Rolandas Palekas

ROLANDAS PALEKAS: Ar Architektų sąjunga ir toliau kompromisuosis…?

2017-05-09
Rolandas Palekas

Architektų sąjungos suvažiavimo išvakarėse neduoda ramybės mintis: ar Sąjunga vis dar svarbi? Architektų rūmams stiprėjant gali atrodyti, kad Architektų sąjunga tuoj tuoj nunyks… Toks požiūris būtų siauras ir žalingas pačiai architektūrai. Taip manyti būtų klaida.

Kodėl? Todėl, kad Sąjunga laisvanoriška, o Rūmai- būtinybė. Todėl, kad Sąjunga apie meną, o Rūmai – apie paslaugą. Todėl, kad Sąjunga išlieka esminė institucija jungianti architektūrą ir viešąją nuomonę. Todėl, kad LAS yra mūsų kūrybinio cecho veidas. Vis dar…
Tikra Sąjunga yra bendraminčių sąjunga – ji veikia horizontaliai, vertybių pagrindu.
Interesų tenkinimas taip pat gali būti nedidelės žmonių grupės (sąjungos?) veiklos (laviravimo?) variklis, tuomet paprastai veikiama vertikaliai. Abiem atvejais Sąjunga savo politika ir savo veikla tiesiogiai įtakoja tai, kaip architektūra ir architekto vieta yra matomi visuomenėje. Ji tiesiogiai dalyvauja formuojant visuomenės architektūrines vertybes.
Neminėsiu visų dėmesio vertų įvykių apie architektūrą, nutikusių praeinančios kadencijos metu, tik vieną. Architektai sukilo!
Apie K.Pempės ir G.Ramunio Kelių policijos pastato (Giraitės g., Vilnius) naikinimą architektai operatyviai sužinojo ir tapo neabejingi. Argi ne būtent Sąjunga, nė sekundės nedelsdama, turėjo kaip dovaną priimti šią savo bedruomenės pilietiškumo paraišką ir iki galo padaryti viską, kas įmanoma?
Tačiau Giraitės postmodernizmas krito…
Kas netrukus gali atsitikti su V.Brėdikio Vilniaus autobusų stotimi, G.Baravyko Santuokų rūmais, J.Šeiboko Ryšių kompleksu, A. ir V. Nasvyčių Centriniu paštu, A.Mačiulio Vidaus reikalų ministerijos kultūros rūmais Žirmūnuose, V.E.Čekanausko Žemės ūkio ir ekonomikos institutu Tauro kalne…?
Visi jie sensta. Visi jie „nebeatitinka“ dabarties verslo poreikių. Visi jie puikiuose sklypuose. Čia tik Vilniuje. Ar Sąjunga ir toliau kompromisuosis…?
Ar ir toliau pasirašinės po tokia nuostata – konkurso dalyviams leidžiama vadovautis prielaida, kad pastatas gali, bet neprivalo būti išsaugotas (iš Biurų parko Giraitės g. 3, Vilniuje, konkurso sąlygų),- žinodama iš anksto, kad projektus vertins Objekto neišsaugojimu suinteresuoti žmonės?
Ar ir toliau nekvies architektūrinės bendruomenės užimti aiškios pozicijos panašių „konkursų“ atžvilgiu?
O gal pagaliau atsiras lyderis (lyderiai)? Tegul ir ne su V.Dičiaus vertybiniu stuburu, tai bent su panašiu…
Kaip ten bebūtų, Architektūrai, o tuo pačiu ir Architektų rūmams būtų žalinga, jeigu Sąjunga pasiduotų ir išsivaikščiotų.
Naudingiausias dalykas, kuris dabar galėtų ištikti Architektūrą – būtų apskritas stalas, kaip įvykis. Rūmai ir Sąjunga galėtų susitarti dėl vertybių ir pradėti kalbėti vienu balsu sutartais klausimais. Atsiremdami vienas į kitą, kai to reikės.
O labiausiai šito reikia tau! Nes tu neabejingas Architektūrai – perskaitei viską iki paskutinio ir supratai viską daug geriau už mane…
Nuotrauka: ©PILOTAS.LT

Komentarai

 1. nerinkim šito egocentriko į LAS pirmininkus. Iš veido matyti, kad viską darys sau.

