images_phocagallery_484_pamin_popie_1010_pamin_popie_kn101103_kar_ev1

pamin popie 1010 ** PAMINKLAS JONUI PAULIUI II // IŠORINIS PANAŠUMAS YRA, VIDINIO – NE

 

Netrukus Kaune iškils paminklas popiežiui Jonui Pauliui II. Monumentui pasirinkta Nemuno ir Neries santakos erdvė, kur pirmasis Lietuvą aplankęs popiežius 1993-ųjų rugsėjį laikė šventas mišias daugiatūkstantinei miniai. Skulptūros projektas beveik baigtas, jį sukūrė lenkų skulptorius Česlavas Džvigajus (Czesław Dźwigaj), tuo tarpu monumento architektūrinė dalis, kurią rengia architektai Gintaras Prikockis ir Stasys Pūtvis, dar klaidžioja eskizų tankmėje.

SANTAKOS ERDVĖ – IŠSKIRTINĖ KAUNO KŪNE

Santaka Kaunui – išskirtinė ir istorine, ir gamtine, ir visuomenine prasme. Kauniečių pamėgta poilsio erdvė prieš tris metus buvo išvaduota iš menkaverčių krūmų ir medžių okupacijos, kuri truko ne vieną dešimtmetį, ir šiltais vakarais dabar primena idilišką Ž.Sera pasivaikščiojimą Gran Žatt saloje. Nuo Sąjūdžio laikų čia vyksta svarbiausių istorinių įvykių minėjimai, dideli žiūroviniai renginiai, miesto šventės.

Neatsitiktinai Santakos erdvė parinkta ir istorinėms popiežiaus mišioms paskutiniesiems Europos pagonims. Čia, Kauno pilies ir vienų seniausių Lietuvos bažnyčių fone, bet kuris objektas ar veiksmas įgauna sakralumo. Iš Lenkijos kilęs Jonas Paulius II (tikrasis vardas Karol Józef Wojtyła) ko gero buvo labiausiai „lietuviškas” iš visų kada nors buvusių popiežių, o jo indėlis į Lietuvos išsivadavimą ir Lietuvos bažnyčios sugrąžinimą į tarptautinę erdvę yra neabejotinai ženklus. Matyt panašiai mąstė ir Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius, sumanęs pastatyti Šventam Tėvui paminklą Santakos parke, ant specialiai žymiosioms mišioms kadais supilto pylimo.

LENKŲ SKULPTORIUS ARCHTARYBOS RENTGENE

Anot arkivyskupo, lenkų skulptorius Č.Džvigajus pasirinktas dėl to, kad jau yra realizavęs daugiau nei 50 Švento Tėvo skulptūrų visame pasaulyje ir tarsi nebūta dėl ko blaškytis. Architektams, matyt, apskritai buvo numatytas viso labo erdvinių oficiantų vaidmuo, o į Kauno Architektūrinę urbanistinę tarybą projektas pateko tik dėl formalių „derinimo su visuomene“ priežasčių.

Archtaryba padiskutavo dėl vietos tinkamumo monumentui (nuomonės išsiskyrė), dėl popiežiaus įamžinimo būdo (nuomonės išsiskyrė), dėl skulptūros (nuomonės sutapo, kad postamentas baisus), dėl paminklo architekūros ir dermės su aplinka (nuomonės sutapo, kad nesėkmė akivaizdi). Pasiūlyta projektą pataisyti ir pristatyti ekspertams vėlei. Būta nedrąsių balsų, kad gal vistik kūrybinė konkurencija išeitų projektui į naudą, tačiau konjunktūrininkai liko nepajudinami: nėra laiko, o be to, jūsų konkursai nėra rezultatyvūs.

AR SANTAKA DIRBS TIK POPIEŽIUI ?

Gal ir nebereikėtų stebėtis, kad Lietuvoje, kur privatizuojama visa ir viskas, net ir popiežius tampa privatizuotu objektu, o su juo – ir pati Santaka.

