Pažangios apšvietimo technologijos išplečia meno kūrinių apšvietimo galimybes muziejuose ir galerijose. Tuo galima įsitikinti šiandien Nacionaliniame dailės M.K.Čiurlionio muziejuje, kur susitinka mokslininkai, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybos bei meno žinovai. Bus siekiama aptarti įgytą patirtį, naudojant Vilniaus universiteto tyrėjų sukurtą inovatyvią apšvietimo technologiją.
Gruodžio 12 dieną (penktadienį) 14–15 val. Nacionaliniame dailės M.K.Čiurlionio muziejuje V.Putvinskio g. 55, Kaunas) galima nemokamai pasigrožėti nepakartojama M.K.Čiurlionio kūryba ir, išbandžius naujas technologijas, betarpiškai pabendrauti su jų kūrėjais.
Jau beveik metai, kai vienoje iš M.K.Čiurlionio galerijos salių lankytojai būriuojasi prie M.K.Čiurlionio paveikslo „Auka“. Paliesdami planšetinio kompiuterio ekraną lankytojai gali akimirksniu suteikti paveikslui ankstyvo ryto, vidudienio ar net žvakių šviesos teikiamą pavidalą bei grožėtis keičiamais atspalviais.
Naują vaizdą paveikslui suteikė modernus patentuotas apšvietimo įrenginys, kurį sukūrė Vilniaus universiteto Taikomųjų mokslų instituto bei Matematikos ir Informatikos fakulteto tyrėjų grupė, vykdydama Lietuvos mokslo tarybos finansuojamą mokslininkų grupių technologinės plėtros projektą „Tausojanti ir išmanioji meno kūrinių apšvietimo technologija“. Mokslininkai savo partneriu pasirinko Nacionalinį M.K.Čiurlionio muziejų, o žymiausio Lietuvos menininko kūrinius – kaip tyrimo objektą. Projekto vadovas – prof. R.Vaicekauskas teigia, kad: „puslaidininkinių šviestukų (šviesos diodų) spinduliuotė neturi ultravioletinės ir infraraudonosios komponenčių, todėl tausojamai veikia apšviečiamus meno kūrinių pigmentus ir kitas medžiagas. Be to, naudojant išmaniuosius baltų ir spalvotų šviestukų telkinius, galima valdyti apšvietimo spalvinę temperatūrą ir imituoti įvairias apšvietimo sąlygas (blausią, ryškią, dirbtinę ir natūralią šviesą), sodrinti dėl pigmentų senėjimo išblukusias spalvas ir individualiai koreguoti pakitusią meno kūrinio spalvinę išraišką“.
Muziejaus lankytojai turėjo galimybę ne tik vizualiai pajausti individualizuoto apšvietimo teikiamus pranašumus, bet ir perduoti savo vertinimą technologijos kūrėjams. Teigiama, kad surinkti ir apibendrinti vartotojų apklausų rezultatai įgalins toliau tobulinti išmanaus apšvietimo galimybes ir suteikti sukurtam daugiaspalviam šviesos šaltiniui, valdomam unikaliais algoritmais, naujas prasmes ir galimybes.
Parengta pagal Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus informaciją.