Gintautas Natkevičius

TRIGUBAS ŠANČIŲ DANGORAIŽIŲ KLAUSTUKAS: G.Natkevičiaus projektą svarstys Kauno RAT

2018-10-05
Liudas Pastanga

Architektų biuras “G.Natkevičius ir partneriai” nupaišė Žemiesiems Šančiams trijų daugiaaukščių gyvenamųjų namų grupę ant Nemuno kranto. Bet Šančiai neapsidžiaugė.

Maža to, Šančiai gausiai dalyvavo projekto (PP stadija) viešame svarstyme architekto biure ir kalbėjo apie jo architektūrą negražiai.
G.Natkevičius dangoraižius pačioje Žemųjų Šančių pradžioje, netoli geležinkelio tilto, regi jau ne pirmus metus. Kukliame sklypelyje (A.Juozapavičiaus pr.139a, Kaunas) architektas dangoraižį matavo dar 2007-aisiais. Tiesa, vieną. Tuomet iš trečio karto pavyko įveikti Architektūrinės tarybos filtrą, su greta projektavusio D.Čiutos pagalba.
Bėgo metai… Augo vidinis aš. Dabar bebaimis architektas tame pačiame sklype talpina jau tris dangoraižius – trynukus.
Šančiams skauda. Šančių bendruomenė, nuo amžių gyvenanti sodybinio užstatymo teritorijoje, Nemuno vingyje, šiaušiasi prieš tokią neproporcingą intervenciją. Į Šančių bendruomenės pagalbos šauksmą sureagavo Architektų rūmai – projektas nukreiptas Regioninei architektų tarybai (RAT) svarstyti.
“Mano požiūriu, visiška nesąmonė statyti tokius dangoraižius Šančiuose, kur dominuoja žemaaukštė urbanistinė struktūra susiformavusi XIX a., vystantis geležinkeliui ir statant Kauno tvirtovę, vėliau plečiantis pramonei. Manding, tokia architektūrinė invazija visiškai neatitinka rajono dvasios. Be to, tokie bokštai iškils prie pat upės, gamtiniame karkase ir apsauginėje juostoje. Iš vizualizacijos matosi kad pastatai iškils net virš Nemuno slėnio šlaitų. Kauno Bendrajame plane šita vieta pažymėta kaip riba tarp miesto centro ir didelio užstatymo intensyvumo gyvenamosios teritorijų. Su tokiais projektais negalima juokauti ir gąsdinti žmonių”,- sako Saulius Pikšrys, Šančiuose gyvenantis gamtosaugininkas.
Iš Kauno Žemųjų Šančių kilęs žymus urbanistas, profesorius Jurgis Vanagas piktinasi G.Natkevičiaus projekto nekontekstualumu ir urbanistinės nuovokos nebuvimu.
“Žymiausias mūsų laikų urbanistikos teoretikas Kevinas Linčas (Kevin Lynch) miesto užstatymo, jo materialiosios substancijos logiką vaizdžiai palygino su gyvo organizmo anatomine sudėtimi. Skersinio pjūvio per galūnę, tarkime, per ranką, centre visada rasime kaulą, aplink jį išsidėsčiusius raumenis, kremzlinį audinį, įvairaus storio riebalinį sluoksnį ir, pagaliau, odą. Niekur, normaliu atveju, iškart po oda nerasi kaulo”.
“Panašiai ir su užstatymo metodika. Šančiai – istoriškai susiklostęs, aiškaus kontūro miesto teritorijos masyvas Siūlomas dangoraižių užstatymas pažeistų aukščiau išdėstytą klasikinį principą, užstatymo logiką, vaizdžiai tariant, „kaulas“ „išlįstų“ pro „odą“, prapleštų ir pradurtų ją”,-teigia profesorius J.Vanagas.
Kauno regioninė architektūros taryba „Daugiabučių gyvenamųjų namų A.Juozapavičiaus pr. 139a, Kaune”, statybos projektą svarstys spalio 15-tą, 15 val. Kauno Architektų namuose (Vilniaus g.22).
Pirmoji RAT posėdžių dalis yra vieša, joje gali dalyvauti visi norintys. Antroji – uždara, kurioje dalyvaus tik RAT ekspertai.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Komentarai

 1. Pritariu siam projektai,sanciu kaimas turi trauktis i miesto pakrasti,Vilnius jau irode ,kaip reikia vykdyti pletra centre,jei nenori parduoti vilnieciai gyvenantys centre savo bakuziu,kazkaip netycia jos ten uzsidega.

