Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos valstybių, kuri neturi nei architektūros muziejaus, nei architektūros centro. Valstybė neskiria jokio dėmesio architektūriniam visuomenės švietimui, supažindinimui su krašto architektūra bei kūrybiniam architektų palikimui kaupti, saugoti ir eksponuoti. Nėra ir jokio sisteminio požiūrio į architektūrinės informacijos sklaidą ar visuomenės supažindinimą su geraisiais pasaulinės architektūros pavyzdžiais. Lietuva gyvena tarsi šone nuo architektūros.
Todėl gal nereikia labai stebėtis, kad nacionalinė architektūra plačiajai visuomenei yra pažįstama mažiau, negu NASA kosminiai projektai. Taip pat – kad architektūra dažniausiai tėra statybų ešelonams primesta palydovė, kuri už minimalią kainą atlieka savotišką tarpininkavimo vaidmenį projektų derinimo muitinėse.
Tačiau architektūros nepaslėpsi. Sveika ar ligota, graži ar atstumianti, ji kyšo kiekviename mieste ar kaime ir neklausiama porina visą tiesą apie savo gimdytojus: architektus, užsakovus, statybininkus, projektų derintojus, vertintojus ir vietinį mentalitetą apskritai. Nedžiugina ta tiesa…
Būtent todėl, Architektūros [aktualijų] fondas ir Lietuvos architektų sąjungavasario 1 dieną (antradienį), 18:00 val., Šiuolaikinio meno centro skaitykloje (Vokiečių g. 2, Vilniuje) rengia diskusiją apie Lietuvos architektūros muziejų/centrą. Jo modelį, perspektyvą ir prasmę.
Renginio pradžioje – trumpas pranešimas "AMC_Eu +/- AMC_Lt" (Aida Štelbienė, Indrė Ruseckaitė). Po to – diskusija "Ar reikia Lietuvai AMC_Lt". Diskusiją moderuos: architektas, VGTU profesorius Gintaras Čaikauskas. Diskusijoje dalyvaus: architektas Algirdas Kaušpėdas, architektas, leidėjas Audrys Karalius, architektai, VDA profesoriai Algimantas Mačiulis ir Marius Pranas Šaliamoras, architektas Arūnas Eduardas Paslaitis,NDG vadovė Lolita Jablonskienė, menotyrininkė, kritikė Skaidra Trilupaitytė, menotyrininkė, teoretikė Marija Drėmaitė ir, žinoma, kiekvienas, kuriam rūpi Lietuvos architektūros ateitis.
Įdomu, kad tarptautinė architektūros muziejų konfederacija ICAM vienija net 141 Architektūros muziejų ar centrą. Iš jų, daugiau nei 70 susitelkę Europos Sąjungoje. Deja, Lietuvos architektūros muziejus baigė savo vegetavimą 2006m…
juozas
( 2011-01-31 )
Gal Energetikos muziejus priimtu – ten nepanaudotu erdviu yra, nauja energinga direktore
Vytautas LDF
( 2011-01-31 )
Siūlyčiau pagalvoti apie architektūros ir dizaino bendrą muziejų su atskiromis salėmis, kadangi šiais laikais vis labiau ištrinamos tarpdisciplininės ribos, o architektai sukuria tikrai daug vertingų detalių ir unikalių baldų, kuriuos eksponuoti galima gyvai. Tai tikrai suteiktų ekspozicijoms gyvumo ir dinamikos, o muziejus butų aktualus ne tik siauram specialistų ratui. Prie šios koncepcijos LDF aktyviai prisijungtų.
O.U.
( 2011-01-30 )
būtų labai šaunu su kuo nors kooperuotis kelipnei į Vilnių
Vijole
( 2011-01-28 )
Kodel as vis maniau, kad yra architektu muziejus Vilniuje? Ar tikrai tokio nera?
Vilmantas
( 2011-01-28 )
Gal iš Kauno važiuotų kokia tai kompanija ?
Parašykit.
Norėčiau prisidėti už kurą ir prisijungti.
RYTS
( 2011-01-28 )
Konkurso, kaip suprantu, sikart nereiks. Projektuks jau yr – ziur i nuotraukike.
Man tai patink!
Svarbu, kad neuzrasytu po to ant viso fasaduko: Knauf.
O.Urbšytė
( 2011-01-28 )
Pritariu gerbiamam A. Grigaičiui.