 2. Padejavom ,padejavom ir lengviau pasidarė.

 3. Pritariu kolegos Rolando mintims apie LAS ir LAR skirtingumus, kas iš esmės abi organizacijas daro aktualiomis. Bet kokiu atveju, abiejų organizacijų gyvybingumas priklauso nuo jų pozicionavimo viešoje ir profesinėje erdvėse. Jeigu LAR (pastaruoju metu) aktualizavosi profesinių bendrijų rinkoje, kaip neretas „naujai iškeptas“ LAR narys porina „įstatymu įteisintos narystės“ šuoliu į rinką (tai citata, ne kritika), LAS (a)logiškos, tikėtina trumpai truksiančios „nustebimo“ stadijos poveikyje prarado dalį akcijų vertės. Juolab, kad vėl gi, neretas kolega negali tiksliai įvardinti nei vienos iš šių organizacijų tikslių tikslų ir lūkesčių (pakaktų paskaitinėti tinklapius). Nėra netikėta – berods, gerą dešimtmetį, kol greta gyvuoja abi organizacijos, nebuvo jokio (norėčiau būti neteisus) profesinę bendrystę indikuojančio dialogo. Žmogiškas faktorius? Itin skirtingos priemonės lygiagretiems tikslams siekti? Etc.?
  Dalinai nepritariu kolegos Rolando mintims apie LAS kompromisavimąsi. Tikrai taip, architektūra yra menas. Bet architektūra yra ir verslas. Lygiai kaip ir kiekvienas pilnavertis rinkos subjektas, kuriam nesvetimi tie patys kompromisai, derybos, kitaip tariant, visos dedamosios, esančios bet kuriame prekiniame-piniginiame sraute. Mūsų (architektų) produktui materializuoti reikalingos lėšos, dažniausiai Statytojo, kuris turi vieną iš stipriausių paveikos elementų – materialinį, padedantį arba verčiantį kompromisuotis. Lyg ir nieko naujo. Turim dvi organizacijas – vieną, kaip kolega Rolandas sako – laisvanorišką, kitą – kaip būtinybę. Pradžia (turėtų būti) nebloga. Kompromisuotis tarpusavyje ir, radus bendrus vardiklius, plačiau.
  Jeigu LAR nebereikia konkuruoti dėl narių skaitlingumo, LAS reikia labai pasistengti šioje pozicijoje, ieškant ir randant aiškiai perskaitomus magnetizmo kriterijus. Kitą vertus, kaip rodo abiejų profesinių organizacijų laisvanoriško dalyvavimo jose etapai (vienos praėjęs, kitos amžinasis:), nei viena „nespringo“ dideliu populiarumu kolegų tarpe. Kūrybai ir vadybai nepakeliui?:)
  Regis, LAR reikia užaugti (kolegu vertinimuose), LAS reikia nepasenti (kolegų vertinimuose). Profesinio (tarporganizacinio) dialogo poreikis. A+B=C (bet ne A arba B). Pastovaus dialogo. Kas pirmas?

  • Kolega, geriausias rodiklis organizacijos gyvybingumi ir jos aktualumui – jos gimstamumo rodiklis ir nario mokestis. Tas balsavimas nuosavais pinigais (tegu ir nedideliais) turi aktualią prasmę. Tikiu, pasitikiu – moku.
   LASas visuomet tyliai ir aptakiai apeina nario mokesčio klausimą, nes jį išgryninus paaiškėtų niūri tiesa – remti Sąjungą finansiškai norinčių yra gėdingai mažai. Tai ir yra tikrasis pasitikėjimo Sąjunga reitingas.
   Tas pats ir su kitais aktualiais klausimais ir jų vertinimu.
   Kaip ten baigėsi su Pempės ir Ramunio Policija? Bendru Lidlo, KPD ir LAS memorandumu? Skaitėt kur nors tą memorandumą…? O gal kokius nors paaiškinimus dėl jo…?
   Tiek žinių.
   Esu ne kartą sakęs – plastilininė Archsąjunga – nereikalinga. Ar ji ras valios keistis – pamatysim per Kalantines…

