Gintautas Natkevičius

TRIGUBAS ŠANČIŲ DANGORAIŽIŲ KLAUSTUKAS: G.Natkevičiaus projektą svarstys Kauno RAT

2018-10-05
Liudas Pastanga

Architektų biuras “G.Natkevičius ir partneriai” nupaišė Žemiesiems Šančiams trijų daugiaaukščių gyvenamųjų namų grupę ant Nemuno kranto. Bet Šančiai neapsidžiaugė.

Maža to, Šančiai gausiai dalyvavo projekto (PP stadija) viešame svarstyme architekto biure ir kalbėjo apie jo architektūrą negražiai.
G.Natkevičius dangoraižius pačioje Žemųjų Šančių pradžioje, netoli geležinkelio tilto, regi jau ne pirmus metus. Kukliame sklypelyje (A.Juozapavičiaus pr.139a, Kaunas) architektas dangoraižį matavo dar 2007-aisiais. Tiesa, vieną. Tuomet iš trečio karto pavyko įveikti Architektūrinės tarybos filtrą, su greta projektavusio D.Čiutos pagalba.
Bėgo metai… Augo vidinis aš. Dabar bebaimis architektas tame pačiame sklype talpina jau tris dangoraižius – trynukus.
Šančiams skauda. Šančių bendruomenė, nuo amžių gyvenanti sodybinio užstatymo teritorijoje, Nemuno vingyje, šiaušiasi prieš tokią neproporcingą intervenciją. Į Šančių bendruomenės pagalbos šauksmą sureagavo Architektų rūmai – projektas nukreiptas Regioninei architektų tarybai (RAT) svarstyti.
“Mano požiūriu, visiška nesąmonė statyti tokius dangoraižius Šančiuose, kur dominuoja žemaaukštė urbanistinė struktūra susiformavusi XIX a., vystantis geležinkeliui ir statant Kauno tvirtovę, vėliau plečiantis pramonei. Manding, tokia architektūrinė invazija visiškai neatitinka rajono dvasios. Be to, tokie bokštai iškils prie pat upės, gamtiniame karkase ir apsauginėje juostoje. Iš vizualizacijos matosi kad pastatai iškils net virš Nemuno slėnio šlaitų. Kauno Bendrajame plane šita vieta pažymėta kaip riba tarp miesto centro ir didelio užstatymo intensyvumo gyvenamosios teritorijų. Su tokiais projektais negalima juokauti ir gąsdinti žmonių”,- sako Saulius Pikšrys, Šančiuose gyvenantis gamtosaugininkas.
Iš Kauno Žemųjų Šančių kilęs žymus urbanistas, profesorius Jurgis Vanagas piktinasi G.Natkevičiaus projekto nekontekstualumu ir urbanistinės nuovokos nebuvimu.
“Žymiausias mūsų laikų urbanistikos teoretikas Kevinas Linčas (Kevin Lynch) miesto užstatymo, jo materialiosios substancijos logiką vaizdžiai palygino su gyvo organizmo anatomine sudėtimi. Skersinio pjūvio per galūnę, tarkime, per ranką, centre visada rasime kaulą, aplink jį išsidėsčiusius raumenis, kremzlinį audinį, įvairaus storio riebalinį sluoksnį ir, pagaliau, odą. Niekur, normaliu atveju, iškart po oda nerasi kaulo”.
“Panašiai ir su užstatymo metodika. Šančiai – istoriškai susiklostęs, aiškaus kontūro miesto teritorijos masyvas Siūlomas dangoraižių užstatymas pažeistų aukščiau išdėstytą klasikinį principą, užstatymo logiką, vaizdžiai tariant, „kaulas“ „išlįstų“ pro „odą“, prapleštų ir pradurtų ją”,-teigia profesorius J.Vanagas.
Kauno regioninė architektūros taryba „Daugiabučių gyvenamųjų namų A.Juozapavičiaus pr. 139a, Kaune”, statybos projektą svarstys spalio 15-tą, 15 val. Kauno Architektų namuose (Vilniaus g.22).
Pirmoji RAT posėdžių dalis yra vieša, joje gali dalyvauti visi norintys. Antroji – uždara, kurioje dalyvaus tik RAT ekspertai.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Komentarai

 1. buvau vakar projekto pristatyme. baisiau negu maniau. natkeviciaus aiskinimai, kad specialusis planas leidzia toki aukstinguma skamba vaikiskai. jeigu greitkelis leidzia minti ant 130, dar nereiskia, kad gali tokiu greiciu varyti zigzagais arba pries eisma. specialusis planas cia leidzia aukstus pastatus, bet ne durnus pastatus. tokios konfliktiskos architekturos kaune dar nebuvom mate.

