Gintautas Natkevičius

TRIGUBAS ŠANČIŲ DANGORAIŽIŲ KLAUSTUKAS: G.Natkevičiaus projektą svarstys Kauno RAT

2018-10-05
Liudas Pastanga

Architektų biuras “G.Natkevičius ir partneriai” nupaišė Žemiesiems Šančiams trijų daugiaaukščių gyvenamųjų namų grupę ant Nemuno kranto. Bet Šančiai neapsidžiaugė.

Maža to, Šančiai gausiai dalyvavo projekto (PP stadija) viešame svarstyme architekto biure ir kalbėjo apie jo architektūrą negražiai.
G.Natkevičius dangoraižius pačioje Žemųjų Šančių pradžioje, netoli geležinkelio tilto, regi jau ne pirmus metus. Kukliame sklypelyje (A.Juozapavičiaus pr.139a, Kaunas) architektas dangoraižį matavo dar 2007-aisiais. Tiesa, vieną. Tuomet iš trečio karto pavyko įveikti Architektūrinės tarybos filtrą, su greta projektavusio D.Čiutos pagalba.
Bėgo metai… Augo vidinis aš. Dabar bebaimis architektas tame pačiame sklype talpina jau tris dangoraižius – trynukus.
Šančiams skauda. Šančių bendruomenė, nuo amžių gyvenanti sodybinio užstatymo teritorijoje, Nemuno vingyje, šiaušiasi prieš tokią neproporcingą intervenciją. Į Šančių bendruomenės pagalbos šauksmą sureagavo Architektų rūmai – projektas nukreiptas Regioninei architektų tarybai (RAT) svarstyti.
“Mano požiūriu, visiška nesąmonė statyti tokius dangoraižius Šančiuose, kur dominuoja žemaaukštė urbanistinė struktūra susiformavusi XIX a., vystantis geležinkeliui ir statant Kauno tvirtovę, vėliau plečiantis pramonei. Manding, tokia architektūrinė invazija visiškai neatitinka rajono dvasios. Be to, tokie bokštai iškils prie pat upės, gamtiniame karkase ir apsauginėje juostoje. Iš vizualizacijos matosi kad pastatai iškils net virš Nemuno slėnio šlaitų. Kauno Bendrajame plane šita vieta pažymėta kaip riba tarp miesto centro ir didelio užstatymo intensyvumo gyvenamosios teritorijų. Su tokiais projektais negalima juokauti ir gąsdinti žmonių”,- sako Saulius Pikšrys, Šančiuose gyvenantis gamtosaugininkas.
Iš Kauno Žemųjų Šančių kilęs žymus urbanistas, profesorius Jurgis Vanagas piktinasi G.Natkevičiaus projekto nekontekstualumu ir urbanistinės nuovokos nebuvimu.
“Žymiausias mūsų laikų urbanistikos teoretikas Kevinas Linčas (Kevin Lynch) miesto užstatymo, jo materialiosios substancijos logiką vaizdžiai palygino su gyvo organizmo anatomine sudėtimi. Skersinio pjūvio per galūnę, tarkime, per ranką, centre visada rasime kaulą, aplink jį išsidėsčiusius raumenis, kremzlinį audinį, įvairaus storio riebalinį sluoksnį ir, pagaliau, odą. Niekur, normaliu atveju, iškart po oda nerasi kaulo”.
“Panašiai ir su užstatymo metodika. Šančiai – istoriškai susiklostęs, aiškaus kontūro miesto teritorijos masyvas Siūlomas dangoraižių užstatymas pažeistų aukščiau išdėstytą klasikinį principą, užstatymo logiką, vaizdžiai tariant, „kaulas“ „išlįstų“ pro „odą“, prapleštų ir pradurtų ją”,-teigia profesorius J.Vanagas.
Kauno regioninė architektūros taryba „Daugiabučių gyvenamųjų namų A.Juozapavičiaus pr. 139a, Kaune”, statybos projektą svarstys spalio 15-tą, 15 val. Kauno Architektų namuose (Vilniaus g.22).
Pirmoji RAT posėdžių dalis yra vieša, joje gali dalyvauti visi norintys. Antroji – uždara, kurioje dalyvaus tik RAT ekspertai.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Architektas G.Natkevičius tris dangoraižius bando įsprausti siaurame trikampėlyje prie Geležinkelio tilto.

Komentarai

 1. Pritariu siam projektai,sanciu kaimas turi trauktis i miesto pakrasti,Vilnius jau irode ,kaip reikia vykdyti pletra centre,jei nenori parduoti vilnieciai gyvenantys centre savo bakuziu,kazkaip netycia jos ten uzsidega.