Bet čia turbūt vertėtų stabtelėti. Ar tikrai Švento Tėvo apsilankymo pakanka, kad milžiniška Santakos erdvė būtų įdarbinta jo monumentui? Ar tikrai pagrindinė pagoniška tvirtovė šimtmečiais stabdžiusi kitų popiežių palaimintus ginkluotus krikštytojus yra taip nesunkiai paimama? O jeigu ne, tai gal vertėtų Santakos erdvę panagrinėti plačiau, ieškant jai paskirčių, prasmių ir darnos? Ir tam, mano galva, nebeturėtų pakakti vieno architektūrinio stalo.

Teisybę sakant, buvo užsiminta, kad prie paminklo ketina prisidėti savivaldybė. Greičiausiai – „tvarkant aplinką“. Žinoma, jeigu Kauno savivaldybė žinotų, kad „aplinkos tvarkymas“ prasideda nuo tos aplinkos sumanymo ir suprojektavimo, tuomet…. ji būtų ne Kauno, o turbūt Stokholmo savivaldybė. Galbūt, ji netgi pastebėtų, kad apleistas stadionas būsimo monumento papėdėje, atrodys gerokai kurioziškai ir jau dabar vertėtų paieškoti sprendimo.

NEMANDAGŪS NEATITIKIMAI

Nemanau, kad paminklas Jonui Pauliui II negali stovėti Santakoje ant istorinėms mišioms supilto pylimo. Istorinis įvykis ir jo ženklas sutampa. Nesutampa įvykio ir ženklo turinys. Nesutampa, deja, ir forma, ir jos darna su aplinka…

Kažkodėl šiandien turim tenkintis tiesmukai scenografiška monumento kompozicija, kuri savo didaktiška ašimi sugrąžina į pokarį, o bandymai įkyriai balta plokštuma dominuoti erdvėje, savotiškai asistuojant tamsiai bronzinei stovylai gamtinėje aplinkoje, sukuria tokią nemandagią konkurenciją grakštiems bažnyčių siluetams, kad atmetimo reakcija beveik neišvengiama. Šiandieninis projektas veikiau skirtas diktatoriui ėriuko kailyje, negu Jonui Pauliui II. Išorinis panašumas čia turbūt yra visiškai atsitiktinis…

KODĖL BAŽNYČIA NUSISUKO NUO SAVŲ MENININKŲ

Kodėl arkivyskupas nesurengė konkurso, kodėl nesuteikė galimybės mūsų skulptoriams ir architektams padirbėti, įamžinant įsimintinai demokratišką ir žmogišką popiežių bei sukuriant aukštos prabos erdvę Santakoje, lieka neatsakyta. Priežasčių greičiausiai yra ne viena, tačiau tai, jog dialogas tarp Bažnyčios ir kūrybinių bendruomenių yra menkas, akivaizdu. Neabejoju, kad ir pats Jonas Paulius II nebūtų patenkintas tokiu „tarnybiniu” metodu, kuriuo, realizuodama paminklą Šventajam Tėvui, pasuko Bažnyčia, šiaip jau nevengianti pašnekėti apie bendrumą, talkos dvasią, bendruomeniškumą, pagarbą artimajam ir aplinkai.

Ne bronza yra svarbiausia paminklų statyboje, o meilė įamžinamam objektui, bendruomenės sutarimas, dalyvavimas procese ir profesionalai su erdvine klausa. Tuos laikus, kai paminklai buvo nuleidžiami iš viršaus, norėtųsi tikėti, kad jau pergyvenome…

 