 2. įįžūlus naivaus pasipūtusio kaimiečio su diplomu išsišokimas. Šis veiklus netašytas provincialas absoliučiai nesuvokia kas kur tinka, o kas ne. Patys pavojingiausi yra aktyvūs durniai

 3. Prisides prie Sansiu modernejimo. Puiku. O kas argumnetuoja, kad negerai per modernu, nes ten dabar kaimelis-nameliai, tam tikrai ne visi namie. Noreti, kad miestas uzsikonservuotu, o ne vystytusi, turi buti miesto priesas.

  • Miestai vystosi skirtingai. Yra darnaus vystymosi metodas, kai kontekstas praturtinamas palaipsniui ir proporcingai. Yra smūginis-intervencinis vystymasis, kuris vyksta egocentriškai, pagal nurodymus. Tai būdinga Rusijai, Kinijai, kitoms Azijos valstybėms. Tas brukama ir Šančiams. Jokiu modernumu čia net nekvepia. 1970-tieji geriausiu atveju.

  • Smuginis vystymas budingas tavo paminetom valstybem labiau todel, kad ten buvo didesnis atsilikimas. Kitur viskas pastoviai vystesi pamazu kol pasieke dabartini taska. O tose valstybese buvo tiesiog atsiliekama, tad norint pasiekti dabartini taska reikejo daryti didesni suoli (praleidziant tas vidines stadijas, nes jei ju nepraleisi, ir toliau atsiliksi vien del kvailo principo, kad tas stadijas butinai reikia praeiti, lyg tai kazkokia sakralinenauda duos)

  • Normalioje visuomenėje nėra jokių stadijų. Vystymasis yra tolygus, suvoktas, atsakingas. „Antinelegaluinvazija“, atrodo vis dar įklimpusi marksizmo vadovėliuose.

 4. Nežinau apie kokį „impulsą Šančių vystymuisi“ ir apie kokį „naują miesto centrą“ galima svaigti projektuojant grupę miegamųjų namų. Jokių urbanistinių plėtros idėjų autoriai net nepateikia. Reiškia jų ir nėra. Tik primityvi komercija sklypo, atsiprašau, kišenės ribose.

  • O tai šio sklypo savininkai turėtų daryti labdarą? Jei šioje vietoje yra leidžiamas toks aukštingumas ir užstatymas kodėl verslininkas turėtų to nedaryti? Ar kuris nors iš čia komentuojančių atsisakytų savo uždarbio…?

 5. „…profesorius Jurgis Vanagas piktinasi G.Natkevičiaus projekto nekontekstualumu ir urbanistinės nuovokos nebuvimu…“

 6. Super. Šie pastatai, jeigu bus realizuoti, neabejotinai duos postūmį visos apylinkės vystymuisi. Plius vaizdai pro pastato langus bus fantastiški!

 7. Siūlyti tris gremėzdus apirusiame užkampyje… Trūksta žodžių.

 8. Trys vinys į Šančių kūną !

 9. „Kauno Nemuno pakrantėje planuojamas projektas, ekspertai neslepia abejonių…
  2018 rugsėjo 11d. 08:00
  ……….
  Neracionaliai suplanuoti pastatai, santykinai daug bendro ploto patalpų, butuose per daug nereikalingo ploto, pavyzdžiui, ilgi koridoriai, užimantys perteklinio ploto, už kurį reikės mokėti – visa tai lems, kad suminė buto kaina išlips iš likvidumo rėmų ir Kaune tiesiog nebus pakankamai pirkėjų, kurie už tokią kainą galėtų ir norėtų tokius butus pirkti….“
  Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/kvadratinis-metras/nekilnojamasis-turtas/kauno-nemuno-pakranteje-planuojami-ispudingi-daugiabuciai-973-1027344?copied

 10. Manau tai taptų puikiu impulsu šančių vystymuisi!! Pažiūrėkime Vilniuj šnipiškes, kurios iš kaimo virsta verslo centrų ir gyvenamųjų daugiabučių centru!
  Paskutiniu metu visi Natkevičiaus projektai kliūna nieko neprojektuojančiam Karaliui.
  Pats lengviausias darbas yra nieko nedaryt o tik pyz… kitų darbą..