Labai teisingai pastebėjo striapsnio autorius :-„…Tačiau architektūros nepaslėpsi. Sveika ar ligota, graži ar atstumianti, ji kyšo kiekviename mieste ar kaime…“
Kaip kiekvienas iš mūsų žino- architektūra- visų menų sintezė. Pas mus egzistuoja įvairių menų muziejai, galėrijos, o butent, juos visus apvainikuojančios ARCHITEKTŪROS prideramo pateikimo, pristatymo NĖRA ( nebent savame rate ). Visuomenė neturi jokio supratimo, kas yra Lietuvos architektūra. Svarbu, priimti pačią Architektūros Centro steigimo įdėja, o visa kita, kas su tuo susiję turėtų būti detalizuojama jau po to. Kiekvieno , atstovaujančio meną, pareiga ir užduotis- švietėjiška, nors mūsų atveju ir auklėjamoji. Aš – UŽ
architektas
( 2011-01-28 )
Lietuvoje paruošiama tiek daug architektų, kad greitai kas antras pilietis bus architektas ir nereikės jokio architektūrinio visuomenės švietimo
BOO
( 2011-01-28 )
dabar beliko issirinkti zuoka y merus ir gauti sklypa ( dykaij ) netoli siuksliu muziejaus paupy o viskas uzlustu ant projekto konkurso 🙂
Jūratė Markevičienė
( 2011-01-28 )
Architektūros muziejus būtinas!!!! Ir kuo greičiau. Architektūros centras yra visai kitas dalykas. Todėl reikia „ir – ir“, o ne „arba – arba“.
Muziejaus kritikams norėčiau priminti, kad muziejus yra IR ekspozicija (šiuo požiūriu Šv. Mykolo bažnyčia tikrai neblizgėjo, bet pateiktis – dalykas kintantis, visaip atrodantis), IR saugykla. Architektūros muziejaus fondai buvo labai vertingi (maketai, brėžiniai, kita vaizdinė ir tekstinė medžiaga). Dabar jie perkelti į Nacionalinį muziejų, bet, kiek žinau, nebėra vieningas rinkinys).
Architektūra kinta greičiausiai iš visų menų, todėl saugoti istorinę atmintį apie kūrėjus, kūrinius ir procesus yra nepaprastai svarbu. Negi visi architektai norėtų, kad jų darbus po 5-10 metų visi amžiams pamirštų :-)?
Joks architektūros centras negali sistemingai kaupti ir tirti tokių rinkinių. Tuo tarpu prie muziejaus jis sėkmingai galėtų veikti.
Taigi jokių ALTERNATYV
Loreta
( 2011-01-28 )
…noretusi labiau diskutuoti del siuolaikines architekturos centro, kurio ribose butu ir muziejus (architektu darbu, konkursu, visuomeniniu projektu, architektu kurybines biografijos, Lietuvos paveldas ir pan.)- archyvas, vodeo (konferenciju) sale, biblioteka-skaitykla-knygynas, kavine, workshopu kambariai…o dar jeigu ir kambariu rezervas uzsienio kviestiniams sveciams apgyvendinti…Vilniuje girdejau menininkams savivaldybe suteikia nenaudojama pastata, neiima nuomos,tereikia susimoketi komunalines islaidas.Kauno senamiestyje yra apleistu pastatu…Lituanica kolkas irgi…prisideciau prie realiu organizatoriu kolektyvo…:)
gilis
( 2011-01-28 )
Tik jau butu gerai apsieiti be to naftalino, kur Mykolo baznycioje buvo. Koks ten muziejus – vargsu prieglauda. Keli plansetai be rysio ir kelios moterytes be pulso. Reikia, kad veiktu, suktusi, ekskursijas organizuotu, objektu pristatymus. Kviestu architektus is uzsienio. Kaip Europoje. Vienoje, pavyzdziui.
G.
( 2011-01-28 )
Buvusiame Architektūros muziejuje, Šv.Mykolo 9 buvo tikrai rimtas senų darbų archyvas. Kur jis dabar?
Arūnas Grigaitis
( 2011-01-28 )
Vienareikšmiškai – taip! Kurti! manau kurti reikėtų Architektūros centrą, būtų dinamiškiau. Architektūra – procesas, raida, vystymasis, virsmas, gal net evoliucija…Muziejus man „kvepia“ praeitimi, padėties fiksavimu. Prisidedu visu savimi…
ugn
( 2011-01-28 )
jeigu turite omeny ta muzieju, kur Vilniuje baznycioj buvo, tai galima sakyti jo net nebuvo, nes expozicija atrode pasibaisetina. modernus ir aktualus muziejus yra didelis iššūkis, aišku kad labai reikalingas. turite priversti studentus pradėti jį kurti 🙂