Komentarai

 1. LAIKAS. Šventasis Tėvas Jonas Paulius II – nepaprasta asmenybė, ir pagarbos jam niekad nebus per daug. Tačiau pagarbos formų gali būti įvairių. Šiuo metu, kai daugėja skurdo, kai pavargę ir nusivylę žmonės emigruoja iš Lietuvos, vargu ar brangus monumentas sutelks piliečius. Veikiau atvirkščiai – tik gilins susiskaldymą.
  VIETA, kurioje numatomas paminklas, jau yra paženklinta solidžia atminimo lenta. Ji ženklina įvykį, su ta konkrečia vieta susijusį. Taigi, įvykiui kito ženklo nebereikia. Jeigu norima paminklo Jono Pauliaus asmeniui – tai jį galima statyti bet kurioje kitoje, labiau tinkamoje vietoje, kurią skulptūra „apvaldytų“ be papildomų aplinkos pertvarkymų. Neseniai vyko konkursas kun. Antano Mackevičiaus atminimo įamžinimui. Mackevičiaus atvaizdą norėta talpinti pačiose reprezentaciškiausiose miesto vietose – priešais Rotušę, šalia Arkikatedros ir pan. Tai ar Popiežius mažiau reikšmingas…?
  KŪRINYS. Lenkų skulptorius, kaip matyti iš jo darbų internete, puikiai įvaldęs paminklų tiražavimo meną. Ir Pilsudskį Krokuvoje įamžino, ta pačia realistine-heroine maniera. Sovietmečiu tokius menininkus vadinome konjunktūriniais. Formaliai tvarkingas, tačiau tuščiaviduris darbas. Šiuo projektu pagarbos Jonui Pauliui II tikrai nepadidinsime…

 2. Okupacinė krikščionybė savo importinės kultūros balvoną nori padaryti paveldu. Kviečiu burtis protesto akcijai. Vilmantas 8-696 5O838

 3. Be prasmes Baltu kovos, Semitu kulturoje klupome ,slavai materialiai ir dvasiskai baigia okupuoti Baltiskas gentis.

 4. išoriškai išties panašus, tačiau žiūrint į jį kažkodėl norisi susigaužti…

 5. Raginčiau burtis pasipriešinti. Okupantų koloborantai nori galutinai sukrikščioninti Lietuvą. 8 696 5O838

 6. Man tai atrodo, kad be reikalo cia visi karsciuoja. Tegu buna tas paminklas. Neeiline asmenybe ir neeilinis buvo ivykis. Pirmas popiezius atvaziavo i Lietuva! Visas miestas buvo pasijunges tam. maciau tuos milijonus zmoniu, kurie suvaziavo i misias. Kodel negali buti?
  Aplinka reikia protingai praspresti, cia kitas reikalas. Dabar tos nesamoningos sienos tai visai rysio be. Gal tiesiog architektus reikia pakeisti ir viskas?

 7. eilinė mero beprotybė ir bažnyčios reikalvimų/sprendimų primetimas miestiečiams

 8. Manau, kad Kaunui tikrai tokios skulptūros nereikia – argi neturim tikrai svarbių asmenybių bei istorinių datų be popiežiaus? Geriau pastatytų paminklą Žalgirio 600 m. jubiliejui, būtų tikrai prasmingiau. O popiežiaus vizitui atminti užtenka ir atminimo lentos – nėra Lietuvai tai joks reikšmingas faktas

 9. bijau, kad kaip visada nieko dėti tarnautojai turės derinti „iš viršaus primestą “ projektą, o gyventojai bus mulkinami, jog „visuomenė“ buvo supažindinta ir pritarė,…nors akivaizdu, jog šis projektas paskubomis, be didelio noro tebuvo parodytas KAUET posėdyje. Skulptūra aiškiai atsiduoda „naftalinu“, o Santakos erdvė- akivaizdžiai per didelė ir neaprėpiama tokiam (regis turėtų būti) sumanymui.

 10. Man tai visai nieko tas paminklas. Aisku, su tom baltom sienom kazkas negerai. Gal ten bus kazkoks namas ar tik siaip siena?