  • Nutiesti prospektą palei Nemuną ir pristatyti daugiaaukščių. Bet ko gero bus panašiau į Maskvą,o ne Vilnių….

 2. Aš už visas naujoves, man labai patinka planuojami projektai kurie susieja su Šančiais. Senai laikas prikelti Šančius naujam gyvenimui!

 3. buvau vakar projekto pristatyme. baisiau negu maniau. natkeviciaus aiskinimai, kad specialusis planas leidzia toki aukstinguma skamba vaikiskai. jeigu greitkelis leidzia minti ant 130, dar nereiskia, kad gali tokiu greiciu varyti zigzagais arba pries eisma. specialusis planas cia leidzia aukstus pastatus, bet ne durnus pastatus. tokios konfliktiskos architekturos kaune dar nebuvom mate.

 4. įįžūlus naivaus pasipūtusio kaimiečio su diplomu išsišokimas. Šis veiklus netašytas provincialas absoliučiai nesuvokia kas kur tinka, o kas ne. Patys pavojingiausi yra aktyvūs durniai

 5. Prisides prie Sansiu modernejimo. Puiku. O kas argumnetuoja, kad negerai per modernu, nes ten dabar kaimelis-nameliai, tam tikrai ne visi namie. Noreti, kad miestas uzsikonservuotu, o ne vystytusi, turi buti miesto priesas.

  • Miestai vystosi skirtingai. Yra darnaus vystymosi metodas, kai kontekstas praturtinamas palaipsniui ir proporcingai. Yra smūginis-intervencinis vystymasis, kuris vyksta egocentriškai, pagal nurodymus. Tai būdinga Rusijai, Kinijai, kitoms Azijos valstybėms. Tas brukama ir Šančiams. Jokiu modernumu čia net nekvepia. 1970-tieji geriausiu atveju.

  • Smuginis vystymas budingas tavo paminetom valstybem labiau todel, kad ten buvo didesnis atsilikimas. Kitur viskas pastoviai vystesi pamazu kol pasieke dabartini taska. O tose valstybese buvo tiesiog atsiliekama, tad norint pasiekti dabartini taska reikejo daryti didesni suoli (praleidziant tas vidines stadijas, nes jei ju nepraleisi, ir toliau atsiliksi vien del kvailo principo, kad tas stadijas butinai reikia praeiti, lyg tai kazkokia sakralinenauda duos)

  • Normalioje visuomenėje nėra jokių stadijų. Vystymasis yra tolygus, suvoktas, atsakingas. „Antinelegaluinvazija“, atrodo vis dar įklimpusi marksizmo vadovėliuose.

 6. Nežinau apie kokį „impulsą Šančių vystymuisi“ ir apie kokį „naują miesto centrą“ galima svaigti projektuojant grupę miegamųjų namų. Jokių urbanistinių plėtros idėjų autoriai net nepateikia. Reiškia jų ir nėra. Tik primityvi komercija sklypo, atsiprašau, kišenės ribose.

  • O tai šio sklypo savininkai turėtų daryti labdarą? Jei šioje vietoje yra leidžiamas toks aukštingumas ir užstatymas kodėl verslininkas turėtų to nedaryti? Ar kuris nors iš čia komentuojančių atsisakytų savo uždarbio…?

 7. „…profesorius Jurgis Vanagas piktinasi G.Natkevičiaus projekto nekontekstualumu ir urbanistinės nuovokos nebuvimu…“

 8. Super. Šie pastatai, jeigu bus realizuoti, neabejotinai duos postūmį visos apylinkės vystymuisi. Plius vaizdai pro pastato langus bus fantastiški!

 9. Siūlyti tris gremėzdus apirusiame užkampyje… Trūksta žodžių.

 10. Trys vinys į Šančių kūną !

 11. „Kauno Nemuno pakrantėje planuojamas projektas, ekspertai neslepia abejonių…
  2018 rugsėjo 11d. 08:00
  ……….
  Neracionaliai suplanuoti pastatai, santykinai daug bendro ploto patalpų, butuose per daug nereikalingo ploto, pavyzdžiui, ilgi koridoriai, užimantys perteklinio ploto, už kurį reikės mokėti – visa tai lems, kad suminė buto kaina išlips iš likvidumo rėmų ir Kaune tiesiog nebus pakankamai pirkėjų, kurie už tokią kainą galėtų ir norėtų tokius butus pirkti….“
  Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/kvadratinis-metras/nekilnojamasis-turtas/kauno-nemuno-pakranteje-planuojami-ispudingi-daugiabuciai-973-1027344?copied

 12. Manau tai taptų puikiu impulsu šančių vystymuisi!! Pažiūrėkime Vilniuj šnipiškes, kurios iš kaimo virsta verslo centrų ir gyvenamųjų daugiabučių centru!
  Paskutiniu metu visi Natkevičiaus projektai kliūna nieko neprojektuojančiam Karaliui.
  Pats lengviausias darbas yra nieko nedaryt o tik pyz… kitų darbą..

