Žiemos ekranai

ŽIEMOS EKRANAI 2018: Žiūrovus į Lietuvos sales vilios prancūziškas kinas

2018-01-25
PILOTAS.LT

Šiandien Vilniuje prasideda 13-asis prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“, kuris šįkart svečiuosis dešimtyje Lietuvos miestų. Tai yra vienas svarbiausių prancūzų kino festivalių Baltijos šalyse, kasmet į šalies kino sales sukviečiantis tūkstančius prancūziško kino mylėtojų.

ATIDARO IŠANKSTINĖ PREMJERA
Prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“ šiemet vyks nuo sausio 25-osios iki  – vasario 4-osios Vilniuje, nuo vasario 1-osios iki –11-osios Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Palangoje, Varėnoje, Gargžduose, Ukmergėje, Plungėje. Jo repertuarą sudaro 5 programos: pagrindinė festivalio programa „Svečias kasdienybėje”, pristatanti naujausias prancūzų režisierių kino juostas, ekscentriškojo kino perfekcionisto J.P.Melville’io filmų retrospektyva, filmų programa, skirta aktorės J.Moreau atminimui pagerbti, Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti dedikuota restauruotų, retai rodomų kino juostų speciali programa bei kino juostos mažiesiems žiūrovams.
Festivalį atidarys R.Gary autobiografinio romano „Aušros pažadas“ ekranizacijos išankstinė premjera, kurią pristatys filmo režisierius E.Barbier. Rašytojas R.Gary gimė Vilniuje 1914 m. ir čia gyveno iki 1928-ųjų, todėl šio šedevru laikomo romano adaptacija kine yra ne tik proga pamatyti to meto Vilnių, bet ir paminėti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmetį.“ – praneša Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius J.M.Sani.
AUTENTIŠKU ŽVILGSNIU Į SUPANTĮ PASAULĮ
Pagrindinės programos filmai išsiskiria labai savitu režisierių požiūriu į supantį pasaulį: tiriamas įdomus, kitoniškas žmogaus santykis su juo. Programos pavadinimas „Svečias kasdienybėje“ pabrėžia režisierių žvilgsnio autentiškumą, o žiūrovas kviečiamas kitaip, nepažįstamu būdu, patirti ir savo būtį.
Pagrindinėje programoje bus parodytas naujausias M.Amalrico filmas „Barbara“ (Barbara, 2017) – netradicinė biografinė juosta apie garsiąją Prancūzijos dainininkę. Taip pat žiūrovai galės pamatyti S.Bozono šiuolaikinę „Daktaro Džekilo ir Pono Haido“ interpretaciją filme „Ponia Haid“ (Madame Hyde, 2017) su puikiu aktorių I.Huppert ir R.Duris duetu.
Programos filmuose įvairiai vaizduojamas susidūrimas su kitu, su kitokiu: A.Barraud juostoje „Menininko portretas“ (Le Dos rouge, 2015), kurią festivalyje pristatys pats režisierius, nagrinėjamas monstriškumas dailėje ir savo paties esybėje, o visuomenėje įsigalėję stereotipiniai nusistatymai apnuoginami menininko ir režisieriaus N.Beloufa satyriniame trileryje „Occidental“ (Occidental, 2016) – tai Paryžiaus viešbutis, kuriame ką tik apsistojusiai ekscentriškai italų porelei (vaid. P.Hamy ir I.Chender) metami keisti ir nepagrįsti kaltinimai.
Programoje taip pat bus galima pamatyti ir „Auksinės kameros“ apdovanojimą pelniusią, rimtai juokauti mokančios, debiutuojančios režisierės L.Serraille paryžietišką komediją „Sveiki atvykę į Monparnasą“ (Jeune femme, 2017), apie jaunos merginos pastangas savarankiškai susikurti gyvenimą iš naujo.
Dar viena festivalio viešnia – fotografė ir režisierė V.Massadian „Žiemos ekranuose“ pristatys savo filmą „Mila“ (Milla, 2017) – jautrų pasakojimą apie stebuklingą jaunystę ir tapsmą suaugusiu.
J.P.MELVILLE IR MOREAU RETROSPEKTYVOS
Pernai buvo minimos režisieriaus J.P.Melville’io 100-osios gimimo metinės. Šia proga jo filmų retrospektyva buvo parodyta daugiau kaip 20 miestų įvairiausiose šalyse. J.P.Melville’is šiandien laikomas nenuneigiamai vienu svarbiausių noir kino žanro kūrėju, įkvėpusių tokius režisierius kaip M. Scorsese, Q.Tarantino, J.Woo.
J.P.Melville’io kūrybą ir jo filmų personažus suformavo karo išgyvenimai – ten patirta brolystė, asketiškumas, šalia vienas kito žengiantys gėris ir blogis, kaltės ir nekaltumo ribos, akistata su mirtimi.