 11. Nesutinku su pavadinimu. Daugelį dalykų matau kitaip nei Karalius, nors sutinku su straipsniu iš esmės. Ogi pavadinimo atveju: „išorinio panašumo“ nėra, nes kaip ir straipsnyje pastebėta – klaikų postamentą (aids ar atominio karo suniokotą žemės rutulį) puošia valdinga pokarinio tipo tirono figūra, anatominis luošys.
  Dar labiau netenkina „vidinis panašumas“ kuris yra. Tai vietinių „šilainių ir elektrėnų architektų“ projektuota pramoninė aplinka renesanso miesto priešakyje (o kokia netikėtai nemaloni Santakos semantika). Taip, toks mūsų vidus, Kauną politiškai administraciniai bei kultūriškai valdančiųjų veidas: institucionalizuota neapykanta harmonijai, sėkmingai tarpukarį peršokusio Postvingiųjono mentalitetas ir straipsnyje minėtas konjuktūrizmas. Belieka pridurti biudžeto (sudaryto iš pensininkų ir kitų runkelių įnašų) lėšų grobstymo kvapelį.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Mykolas Sauka

ŠVENTASIS NAIVUMAS: M.Saukos medžio drožinių instaliacija „Vaikų kambarys“

2022 gruodžio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos parodų salėse „Titanikas“ prieš 6 metus gigantiškų betoninių figūrų parodą surengęs skulptorius Mykolas Sauka sugrįžta į „nusikaltimo“ vietą, tačiau jau su visai

Neringos vartai

ORIGINALĄ PAKEIS KOPIJA: Neringoje nukėlė pasitikusią skulptūrinę kompoziciją

2022 gruodžio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Kuršių nerijoje neseniai nukelta skulptūrinė kompozicija „Neringos vartai“, net pusę amžiaus pasitikusi visus į ją įvažiuojančius. Įsimintiną skulptūrą iš medinių „burių“ su vėtrungėmis turės pakeisti

Leonas Strioga

SKULPTŪROS ŠVIESULYS: Obelynės sodybos parke atidaryta L.Striogos lauko galerija

2022 gruodžio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Šį spalį, eidamas 93-ečius metus, pasaulį paliko vienas didžiausių Lietuvos skulptūros šviesulių – Leonas Strioga. Susipažinti su šio išskirtinio talento bei savito pajautimo menininko vienais

Vladas Urbanavičius

PLIENO JUNGINIAI: Vlado Urbanavičiaus personalinė paroda galerijoje (AV17)

2022 spalio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien galerijoje (AV17) bus atidaryta skulptoriaus Vlado Urbanavičiaus personalinė paroda „Plieno junginiai“. Monumentaliose, kone erdvėje neišsitenkančiose skulptūrose atsiskleidžia itin didelis kūrėjo dėmesys naudojamoms medžiagoms, subtili

Vingrių skveras

VINGRIŲ SKVERO EKSPOZICIJA: 7 šiuolaikinės MO muziejaus skulptūros

2022 spalio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Naujai įrengiamas Vingrių skveras taps šiuolaikinių skulptūrų ekspozicija po atviru dangumi. MO muziejaus kaimynystėje jau anksčiau pradėta ekspozicija bus pratęsta ir pasivaikščiojimo take prie istorinio

Juozas Zikaras

ŽURNALAS „BALTAS KAMBARYS“: Zikaro modernizmas O.Daugelio bibliotekoje

2022 rugsėjo 21Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus kviečia į 7-tojo kūrybinės klasės žurnalo „Baltas kambarys“ numerio rubrikos „Čiurlionio portfelis“ pristatymą Osvaldo Daugelio bibliotekoje. O portfelyje šį

Andrius Erminas

BERLYNO MENO SAVAITĖ: Prisistato 3 lietuvių šiuolaikiniai skulptoriai

2022 rugsėjo 16Be komentarųPILOTAS.LT

Galerija (AV17) Berlyne vykstančioje meno mugėje POSITIONS pristato 3 lietuvių menininkus. Tai yra vienas iš svarbiausių meno renginių Vokietijoje, vykstantis Berlyno meno savaitės metu, suburiantis

Juozas Lebednykas

NEPALIAUJAMI KŪRYBINIAI IEŠKOJIMAI: J.Lebednyko kūrinių paroda Panevėžyje

2022 rugsėjo 9Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaroma Juozo Lebednyko kūrinių paroda. Galerijos pagrindinėje parodų erdvėje ir Keramikos paviljone eksponuojami menininko bronzos liejiniai, akmens formų ir keraminės kompozicijos,

