Rolandas Palekas

ROLANDAS PALEKAS: Ar Architektų sąjunga ir toliau kompromisuosis…?

2017-05-09
Rolandas Palekas

Architektų sąjungos suvažiavimo išvakarėse neduoda ramybės mintis: ar Sąjunga vis dar svarbi? Architektų rūmams stiprėjant gali atrodyti, kad Architektų sąjunga tuoj tuoj nunyks… Toks požiūris būtų siauras ir žalingas pačiai architektūrai. Taip manyti būtų klaida.

Kodėl? Todėl, kad Sąjunga laisvanoriška, o Rūmai- būtinybė. Todėl, kad Sąjunga apie meną, o Rūmai – apie paslaugą. Todėl, kad Sąjunga išlieka esminė institucija jungianti architektūrą ir viešąją nuomonę. Todėl, kad LAS yra mūsų kūrybinio cecho veidas. Vis dar…
Tikra Sąjunga yra bendraminčių sąjunga – ji veikia horizontaliai, vertybių pagrindu.
Interesų tenkinimas taip pat gali būti nedidelės žmonių grupės (sąjungos?) veiklos (laviravimo?) variklis, tuomet paprastai veikiama vertikaliai. Abiem atvejais Sąjunga savo politika ir savo veikla tiesiogiai įtakoja tai, kaip architektūra ir architekto vieta yra matomi visuomenėje. Ji tiesiogiai dalyvauja formuojant visuomenės architektūrines vertybes.
Neminėsiu visų dėmesio vertų įvykių apie architektūrą, nutikusių praeinančios kadencijos metu, tik vieną. Architektai sukilo!
Apie K.Pempės ir G.Ramunio Kelių policijos pastato (Giraitės g., Vilnius) naikinimą architektai operatyviai sužinojo ir tapo neabejingi. Argi ne būtent Sąjunga, nė sekundės nedelsdama, turėjo kaip dovaną priimti šią savo bedruomenės pilietiškumo paraišką ir iki galo padaryti viską, kas įmanoma?
Tačiau Giraitės postmodernizmas krito…
Kas netrukus gali atsitikti su V.Brėdikio Vilniaus autobusų stotimi, G.Baravyko Santuokų rūmais, J.Šeiboko Ryšių kompleksu, A. ir V. Nasvyčių Centriniu paštu, A.Mačiulio Vidaus reikalų ministerijos kultūros rūmais Žirmūnuose, V.E.Čekanausko Žemės ūkio ir ekonomikos institutu Tauro kalne…?
Visi jie sensta. Visi jie „nebeatitinka“ dabarties verslo poreikių. Visi jie puikiuose sklypuose. Čia tik Vilniuje. Ar Sąjunga ir toliau kompromisuosis…?
Ar ir toliau pasirašinės po tokia nuostata – konkurso dalyviams leidžiama vadovautis prielaida, kad pastatas gali, bet neprivalo būti išsaugotas (iš Biurų parko Giraitės g. 3, Vilniuje, konkurso sąlygų),- žinodama iš anksto, kad projektus vertins Objekto neišsaugojimu suinteresuoti žmonės?
Ar ir toliau nekvies architektūrinės bendruomenės užimti aiškios pozicijos panašių „konkursų“ atžvilgiu?
O gal pagaliau atsiras lyderis (lyderiai)? Tegul ir ne su V.Dičiaus vertybiniu stuburu, tai bent su panašiu…
Kaip ten bebūtų, Architektūrai, o tuo pačiu ir Architektų rūmams būtų žalinga, jeigu Sąjunga pasiduotų ir išsivaikščiotų.
Naudingiausias dalykas, kuris dabar galėtų ištikti Architektūrą – būtų apskritas stalas, kaip įvykis. Rūmai ir Sąjunga galėtų susitarti dėl vertybių ir pradėti kalbėti vienu balsu sutartais klausimais. Atsiremdami vienas į kitą, kai to reikės.
O labiausiai šito reikia tau! Nes tu neabejingas Architektūrai – perskaitei viską iki paskutinio ir supratai viską daug geriau už mane…
Nuotrauka: ©PILOTAS.LT

Komentarai

 1. nerinkim šito egocentriko į LAS pirmininkus. Iš veido matyti, kad viską darys sau.