Retrospektyvoje bus galima pamatyti ankstyvuosius režisieriaus filmus – trumpametražį debiutą „Klouno gyvenimas“ (24 heures de la vie d’un clown, 1946), filmus „Jūros tylėjimas“ (Le Silence de la mer, 1947), „Bobas Lošėjas“ (Bob le Flambeur, 1955). Pastaroji juosta padarė didelę įtaką Naujosios bangos režisieriams. Taip pat ir vėlesnius filmus.
Festivalio metu įvyks fotografo A.Perlsteino, dirbusio Melville’io filmavimų aikštelėse, fotografijų parodos atidarymas. Joje įamžintos svarbios 8-ojo dešimtmečio kino, muzikos, literatūros pasaulio asmenybės.
Dar vienas ypatingas žvilgsnis festivalyje skiriamas prancūzų aktorei J.Moreau, išėjusiai anapilin praėjusių metų liepą. Prancūzų kino ir prancūziško gyvenimo būdo ikona tapusi aktorė į kino ekranus įnešė jolie-laide – nestandartišką grožį. „Žiemos ekranai“ kvies dar kartą išvysti prancūzų kino legendos sukurtus vaidmenis F.Truffaut filme „Žiulis ir Džimas“ ir L.Malle’io juostoje „Liftas į ešafotą“ (Ascenseur pour échafaud, 1957). Programoje bus galima pamatyti ir makabrišką L.Buñuelio juostą „Kambarinės dienoraštis“ (Le Journal d’une femme de chambre, 1964, rež. L. Bunuel), kurioje J.Moreau atlieka pastabios tarnaitės Selestinos vaidmenį bei detektyvinį F.Truffaut filmą „Nuotaka juodais drabužiais“ (Mariée était en noir, 1967). Taip pat žiūrovai galės pamatyti J.Dayan juostą „Ta meilė“ (Cet amour-là, 2001), kurioje Jeanne Moreau suvaidina savo gerą draugę, rašytoją M.Duras, išgyvenančią paskutinę savo meilės istoriją su žymiai už ją jaunesniu studentu.
XX A. VIZUALIOSIOS KULTŪROS RAIDA KINE
Kviesdamas kartu švęsti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, Prancūzų institutas Lietuvoje kino festivalyje „Žiemos ekranai“ pristatys ir specialią programą „Amžiaus kronikos“. Joje – nepelnytai mažai mažai žinomų režisierių filmai, šmaikščiai liudijantys praėjusio šimtmečio vizualiosios kultūros raidą.
Programoje bus galima pamatyti neseniai restauruotą režisierės N.Vedrès iš archyvų sumontuotą juostą „Paryžius, 1900-ieji“ (Paris 1900, 1948), kurioje vaizduojama paryžiečių kasdienybė belle époque laikotarpiu. Taip pat programoje pristatomi Naujosios bangos režisieriaus J.Rozier filmai: šilta, atsisveikinimo liūdesiu nuspalvinta juosta „Sudie, riešutėli“ (Adieu Philippine, 1962), pasakojanti apie televizijoje dirbančio techniko atostogas su dviem merginomis prieš išvykstant į tarnybą Alžyro kare, bei trumpametražės juostos „Paparacai“ (Paparazzi, 1963) ir „Bardot ir Godard“ (Bardot et Godard, 1963), sukurti J.L.Godardo filmo „Panieka“ filmavimų metu Kaprio saloje. Programoje bus galima pamatyti ir pirmąjį J.Rozier’o trumpametražį filmą „Vėl į mokyklą“ (La Rentrée des classes, 1955), kuriame vaidmenis atlieka vietiniai mažo Provanso regiono miestelio gyventojai. „Amžiaus kronikas” baigia viena smagiausių jos juostų – režisieriaus Luco Moullet juosta „Alkazaro kėdės“ (Les Sièges de l’Alcazar, 1989) apie du kino kritikus, negalinčius būti kartu dėl nesutampančio skonio kinui.
NEPAMIRŠ VAIKŲ IR PAAUGLIŲ
Šių metų „Žiemos ekranai“ jaunuosius kino žiūrovus pakviesi pamatyti 2 prancūzų animacinius filmus: režisieriaus J.R.Girerdo filmą „Varlių pranašystė“ (La Prophétie des grenouilles, 2001) apie gyvūnus, mėsėdžius ir žolėdžius, turėsiančius išmokti sugyventi kartu viename laive, bei vyresnio amžiaus vaikams ir animacijos mėgėjams skirtą režisieriaus S.Laudenbacho juostą „Mergaitė be rankų“ (La Jeune fille sans mains, 2016), sukurtą brolių Grimų pasakos motyvais, kurioje be galo paveikiais piešiniais vaizduojama gėrio ir blogio kova, o taip pat ir stebuklingas žmogaus ryšys su gamta.
Parengta pagal „Žiemos ekranai“ informaciją.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Baltijos šalių kino festivalis