Dolomitas

DOLOMITO PRAKALBINIMAS: Skulptorių plenero pristatymas Petrašiūnų karjere

2022 rugpjūčio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Pakruojo pašonėje esančiuose dolomito karjeruose baigiasi skulptorių pleneras „Akmens dialogai“. Baigiamajame renginyje šiandien čia bus pristatytos 7 akmens menininkų sukurtos skulptūros, vyks Pakruojo šventės „Iki

Aloyzas Toleikis

SURADO NAUJAS ERDVES: Šiauliai perkels skulptūras „Gulinti mergaitė“ ir „Dubysa“

2022 rugpjūčio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių miesto savivaldybė priėmė sprendimus dėl dviejų skulptūrų perkėlimo į rekonstruotas ar šiuo metu atnaujinamas miesto viešąsias erdves. Naujos vietos surastos skulptorių Birutės Kasperavičienės ir Aloyzo

Dumplės

NAUJAS ISTORIJOS ŽENKLAS: Vilnius įsigijo D.Aleksos skulptūrą „Dumplės“

2022 rugpjūčio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Skulptūra „Dumplės“ žada tapti nauju Vilniaus autobusų parko teritorijos istorijos ženklu. Miestas ją įsigijo už 9.500 eurų… Dano Aleksos skulptūra „Dumplės“, pernai eksponuota sostinės Kūdrų

Perkūnas

DEKORATYVINĖ SKULPTŪRA KAUNE: Tado Bujanausko iliustracijų paroda

2022 liepos 14Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Kaune atidaroma Tado Bujanausko kurtų iliustracijų paroda „Dekoratyvinė skulptūra Kaune“. Šiuo iliustracijų ciklu menininkas siekia priminti apie laiko ir žmonių užmirštas skulptūras Kaune. Liepos

„Nihil novi“, A.Kasparavičius, 2015-2022 M. Foto: (AV17) galerijos.

ISTORIJA IR ŠIUOLAIKINIS MENAS: Vilniaus rotušės fasade – skulptūros ir instaliacijos

2022 liepos 13Be komentarųPILOTAS.LT

(AV17) galerija, tęsdama tradiciją pristatyti šiuolaikinę skulptūrą netradicinėse miesto erdvėse, nuo šio mėnesio organizuoja pusę metų truksiantį projektą, kurio metu Vilniaus rotušės fasade bus eksponuojamos

Skraidantis cepelinas

PAKABINO MIESTO SIMBOLĮ: Karmėlavoje į dangų pakilo milžiniškas cepelinas

2022 liepos 52 KomentaraiPILOTAS.LT

Menininkai Algimantas Šlapikas ir Serge‘as Eckeras Kauno rajono Karmėlavos miestelio viešąją erdvę ką tik papildė „Skraidančiu cepelinu“. Cepelinų sostine pravardžiuojamo Kauno rajono miestelio identitetas nuo

Evaldas Pauza

ŽALIAKALNIO KALNAS: Skulptoriaus E.Pauzos personalinė paroda Kaune

2022 gegužės 4Be komentarųPILOTAS.LT

Tęsdama Kauno meno mokyklos 100-mečiui skirtų parodų ciklą, Kauno kolegijos Menų akademija rengia skulptoriaus Evaldo Pauzos personalinę parodą „Kalnas“. Parodoje eksponuojami pastarųjų dviejų dešimtmečių konceptualiosios skulptūros

Tadas Kensminas

SIURREALIZMO STOVYKLA: Skulptoriaus T.Kensmino paroda Trakų Vokės dvare

2022 balandžio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Trakų Vokės dvare atidaroma skulptoriaus Tauro Kensmino paroda „Stovykla“. Parodoje  autorius tęsia savo kūrybinę liniją – kuria keistą, sapnišką atmosferą, kurioje žiūrovas panardinamas į simboliais

