Kauno paveikslų galerijoje bus pažymimas Jurgio Mačiūno gimtadienis. Bene žymiausias XX amžiaus vidurio lietuvių menininkas Lietuvoje bei užsienyje geriausiai žinomas, kaip postmodernaus meno judėjimo „Fluxus“ pradininkas, meną laikęs tam tikra žaidimo forma. Beje, kaip ir patį gyvenimą.
ŠĖLIONĖS „FLUXUS“ DVASIOJE
Taigi iš pradžių – lapkričio 7 dieną 13 valandą – Kauno dailės galerijoje (K.Donelaičio g.16) tapytoja E.Velaniškytė Meno pažinimo pamokoje papasakos apie „Fluxus“ meną bei patį jo maištingąjį įkvėpėją. Beje, galerija stovi beveik pašonėje namo, kuriame iki emigracijos gyveno menininkas.
Lapkričio 9 dienos renginio organizatoriai toje pačioje galerijoje žada tikrai fliuksišką popietę. Nuo 15 val. 15 min. čia liesis šio meninio judėjimo dvasią atitinkantys sveikinimai, kalbos, pokalbiai. Žada būti net svečių iš paties Niujorko, kuriame J.Mačiūnas praleido didžiąją savo gyvenimo dalį. Po oficialiosios renginio dalies planuojama fliuksiška puota su kokteiliais, muzika, tortu. Į šventės programą taip pat įtraukta ir „Fluxus“ meno istorijos paskaita, taip pat – Niujorko miesto antrininko statybos. Laukiama ir įvairių spontaniškų fliuksiškų improvizacijų ar šėlionių – performansų, hepeningų ir pan.
J.MAČIŪNAS BUVO PROFESIONALUS ARCHITEKTAS
Tačiau ne visi žino, jog visus savo meniniais žaidimais stebinęs J.Mačiūnas (1931-1978) buvo profesionalus architektas, baigęs Carnagie technologijos institutą. Jis ne tik Niujorko Soho rajono loftuose kūrė kooperatyvus ar 7-ajame dešimtmetyje propagavo „Fluxus“ idėjas, bet ir dirbo rimtose JAV architektūros kompanijose tarp kurių garsioji „Skidmore, Owings and Merrill“, neseniai Dubajuje realizavusi didžiausią pasaulio pastatą „Burj Khalifa“. J.Mačiūnas taip pat svajojo Amerikoje įskiepyti japonišką architektūros kultūrą, konstravo surenkamuosius namus, išradinėjo plastikines architektūrines medžiagas.