BALTIJOS ŠALIŲ KINAS NIUJORKE: Parodys 18 Lietuvos, Latvijos ir Estijos filmų

2018 spalio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Niujorke prasideda Baltijos šalių kino festivalis. 4 dienas truksiančioje kino šventėje bus parodyta 18 Lietuvos, Latvijos ir Estijos filmų. Iš jų – net 7-ios JAV

Madlenos Madlena

11-ASIS KAUNO KINO FESTIVALIS: Pripažinti filmai, retrospektyvos, edukacija

2018 rugsėjo 20Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Kaune prasideda 11-asis Tarptautinis Kauno kino festivalis (TKKF). Festivalio atidarymo vakarą, Kauno kultūros centre „Tautos namai“ – vienos įdomiausių nepriklausomo Amerikos kino autorių režisierės

Lauko kinas

LAUKO KINAS KAUNE: 4 patriotinio kino seansai Panemunės šile

2018 liepos 16Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno kino centras „Romuva“ trečiąjį kartą pakvietė susitikti po atviru dangumi – vasaros vakarus praleisti su kinu. Šią savaitę bus parodyti 4 lietuviški vaidybiniai filmai,

Kino karavanas

KINO KARAVANAS 2018: 40 nemokamų gero kino dozių

2018 birželio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Projektas „Kino karavanas“ jau penktus metus Lietuvos regionuose rodys festivalio „Kino pavasaris“ žiūrovų labiausiai pamėgtus, pripažintus režisierių filmus. Per keturis mėnesius 19-oje šalies miestuose ir

Žiemos ekranai

ŽIEMOS EKRANAI 2018: Žiūrovus į Lietuvos sales vilios prancūziškas kinas

2018 sausio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Vilniuje prasideda 13-asis prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“, kuris šįkart svečiuosis dešimtyje Lietuvos miestų. Tai yra vienas svarbiausių prancūzų kino festivalių Baltijos šalyse, kasmet

La Cinémathèque Française

LIETUVIŠKAS KINAS PARYŽIUJE: 2 savaičių reprospektyva Prancūzų filmotekoje

2018 sausio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Paryžiuje, prancūzų filmotekoje „La Cinémathèque Française“ prasidėjo bene didžiausias pastarųjų metų nacionalinio kino pristatymo projektas – dvi savaites truksianti lietuvių kino retrospektyva. Šiuo renginiu iškilmingai

Sengirė

LIETUVIŠKOS SENGIRĖS POEZIJA: M.Survilos dokumentinį filmą olandai sutiko ovacijomis

2017 lapkričio 291 KomentarasPILOTAS.LT

Olandijoje neseniai baigėsi 30-asis Amsterdamo tarptautinis dokumentinių filmų festivalis (IDFA). Lietuvai jame atstovavusį režisieriaus Mindaugo Survilos dokumentinį filmą „Sengirė“ didžiausio pasaulyje dokumentinio festivalio žiūrovai sutiko