  • Nutiesti prospektą palei Nemuną ir pristatyti daugiaaukščių. Bet ko gero bus panašiau į Maskvą,o ne Vilnių….

 2. Aš už visas naujoves, man labai patinka planuojami projektai kurie susieja su Šančiais. Senai laikas prikelti Šančius naujam gyvenimui!

 3. buvau vakar projekto pristatyme. baisiau negu maniau. natkeviciaus aiskinimai, kad specialusis planas leidzia toki aukstinguma skamba vaikiskai. jeigu greitkelis leidzia minti ant 130, dar nereiskia, kad gali tokiu greiciu varyti zigzagais arba pries eisma. specialusis planas cia leidzia aukstus pastatus, bet ne durnus pastatus. tokios konfliktiskos architekturos kaune dar nebuvom mate.

 4. įįžūlus naivaus pasipūtusio kaimiečio su diplomu išsišokimas. Šis veiklus netašytas provincialas absoliučiai nesuvokia kas kur tinka, o kas ne. Patys pavojingiausi yra aktyvūs durniai

 5. Prisides prie Sansiu modernejimo. Puiku. O kas argumnetuoja, kad negerai per modernu, nes ten dabar kaimelis-nameliai, tam tikrai ne visi namie. Noreti, kad miestas uzsikonservuotu, o ne vystytusi, turi buti miesto priesas.

  • Miestai vystosi skirtingai. Yra darnaus vystymosi metodas, kai kontekstas praturtinamas palaipsniui ir proporcingai. Yra smūginis-intervencinis vystymasis, kuris vyksta egocentriškai, pagal nurodymus. Tai būdinga Rusijai, Kinijai, kitoms Azijos valstybėms. Tas brukama ir Šančiams. Jokiu modernumu čia net nekvepia. 1970-tieji geriausiu atveju.

  • Smuginis vystymas budingas tavo paminetom valstybem labiau todel, kad ten buvo didesnis atsilikimas. Kitur viskas pastoviai vystesi pamazu kol pasieke dabartini taska. O tose valstybese buvo tiesiog atsiliekama, tad norint pasiekti dabartini taska reikejo daryti didesni suoli (praleidziant tas vidines stadijas, nes jei ju nepraleisi, ir toliau atsiliksi vien del kvailo principo, kad tas stadijas butinai reikia praeiti, lyg tai kazkokia sakralinenauda duos)

  • Normalioje visuomenėje nėra jokių stadijų. Vystymasis yra tolygus, suvoktas, atsakingas. „Antinelegaluinvazija“, atrodo vis dar įklimpusi marksizmo vadovėliuose.

 6. Nežinau apie kokį „impulsą Šančių vystymuisi“ ir apie kokį „naują miesto centrą“ galima svaigti projektuojant grupę miegamųjų namų. Jokių urbanistinių plėtros idėjų autoriai net nepateikia. Reiškia jų ir nėra. Tik primityvi komercija sklypo, atsiprašau, kišenės ribose.

  • O tai šio sklypo savininkai turėtų daryti labdarą? Jei šioje vietoje yra leidžiamas toks aukštingumas ir užstatymas kodėl verslininkas turėtų to nedaryti? Ar kuris nors iš čia komentuojančių atsisakytų savo uždarbio…?

 7. „…profesorius Jurgis Vanagas piktinasi G.Natkevičiaus projekto nekontekstualumu ir urbanistinės nuovokos nebuvimu…“

 8. Super. Šie pastatai, jeigu bus realizuoti, neabejotinai duos postūmį visos apylinkės vystymuisi. Plius vaizdai pro pastato langus bus fantastiški!

 9. Siūlyti tris gremėzdus apirusiame užkampyje… Trūksta žodžių.

 10. Trys vinys į Šančių kūną !

 11. „Kauno Nemuno pakrantėje planuojamas projektas, ekspertai neslepia abejonių…
  2018 rugsėjo 11d. 08:00
  ……….
  Neracionaliai suplanuoti pastatai, santykinai daug bendro ploto patalpų, butuose per daug nereikalingo ploto, pavyzdžiui, ilgi koridoriai, užimantys perteklinio ploto, už kurį reikės mokėti – visa tai lems, kad suminė buto kaina išlips iš likvidumo rėmų ir Kaune tiesiog nebus pakankamai pirkėjų, kurie už tokią kainą galėtų ir norėtų tokius butus pirkti….“
  Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/kvadratinis-metras/nekilnojamasis-turtas/kauno-nemuno-pakranteje-planuojami-ispudingi-daugiabuciai-973-1027344?copied

 12. Manau tai taptų puikiu impulsu šančių vystymuisi!! Pažiūrėkime Vilniuj šnipiškes, kurios iš kaimo virsta verslo centrų ir gyvenamųjų daugiabučių centru!
  Paskutiniu metu visi Natkevičiaus projektai kliūna nieko neprojektuojančiam Karaliui.
  Pats lengviausias darbas yra nieko nedaryt o tik pyz… kitų darbą..