 2. Padejavom ,padejavom ir lengviau pasidarė.

 3. Pritariu kolegos Rolando mintims apie LAS ir LAR skirtingumus, kas iš esmės abi organizacijas daro aktualiomis. Bet kokiu atveju, abiejų organizacijų gyvybingumas priklauso nuo jų pozicionavimo viešoje ir profesinėje erdvėse. Jeigu LAR (pastaruoju metu) aktualizavosi profesinių bendrijų rinkoje, kaip neretas „naujai iškeptas“ LAR narys porina „įstatymu įteisintos narystės“ šuoliu į rinką (tai citata, ne kritika), LAS (a)logiškos, tikėtina trumpai truksiančios „nustebimo“ stadijos poveikyje prarado dalį akcijų vertės. Juolab, kad vėl gi, neretas kolega negali tiksliai įvardinti nei vienos iš šių organizacijų tikslių tikslų ir lūkesčių (pakaktų paskaitinėti tinklapius). Nėra netikėta – berods, gerą dešimtmetį, kol greta gyvuoja abi organizacijos, nebuvo jokio (norėčiau būti neteisus) profesinę bendrystę indikuojančio dialogo. Žmogiškas faktorius? Itin skirtingos priemonės lygiagretiems tikslams siekti? Etc.?
  Dalinai nepritariu kolegos Rolando mintims apie LAS kompromisavimąsi. Tikrai taip, architektūra yra menas. Bet architektūra yra ir verslas. Lygiai kaip ir kiekvienas pilnavertis rinkos subjektas, kuriam nesvetimi tie patys kompromisai, derybos, kitaip tariant, visos dedamosios, esančios bet kuriame prekiniame-piniginiame sraute. Mūsų (architektų) produktui materializuoti reikalingos lėšos, dažniausiai Statytojo, kuris turi vieną iš stipriausių paveikos elementų – materialinį, padedantį arba verčiantį kompromisuotis. Lyg ir nieko naujo. Turim dvi organizacijas – vieną, kaip kolega Rolandas sako – laisvanorišką, kitą – kaip būtinybę. Pradžia (turėtų būti) nebloga. Kompromisuotis tarpusavyje ir, radus bendrus vardiklius, plačiau.
  Jeigu LAR nebereikia konkuruoti dėl narių skaitlingumo, LAS reikia labai pasistengti šioje pozicijoje, ieškant ir randant aiškiai perskaitomus magnetizmo kriterijus. Kitą vertus, kaip rodo abiejų profesinių organizacijų laisvanoriško dalyvavimo jose etapai (vienos praėjęs, kitos amžinasis:), nei viena „nespringo“ dideliu populiarumu kolegų tarpe. Kūrybai ir vadybai nepakeliui?:)
  Regis, LAR reikia užaugti (kolegu vertinimuose), LAS reikia nepasenti (kolegų vertinimuose). Profesinio (tarporganizacinio) dialogo poreikis. A+B=C (bet ne A arba B). Pastovaus dialogo. Kas pirmas?

  • Kolega, geriausias rodiklis organizacijos gyvybingumi ir jos aktualumui – jos gimstamumo rodiklis ir nario mokestis. Tas balsavimas nuosavais pinigais (tegu ir nedideliais) turi aktualią prasmę. Tikiu, pasitikiu – moku.
   LASas visuomet tyliai ir aptakiai apeina nario mokesčio klausimą, nes jį išgryninus paaiškėtų niūri tiesa – remti Sąjungą finansiškai norinčių yra gėdingai mažai. Tai ir yra tikrasis pasitikėjimo Sąjunga reitingas.
   Tas pats ir su kitais aktualiais klausimais ir jų vertinimu.
   Kaip ten baigėsi su Pempės ir Ramunio Policija? Bendru Lidlo, KPD ir LAS memorandumu? Skaitėt kur nors tą memorandumą…? O gal kokius nors paaiškinimus dėl jo…?
   Tiek žinių.
   Esu ne kartą sakęs – plastilininė Archsąjunga – nereikalinga. Ar ji ras valios keistis – pamatysim per Kalantines…