 13. Manau tai taptų puikiu impulsu šančių vystymuisi!! Pažiūrėkime Vilniuj šnipiškes, kurios iš kaimo virsta verslo centrų ir gyvenamųjų daugiabučių centru!
  Paskutiniu metu visi Natkevičiaus projektai kliūna nieko neprojektuojančiam Karaliui.
  Pats lengviausias darbas yra nieko nedaryt o tik pyz… kitų darbą..

  • Kuo čia dėtas Karalius? Straipsnyje matau tik gerb. J. Vanago ir S. Pikšrio nuomones.

 14. Puiku ! Pagaliau Kaunas po truputi išlenda iš privincialumo kiauto. Šie daugiaukščiai pratęstų besiformuojantį miesto branduolį aplink Žalgirio areną, Akropolį ir kt.

 15. nejaugi norim kad z,sanciai taip ir liktu klaikiu miesto kaimeliu,,,jokie gyventojai nepriestarauja,,-cia eilinis autoriaus paistalas

  • Pažiūrėkit Šančių grupėje… prieštarauja, tik ar pagrįstai?

 16. Šauni idėja. Koncervatyviai matastantiems rekomenduoju nuvažiuoti į Taliną, galvelėse paliks šviesiau.

  • kur jus matote ideja?

 17. Le Corbusier Pastatų-Kryžių projektą primena. Baugus. Gerai, kad Paryžiuje nepastatė. Ten diktatūros sąlygomis projektavo.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Architektūros įstatymas

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMAS: Architektų rūmai ir Aplinkos ministerija derina pakeitimus

2019 spalio 152 KomentaraiPILOTAS.LT

Prieš du metus įsigaliojusiame Architektūros įstatyme išryškėjus tam tikroms spragoms, Aplinkos ministerija inicijavo jo tobulinimo procesą. Pradėtos konsultacijos su Lietuvos Architektų rūmais (LAR) dėl Architektūros

Kauno oro uostas

TA PAČIA ARCHITEKTŪRINE GAIDA: Kauno oro uostas plėsis kryptingai

2019 rugpjūčio 284 KomentaraiPILOTAS.LT

2022-uosius Kauno oro uostas planuoja pasitikti atsinaujinęs – didesnis, tačiau išlaikęs savo architektūrinį charakterį. Apie būsimą vientisą keleivių terminalo plėtrą architekto Gintauto Natkevičiaus kolektyvas pagalvojo

Gintautas Natkevičius

DAR VIENAS BANDYMAS: Nebaigto viešbučio vietoje G.Natkevičius braižo naują kompleksą

2019 rugpjūčio 2212 KomentarųPILOTAS.LT

Neseniai paviešinti verslininkų planai griauti Kauno miesto centre nuo sovietmečio kyšantį nebaigtą 13 aukštų „Britanikos“ viešbutį. Skelbiama, kad šio daugiaaukščio vietoje sutilps 210 viešbučio kambarių, 500 konferencijų

tit_kt-garsas-pnvz-fkaa17-03-3

REGIONINĖS ARCHITEKTŪROS TARYBOS: Architektų rūmai ėmėsi veiklos tobulinimo

2019 rugpjūčio 225 KomentaraiPILOTAS.LT

Regioninės architektūros tarybos, kaip žinia, buvo įsteigtos prieš beveik du metus, kaip tuomet priimto Architektūros įstatymo instrumentas architektūrinei kokybei siekti. Per tuos du metus buvo

G.Baravykas

STT IŠVADA: Architektų savivaldoje tiesioginių sąlygų korupcijai nenustatyta

2019 liepos 19Be komentarųPILOTAS.LT

LR Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) Lietuvos architektų rūmams pateikė antikorupcinio vertinimo išvadą dėl architektų atestavimo ir teisės pripažinimo organizavimo bei jų veiklos priežiūros. STT nenustatė

Klaipėdos bendrasis planas

KLAIPĖDOS RAT: Sprendimas dalinti uostamiestį į dvi dalis – klaidingas

2019 liepos 171 KomentarasPILOTAS.LT

Klaipėdos regioninė architektūros taryba (RAT) išnagrinėjo preliminarius Klaipėdos miesto bendrojo plano keitimo sprendinius ir pateikė platų sąrašą rekomendacijų jo rengėjams. Visgi labiausiai kliuvo klaidingas pirminis