 13. Manau tai taptų puikiu impulsu šančių vystymuisi!! Pažiūrėkime Vilniuj šnipiškes, kurios iš kaimo virsta verslo centrų ir gyvenamųjų daugiabučių centru!
  Paskutiniu metu visi Natkevičiaus projektai kliūna nieko neprojektuojančiam Karaliui.
  Pats lengviausias darbas yra nieko nedaryt o tik pyz… kitų darbą..

  • Kuo čia dėtas Karalius? Straipsnyje matau tik gerb. J. Vanago ir S. Pikšrio nuomones.

 14. Puiku ! Pagaliau Kaunas po truputi išlenda iš privincialumo kiauto. Šie daugiaukščiai pratęstų besiformuojantį miesto branduolį aplink Žalgirio areną, Akropolį ir kt.

 15. nejaugi norim kad z,sanciai taip ir liktu klaikiu miesto kaimeliu,,,jokie gyventojai nepriestarauja,,-cia eilinis autoriaus paistalas

  • Pažiūrėkit Šančių grupėje… prieštarauja, tik ar pagrįstai?

 16. Šauni idėja. Koncervatyviai matastantiems rekomenduoju nuvažiuoti į Taliną, galvelėse paliks šviesiau.

  • kur jus matote ideja?

 17. Le Corbusier Pastatų-Kryžių projektą primena. Baugus. Gerai, kad Paryžiuje nepastatė. Ten diktatūros sąlygomis projektavo.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Edmundas Benetis

VIENAS LAUKE KARYS: E.Benetis nesulaukia LAR paramos dėl Lietuvos bendrojo plano problemų

2021 liepos 274 KomentaraiPILOTAS.LT

Žinomas pajūrio architektas Edmundas Benetis kreipėsi į e-žurnalo Pilotas.LT redakciją dėl pagalbos. Architektui nesiseka bendrauti su Architektų rūmais visuomenei itin svarbiu klausimu. Gal kalti vasaros

Algimantas Mačiulis

PIRMAS NUOTOLINIS ARCHITEKTŲ RŪMŲ SUSIRINKIMAS: Architektų Žiedas A.Mačiuliui

2021 birželio 174 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiandieną įvyko pirmasis nuotolinis Lietuvos architektų rūmų narių visuotinis susirinkimas. Pandemijos sąlygos atėmė progą architektų cecho bendruomenei susirinkti gyvai ir bendrauti gyvai, tačiau iš esmės

Lietuvos bendrasis planas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Rengiamas LT Bendrasis planas turi esminių trūkumų

2020 spalio 51 KomentarasPILOTAS.LT

Baigiamas rengti Lietuvos respublikos teritorijos bendrasis planas – urbanistinė konstitucija, pagal kurią valstybė gyvens 25 metus (maždaug). Deja, esminis nacionalinio mastelio projektas į galutinę stotelę

Architektų suvažiavimas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Visuotinis susirinkimas – „Litexpo“, spalio 7

2020 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Visi žino – pavasarį Visuotinis Architektų rūmų susirinkimas neįvyko dėl Korona pandemijos, todėl dabar, kai viruso pavojus ir baimė atslūgo,- rinksimės į esminę profesijos sueigą

Kauno senamiesčio apartamentai

KAUNO STATYBŲ GREITKELIS: Stringantys vilniečiai ir raudonas „Ferrari“

Kauno miesto valdžia ėmėsi peržiūrėti vilniečių nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Citus“ projektus Kaune – reikalaujama nugriauti naujojo namo Senamiestyje balkonus, be to, kaltinama gudraujant ir

Herzog & de Meuron

ŠVEICARIŠKO PIEŠTUKO DŪRIS: Grakštus bandymas Toronto siluete

2020 birželio 98 KomentaraiPILOTAS.LT

Žinomų šveicarų architektų Jacqueso Herzogo (Jacques Herzog) ir Pierre‘o de Meurono (Pierre de Meuron) duetas Toronte pradėjo matuoti 324 metrų aukščio bokštą. Siūlomas statinys miesto