  • Kolega, Audry, nario mokesčio rodikliu operuoti nėra tikslu (neetiška) – niekas niekada nesiveržė savo pinigais remti profesines organizacijas. LAS’as, LAR’as – nei viena organizacija nebuvo populiari (ypač nario mokesčio mokėjimo kritinę dieną). „Tikiu+pasitikiu+moku“ šiai dienai = „privertė+nemokėsiu+neteksiu atestato“ (čia profesinės tautos balsas, kurį reikia ignoruoti vardan idėjos).
   LAS reikia keistis, idant (greta) atsirado LAR? Kolega, Jūs provokuojate diskusą.

  • Sutinku, kad esmė – nėra vien nario mokestis. Tačiau šitas rodiklis yra labai geras „analizui“.
   Kai Architektų sąjunga dabar kaip ir neprivaloma, nebūtina, nereikalinga (atsiradus formaliam LAR statusui) – pats laikas perkrauti mąstymą. Nusiimti kaukes – taip pat.
   Jeigu Sąjunga būtent dabar neišsigrynins ir netaps architektūrą mylinčių, o ne tik pinigą ir karjerą joje darančiųjų, organizacija – jos laukia du keliai.
   A_ Butaforinis Marginalių Verbalistų Klubas su puošniais jubiliejais ir vienkartiniais susirūpinimo pareiškimais trečiaeiliais architektūros klausimais.
   B_ Masoniška Architektūros Biznierių Sekta, tvarkanti ratelio klausimus „visų architektų“ vardu ir sangulaujanti į kairę ir dešinę su mokiais ir įtakingais.

 4. Siuolaikine architektura isliekamosios vertes neturi. Atitarnavo ir po buldozeriu… Taip yra visur. Todel vertinti ir kalbeti reikia apie ankstyvesniu laiku architektura, kai zmones kurdavo grozi, o ne funkcija…

  • O kada baigėsi ankstyvesni laikai ir prasidėjo šiuolaikiniai?

 5. Savireklema apie nieka ir ta pati. Yra daugiau klausimu kaip sajungos nesvarus konkursai su blondine ir saliamonu priekyje. Per paskutinius metus padare geda architektu vardui, atstovavo suinteresuotiems asmenims. Tikiuosi patys ir apmirs nuo savo darbeliu. O LAR tikiuosi pagaliau atgims su trenksmu.

  • atgims LAR su trenksmu ir taps krištolinio skaidrumo organizacija su sąžiningais vadovais, o ne kokiu ten išrinktųjų įrankiu konkurencinėje kovoje?

 6. Teisingos Rolando mintys, konsoliduojančios, ne skaldančios. Laukia labai daug darbo ir niekas už mus jo nepadarys, o jei siūlys padaryti, tai tikrai ne taip, kaip to reikia Tau.

  Tik dalyvavimas gali duoti rezultatą. Reikia dažniau sakyti savo nuomonę ir reikia bandyti ją atstovėti, – paruošti atsakymai, paprastai, dalinami tik kvailiams.

  Naujų, neabejingų žmonių įsiliejimas nepakenktų.

 7. Kovo mėnesį jau inicijavome vieną LAR tarybos ir LAS tarybos susitikimą. Susitikimas įvyko, konfrontaciją tarp išsakomų vertybių, tikslų ir siektinų darbo principų tikrai būtų buvę sunku įžiūrėti. Takoskyrą tarp šių (iš esmės tą pačią bendruomenę, tik kitais rakursais, atstovaujančių) organizacijų irgi nebuvo sunku įvardinti, bent jau iš principo. Mintis, kad augant Rūmams LAS reikšmė išnyks, taip pat nenuskambėjo. Pasikartojantys nariai buvo tik 2 iš 13, tad sutariama buvo ne todėl, kad buvo kalbamasi su savimi:).
  Mano akimis, ypač dabartiniame etape, visų svarbiausia yra narių įsitraukimas, užduočių renkamiems asmenims formulavimas ir vizijos pakeliui neišbarstymas. Todėl, kaip ir jau praėjusio Rūmų susirinkimo atveju, norisi paraginti – LAS nariai, dalyvaukite susirinkime. Nes būtent narių sprendimai (arba ne-sprendimai) ir užduoda pagrindinį toną bet kurios asociacijos veiklai.

