KAFe 2016

2 MĖNESIAI ARCHITEKTŪROS: KAFe 2019 kviečia diskutuoti apie įženklinančią architektūrą

2019-09-18
PILOTAS.LT

Kaip jau skelbė PILOTAS.LT, rugsėjo 21-ąją prasideda Kauno architektūros festivalis KAFe 2019. Šių metų renginio tema „Įženklinanti architektūra – kurianti ar griaunanti miesto tapatybę?“ kviečia diskutuoti apie miesto identitetą formuojančius išskirtinius objektus – architektūros vietoženklius. Kas 3 metus vykstantis didžiausias architektūros renginys Lietuvoje tęsis iki pat lapkričio 30-osios.

FESTIVALIO KAFE 2019 TEMA – NEATSITIKTINĖ
„Klausimas apie įženklinančios (angl. landmark) architektūros reikšmę tampa vis aktualesnis, todėl festivalio tema – neatsitiktinė. Įženklinančia architektūra laikomi išskirtiniai miesto architektūriniai objektai, tapę traukos centrais ir formuojantys miesto tapatybę. Jais gali būti istoriniai statiniai, šiuolaikinės architektūros pastatai ar kiti reikšmingi objektai“, – rašoma festivalio KAfe 2019 informaciniame pranešime.
Festivalio vadovas Gintaras Balčytis teigia, kad „daugybė pasaulio miestų varžosi dėl galimybės turėti pasaulinio garso architektų sukurtą taip vadinamą „įženklinantį“, t. y. „landmarkinį“ (angl. landmark) pastatą. Noro nesumažina ir tai, kad tokie objektai stipriai keičia susiklosčiusią istorinę aplinką, dažnai statomi neatsižvelgiant į esamą urbanistinę struktūrą, todėl tampa didelių viešųjų diskusijų tema. Pavyzdžiu gali būti nesenas amerikiečių architekto D.Libeskindo projektuotas stiklinis dangoraižis Vilniaus centrinėje dalyje, viešųjų erdvių projektai Lietuvos miestuose. Viešai abejojama, ar tokie pastatai atspindi ir kuria miesto tapatybę ir išskirtinumą, o galbūt atvirkščiai– ją naikina ir griauna? Ar įspūdingų formų ir konstrukcijų dideli, tačiau su aplinka disonuojantys pastatai yra būtent tai, ko šiandieninė visuomenė laukia ir tikisi iš architektų ir jų užsakovų? Gal landmark architektūra galėtų būti įvardinti ne tik stikliniai bokštai ar „Guggenheimo“ muziejai, orientuoti vien į tarptautinius vardus, turistus ir verslo interesus?
Mieste išsiskirianti, vietą „įženklinanti“ architektūra turėtų pabrėžti vietovės savastį, būti tikrais miestų ženklais, tačiau sykiu ir darniai papildyti jau esamas urbanistines struktūras. Tad kitokios landmark architektūros ir urbanistinės raiškos objektų paieškoms, tokių objektų kūrybai ir bus skiriamas pagrindinis KAFe 2019 dėmesys“.

NARPLIOS ŠIANDIENOS PAVELDO IŠŠŪKIUS
Daugiau nei 2 mėnesius truksiančią festivalio KAFe 2019 programą rugsėjo 21 dieną (šeštadienį) pradės atidarymo renginys ant nebaigto statyti „Britanikos“ viešbučio stogo.
Rugsėjo 27–29 dienomis KTU mechanikos inžinerijos ir dizaino pastate vyks pirmasis Lietuvoje interaktyvios paveldosaugos hakatonas „Herithon`19“. Renginio metu šiuolaikinių technologijų, architektūros, paveldosaugos ir meno sričių specialistai narplios šiandienos paveldo iššūkius.
Antrąjį rudens mėnesį pradės Kauno architektūros festivalio ir Tarptautinio Kauno kino festivalio bendras renginys „Kino erdvės“, kuris vyks spalio 3 dieną naujai atgimusioje „Sakramento“ erdvėje. Specialioje ekskursijoje „Kino erdvės“ kvies susipažinti su unikalia pastato istorija, kuri atskleis kino erdvių daugialypumą. Pažintį su architektūra kine pratęs Jill Magil filmo „The Proposal“ peržiūra. Renginį užbaigs diskusija apie glaudų kino ir architektūros ryšį.
Tris sekmadienius iš eilės – spalio 6, 13 ir 20 dienomis KAFe 2019 partneris „Ekskursas“ tyrinės įženklinančią Kauno architektūrą. Entuziastinga „Ekskurso“ komanda pasiryžusi parodyti, kad Kaunas turėjo ir turi puikių landmarkų, kurie gali sužavėti, nustebinti ir pasakoti intriguojančias istorijas.
Spalio 11 dieną „Architektų namų“ palėpėje (Vilniaus g. 22) vyks eksperimentinis projektas, kuriame bus pristatyti užsienyje studijavusių architektūros studentų darbai. Parodoje „Feedback“ bus eksponuojami Lietuvoje nematyti projektai ir apmąstomos architektūros objektų eksponavimo ypatybės.