 11. Manau tai taptų puikiu impulsu šančių vystymuisi!! Pažiūrėkime Vilniuj šnipiškes, kurios iš kaimo virsta verslo centrų ir gyvenamųjų daugiabučių centru!
  Paskutiniu metu visi Natkevičiaus projektai kliūna nieko neprojektuojančiam Karaliui.
  Pats lengviausias darbas yra nieko nedaryt o tik pyz… kitų darbą..

  • Kuo čia dėtas Karalius? Straipsnyje matau tik gerb. J. Vanago ir S. Pikšrio nuomones.

 12. Puiku ! Pagaliau Kaunas po truputi išlenda iš privincialumo kiauto. Šie daugiaukščiai pratęstų besiformuojantį miesto branduolį aplink Žalgirio areną, Akropolį ir kt.

 13. nejaugi norim kad z,sanciai taip ir liktu klaikiu miesto kaimeliu,,,jokie gyventojai nepriestarauja,,-cia eilinis autoriaus paistalas

  • Pažiūrėkit Šančių grupėje… prieštarauja, tik ar pagrįstai?

 14. Šauni idėja. Koncervatyviai matastantiems rekomenduoju nuvažiuoti į Taliną, galvelėse paliks šviesiau.

  • kur jus matote ideja?

 15. Le Corbusier Pastatų-Kryžių projektą primena. Baugus. Gerai, kad Paryžiuje nepastatė. Ten diktatūros sąlygomis projektavo.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Panevėžio "Notfa"

PANEVĖŽIO RAT: „Norfos“ projektinius pasiūlymus tikslinga tobulinti

2019 vasario 1Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio regioninė architektūros taryba (RAT), susirinkusi posėdžiauti pirmą kartą, išnagrinėjo naujos statybos prekybos paskirties pastato Panevėžyje, projektinius pasiūlymus. Taryba projekto autoriui juos rekomendavo tobulinti, atsižvelgiant

Mokslo sala

KAUNO MOKSLO SALA: Projektinių pasiūlymų pristatymas miesto savivaldybėje

2018 gruodžio 132 KomentaraiPILOTAS.LT

Gruodžio 17 dieną pagaliau bus galima iš arti susipažinti su Mokslo ir inovacijų sklaidos centro, plačiau žinomo kaip Mokslo sala, projektiniais pasiūlymais. Kauno Nemuno saloje

Cloud architektai

VIENAS NELABAI, KITAS LABAI NELABAI: 2 “Cloudų” projektai Vilniaus RAT rentgene

2018 lapkričio 2735 KomentaraiAudrys Karalius

Dar niekada nė vienas architektas nėra padėjęs tiek pastangų, kad jo kūrybos vaisiai nebūtų sveriami viešai. Dar niekada nebuvo tiek išankstinio triukšmo, baladojimosi į krūtinę

Gintautas Natkevičius

ARCHITEKTŪRA KONFLIKTIŠKA: Kauno RAT išvados dėl 3 dangoraižių Šančiuose

2018 lapkričio 212 KomentaraiPILOTAS.LT

Kauno regioninė architektūros taryba išnagrinėjo trijų aukštybinių pastatų projektą Šančiuose ir reziumavo, kad kompleksas neatitinka urbanistinio integralumo kriterijaus, yra konflikškas vyraujančio mažaaukščio konteksto atžvilgiu. „Žemųjų

viezb_kl_181000_e1

VIEŠBUTIS PALANGOJE: Klaipėdos RAT ekspertams abejonių sukėlė integralumas

2018 spalio 236 KomentaraiPILOTAS.LT

Klaipėdos regioninė architektūros taryba (Klaipėdos RAT) teigiamai įvertino kauniečio architekto Gintauto Natkevičiaus viešbučio projektą Palangoje, Vytauto prospekte. Daugiausiai abejonių ekspertams sukėlė santykis su kontekstu –