 8. būtų mažiau tokių palekų ir architektų sąjunga atsigautų

  • nepadėjote kablelio po „architektų“

 9. Esminis klausimas – ar rasis TAS, mesiantis pirštinę MPŠ?

  • Gal JIS (žr. nuotr.) ir meta?

  • MPŠ? Kam tie trumpiniai, ko bijom?

 10. Paleko klausimai geri. o jeigu dar ir atsakymai būtų.

 11. Bet juk LAS ir LAR tie pats žmonės ne tik fiziškai, bet ir valdymo struktūrose, tai ,,tartis“ teks patiems su savimi.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Lietuvos architektų sąjunga

ARCHTARYBOS VEIKS BENDRAI: LAS ir LAR pasirašė bendradarbiavimo sutartį

2017 lapkričio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Dvi architektų bendruomenę atstovaujančios organizacijos – Lietuvos architektų rūmai ir Lietuvos architektų Sąjunga – pasirašė sutartį, pagal kurią archsąjunga padės Rūmams įgyvendinti Architektūros įstatymu suteiktą

architektų rūmai

ABU VIENAME: Architektas – ir vykdytojas, ir atsakingas kūrėjas

2017 lapkričio 132 KomentaraiPILOTAS.LT

Pasaulinė architektūros diena šiais metais buvo sutikta konferencija opia tema: „Architektas – vykdytojas ar atsakingas kūrėjas?“. Lietuvos architektų rūmų konferencijoje buvo juntama, kad klausimas apie

Lietuvos architektų sąjunga

IEŠKOMA KŪRYBINGŲ: LAS paskelbė Kūrybos direktoriaus pareigų konkursą

2017 lapkričio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga (LAS) ieško Kūrybos direktoriaus. Norintys ir galintys nedelsiant imtis šių svarbių organizacijai pareigų savo gyvenimo aprašymą ir motyvacinį laišką LAS‘ui prašomi pateikti

BAUA paviljonas Seule

KALBANTIS PAVILJONAS: Lietuvos, Latvijos ir Estijos architektai prisistato Seule

2017 rugsėjo 6Be komentarųPILOTAS.LT

Tarptautinės architektų sąjungos pasauliniame kongrese Seule (Pietų Korėja) atidarytas Baltijos architektų sąjungų asociacijos (BAUA) paviljonas. Pagal jaunų Lietuvos architektų Jono Lideikio ir Tomo Skripkiūno sukurtą

Architektų rūmai

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Palaikome viešąjį interesą ginančius architektus

2017 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Dviejų Kauno architektų Lino Tuleikio ir Audrio Karaliaus puldinėjimas įvairiais žiniasklaidos kanalais netruko įgauti organizuotos „minkštosios galios“ medžioklės bruožų. Nors viešai atsakomybės už „atakas“ niekas

architektūros įstatymas

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMAS JAU VEIKIA: Galutinis įsigaliojimas lapkričio 1-ąją

2017 birželio 202 KomentaraiPILOTAS.LT

Prieš porą savaičių Seimo priimtas Architektūros įstatymas Prezidentūroje neužtruko – ką tik jis oficialiai paskelbtas ir pradėjo veikti. Tiesa, kol kas įsigaliojo tik valdžioms skirta

architektūros įstatymas

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMAS PRIIMTAS: Architektūra tampa nacionaliniu prioritetu