  • Kolega, Audry, nario mokesčio rodikliu operuoti nėra tikslu (neetiška) – niekas niekada nesiveržė savo pinigais remti profesines organizacijas. LAS’as, LAR’as – nei viena organizacija nebuvo populiari (ypač nario mokesčio mokėjimo kritinę dieną). „Tikiu+pasitikiu+moku“ šiai dienai = „privertė+nemokėsiu+neteksiu atestato“ (čia profesinės tautos balsas, kurį reikia ignoruoti vardan idėjos).
   LAS reikia keistis, idant (greta) atsirado LAR? Kolega, Jūs provokuojate diskusą.

  • Sutinku, kad esmė – nėra vien nario mokestis. Tačiau šitas rodiklis yra labai geras „analizui“.
   Kai Architektų sąjunga dabar kaip ir neprivaloma, nebūtina, nereikalinga (atsiradus formaliam LAR statusui) – pats laikas perkrauti mąstymą. Nusiimti kaukes – taip pat.
   Jeigu Sąjunga būtent dabar neišsigrynins ir netaps architektūrą mylinčių, o ne tik pinigą ir karjerą joje darančiųjų, organizacija – jos laukia du keliai.
   A_ Butaforinis Marginalių Verbalistų Klubas su puošniais jubiliejais ir vienkartiniais susirūpinimo pareiškimais trečiaeiliais architektūros klausimais.
   B_ Masoniška Architektūros Biznierių Sekta, tvarkanti ratelio klausimus „visų architektų“ vardu ir sangulaujanti į kairę ir dešinę su mokiais ir įtakingais.

 4. Siuolaikine architektura isliekamosios vertes neturi. Atitarnavo ir po buldozeriu… Taip yra visur. Todel vertinti ir kalbeti reikia apie ankstyvesniu laiku architektura, kai zmones kurdavo grozi, o ne funkcija…

  • O kada baigėsi ankstyvesni laikai ir prasidėjo šiuolaikiniai?

 5. Savireklema apie nieka ir ta pati. Yra daugiau klausimu kaip sajungos nesvarus konkursai su blondine ir saliamonu priekyje. Per paskutinius metus padare geda architektu vardui, atstovavo suinteresuotiems asmenims. Tikiuosi patys ir apmirs nuo savo darbeliu. O LAR tikiuosi pagaliau atgims su trenksmu.

  • atgims LAR su trenksmu ir taps krištolinio skaidrumo organizacija su sąžiningais vadovais, o ne kokiu ten išrinktųjų įrankiu konkurencinėje kovoje?

 6. Teisingos Rolando mintys, konsoliduojančios, ne skaldančios. Laukia labai daug darbo ir niekas už mus jo nepadarys, o jei siūlys padaryti, tai tikrai ne taip, kaip to reikia Tau.

  Tik dalyvavimas gali duoti rezultatą. Reikia dažniau sakyti savo nuomonę ir reikia bandyti ją atstovėti, – paruošti atsakymai, paprastai, dalinami tik kvailiams.

  Naujų, neabejingų žmonių įsiliejimas nepakenktų.

 7. Kovo mėnesį jau inicijavome vieną LAR tarybos ir LAS tarybos susitikimą. Susitikimas įvyko, konfrontaciją tarp išsakomų vertybių, tikslų ir siektinų darbo principų tikrai būtų buvę sunku įžiūrėti. Takoskyrą tarp šių (iš esmės tą pačią bendruomenę, tik kitais rakursais, atstovaujančių) organizacijų irgi nebuvo sunku įvardinti, bent jau iš principo. Mintis, kad augant Rūmams LAS reikšmė išnyks, taip pat nenuskambėjo. Pasikartojantys nariai buvo tik 2 iš 13, tad sutariama buvo ne todėl, kad buvo kalbamasi su savimi:).
  Mano akimis, ypač dabartiniame etape, visų svarbiausia yra narių įsitraukimas, užduočių renkamiems asmenims formulavimas ir vizijos pakeliui neišbarstymas. Todėl, kaip ir jau praėjusio Rūmų susirinkimo atveju, norisi paraginti – LAS nariai, dalyvaukite susirinkime. Nes būtent narių sprendimai (arba ne-sprendimai) ir užduoda pagrindinį toną bet kurios asociacijos veiklai.

