuvių bei britų menininkų vaizdo, garso ir žodžio kūryba.
LIETUVIŠKI KINO PLAKATAI SUDOMINO BRITUS
Balandžio 8 – 10 dienomis Rytų Londono kultūros centre „Rich Mix“ (25-47 Bethnal Green Road, Londonas E1 6LA) vykstančiame projekte „Declassified" pristatomi Lietuvos plakatistų M. Znamerovskio, A.Švažo, V.Valiaus, S.Kireilio, V.Balsio, A.Kepežinsko, M.Malkovo, G. Gesevičiaus, V.Drėgvos darbai, jau susilaukę britų dienraščio „The Guardian“, tarptautinio grafinio dizaino žurnalo „Eye Magazine“ ir kitų leidinių dėmesio.
Raiškia grafine kalba prabylančioje kolekcija apima keturis dešimtmečius. Kiekvienas jos kino plakatas šiandien yra ne tik pristatomos kino juostos metafora ar vaizdinė idėjos santrauka, bet ir pasakoja apie savo laikmečio prioritetus, kūrybos sąlygas, dizaino madas. Plakatų parodą lydi specialiai parodai sukurtas M.Žukausko filmas – pokalbiai su plakatų kūrėjais prof. J.Galkumi, G.Gesevičiumi ir V.Drėgva – padeda atskleisti laikmetį ir sukūrimo aplinkybes. Parodos atidarymo proga specialią audiovizualinę kompoziciją „Glueless“ pristatys R.Tarabilda ir E.Ryklys („Rüt Rüt“).
LIETUVOS KULTŪRĄ PRISTATYS VAIZDAS, GARSAS IR POEZIJA
Balandžio 9 ir 10 dienomis (šeštadienį ir sekmadienį) londoniečiai turės itin retą galimybę pamatyti 6-ojo dešimtmečio pabaigos ir 7-ojo dešimtmečio Lietuvos kino klasiką – režisieriaus V.Žalakevičiaus filmus „Adomas nori būti žmogumi“ (1959 m.), „Vienos dienos kronika“ (1963 m.); režisieriaus A.Žebriūno juostą „Paskutinė atostogų diena“ (1964 m.), režisierių A.Dausos ir A.Grikevičiaus kino kūrinį „Jausmai“ (1968 m.). Bus rodomos restauruotos filmų kopijos su atnaujintais subtitrais anglų kalba.
Programoje numatyta ir D.Elliso kuruojama eksperimentinio kino ir garso programa „Kino ir garso kūryba kaip neužslėptas įrodymas“, kurioje bus pristatoma britų ir lietuvių menininkų garso ir vaizdo kūryba, taip pat – „3 AM magazine“ organizuojamas poezijos vakaras, kuriame duetu pasirodys jaunieji britų ir lietuvių poetai Ch.McCabe'as ir D.Petrošius, T.Atkinsas ir T.S.Butkus, J.Reedas ir G.Labanauskaitė. Projekto „Declassified“ šeštadienio programą užbaigs dainininkės A. Orlovos koncertas, kurios antrasis albumas „Mutabor“ netrukus bus išleistas Jungtinėje Karalystėje.
Renginių programa įgyvendinama organizacijų, privačių ir komercinių rėmėjų paramos dėka. Didžioji dalis renginių – nemokami. Beje, šis projektas turėtų būti ypač aktualus lietuvių emigrantams, kuriems Didžiojoje Britanijoje lietuviškos kultūros ypač trūksta.
LR Kultūros ministerijos informacija.