2017 birželio 95 KomentaraiAudrys Karalius

Tapome ilgai laukto stebuklo liudininkais – Seimas didele balsų dauguma priėmė Lietuvos Respublikos Architektūros įstatymą, tuo pačiu oficialiai pripažindamas architektūrą nacionaliniu prioritetu. 2017-ųjų birželio 8-toji

architektūros įstatymas

KAUNO MERO TORPEDA: Architektūros įstatymas atidėtas jau trečią kartą

2017 birželio 78 KomentaraiAudrys Karalius

Architektūros įstatymo priėmimas Seime vėl atidėtas ir grąžintas Aplinkos komitetui svarstyti – šįkart po Savivaldybių asociacijos kreipimosi, kurį iniciavo Kauno savivaldybės meras. Kaip žinia, Visvaldo

Lietuvos kultūros ir meno taryba

10 NAUJŲ NARIŲ: Išrinkta Lietuvos kultūros ir meno taryba

2017 gegužės 31Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson kartu Lietuvos kultūros ir meno taryba prie LR kultūros ministerijos išrinko 10 būsimų naujosios kadencijos Lietuvos kultūros tarybos narių, tarp kurių

kultūros ministerija

RENKAMA KULTŪROS TARYBA: Paaiškėjo 20 pretendentų

2017 gegužės 24Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerijoje įvyko Lietuvos kultūros tarybos narių rinkėjų posėdis, kuriame atrinkti 20 pretendentų į Lietuvos kultūros tarybos narius. Architektų gildijai šiame sąraše atstovauja Nacionalinės kultūros

Rūta Leitanaitė

IŠRINKTA ARCHSĄJUNGOS VALDŽIA: Pirmininke tapo Rūta Leitanaitė

2017 gegužės 152 KomentaraiPILOTAS.LT

Gegužės 12 dieną Vilniuje įvyko pakartotinis ataskaitinis rinkiminis Lietuvos architektų sąjungos suvažiavimas. Svarbiame organizacijai bei jos ateičiai renginyje išrinkti nauji jos valdžios organai, kuriems nuo

Rolandas Palekas

ROLANDAS PALEKAS: Ar Architektų sąjunga ir toliau kompromisuosis…?

2017 gegužės 919 KomentarųRolandas Palekas

Architektų sąjungos suvažiavimo išvakarėse neduoda ramybės mintis: ar Sąjunga vis dar svarbi? Architektų rūmams stiprėjant gali atrodyti, kad Architektų sąjunga tuoj tuoj nunyks… Toks požiūris

LAS būstinė

VISKAS PAGAL PLANĄ: Skelbiamas pakartotinas LAS XXI ataskaitinis rinkiminis suvažiavimas

2017 gegužės 81 KomentarasPILOTAS.LT

Balandį neįvykus Lietuvos architektų sąjungos XXI ataskaitiniam rinkiminiam suvažiavimui, gegužės 12 dieną šaukiamas pakartotinas. Suvažiavime planuojama išklausyti ir tvirtinti LAS pirmininko, Revizijos ir Etikos komisijų

architektūros įstatymas

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMAS ATEINA: Liepos 1-ąją svajonė gali išsipildyti

2017 balandžio 209 KomentaraiAudrys Karalius

Architektūros įstatymas, kurio laukta daugiau nei dešimtmetį, galų gale išriedėjo į finišo tiesiąją, o jo įsigaliojimas numatytas Liepos 1-ąją, Architektų dienos proga. Įstatymas oficialiai užregistruotas

susir_lar_170404_e01

SPRĘS ARCHITEKTŲ RŪMŲ ATEITĮ: Šaukiamas pakartotinis ataskaitinis-rinkiminis susirinkimas

2017 balandžio 132 KomentaraiPILOTAS.LT

Balandžio mėn. 21 dieną rengiamas pakartotinis Lietuvos architektų rūmų (LAR) ataskaitinis-rinkiminis susirinkimas. Susirinkime bus sprendžiami klausimai, kurie nulems ateinančių 3 metų Rūmų bei pačių architektų

disku_vn_170200_e01_xxx

PRIE APVALIOJO STALO: Diskusija apie architektūrą ir plėtrą

2017 vasario 28Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungoje neseniai įvyko Vilniaus skyriaus inicijuota apvalaus stalo diskusija, kurioje dalyvavo archsąjungos Tarybos, Vilniaus skyriaus valdybos, Lietuvos architektų rūmų atstovai bei Lietuvos nekilnojamojo

suvaz_ar_170200_e01_xxx

LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMAI: Visų atestuotų architektų suvažiavimas

2017 vasario 14Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai (LAR) kyla istoriniam skrydžiui. Šio skrydžio startas numatytas balandžio 7 dieną, kai įvyks rinkiminis Lietuvos architektų rūmų susirinkimas. Dalyvauti patiems architektams bei

_tit-rasu-namai16-12

PIRMAS KARTAS: Rasų namai išvedė Vilnių į Europos architektūrinį elitą!