Mokslo sala

ŽALIOJI PUSĖ RUOŠIASI STATYBOMS: Vyksta „Mokslo salos“ rangos konkursas

2020 birželio 42 KomentaraiPILOTAS.LT

Su vilniečio architekto Rolando Paleko kolektyvu dėl M.K.Čiurlionio koncertų centro projekto sutartį neseniai pasirašęs Kaunas  paskelbė tarptautinį mokslo ir inovacijų sklaidos centro „Mokslo sala“ rangos konkursą. Nemuno

Architektų sąjunga

30 ARCHITEKTŲ SĄJUNGOS METŲ: Pats laikas persikrauti

2020 balandžio 35 KomentaraiJuozas Vaškevičius

Nepriklausomos Lietuvos atkūrimo 30 metų sukaktis paskatino pakelti asmeniniame archyve besančius, paveldėtus rankraščius(1) ir tais pačiais metais atkurtos Lietuvos architektų sąjungos dokumentų kopijas. Permąstyti tų

Tauras Paulauskas

KELIAI KURIUOS PASIRENKAM*: LAR narystė 2020

2020 vasario 211 KomentarasTauras Paulauskas

Nesu rašto žmogus, ir jei ne  kolegos Roko Mazuronio vieši pasvarstymai dėl Rūmų bei, žinoma, “atsitiktinai” tuo pat metu bendrapavardžio Seimo nario darbiečio Audriaus Mazuronio

Linas Tuleikis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ATEITIS (4): Kokie rūmai reikalingi mums ir Lietuvai?

2020 sausio 311 KomentarasLinas Tuleikis

Šis tekstas yra Ketvirtasis poleminėje grandinėje apie aktualią Lietuvos Architektų rūmų problematiką. LAR rūmų nario Lino Tuleikio Pirmasis straipsnis,  Antrasis straipsnis ir Trečiasis straipsnis padės skaitytojui lengviau suprasti

Lukas Rekevičius

ARCHITEKTŲ RŪMŲ NARYSTĖ: Kodėl Seimo nariai sumanė išardyti Rūmus?

2020 sausio 3015 KomentarųLukas Rekevičius

Keli Seimo nariai  (Juozas Imbrasas, Petras Nevulis, Artūras Skardžius, Valerijus Simulik, Kęstutis Bacvinka, Audrys Šimas, Jonas Jarutis, Aurelijus Veryga, Andrius Mazuronis) oficialiai užregistravo pasiūlymą, siekdami

Linas Tuleikis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ATEITIS (3): Kokie rūmai reikalingi mums ir Lietuvai?

2020 sausio 202 KomentaraiLinas Tuleikis

Architekto profesija tikrai turi daug galios kuriančius ją žmones padaryti laimingais, jei tik jie tuo užsiima su aistra ir atsakingai. Bent jau tiek atsakingai, kad

Linas Tuleikis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ATEITIS (2): Kokie rūmai reikalingi mums ir Lietuvai?

2020 sausio 164 KomentaraiLinas Tuleikis

Šis tekstas nėra oficiali Lietuvos architektų rūmų nuomonė, o tik vieno LAR nario asmeniniai samprotavimai apie organizaciją.. Ar pastebėjote, koks gyvenimas pasidarė slidus ir išvirkščias?

Architektų rūmai

ARCHITEKTŲ RŪMAI GRĮŽTA: LAR biuras vėl įsikurs Architektų pilaitėje

2020 sausio 153 KomentaraiPILOTAS.LT

Po nedidelės poros metų pertraukos Lietuvos architektų rūmai grįžta į Architektų pilaitę Kalvarijų g.1. LAR biuras įsikurs pirmąjame Raduškevičių rūmų aukšte prie paradinio įėjimo. LAR

K26 viešbutis

ŠALTAS DUŠAS ARCHITEKTŪRAI: G.Natkevičiaus projektuojamas kompleksas bando prisitaikyti

2020 sausio 1517 KomentarųPILOTAS.LT

Architektai su nebaigtu statyti 13 aukštų gelžbetoniniu viešbučiu Kauno Naujamiestyje rugsėjį atsisveikino ant jo stogo atidarę architektūros festivalį KAFe 2019. Vis dėlto pastarojo vietoje architekto

Aires Mateus

ARTĖJA KAFe 2019 KULMINACIJA: Kaune rinksis architektūros žvaigždynas

2019 lapkričio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno architektūros festivalis KAFe 2019 artėja prie savo kulminacijos. Lapkričio pabaigoje Kaune rengiamame Architektūros Forumą tema „Įženklinanti architektūra – kurianti ar griaunanti miesto tapatybę?“ dalyvaus