Daiva Veličkaitė

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ĮTAMPOS: Viešumas, dozavimas ir bendri vardikliai

2019 liepos 1619 KomentarųAudrys Karalius

Penktadienį portalui PILOTAS.LT pranešus apie Lietuvos architektų rūmų pirmininkės Daivos Veličkaitės atsistatydinimo pareiškimą, Rūmuose kilo ūmus susierzinimas ir įtampa. Kažkodėl sausa informacija apie įvykusį faktą

Daiva Veličkaitė

ATSISTATYDINA ARCHITEKTŲ RŪMŲ PIRMININKĖ: Netikėtas D.Veličkaitės pareiškimas

2019 liepos 126 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiuo metu atostogaujanti Lietuvos architektų rūmų pirmininkė Daiva Veličkaitė nutarė atsistatydinti iš atsakingų pareigų. Jos pareiškime minimi išryškėję esminiai požiūrių skirtumai svarbiausiais Rūmų klausimais tarp

Joniškės dvaro sodyba

KLAIPĖDOS RAT: Dvarvietėje siūlomi daugiabučiai reikalavimus atitinka tik iš dalies

2019 birželio 214 KomentaraiPILOTAS.LT

Klaipėdos regioninė architektūros taryba (RAT) išnagrinėjo 4 daugiabučių gyvenamųjų namų komplekso prie Malūno tvenkinio (Mokyklos g. 18A), Klaipėdoje, projektinius pasiūlymus. Architektūros ekspertų vertinimu, pastarieji architektūros

Utenos Vyžuonaičio parkas

PANEVĖŽIO RAT: Utenos Vyžuonaičio parke prioritetas – gyventojų rekreacija

2019 gegužės 31Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio regioninė architektūros taryba (RAT) atliko Utenos Vyžuonaičio parko teritorijos detaliojo plano dviejų koncepcijos variantų vertinimą. Pasak ekspertų, prioritetas turėtų būti skirtas rekreacijai. INTEGRACIJA Į

Ulemiste terminal

ESTAI PERSPĖJA: „Rail Baltica“ terminalo Ulemistėje konkursas – rizikingas

2019 gegužės 29Be komentarųPILOTAS.LT

Estijos architektų asociacija (EAL) įspėja architektus dėl rizikos dalyvauti kompanijos „Rail Baltica Estonia“ rengiamame tarptautiniame geležinkelio terminalo architektūros konkurse. Pasak EAL, Ulemistės „Rail Baltica“ terminalo prie Talino

Statybų įstatymo pakeitimai

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Statybos įstatymo pakeitimai blogina architektūros padėtį

2019 gegužės 223 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai ministerijai ką tik pateikė pastabas ir siūlymus dėl planuojamų Statybos įstatymo ir Architektūros įstatymo pakeitimų. Dalį jų Rūmai vertina itin kritiškai. 2

Andrė Baldišiūtė, Robertas Zilinskas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: 2 nauji vardai taryboje, 3 keitimai RAT’uose

2019 balandžio 257 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmų (LAR) narių susirinkime pritrūkus balsų priimti Statuto pakeitimą dėl vieno rūmų nario delegavimo tik į vieną organą, architektai imasi asmeninės iniciatyvos jį

Kęstutis Pempė

LAS APDOVANOJIMAI: Įteikė riterio ordiną, garbės ženklus ir padėką

2019 balandžio 155 KomentaraiPILOTAS.LT

Balandžio 12 dieną Vilniuje įvyko ataskaitinė Lietuvos architektų sąjungos (LAS) konferencija. Greta ataskaitinių reikalų ir diskusijų, LAS Tarybos sprendimu, joje buvo įteikti apdovanojimai nusipelniusiems „archsąjungos“

Administracinis pastatas su viešbučiu Kauno Nepriklausomybės a. (autorės Gražina Janulytė–Bernotienė, Guoda Zykuvienė). Variantas nr.2. Vizualizacija: Monika Gedvilaitė.