 8. būtų mažiau tokių palekų ir architektų sąjunga atsigautų

  • nepadėjote kablelio po „architektų“

 9. Esminis klausimas – ar rasis TAS, mesiantis pirštinę MPŠ?

  • Gal JIS (žr. nuotr.) ir meta?

  • MPŠ? Kam tie trumpiniai, ko bijom?

 10. Paleko klausimai geri. o jeigu dar ir atsakymai būtų.

 11. Bet juk LAS ir LAR tie pats žmonės ne tik fiziškai, bet ir valdymo struktūrose, tai ,,tartis“ teks patiems su savimi.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Architektūros įstatymas

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMAS: Architektų rūmai ir Aplinkos ministerija derina pakeitimus

2019 spalio 152 KomentaraiPILOTAS.LT

Prieš du metus įsigaliojusiame Architektūros įstatyme išryškėjus tam tikroms spragoms, Aplinkos ministerija inicijavo jo tobulinimo procesą. Pradėtos konsultacijos su Lietuvos Architektų rūmais (LAR) dėl Architektūros

„Vilnius Connect“ kūrybinės dirbtuvės

SOSTINĖS STOTIES RAJONAS: „Vilnius Connect“ kūrybinių dirbtuvių rezultatai ir rekomendacijos

2019 rugsėjo 27Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungoje neseniai buvo pristatyti AB „Lietuvos geležinkeliai“ inicijuotų stoties rajono pertvarkos architektūrinių – urbanistinių kūrybinių dirbtuvių rezultatai – ekspertų rekomendacijos. Tai pirmas žingsnis

„Arquivio architects“

TAUTOS NAMŲ KONKURSAS: Pagaliau atskleistos Nacionalinės koncertų salės idėjos

2019 rugsėjo 1919 KomentarųPILOTAS.LT

Jau kurį laiką buvo žinoma, kad Nacionalinės koncertų salės architektūrinių idėjų konkursą laimėjo jauna Ispanijos architektų kompanija „Arquivio architects“. „T-Parke“, Vilniuje ką tik iškilmingai atidaryta šio

Tautos namai

TAUTOS NAMAI: Atidaroma 248 konkursinių architektūros idėjų ekspozicija

2019 rugsėjo 5Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau skelbė, kad Nacionalinės koncertų salės architektūrinių idėjų konkurso sąrašo viršuje komisija įrašė Ispanijos architektų kompanijos „Arquivio architects“ projektą. Nuo rugsėjo 20 dienos „T-Parke“

Šiaulių architektai imasi iniciatyvos paminklui Tautos laisvei sukurti.

ŠIAULIŲ ARCHITEKTŲ INICIATYVA: Laisvės paminklo idėją gali siūlyti visi

2019 rugpjūčio 292 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyrius ėmėsi iniciatyvos, kad nepavykusio Laisvės paminklo konkurso šešėlis netaptų pernelyg juodas, slegiantis ir ilgas… Kaip žinia, birželį  Šiaulių savivaldybė pripažino

tit_kt-garsas-pnvz-fkaa17-03-3

REGIONINĖS ARCHITEKTŪROS TARYBOS: Architektų rūmai ėmėsi veiklos tobulinimo

2019 rugpjūčio 225 KomentaraiPILOTAS.LT

Regioninės architektūros tarybos, kaip žinia, buvo įsteigtos prieš beveik du metus, kaip tuomet priimto Architektūros įstatymo instrumentas architektūrinei kokybei siekti. Per tuos du metus buvo

Tautos namų konkursas

TAUTOS NAMŲ KONKURSAS: Priekyje – ispanų „Arquivio architects“

2019 rugpjūčio 124 KomentaraiPILOTAS.LT

Aiškėja preliminarūs laimėtojai Nacionalinės koncertų salės „Tautos namai“ architektūrinių idėjų tarptautiniame konkurse. Tarptautinė ekspertų komisija, kuriai vadovavo architektas Ole Gustavsen, sudarė darbų įvertinimo sąrašą, kurio