Architektūros įstatymas

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMAS: Architektų rūmai ir Aplinkos ministerija derina pakeitimus

2019 spalio 152 KomentaraiPILOTAS.LT

Prieš du metus įsigaliojusiame Architektūros įstatyme išryškėjus tam tikroms spragoms, Aplinkos ministerija inicijavo jo tobulinimo procesą. Pradėtos konsultacijos su Lietuvos Architektų rūmais (LAR) dėl Architektūros

Kauno oro uosto rekonstrukcija, arch. G.Natkevičius

TA PAČIA ARCHITEKTŪRINE GAIDA: Kauno oro uostas plėsis kryptingai

2019 rugpjūčio 284 KomentaraiPILOTAS.LT

2022-uosius Kauno oro uostas planuoja pasitikti atsinaujinęs – didesnis, tačiau išlaikęs savo architektūrinį charakterį. Apie būsimą vientisą keleivių terminalo plėtrą architekto Gintauto Natkevičiaus kolektyvas pagalvojo

Ankstesnis bendrovės „K26“ viešbučio, konferencijų salės ir nuomojamų biurų komplekso projektas (arch. „Architektų biuras G.Natkevičius ir partneriai“) buvo kritikuojamas dėl nesilaikomų atstumų bei nekontekstualios anemiškos architektūros

DAR VIENAS BANDYMAS: Nebaigto viešbučio vietoje G.Natkevičius braižo naują kompleksą

Neseniai paviešinti verslininkų planai griauti Kauno miesto centre nuo sovietmečio kyšantį nebaigtą 13 aukštų „Britanikos“ viešbutį. Skelbiama, kad šio daugiaaukščio vietoje sutilps 210 viešbučio kambarių, 500 konferencijų

tit_kt-garsas-pnvz-fkaa17-03-3

REGIONINĖS ARCHITEKTŪROS TARYBOS: Architektų rūmai ėmėsi veiklos tobulinimo

2019 rugpjūčio 225 KomentaraiPILOTAS.LT

Regioninės architektūros tarybos, kaip žinia, buvo įsteigtos prieš beveik du metus, kaip tuomet priimto Architektūros įstatymo instrumentas architektūrinei kokybei siekti. Per tuos du metus buvo

G.Baravykas

STT IŠVADA: Architektų savivaldoje tiesioginių sąlygų korupcijai nenustatyta

2019 liepos 19Be komentarųPILOTAS.LT

LR Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) Lietuvos architektų rūmams pateikė antikorupcinio vertinimo išvadą dėl architektų atestavimo ir teisės pripažinimo organizavimo bei jų veiklos priežiūros. STT nenustatė

Klaipėdos bendrasis planas

KLAIPĖDOS RAT: Sprendimas dalinti uostamiestį į dvi dalis – klaidingas

2019 liepos 171 KomentarasPILOTAS.LT

Klaipėdos regioninė architektūros taryba (RAT) išnagrinėjo preliminarius Klaipėdos miesto bendrojo plano keitimo sprendinius ir pateikė platų sąrašą rekomendacijų jo rengėjams. Visgi labiausiai kliuvo klaidingas pirminis

Daiva Veličkaitė

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ĮTAMPOS: Viešumas, dozavimas ir bendri vardikliai

2019 liepos 1619 KomentarųAudrys Karalius

Penktadienį portalui PILOTAS.LT pranešus apie Lietuvos architektų rūmų pirmininkės Daivos Veličkaitės atsistatydinimo pareiškimą, Rūmuose kilo ūmus susierzinimas ir įtampa. Kažkodėl sausa informacija apie įvykusį faktą

Daiva Veličkaitė

ATSISTATYDINA ARCHITEKTŲ RŪMŲ PIRMININKĖ: Netikėtas D.Veličkaitės pareiškimas

2019 liepos 126 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiuo metu atostogaujanti Lietuvos architektų rūmų pirmininkė Daiva Veličkaitė nutarė atsistatydinti iš atsakingų pareigų. Jos pareiškime minimi išryškėję esminiai požiūrių skirtumai svarbiausiais Rūmų klausimais tarp

Joniškės dvaro sodyba

KLAIPĖDOS RAT: Dvarvietėje siūlomi daugiabučiai reikalavimus atitinka tik iš dalies

2019 birželio 214 KomentaraiPILOTAS.LT

Klaipėdos regioninė architektūros taryba (RAT) išnagrinėjo 4 daugiabučių gyvenamųjų namų komplekso prie Malūno tvenkinio (Mokyklos g. 18A), Klaipėdoje, projektinius pasiūlymus. Architektūros ekspertų vertinimu, pastarieji architektūros