2017 sausio 302 KomentaraiAudrys Karalius

Architektūra – ne sportas. Čia sunku objektyviai pritaikyti olimpinę formulę: Citius, Altius, Fortius. Ir visgi – architektūros varžybos turi prasmę, jei yra ta prasme tikinčių

images_pulsas_foto_4862_tit1_karal

SEIMAS APSISPRENDĖ: Architektų rūmų įstatymas pagaliau įgavo realų turinį

Šiandieną Seimas žengė esminį žingsnį stiprinant Lietuvos architektų savivaldą – Architektų Rūmų įstatymas papildytas esminėmis nuostatomis dėl narystės ir dėl architekto veiklos svarbos visuomenei.

images_pulsas_foto_4547_lar_logo

ARCHITEKTŲ RŪMAI://APLINKOS MINISTERIJA PRITARIA ARCHITEKTŲ SAVIVALDOS STIPRINIMUI

Užvakar Architektų rūmų taryba susitiko su Aplinkos ministerijos atstovais – ministro patarėju Algirdu Žebrausku, Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento vadovu Marium Narmontu, Architektūros skyriaus

images_straipsniu_foto_4500_baksi_po_160500_e01_xxx

ARCHITEKTŲ RŪMAI://POKYČIAMS DIRIGUOS ARCHITEKTĖ-TEISININKĖ DAIVA BAKŠIENĖ

2016 gegužės 22 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniuje ką tik įvyko Lietuvos architektų rūmų IV ataskaitinis-rinkiminis susirinkimas. Priešingai nei prieš tai vykusioje Lietuvos architektų sąjungos konferencijoje, šalies architektai jame dalyvavo noriai ir

images_pulsas_foto_4493_tit-1_lar

ARCHITEKTŪRINĖ SAVIVALDA://VISUOTINIS ARCHITEKTŲ RŪMŲ SUSIRINKIMAS

Lietuvos Architektų rūmai šį penktadienį šaukia visuotinį savo narių susirinkimą. Dešimtmetį Lietuvoje veikianti architektų savivaldos organizacija stiprina savo gretas ir ryškina veiklos bruožus, stengdamasi suteikti

images_pulsas_foto_4490_tit2_laskonf_kaa

DEVYNIŲ NEPAKAKO://LAS ATASKAITINĖ KONFERENCIJA BUS KARTOJAMA

Praeitą penktadienį į Lietuvos architektų sąjungos ataskaitinę-nerinkiminę konferenciją LAS nariai rinkosi vangokai. Liudininkų teigimu, jeigu LAS pirmininkas Marius Šaliamoras būtų nusileidęs iš savo kabineto pas

images_pulsas_foto_4459_archi_ru_160400_e01_xxx

LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMAI://KVIEČIAMAS ATASKAITINIS RINKIMINIS SUSIRINKIMAS

Lietuvos architektų rūmai (LAR) kviečia narių ataskaitinį rinkiminį susirinkimą. Renginys numatytas balandžio 29 dieną. Atestuoti architektai, norintys tapti rūmų nariais iki šio susirinkimo, tai gali

images_pulsas_foto_4225_las_vn_150600_e02_bra

ARCHITEKTŲ KALĖDOS://VILNIUJE RENGIAMA KALĖDINĖ-NAUJAMETINĖ ŠVENTĖ

Lietuvos architektų sąjunga profesijos broliams ir sesėms Kalėdas pasiūlė vėl paminėti kartu. Architektų Kalėdinis-Naujametinis renginys, kaip ir prieš metus, numatytas gruodžio 29 dienos vakare Lietuvos