NESĖKMĖ NEPRIKLAUSOMYBĖS AIKŠTĖJE: Kauno RAT supeikė nekontekstualų projektą

2019 balandžio 1217 KomentarųPILOTAS.LT

Kauno regioninė architektūros taryba (RAT) svarstė administracinio pastato su viešbučiu projektą vienoje svarbiausių Kauno aikščių šalia Įgulos bažnyčios. Ekspertų vertinimu, tai nėra urbanistiškai patrauklus projektas,

Panevėžio baseinas

RAT EKSPERTAI: Panevėžio baseino projektas neatitinka architektūros kokybės kriterijų

2019 balandžio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio regioninė architektūros taryba (RAT) kartu su kolegomis iš Vilniaus svarstė numatomo rekonstruoti daugiafunkcinio sporto ir sveikatinimo centro „Aukštaitija“ architektūrinės koncepcijos pasiūlymus. Vieningu RAT narių

Tauras Paulauskas

APIE STATUTĄ, VIEŠĄJĮ INTERESĄ IR KITUS DEMONUS: Pastabos po LAR susirinkimo

2019 balandžio 53 KomentaraiTauras Paulauskas

Šiemet Architektų rūmų susirinkimas buvo rekordinis dalyvių skaičiumi. Įspūdinga! Turime galimybę įvertinti, kokią įtaką asmeniniam sąmoningumui turi grėsmė susimokėti už pakartotinį susirinkimą, jei nedalyvavai pirmąjame…

Audrius Ambrasas

ARCHITEKTAS KAIP VIEŠASIS INTERESAS: Mintys po Architektų rūmų susirinkimo

2019 balandžio 416 KomentarųAudrius Ambrasas

Po praeitą penktadienį LITEXPO rūmuose vykusios architektų savivaldos ekspozicijos liko šiokių tokių nuosėdų ant dugno. 813 (!) Lietuvos architektų, Lietuvos architektų rūmų narių, eksponavo savo

Klaipėdos rytinė dalis

KLAIPĖDOS RAT: Pradėti reikia nuo urbanistinės plėtros koncepcijos

2019 kovo 26Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos RAT išnagrinėjo pradedamo rengti Klaipėdos miesto rytinės dalies B teritorijos susisiekimo infrastruktūros vystymo specialiojo plano urbanistines idėjas. Kritiškai jas įvertinę ekspertai, pasiūlė skelbti urbanistinės

Gedimino 27

MARIJA DRĖMAITĖ: Gedimino pr.27 yra vienas geriausių Vilniaus tarpukario pastatų

2019 kovo 224 KomentaraiJulija Reklaitė

Administracinio pastato Vilniuje, Gedimino pr.27 pirmojo aukšto perimetrinis įstiklinimas sukėlė nemažai triukšmo. Viešojoje erdvėje kilo diskusijos, neigiamas išvadas pateikė Vilniaus regioninė architektūros taryba, nestigo architektų

Cloud architektai

NACIONALINĖ TEISMŲ ADMINISTRACIJA: „Cloudų“ projektas nebus stabdomas

2019 kovo 821 KomentarasPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai rašė, kad Lietuvos architektų rūmai (LAR) kreipėsi į Nacionalinę teismų administraciją dėl planuojamo statyti administracinės paskirties pastato, neatitinkančio Architektūros įstatyme nurodytų architektūros kriterijų.

Klaipėdos RAT

PASTATAS SU TENISO KORTAIS KLAIPĖDOJE: RAT turėjo rimtų priekaištų

2019 vasario 22Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos regioninė architektūros taryba (RAT) svarstė administracinės paskirties pastato ir lauko teniso kortų su pagalbinėmis patalpomis Klaipėdoje rekonstrukcijos projektinius pasiūlymus. Ekspertai projekto autoriams išsakė rimtų

Panevėžio "Notfa"

PANEVĖŽIO RAT: „Norfos“ projektinius pasiūlymus tikslinga tobulinti

2019 vasario 1Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio regioninė architektūros taryba (RAT), susirinkusi posėdžiauti pirmą kartą, išnagrinėjo naujos statybos prekybos paskirties pastato Panevėžyje, projektinius pasiūlymus. Taryba projekto autoriui juos rekomendavo tobulinti, atsižvelgiant

Mokslo sala

KAUNO MOKSLO SALA: Projektinių pasiūlymų pristatymas miesto savivaldybėje

2018 gruodžio 132 KomentaraiPILOTAS.LT

Gruodžio 17 dieną pagaliau bus galima iš arti susipažinti su Mokslo ir inovacijų sklaidos centro, plačiau žinomo kaip Mokslo sala, projektiniais pasiūlymais. Kauno Nemuno saloje

Cloud architektai

VIENAS NELABAI, KITAS LABAI NELABAI: 2 “Cloudų” projektai Vilniaus RAT rentgene

2018 lapkričio 2735 KomentaraiAudrys Karalius

Dar niekada nė vienas architektas nėra padėjęs tiek pastangų, kad jo kūrybos vaisiai nebūtų sveriami viešai. Dar niekada nebuvo tiek išankstinio triukšmo, baladojimosi į krūtinę