Daugelis Jurgį Mačiūną žino kaip vieną meninio judėjimo „Fluxus“ pradininkų bei lyderių ar „Soho loftų“ tėvą. Tačiau ši neeilinė šiuolaikinio meno pasaulio asmenybė pagal išsilavinimą buvo profesionalus architektas, be kita ko išradinėjęs ir kūręs socialinės statybos modulinės sistemas. Jurgio Mačiūno/Fluxus fondas Niujorke rengia eksperimentinę parodą, kurioje pristatoma vėl aktualia tampanti J.Mačiūno „Fluxnamio“ ir „Fluxmiesčio“ idėja.
1965-ŲJŲ IDĖJA ĮGAUNĄ ANTRĄJĮ KVĖPAVIMĄ
J.Mačiūnas „Fluxnamį“ (Fluxhouse) pradėjo kurti 1955 metais kaip patobulintą sovietų daugiabutį. Savo kūrinį jis užpatentavo 1965-aisiais. Tai 176.515 m² ploto surenkamasis vieno aukšto modernistinis modulis, sukurtas gyvenamajai sistemai „Fluxmiestis“ (Fluxcity). J. Mačiūno išplėta modulinė sistema leidžia statyti bet kokio dydžio įvairios funkcijos pastatus. Tai inovatyvi sistema, kuri taip pat atitinka ekologiškos bei tvariosios statybos principus. Parodos organizatoriai įsitikinę, kad „Fluxnamis“ – didžiulį potencialą šiuolaikinėje statybų rinkoje turintis universalus architektūros objektas, galintis padėti efektyviai spręsti socialinio būsto problemas.
Paroda „Fluxmiestis: surenkamasis/modulinis sprendimas socialiniam būstui” nuo birželio etapais eksponuojama Jurgio Mačiūno/Fluxus fondo Niujorke interneto svetainėje, o su ja susijusius darbus nuo rugsėjo bus galima „gyvai“ pamatyti ir Niujorke (454 West 19th St in Chelsea, New York).
PLĖTOS „FLUXNAMIO“ ESTETINĮ IR SOCIALINĮ PAVIDALĄ
Firmos „Helicon Design Group“ vadovas E.Gouldas ir architektai S.Weinkle bei M.Arduz J.Mačiūno „Fluxnamio“ modulį padaugins eksperimentiniais 3 D „Fluxmiesčio“ modeliais, išplėtos „Fluxnamio“ estetinį bei socialinį pavidalą. Bus pasiūlyta ir seka žingsnių kaip J.Mačiūno sistemą pritaikyti nūdienos rinkai. Taip pat bus stengiamasi pabrėžti šios sistemos ryšį socialiniais procesais.
Parodos „Fluxmiestis: surenkamasis/modulinis sprendimas socialiniam būstui” ekspozicija taip pat pristatys vokiečių kilmės fotografo Ch.Gieleno projekto „Ciphers‘ fotografijas. Tai aeronuotraukos priemiesčių gyvenviečių, statybviečių, transporto arterijų, kurios atskleidžia ryšį tarp erdvinės ir socialinės plėtros. Šie įvairūs dariniai fondo interneto svetainėje bus sugretinti su geometrinės sociologijos“, urbanistinės morfologijos, evoliucinio dizaino, nomadizmo, kooperacinio gyvenimo ir kitais tyrinėjimais dabartiniame socio-ekonominiame kontekste.
Parodos organizatorius – H.Stendhalas (H.Stendal).
Parengta pagal Jurgio Mačiūno/Fluxus fondo Niujorke informaciją.