ARCHITEKTŪROS FORUMAS SUKVIES ŽINOMUS VARDUS
Spalio 12 dieną atsigręžti į medinę Kauno Naujamiesčio architektūrą ragins jau trečiasis ciklo „Mediniai centre [NE]reikalingi“ renginys. Kartu su partneriais iš Italijos „Architecture of Shame“ Kaune organizuotų dirbtuvių ir vėliau Materoje (Italija) vykusios parodos tęsinys ir vėl sugrįžta į Kauną. Renginyje bus pristatytas medinės architektūros žemėlapis bei vyks vakarinė ekskursija, tiesiogine ir perkeltine prasme naujai nušviesianti medinukus Kauno centre.
KAFe 2019 užbaigs architektūros forumas „Įženklinanti architektūra – kurianti ar griaunanti miesto tapatybę“, kuris vyks lapkričio 28 ir 29 dienomis Kauno „Žalgirio“ arenos amfiteatre. Tarptautiniame forume dalyvaus pasaulyje puikiai žinomi architektai ir architektūros tyrinėtojai. Tarp renginio svečių bus vienas iš garsiosios Oslo operos architektų Ole Gustavsenas, taip pat – Xanderas Vermeulenas Windsantas iš „XVW architectuur“ (Olandija). Abu architektai už savo darbus yra pelnę prestižinius šiuolaikinės architektūros „Mies van der Rohe“ apdovanojimus. Kiti forumo dalyviai – portugalas Manuelis Airesas Mateusas, ispanas Jose Selgasas („SelgasCano“), Arno Brandlhuberis („TerrassenHaus“) – Venecijos architektūros bienalėje 2016 jis buvo vienas iš Vokietijos paviljono autorių, meno istorikas iš Airijos David Crowley (National College of Art and Design). Dalyviai ne tik skaitys pranešimus, bet ir pristatys po vieną savo darbą, labiausiai atitinkantį KAFe 2019 temą.

ARCHITEKTŪROS PARODOS IR INTRIGUOJANTYS PRISTATYMAI
Kauno architektūros festivalis taip pat pristatys 4 parodas. Rugsėjo 30 dieną erdvėje prie Kauno fotografijos galerijos bus atidaryta paroda ir konkursas „Studijų KAFe“. Konkurso nugalėtojai bus paskelbti spalio 14 dieną Kauno fotografijos galerijoje. Spalio 4 dieną Kauno menininkų namuose Aistė Ambrazevičiūtė pristatys specialiai KAFe 2019 sukurtą parodą „Architekto herbaras“. Spalio 31 dieną Miko Laaksonen Kauno menininkų namuose supažindins su Erik Bryggman kūryba parodoje „Crisply Nordic: Architect Erik Bryggman“. Lapkričio 26 dieną Kauno menininkų namuose startuos paroda ir paskaita „(NE)matoma architektūra“, skirta kalbėti apie architektūros patirtis regos negalią turintiems žmonėms.
Festivalio metu „Architektų namų“ palėpėje įvyks keturių intriguojančių knygų pristatymai: rugsėjo 25 dieną – doc. dr. Vaidos Almonaitytės-Navickienės  „Architekto Alfredo Paulausko kūryba“; spalio 14 dieną – doc. dr. Vaido Petrulio  „Paveldas kaip konfliktas: metodologinės Lietuvos XX a. architektūrinio palikimo vertinimo prielaidos“; spalio 19 dieną – Algio Vyšniūno „Architektūrinės ir urbanistinės idėjos Šiauliuose: istorinio miesto trasformacijos“; spalio 22 dieną – Astos ir Gintaro Prikockių „Kaunas: miestas kaip idėja“.
KAFe 2019 Kauno technologijų universitetas spalio 30 dieną kvies į diskusiją „Įženklinantys universiteto pastatai“, kuris vyks KTU „DesignLibrary“. Lapkričio 12 ir 13 dienomis diskusiją palydės kūrybinės dirbtuvės „KTU miestelio vartai“, kuriose bus kuriama studentų miestelio vartų koncepciją, apimanti realius ir simbolinius įėjimo-išėjimo į miestelį taškus.