MO muziejus

ŽVILGSNIS Į SAVE 2017-2018: Geriausi konkurso darbai pristatomi Klaipėdoje

2019 rugpjūčio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos apskrities viešojoje I.Simonaitytės bibliotekoje, galerijoje „13L“ neseniai atidaryta geriausių 8-osios šiuolaikinės Lietuvos architektūros apžvalginės parodos konkurso „Žvilgsnis į save“ darbų ekspozicija. „Žvilgsnis į save“

G.Baravykas

STT IŠVADA: Architektų savivaldoje tiesioginių sąlygų korupcijai nenustatyta

2019 liepos 19Be komentarųPILOTAS.LT

LR Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) Lietuvos architektų rūmams pateikė antikorupcinio vertinimo išvadą dėl architektų atestavimo ir teisės pripažinimo organizavimo bei jų veiklos priežiūros. STT nenustatė

Daiva Veličkaitė

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ĮTAMPOS: Viešumas, dozavimas ir bendri vardikliai

2019 liepos 1619 KomentarųAudrys Karalius

Penktadienį portalui PILOTAS.LT pranešus apie Lietuvos architektų rūmų pirmininkės Daivos Veličkaitės atsistatydinimo pareiškimą, Rūmuose kilo ūmus susierzinimas ir įtampa. Kažkodėl sausa informacija apie įvykusį faktą

Daiva Veličkaitė

ATSISTATYDINA ARCHITEKTŲ RŪMŲ PIRMININKĖ: Netikėtas D.Veličkaitės pareiškimas

2019 liepos 126 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiuo metu atostogaujanti Lietuvos architektų rūmų pirmininkė Daiva Veličkaitė nutarė atsistatydinti iš atsakingų pareigų. Jos pareiškime minimi išryškėję esminiai požiūrių skirtumai svarbiausiais Rūmų klausimais tarp

ACE

EUROPOS ARCHITEKTŲ TARYBA: Renkamos iniciatyvių architektų darbo grupės

2019 gegužės 31Be komentarųPILOTAS.LT

Europos architektų taryba, kurios narė yra ir Lietuvos architektų sąjunga, pakvietė architektus kandidatuoti į dvi darbo grupes. Pastarosios aptars ekonominių aspektų ir statybų pramonės interesų dominavimą

Ulemiste terminal

ESTAI PERSPĖJA: „Rail Baltica“ terminalo Ulemistėje konkursas – rizikingas

2019 gegužės 29Be komentarųPILOTAS.LT

Estijos architektų asociacija (EAL) įspėja architektus dėl rizikos dalyvauti kompanijos „Rail Baltica Estonia“ rengiamame tarptautiniame geležinkelio terminalo architektūros konkurse. Pasak EAL, Ulemistės „Rail Baltica“ terminalo prie Talino

Statybų įstatymo pakeitimai

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Statybos įstatymo pakeitimai blogina architektūros padėtį

2019 gegužės 223 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai ministerijai ką tik pateikė pastabas ir siūlymus dėl planuojamų Statybos įstatymo ir Architektūros įstatymo pakeitimų. Dalį jų Rūmai vertina itin kritiškai. 2

Kęstutis Pempė

LAS APDOVANOJIMAI: Įteikė riterio ordiną, garbės ženklus ir padėką

2019 balandžio 155 KomentaraiPILOTAS.LT

Balandžio 12 dieną Vilniuje įvyko ataskaitinė Lietuvos architektų sąjungos (LAS) konferencija. Greta ataskaitinių reikalų ir diskusijų, LAS Tarybos sprendimu, joje buvo įteikti apdovanojimai nusipelniusiems „archsąjungos“

Tauras Paulauskas

APIE STATUTĄ, VIEŠĄJĮ INTERESĄ IR KITUS DEMONUS: Pastabos po LAR susirinkimo

2019 balandžio 53 KomentaraiTauras Paulauskas

Šiemet Architektų rūmų susirinkimas buvo rekordinis dalyvių skaičiumi. Įspūdinga! Turime galimybę įvertinti, kokią įtaką asmeniniam sąmoningumui turi grėsmė susimokėti už pakartotinį susirinkimą, jei nedalyvavai pirmąjame…