The Party

TARPTAUTINIS KINO VAKARĖLIS: „Scanorama“ įtrauks nuo pirmojo savaitgalio

2017 lapkričio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien prasidedantis Europos šalių kino forumas „Scanorama“ švenčia 15-ąjį gimtadienį. Britišku humoru žaižaruojančia Sally Potter juosta „Vakarėlis“ Vilniuje startuojanti kino šventė jau pirmąjį savaitgalį lankytojams

Laikas eina per miestą

KINO PAVELDAS INTERNETE: Pradėjo veikti Lietuvos sinemateka

2017 lapkričio 31 KomentarasPILOTAS.LT

Internete ką tik pradėjo veikti Lietuvos sinemateka, pristatanti lietuviško kino paveldą. Dabar joje sukasi 16 restauruotų lietuviškų filmų, sukurtų sovietmečiu bei Nepriklausomoje Lietuvoje. Nepriklausoma sinemateka

Kauno kino festivalis

NAUJOS KINO PAŽINTYS: Tarptautinis Kauno kino festivalis sugrįžta

2017 lapkričio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Po vienerių metų pertraukos į Kauno kultūrinį gyvenimą sugrįžt Tarptautinis Kauno kino festivalis, išsiskiriantis savitu požiūriu į kiną. Jubiliejinis – 10-asis  festivalis – šiemet vyks

kingko_fi_170900_e01_xxx

PIRMOJI KINO BANGA: Ankstyvojo kino šedevrai Kaune

2017 rugsėjo 15Be komentarųPILOTAS.LT

Ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“ keliasi iš Vilniaus į Kauną. Nuo šiandien čia bus galima pamatyti garsiuosius „King Kongą“,„Daktarą Džekilą ir ponas Haidą“ bei kitus

Kartą Rytų Europoje

LAUKO KINAS KAUNE: Slaptasis seansas, trumpemetražių maratonas ir juodoji komedija

2017 rugpjūčio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno kino centro „Romuva“ paskutinė vasaros savaitė žada daugybę kino spalvų bei intrigą. Rugpjūčio 31 dieną, kaip ir kiekvieną vasaros ketvirtadienį, Kauno kinomanai vakare rinksis

Lauko kinas prie Kauno pilies

LAUKO KINAS SUGRĮŽTA : Nemokamas kino ciklas prie Kauno pilies

2017 liepos 18Be komentarųPILOTAS.LT

Nepabijojęs lietingos vasaros, „Romuvos“ Kauno kino centras prie Kauno pilies pradeda nemokamų kino seansų ciklą po atviru dangumi. Pirmajame seanse bus parodyta kino kritikų simpatijas

Šventasis

LIETUVOS KINO APDOVANOJIMAI: Šiemet dominavo A.Blaževičiaus „Šventasis“

2017 birželio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Vakar vakare Vilniaus Kongresų rūmuose iškilmingai įteikti nacionaliniai kino apdovanojimai „Sidabrinės gervės“. Šiemet apdovanojimuose triumfavo debiutinis Andriaus Blaževičiaus filmas „Šventasis“, greta kitų 5 nominacijų laimėjęs

filma_ji_170300_e01_xxx

NAUJI KINO VĖJAI: 5 didžiausius miestus apims „Kino pavasario“ dvasia

2017 kovo 23Be komentarųPILOTAS.LT

Kartu su pavasario saule Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje prasidėjo Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“. Nuo 1995 metų jis žiūrovams nuolat siūlo kruopščiai atrinktą, didžiuosiuose

eksperimentiniskinas

KINO EKSCESAI KAUNE: XX a. eksperimentinio kino istorija

Kauno projektų erdvė „Kabinetas“ į šiuolaikinio meno ištakas siūlo pažvelgti per XX a. eksperimentinio kino istoriją. Kiekvieną trečiadienį nuo 19 val. čia vyks aktyvių kino