Daniel Libeskind

TEISMAS IŠIMTIMS NEPRITARĖ: Bendrojo miesto plano Taryba redaguoti negali

2018 spalio 196 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus apygardos administracinis teismas pripažino, jog Vilniaus Bendrasis planas negali būti keičiamas Vilniaus savivaldybės tarybos sprendimais, be derinimo su visuomene ir nevykdant kitų teritorijų planavimo

Architektų rūmai

ARCHITEKTAI IR JŲ KŪRINIAI: Gimsta Architektų rūmų duomenų bazė

2018 spalio 163 KomentaraiLiudas Pastanga

Lietuvos architektų rūmai imasi įgyvendinti seniai aktualų projektą: Duomenų bazę „Architektai ir jų kūriniai“. Architektūrinei autorystei artėjant prie civilizuotų europinių parametrų ir sampratos, vis dažniau

Gintautas Natkevičius

TRIGUBAS ŠANČIŲ DANGORAIŽIŲ KLAUSTUKAS: G.Natkevičiaus projektą svarstys Kauno RAT

2018 spalio 523 KomentaraiLiudas Pastanga

Architektų biuras “G.Natkevičius ir partneriai” nupaišė Žemiesiems Šančiams trijų daugiaaukščių gyvenamųjų namų grupę ant Nemuno kranto. Bet Šančiai neapsidžiaugė. Maža to, Šančiai gausiai dalyvavo projekto

Kauno pilies tiltas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Nerekomenduoja dalyvauti tilto prie Kauno pilies konkurse

2018 rugpjūčio 232 KomentaraiPILOTAS.LT

Architektų rūmai išplatino žinią architektams dėl Kauno savivaldybės paskelbto Pėsčiųjų tilto prie Kauno pilies konkurso, kuris turi rimtų ydų, dėl kurių dalyvavimas konkurse yra labai

Architektų rūmai

LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMAI: Atestatus prarado 30 šalies architektų

2018 rugpjūčio 20Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai rašė , kad patyręs architektas Henrikas Štaudė neteko atestato už šiurkščius pažeidimus projektuojant skandalingą daugiabutį Zarasų g.15, Vilniuje. Kaip praneša Lietuvos architektų rūmai,

Henrikas Štaudė

ARCHITEKTŲ RŪMAI RŪSTŪS: Atimtas atestatas iš architekto Henriko Štaudės

2018 rugpjūčio 1711 KomentarųPILOTAS.LT

Architektų rūmų sprendimu patyręs architektas Henrikas Štaudė neteko atestato už šiurkščius pažeidimus projektuojant skandalingą daugiabutį Zarasų g.15, Vilniuje. Lietuvos architektų rūmų Architektų profesinio atestavimo komisija,

architektų rūmai

PINIGINIAI REIKALAI: Rengiamas nacionalinis projektavimo įkainių projektas

2018 rugpjūčio 836 KomentaraiAudrys Karalius

Gali būti, kad chaosą ir miglas projektavimo sektoriaus finansuose netrukus pakeis aiškesnė ir skaidresnė navigacija. Projektavimo darbų kainų skaičiavimo rekomendacijos gali būti patvirtintos jau rudens

Daugiabutis Klaipėdoje

PASKUTINĖ BENDRUOMENĖS VILTIS: 12 kartų didesniam namui Klaipėdos RAT nepritarė

2018 liepos 263 KomentaraiPILOTAS.LT

Klaipėdos regioninė architektūros taryba (RAT), gavusi Klaipėdos Naujamiesčio gyventojų prašymą, savo iniciatyva apsvarstė istorinėje miesto dalyje, saugomoje teritorijoje planuojamo statyti 9 aukštų daugiabučio pastato projektinius

LAR

PAVELDO REFORMA: Architektų Rūmai ragina Kultūros ministeriją grįžti į pradžią

2018 birželio 298 KomentaraiAudrys Karalius

Lietuvos architektų rūmų taryba oficialiu raštu kreipėsi į Kultūros ministeriją ragindama neaprobuoti jos parengto „Kultūros paveldo apsaugos institucinės pertvarkos metmenų“ projekto. Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson

infos_it_e03_xxx

MODERNIZUOJAMA „INFOSTATYBA“: Prie projekto prisideda ir Architektų rūmai

2018 birželio 181 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai prisidės prie informacinės sistemos „Infostatyba“ modernizavimo projekto. Siekiamas projekto rezultatas – sukurta 6 ir išvystyta 14 elektroninių paslaugų, susijusių su statybos dokumentų