PRIEINAMUMAS BEI VIEŠOJO DISKURSO BŪTINYBĖ
Vienas iš festivalio tikslų – atidumas aplinkai. Pasak KAFe kuratorės Rasos Chieliauskaitės, „miesto identitetą neabejotinai pirmiausia kuria žmonės – jame gyvenantys, dirbantys, auginantys vaikus, kuriantys verslus. Tie žmonės taip pat priima sprendimus, kuria miestą ir jį vertina. Pastatyta miesto aplinka, jo architektūrinė raiška pergyvena ne vieną žmonių kartą ir lieka kaip testamentas, kaip palikimas ateinančioms kartoms. Dėl savo kompleksiškumo ir skvarbos gylio į kasdienius žmonių gyvenimus architektūra, jos kūrimas ir kritika negali likti nišine tema – tai viešojo diskurso būtinybė. Architektūros festivalis siekia skatinti viešąjį susidomėjimą architektūros kokybės klausimais, įsitraukimą į diskusijas ir visuomenės architektūrinio-urbanistinio žodyno plėtrą“.
Kitas iš pagrindinių KAFe 2019 tikslų – prieinamumas. Visi festivalio renginiai lankytojams yra atviri ir nemokami.
Parengta pagal KAFe 2019 informaciją.
Titulinė nuotrauka: KAFe 2016 momentas. Foto: ©PILOTAS.LT

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

"Vingių Dubingių" aludė

MEDINUKAI KAUNO CENTRE: Specialus žemėlapis, diskusija ir vakarinė ekskursija

2019 spalio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno architektūros festivalis KAFe 2019 tęsiasi. Jo ciklo „Mediniai centre [NE]reikalingi“ 3-ajame renginyje bus pristatytas specialus Kauno centro žemėlapis, vyks diskusija bei vakarinė ekskursija. Spalio

Architekto herbaras

ARCHITEKTO HERBARAS: Įsivaizduojamas Kauno raštų žemėlapis

2019 spalio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Kauno menininkų namuose atidaroma menininkės architektės Aistės Ambrazevičiūtės paroda „Architekto herbaras“. Projektas siūlo žiūrovams pamatyti Kauno kasdienes erdves kitaip bei grožėtis gamtos fantazija. DĖMESYS

Andrius ir Lukas Paulauskai

PAVELDOSAUGOS HAKATONAS: „Pokemon Go“ ir virtualus plaktukas

2019 rugsėjo 30Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune įvyko pirmasis architektūros paveldosaugos hakatonas Lietuvoje. Pagal Kauno architektūros festivalio KAFe 2019 programą organizuotame reginyje iš viso pristatytos 9 idėjos, iš kurių 2 sulaukė

Herithon'19

INTERAKTYVAUS PAVELDO HAKATONAS: 48 valandų KAFe 2019 renginys Kaune

2019 rugsėjo 27Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno architektūros festivalis (KAFe 2019) rengia pirmąjį Lietuvoje interaktyvaus paveldo hakatoną „Herithon’19“. Tai 48 valandų renginys skirtas naujai pažvelgti į paveldą Kauno mieste. Interaktyvaus paveldo

Alfredas Paulauskas

KAUNO ARCHITEKTŪROS FESTIVALIS: Knygos apie architektą A.Paulauską pristatymas

2019 rugsėjo 24Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau rašė apie ką tik įvykusį Kauno architektūros festivalio atidarymą ant nebaigto statyti gelžbetoninio viešbučio stogo antrojo šalies miesto centre. Pagal KAFe 2019 programą

KAFe 2019

ARCHITEKTAI ANT STOGO: Įžanga į festivalį „KAFe 2019“ skatino pasižvalgyti ir diskutuoti

Ką tik prasidėjęs Kauno architektūros festivalis KAFe 2019 savaitgalį atidarytas kiek neįprastu būdu. Architektus ir kitus besidominčius architektūra, festivalio organizatoriai sukvietė ant nebaigto statyti 13