images_pulsas_foto_4860_svent_fi_161100_e01_xxx

14-OJI „SCANORAMA“://KINO FORUMĄ ATIDARO ŠMAIKŠTI VENGRŲ SANTYKIŲ DRAMA

Šiandien Vilniuje jau keturioliktą kartą prasideda Europos šalių kino forumas „Scanorama“. 19 val. šįkart jį nuotaikingai atidarys šmaikšti santykių drama „Šeimos šventė“, meistriškai susukta vengrų

images_pulsas_foto_4765_kinas_fe_160900_e01_xxx

KINAS – MANO MEILĖ://5 FILMAI IR EKSKURSIJOS TIKRIEMS SINEFILAMS

Vilniuje prasideda Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis. Greta kitų, festivalis pristato išskirtinę programą kino mylėtojams „Kinas – mano meilė“, kurioje – pasakojimai apie neeilines kino

images_pulsas_foto_4752_senek_fi_160900_e01_xxx

SIEKS „OSKARO“://KOMISIJA PASIRINKO KRISTIJONO VILDŽIŪNO „SENEKOS DIENĄ“

JAV Kino meno ir mokslo akademijos patvirtinto „Oskaro“ komiteto Lietuvoje sprendimu šiemet kandidatu siekti apdovanojimo užsienio filmų kategorijoje išrinktas Kristijono Vildžiūno filmas „Senekos diena“. Tai

images_pulsas_foto_4688_sokur_ki_160800_e01_xxx

MENAS IR ISTORIJA:// REŽISIERIUS A.SOKUROVAS PRISTATYS FILMĄ „FRANKOFONIJA“

Lietuvoje vieši vienas labiausiai vertinamų šių dienų kino režisierių Aleksandras Sokurovas. Festivalio „Kino pavasaris“ organizuojamuose seansuose Vilniuje ir Kaune intelektualiojo kino kūrėjas pristatys savo naujausią

images_pulsas_foto_4646_kinas_pl_160700_e01_xxx

LAUKO KINAS KAUNE://CIKLĄ PRADĖS ADVOKATĖS IR ARCHITEKTO MEILĖS ISTORIJA

Kauno kino centras „Romuva“ Kauno pilies pašonėje rengia „Lauko kino“ seansų ciklą. Kiekvienas lauko ciklo seansas čia – skirtingo kino festivalio, naujame sezone viešėsiančio Kaune,

images_pulsas_foto_4599_zicki_fi_160600_e02_xxx

NUSKYNĖ LAURUS ŠEFILDE://G.ŽICKYTĖS FILMAS TARP PRETENDENTŲ Į „OSKARUS“

Bendras Lietuvos ir Čilės kūrėjų Giedrės Žickytės ir Maite Alberdi filmas „Čia aš tik svečias“ tarptautiniame dokumentinių filmų festivalyje „Sheffield Doc/Fest“ (Didžioji Britanija) pelnė apdovanojimą

images_pulsas_foto_4566_meile_ki_160600_e01_xxx

„KINO KARAVANAS 2016“://50 NEMOKAMŲ KINO SEANSŲ 22 MIESTUOSE IR MIESTELIUOSE

Atsinaujinęs projektas „Kino karavanas“ pradėjo savo kelionę po Lietuvos regionus – juose rodys festivalio „Kino pavasaris“ žiūrovų labiausiai pamėgtus filmus. Nuo gegužės iki rugsėjo pabaigos

images_straipsniu_foto_4452_budra_po_160400_e02_xxx

FESTIVALIS „KINO PAVASARIS“://APDOVANOTI GERIAUSI LIETUVIŲ KŪRĖJAI

Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje įvykusiame renginyje paskelbta, ką „Kino pavasario“ žiūrovai pripažino geriausiu metų Lietuvos kino aktoriumi ir aktore, koks lietuvių filmas šiemet taip pat

images_pulsas_foto_4422_viska_ki_160300_e01_xxx

„KINO PAVASARIO“ ATIDARYMAS://REŽ. B.ERLINGSSONAS IR „SIGUR ROS“ MUZIKA

Balandžio 1 dieną prasidedantis festivalis „Kino pavasaris“ šiemet pirmą kartą vienu metu vyks net penkiuose Lietuvos miestuose. Jo iškilmingoje atidarymo ceremonijoje Klaipėdos dramos teatre dalyvaus