Audrius Ambrasas

ARCHITEKTAS KAIP VIEŠASIS INTERESAS: Mintys po Architektų rūmų susirinkimo

2019 balandžio 416 KomentarųAudrius Ambrasas

Po praeitą penktadienį LITEXPO rūmuose vykusios architektų savivaldos ekspozicijos liko šiokių tokių nuosėdų ant dugno. 813 (!) Lietuvos architektų, Lietuvos architektų rūmų narių, eksponavo savo

LAS būstinė

ARCHITEKTAI RINKSIS PAKARTOTINAI: LAS konferencija ir LASKAO susirinkimas

2019 kovo 251 KomentarasPILOTAS.LT

Nesurinkus kvorumo, Lietuvos architektų sąjungos (LAS) ataskaitinė konferencija bei Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos (LASKAO) visuotinis narių susirinkimas bus surengti pakartotinai. Nesusidarius kvorumui, kovo

Gedimino 27

MARIJA DRĖMAITĖ: Gedimino pr.27 yra vienas geriausių Vilniaus tarpukario pastatų

2019 kovo 224 KomentaraiJulija Reklaitė

Administracinio pastato Vilniuje, Gedimino pr.27 pirmojo aukšto perimetrinis įstiklinimas sukėlė nemažai triukšmo. Viešojoje erdvėje kilo diskusijos, neigiamas išvadas pateikė Vilniaus regioninė architektūros taryba, nestigo architektų

Kultūros ministerija

TIKISI BENDRAUTI GLAUDŽIAU: Architektai diskutavo su naujuoju kultūros ministru

2019 kovo 82 KomentaraiPILOTAS.LT

Neseniai įvyko naujojo kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko pirmasis sutikimas su architektų bendruomene, inicijuotas Lietuvos architektų sąjungos (LAS) pirmininkės Rūtos Leitanaitės. LAS atstovai Kultūros ministerijoje pristatė

LAS būstinė

LIETUVOS ARCHITEKTŲ SĄJUNGA: Šaukiama XXIII ataskaitinė konferencija

2019 kovo 51 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga rengia XXIII eilinę ataskaitinę konferenciją, kuri numatyta vos savaitę anksčiau nei Lietuvos architektų rūmų suvažiavimas. Nesurinkus 350 narių, konferencija vyks pakartotinai. Kovo 21 dieną

Structum konferencija

BENDRADARBIAVIMO PRADŽIA: LAS ir „Structum“ konferencija profesionalams

2019 sausio 291 KomentarasPILOTAS.LT

Šiemet Lietuvos architektų sąjunga pradeda bendradarbiauti su architektūrines konferencijas rengiančia bendrove „Structum“. Pirmosios bendros konferencijos tema – Šiuolaikiniai pastatų modeliai ir jų architektūra. Vasario 7

Gintautas Natkevičius

ARCHITEKTŪRA KONFLIKTIŠKA: Kauno RAT išvados dėl 3 dangoraižių Šančiuose

2018 lapkričio 214 KomentaraiPILOTAS.LT

Kauno regioninė architektūros taryba išnagrinėjo trijų aukštybinių pastatų projektą Šančiuose ir reziumavo, kad kompleksas neatitinka urbanistinio integralumo kriterijaus, yra konflikškas vyraujančio mažaaukščio konteksto atžvilgiu. „Žemųjų

Daniel Libeskind

TEISMAS IŠIMTIMS NEPRITARĖ: Bendrojo miesto plano Taryba redaguoti negali

2018 spalio 196 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus apygardos administracinis teismas pripažino, jog Vilniaus Bendrasis planas negali būti keičiamas Vilniaus savivaldybės tarybos sprendimais, be derinimo su visuomene ir nevykdant kitų teritorijų planavimo

Architektų rūmai

ARCHITEKTAI IR JŲ KŪRINIAI: Gimsta Architektų rūmų duomenų bazė

2018 spalio 163 KomentaraiLiudas Pastanga

Lietuvos architektų rūmai imasi įgyvendinti seniai aktualų projektą: Duomenų bazę „Architektai ir jų kūriniai“. Architektūrinei autorystei artėjant prie civilizuotų europinių parametrų ir sampratos, vis dažniau