Per pastaruosius 2-3 metus į pasaulinę apšvietimo rinką tvirtais žingsniais atėjo ir įsitvirtino šviesos diodai (LED). Tačiau ši sparčiai išpopuliarėjusi apšvietimo technologija, atrodo, jau greitai turės rimtą konkurentą – organinius šviesos diodus (OLED). Kompanija „Ingo Maurer“ šią ateities apšvietimo sistemų technologiją tobulina jau kelerius metus ir jau pasiekė apčiuopiamų rezultatų.
INGO MAURERIS PATIKĖJO „OLED’AIS”
Išskirtinių apšvietimo sistemų ir šviestuvų dizaino kompanija „Ingo Maurer“ su pažangia apšvietimo technologija „OLED“ dirba jau apie 4 metus. Ši tuomet dar „žalia“ eksperimentinė technologija smarkiai patobulėjo. Vis dėlto ir dabar ji laikoma tik perspektyvia. Dizainerio Ingo Maurerio kompanija pirmąjį pasaulyje OLED'o šviestuvą „Early Future“ (liet. „Ankstyvoji ateitis“) pristatė 2008-aisiais, Frankfurto prie Maino mugėje „Light + Building“. Jau po metų buvo išleista šių stalo šviestuvų su šviečiančiomis „OLED’o“ plokštelėmis ribota serija (vos 25 vienetai), tačiau čia tik pati pradžia, o technologija kol kas dar beprotiškai brangi ir neišbandyta.
PRIVERČIA ŠVIESTI PAVIRŠIUS
Kas verčia žinomas apšvietimo sistemų bei šviesos šaltinių gamybos kompanijas investuoti į neišbandytą brangią technologiją, kai yra dar daug ką nuveikti su gerokai pigesniais „LED’ais”? Pasirodo, technologija „OLED“, nors taip pat remiasi šviesos diodais, tačiau siūlo visai kitą apšvietimo scenarijų nei „LED". Pagrindinis skirtumas – jos sugebėjimas priversti šviesti paviršius. Elektros srovės poveikyje šviesti gali, pavyzdžiui, popieriaus lapo storio plastikinė plėvelė. Kaip žinia, „LED’ų“ šviesa – taškinė, reikalaujanti reflektorių ar optinių elementų.
Organiniai šviesos diodai gaminami iš daugiasluoksnės organinės medžiagos, patalpintos tarp anodo ir katodo. „OLED’ų“ skleidžiama šviesa yra švelni ir išsklaidyta bei suvartoja labai mažai žemos įtampos elektros energijos.
ATVERS NAUJUS HORIZONTUS IR ARCHITEKTŪRAI
Nors šviestuvų firma „Ingo Maurer" kartu su kitomis vokiečių kompanijomis „Novaled“ ir „Osram Opto Semiconductors“ pristatė 4 naujus šviestuvų modelius (2 stalo, vieną kabamąjį ir vieną didesnį šviečiantį objektą „Flying Future“), tačiau manoma, kad pasiruošimas masinei panašių šviestuvų gamybai užtruks dar apie porą metų. Planuojama, kad šios technologijos pirmosios kartos produkcija prekyboje atsidurs per 2 metus, o gamyba bus standartizuota iki 2018-ųjų. Beje, Ingo Maureris panašų kelią prieš dešimtmetį nuėjo ir su „LED’ais“, kurių pirmuosius modulius pagamino 1997-aisiais. Ši dabar plačiai naudojama apšvietimo technologija tuomet buvo labai brangi ir nestandartizuota.
Organinių šviesos diodų technologija taip pat žada naujų galimybių architektūrai. Manoma, kad jos šviečiančias plėveles ateityje bus galima integruoti į sienas ar kitus pastatų paviršius.
Andrius
( 2010-12-18 )
Manau, kad ne už ilgo turėsime šviečiančio (gal tiksliau švytinčio) oro srautus laisvai klajojančius aplink pastatus ar šiaip erdvėse 🙂
Vygintas
( 2010-12-14 )
Puikios perspektyvos – Šviečiantys fasadai:).