Archinova

VILNIAUS RAT DĖL JOKŪBO: Projektas turi esminių trūkumų, kuriuos šalinti privalu

2018 gegužės 104 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus regioninė architektūros taryba (Vilniaus RAT) išnagrinėjo UAB „Archinova“ suprojektuotą viešbučio su konferencijų centru ir biurais prie Šv. apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčios bei Lukiškių

„Skyshelter zip“

DANGORAIŽIS PABĖGĖLIAMS: Paskelbti turnyro „Dangoraižis 2018“ laureatai

2018 balandžio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūrinis žurnalas „eVolo“ neseniai paskelbė tradicinio idėjų turnyro „Dangoraižis“ laureatus. Tarptautinį architektūrinį idėjų turnyrą „Dangoraižis 2018“, kaip ir pernai, laimėjo lenkų kolektyvas. Šįkart kaimyninės šalies

Šiaulių bulvaras

ŠIAULIŲ RAT: Bulvaro rekonstrukcijos projektą reikia tobulinti

2018 balandžio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Į pirmą svarstymą susirinko Šiaulių Regioninė architektūros taryba (RAT), kur savo iniciatyva nagrinėjo Šiaulių bulvaro rekonstrukcijos projektinius sprendinius. Ekspertų išvadoje teigiama, jog jie neatitinka Architektūros

Algimantas Nasvytis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ GARBĖS ŽENKLAS NR.1: Algimantas Nasvytis įvertintas!

2018 balandžio 181 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektūros istorijoje tokių architektų kaip Algimantas Nasvytis tėra vienetai. Lietuvos architektų rūmų Garbės ženklo suteikimas metrui – logiškas, motyvuotas ir pelnytas architektų bendruomenės pagarbos

Architektų rūmai

PRIIMTA SVARBI NUTARTIS: Teismas architekto S.Juškos skundo nepriėmė pagrįstai

2018 balandžio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas patvirtino, jog Vilniaus apygardos administracinis teismas pagrįstai atsisakė priimti architekto Stasio Juškos skundą. Kauno architektas šiuo skundu siekė panaikinti Lietuvos architektų

LAR

157 LOGOTIPO PROJEKTAI: Naujas Architektų rūmų simbolis bus išrinktas dar šį mėnesį

2018 kovo 145 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmų logotipo konkursui gauti net 157 projektai, kurie kitą savaitę guls ant vertinimo komisijos stalo. Kaip žinia, prieš mėnesį Lietuvos architektų rūmai paskelbė

Architektūra

TEISMAS NESIGILINO: Architektūros sampratą susiaurino iki fizinių aplinkos parametrų

2018 kovo 9Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus apygardos administracinis teismas paskelbė nutartį dėl Lietuvos architektų rūmų prašymo išnagrinėti norminio administracinio akto – Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrojo plano nuostatos – teisėtumą.

Sporto g.

KAUNO RAT: Sporto gatvės naujieji sprendiniai kokybinio pokyčio nesuteikia

2018 kovo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Asociacijos „Žaliasis Ąžuolynas“ prašymu, Kauno Regioninė architektūros taryba, veikianti prie Lietuvos architektų rūmų, įvertino Sporto gatvės ir dalies sklypo Perkūno al. 5, Kaune, remonto projektinius

Vilniaus senamiesčio tvarkymo planas

TĘSIA KOVĄ DĖL SENAMIESČIO: RAT apskundė formalų paveldosaugininkų požiūrį

2018 kovo 11 KomentarasPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamentas atmetė prie Lietuvos architektų rūmų veikiančios Vilniaus regioninės architektūros tarybos pasiūlymus, atsisakė panaikinti Vilniaus senamiesčio tvarkymo plano sprendiniuose nustatytus esminius trūkumus. Tačiau

LAR ir LNTPA

RADO BENDRŲ TAŠKŲ: Architektai tarėsi su nekilnojamojo turto plėtros vedliais

2018 vasario 23Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmų taryba surengė susitikimą su Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija. Buvo apžvelgtas besikeičiantis architekto vaidmuo, aptartos abiejų organizacijų bendradarbiavimo galimybės, įvardintos spręstinos problemos.