Jonas Aničas

NIEKAS NEPRISIMENA JO VARDO: Skulptoriaus Jono Aničo paroda Vilniuje

2022 sausio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Galerijoje (AV17) atidaroma skulptoriaus Jono Aničo paroda „Niekas neprisimena jo vardo“. Parodoje plėtojama menininko kūryboje svarbi stebėtojo tema. Aktyvus ir pasyvus žiūrėjimas perteikiamas pasitelkiant kasdienius

Evaldas Pauza

ŠIANDIENOS KAREIVĖLIAI: Skulptūrą permąstanti E.Pauzos paroda Kaune

2021 gruodžio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien skulptūra priartėjo prie kitų dailės sričių, objekto meno, todėl dažnai sunku ją atskirti. Evaldo Pauzos kuriama skulptūra – figūrinė, primenanti visiškai tradicinę skulptūrą, tačiau

antanas mončys

VEIDAI IR DVASIOS: Antano Mončio jubiliejui skirta paroda

2021 lapkričio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, Vilniuje atidaroma paroda „Veidai ir dvasios“, kurios pavadinimą padiktavo Antano Mončio (1921‒1993) kūrinių motyvai ir neblėstanti dailininko nostalgija paliktai gimtajai Žemaitijai,

Cvirkos paminklas

NELIKS DAR VIENO OKUPACIJOS SIMBOLIO: Vilniuje nukeliamas P.Cvirkos paminklas

2021 lapkričio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien pradedami rašytojo Petro Cvirkos paminklo Vilniuje nukėlimo darbai. Daug šaršalo visuomenėje kėlusio sovietinės propagandos simboliu dažnai  įvardinamo paminklo erdvę numatyta apželdinti ir pritaikyti miestiečių poilsiui.

Konkursas santakoje

KONKURSAS DIEVO AKY: Nemuno ir Neries santakoje planuojamas 5 ha kvartalas

2021 lapkričio 513 KomentarųAudrys Karalius

Kaune ką tik paskelbtas architektūrinis urbanistinis konkursas, kuriuo siekiama išrinkti geriausią idėją 5 hektarų teritorijai užstatyti dešiniąjame Nemuno ir Neries santakos krante. Kaip žinia, šią

©PILOTAS.LT

GELEŽINIŲ SKRAIDUOLIŲ TRAUKA: Kaune pratęsta fantasmagoriškoji E.Frėjaus paroda

2021 lapkričio 3Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai aprašė lankytojų ažiotažo sulaukusią Edmundo Frėjaus kūrybos parodą „Gimęs skraidyti“, meistriškai apjungiančią kalvystės ir skulptūros menus. Šią kauniečių gausiai lankomą parodą Kauno modernaus

Paminklas ateitininkams

ISTORIJOS SIMBOLIS: Restauruotas Marijampolės ateitininkų paminklas

2021 spalio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Senosiose Marijampolės kapinėse neseniai baigtas restauruoti žinomoms krašto asmenybėms tarpukariu ateitininkų 1930 metais pastatytas paminklas. Šis paminklas – svarbus Marijampolės ir visos Lietuvos istorijos simbolis.

©PILOTAS.LT

GELEŽYJE ĮKALINTAS POLĖKIS: Nesenstanti metalinė Edmundo Frėjaus mitologija

Praėjus keliolikai metų po Edmundo Frėjaus mirties, Kaune vis dar gyva šio iš Žemaitijos kilusio kalvystės meno virtuozo legenda. Jis it mitinis kalvis, šaltam metalo

Albertas Domereckas

SKULPTŪRA, TAPYBA, GRAFIKA: Architekto Alberto Domerecko paroda Vilniuje

2021 spalio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje atidaroma Alberto Domerecko paroda. 1941 metais gimęs architektas pastaruoju metu yra įnykęs kurti medžio skulptūrą, dekoratyvinę grafiką ir tapybą. Doc. Alberto Domerecko paroda „Skulptūra,