KAFe 2016

2 MĖNESIAI ARCHITEKTŪROS: KAFe 2019 kviečia diskutuoti apie įženklinančią architektūrą

2019 rugsėjo 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kaip jau skelbė PILOTAS.LT, rugsėjo 21-ąją prasideda Kauno architektūros festivalis KAFe 2019. Šių metų renginio tema „Įženklinanti architektūra – kurianti ar griaunanti miesto tapatybę?“ kviečia

KAFe 2019

ĮŽENKLINANTYS PASTATAI: „KAFe 2019“ atidarymas ant „Britanikos“ stogo

2019 rugsėjo 162 KomentaraiPILOTAS.LT

Kaune atidaromas Kauno architektūros festivalis „KAFe 2019“. Apie miestą įženklinančius pastatus kviečiančio diskutuoti renginio atidarymui organizatoriai parinko vieną kontraversiškiausių Kauno miesto pastatų – nuo sovietmečio

WAF 2019

RENKAMAS METŲ PASTATAS: WAF konkurso finale varžosi 10 kategorijų geriausi

2019 rugsėjo 5Be komentarųPILOTAS.LT

Šiuo metu Amsterdame vyksta vienas didžiausių architektūros renginių – Pasaulio architektūros festivalis (WAF). Iš 10 atskirų kategorijų laimėtojų Metų pastatas bus išrinktas ir paskelbtas jau

Tallinn Musicity

MUZIKOS MIESTAS: Talino architektūros festivalis siūlo žvelgti plačiau

2019 birželio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Talino architektūros festivalis (TAB 2019) plečia požiūrio į architektūrą rėmus. Jo satelitinėje programoje – iš šokiai, ir architektūros įkvėpti muzikos projektai. TAB 2019 Satelitinė programa

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

KAUNO ARCHITEKTŪROS FESTIVALIS 2019: Programos pristatymas-susitikimas

2019 gegužės 28Be komentarųPILOTAS.LT

Birželį prasideda trečiasis Kauno architektūros festivalis – KAFe 2019. Pagrindiniai šio tarptautinio architektūros įvykio renginiai tradiciškai suplanuoti rudenį, tačiau festivalio komanda su  programa pasiryžusi supažindinti jau šį ketvirtadienį.

Feedback

GRĮŽTAMASIS RYŠYS: Užsienyje studijavusius architektus kviečia dalyvauti parodoje

2019 gegužės 9Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyrius (LAS KS) rugsėjo mėnesį rengia parodą „Feedback“. Paroda kviečia jaunuosius, užsienyje studijas baigusius, architektus pristatyti savo darbus ir užmegzti grįžtamąjį

Studijų KAFe

KAFE 2019: Studentai nagrinės architektūros vietoženklių Kaune temą

2019 vasario 14Be komentarųPILOTAS.LT

Kas trejus metus organizuojamas Kauno architektūros festivalis KAFe tradiciškai surengia tarptautinę studentų parodą-konkursą. Šiemet Lietuvos bei užsienio šalių architektūros studentai kviečiami giliau panagrinėti ar vietoženklių architektūrą kuria,

Kauno modernizmas Brazilijoje

KAUNO MODERNIZMAS BRAZILIJOJE: San Paule atidaryta G.Balčyčio kuruojama paroda

2018 gruodžio 112 KomentaraiPILOTAS.LT

Žinia apie Kauno tarpukario modernizmo architektūros pasiekimus ką tik pasiekė tolimąją Braziliją. Po pasaulį keliaujančią Kauno modernizmo architektūros parodą San Paule atidarė Lietuvos generalinė konsulė San

Nacionalinė premija

ARCHITEKTUI PRITRŪKO ŽINGSNIO: Paskelbti Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai

2018 gruodžio 67 KomentaraiPILOTAS.LT

Kultūros ministerijoje ką tik paskelbti 2018 metų Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai. Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijos sprendimu jais tapo 6 kūrėjai.

Nacionalinė kultūros ir meno premija

LIKO 12 PRETENDENTŲ: Į Nacionalinės premijos „pusfinalį“ prasibrovė ir architektas

2018 gruodžio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Sumažėjo pretendentų ratas gauti 2018 metų Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premiją. Įvertinusi 40-ies visuomenės pasiūlytų kandidatų veiklą kultūros ir meno srityje, komisija tarpinio balsavimo

WAF 2018

WAF 2018: Pasaulio architektai rinks geriausius, diskutuos ir užims Amsterdamo gatvę

2018 spalio 313 KomentaraiPILOTAS.LT

Artėja Pasaulio architektūros festivalis (WAF), kuris šiemet vyks Amsterdamo parodų rūmuose ir pačiame Amsterdame. Ką tik paskelbta šio vieno svarbiausių pasaulio architektūros įvykių Plačioji renginių programa,

Gintaras Balčytis

PASIŪLYTA 40 KŪRĖJŲ: Tarp Nacionalinės kultūros ir meno premijos pretendentų – vienas architektas

2018 spalio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Kaip ką tik paskelbė Lietuvos kultūros ministerija, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijų komisija iš visuomenės sulaukė 40 siūlomų kandidatų į Nacionalinių kultūros ir meno premijų

Kauno autobusų stotis (arch. G.Balčytis su K.Vaikšnoru, P.Vaitekūnu ir J.Šniepiene). Foto: G.Balčytis

DŽIAZAS AUTOBUSŲ STOTYJE: Festivalis „Kaunas Jazz 2018“ prasidės apdovanotame pastate

2018 kovo 27Be komentarųPILOTAS.LT

Architekto Gintaro Balčyčio kolektyvo suprojektuota Kauno autobusų stotis savo autoriams pernai padėjo laimėti daugybę kūrybinių ir profesinių apdovanojimų, tarp kurių – Kauno krašto metų architekto

Gintaras Balčytis

VYRIAUSYBĖS PREMIJOS: Architektas G.Balčytis ir 11 menininkų sulaukė įvertinimo

2018 kovo 14Be komentarųPILOTAS.LT

Vyriausybės rūmuose teikiant 2018-ųjų metų Kultūros ir meno premijas, tarp dvylikos laureatų spindėjo ir santūri kauniečio architekto Gintaro Balčyčio šypsena. Vyriausybės kultūros ir meno premija

Gintaras Balčytis

AUKSINIAI G.BALČYČIO METAI: Paskelbti Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatai

2018 vasario 21Be komentarųPILOTAS.LT

Už nuopelnus Lietuvos Respublikos kultūrai ir menui Vyriausybės kultūros ir meno premija šiemet paskirta 12 menininkų ir kultūros veikėjų. Tarp jų – ir kauniečiui architektui

Gintaras Balčytis

ĮSIMINTINIAUSIU TAPO ARCHITEKTAS: Garbingas Kauno titulas – Gintarui Balčyčiui

2018 vasario 2Be komentarųPILOTAS.LT

Įsimintiniausiu 2017 metų Kauno menininku išrinktas Gintaras Balčytis. Šis garbingas antrojo šalies miesto apdovanojimas architektui paskirtas už Kauno autobusų stoties projektą, kuris, Kauno menininkų namų

Gintaras Balčytis

KAUNO STOTIES SĖKMĖ: G.Balčytis pretenduoja į įsimintiniausius Kauno menininkus

2018 sausio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno menininkų namai tęsia tradiciją kasmet apdovanoti labiausiai pasižymėjusį antrojo šalies miesto profesionalaus meno kūrėją. Greta dailininkų ir dainininkų, tapti įsimintiniausiu pernai metų Kauno menininku

Gintaras Balčytis

VYRIAUSYBĖS PREMIJA 2017: Ant apdovanojimo slenksčio – architektas G.Balčytis

2017 gruodžio 211 KomentarasPILOTAS.LT

Kultūros ministerijoje įvyko Vyriausybės Kultūros ir meno premijų komisijos posėdis, kuriame buvo atrinkti 12 kandidatų Vyriausybės kultūros ir meno premijoms gauti. Tarp pastarųjų – kaunietis

bokst_fr_e03_xxx

AMŽIAUS METAMORFOZĖ PARYŽIUJE: Iki 2024-ųjų renovuos juodąjį Montparnaso bokštą

2017 spalio 21 KomentarasArtūras Karka

Prieš daugiau nei 4 dešimtmečius Paryžiaus centre pastatytas Montparnaso bokštas turėjo simbolizuoti pažangą, tačiau greitai paseno ir tapo savotišku praeities simboliu. Surengtą jo renovacijos konkursą