Rolandas Palekas

ROLANDAS PALEKAS: Ar Architektų sąjunga ir toliau kompromisuosis…?

2017-05-09
Rolandas Palekas

Architektų sąjungos suvažiavimo išvakarėse neduoda ramybės mintis: ar Sąjunga vis dar svarbi? Architektų rūmams stiprėjant gali atrodyti, kad Architektų sąjunga tuoj tuoj nunyks… Toks požiūris būtų siauras ir žalingas pačiai architektūrai. Taip manyti būtų klaida.

Kodėl? Todėl, kad Sąjunga laisvanoriška, o Rūmai- būtinybė. Todėl, kad Sąjunga apie meną, o Rūmai – apie paslaugą. Todėl, kad Sąjunga išlieka esminė institucija jungianti architektūrą ir viešąją nuomonę. Todėl, kad LAS yra mūsų kūrybinio cecho veidas. Vis dar…
Tikra Sąjunga yra bendraminčių sąjunga – ji veikia horizontaliai, vertybių pagrindu.
Interesų tenkinimas taip pat gali būti nedidelės žmonių grupės (sąjungos?) veiklos (laviravimo?) variklis, tuomet paprastai veikiama vertikaliai. Abiem atvejais Sąjunga savo politika ir savo veikla tiesiogiai įtakoja tai, kaip architektūra ir architekto vieta yra matomi visuomenėje. Ji tiesiogiai dalyvauja formuojant visuomenės architektūrines vertybes.
Neminėsiu visų dėmesio vertų įvykių apie architektūrą, nutikusių praeinančios kadencijos metu, tik vieną. Architektai sukilo!
Apie K.Pempės ir G.Ramunio Kelių policijos pastato (Giraitės g., Vilnius) naikinimą architektai operatyviai sužinojo ir tapo neabejingi. Argi ne būtent Sąjunga, nė sekundės nedelsdama, turėjo kaip dovaną priimti šią savo bedruomenės pilietiškumo paraišką ir iki galo padaryti viską, kas įmanoma?
Tačiau Giraitės postmodernizmas krito…
Kas netrukus gali atsitikti su V.Brėdikio Vilniaus autobusų stotimi, G.Baravyko Santuokų rūmais, J.Šeiboko Ryšių kompleksu, A. ir V. Nasvyčių Centriniu paštu, A.Mačiulio Vidaus reikalų ministerijos kultūros rūmais Žirmūnuose, V.E.Čekanausko Žemės ūkio ir ekonomikos institutu Tauro kalne…?
Visi jie sensta. Visi jie „nebeatitinka“ dabarties verslo poreikių. Visi jie puikiuose sklypuose. Čia tik Vilniuje. Ar Sąjunga ir toliau kompromisuosis…?
Ar ir toliau pasirašinės po tokia nuostata – konkurso dalyviams leidžiama vadovautis prielaida, kad pastatas gali, bet neprivalo būti išsaugotas (iš Biurų parko Giraitės g. 3, Vilniuje, konkurso sąlygų),- žinodama iš anksto, kad projektus vertins Objekto neišsaugojimu suinteresuoti žmonės?
Ar ir toliau nekvies architektūrinės bendruomenės užimti aiškios pozicijos panašių „konkursų“ atžvilgiu?
O gal pagaliau atsiras lyderis (lyderiai)? Tegul ir ne su V.Dičiaus vertybiniu stuburu, tai bent su panašiu…
Kaip ten bebūtų, Architektūrai, o tuo pačiu ir Architektų rūmams būtų žalinga, jeigu Sąjunga pasiduotų ir išsivaikščiotų.
Naudingiausias dalykas, kuris dabar galėtų ištikti Architektūrą – būtų apskritas stalas, kaip įvykis. Rūmai ir Sąjunga galėtų susitarti dėl vertybių ir pradėti kalbėti vienu balsu sutartais klausimais. Atsiremdami vienas į kitą, kai to reikės.
O labiausiai šito reikia tau! Nes tu neabejingas Architektūrai – perskaitei viską iki paskutinio ir supratai viską daug geriau už mane…
Nuotrauka: ©PILOTAS.LT

Komentarai

 1. nerinkim šito egocentriko į LAS pirmininkus. Iš veido matyti, kad viską darys sau.

 2. Padejavom ,padejavom ir lengviau pasidarė.

 3. Pritariu kolegos Rolando mintims apie LAS ir LAR skirtingumus, kas iš esmės abi organizacijas daro aktualiomis. Bet kokiu atveju, abiejų organizacijų gyvybingumas priklauso nuo jų pozicionavimo viešoje ir profesinėje erdvėse. Jeigu LAR (pastaruoju metu) aktualizavosi profesinių bendrijų rinkoje, kaip neretas „naujai iškeptas“ LAR narys porina „įstatymu įteisintos narystės“ šuoliu į rinką (tai citata, ne kritika), LAS (a)logiškos, tikėtina trumpai truksiančios „nustebimo“ stadijos poveikyje prarado dalį akcijų vertės. Juolab, kad vėl gi, neretas kolega negali tiksliai įvardinti nei vienos iš šių organizacijų tikslių tikslų ir lūkesčių (pakaktų paskaitinėti tinklapius). Nėra netikėta – berods, gerą dešimtmetį, kol greta gyvuoja abi organizacijos, nebuvo jokio (norėčiau būti neteisus) profesinę bendrystę indikuojančio dialogo. Žmogiškas faktorius? Itin skirtingos priemonės lygiagretiems tikslams siekti? Etc.?
  Dalinai nepritariu kolegos Rolando mintims apie LAS kompromisavimąsi. Tikrai taip, architektūra yra menas. Bet architektūra yra ir verslas. Lygiai kaip ir kiekvienas pilnavertis rinkos subjektas, kuriam nesvetimi tie patys kompromisai, derybos, kitaip tariant, visos dedamosios, esančios bet kuriame prekiniame-piniginiame sraute. Mūsų (architektų) produktui materializuoti reikalingos lėšos, dažniausiai Statytojo, kuris turi vieną iš stipriausių paveikos elementų – materialinį, padedantį arba verčiantį kompromisuotis. Lyg ir nieko naujo. Turim dvi organizacijas – vieną, kaip kolega Rolandas sako – laisvanorišką, kitą – kaip būtinybę. Pradžia (turėtų būti) nebloga. Kompromisuotis tarpusavyje ir, radus bendrus vardiklius, plačiau.
  Jeigu LAR nebereikia konkuruoti dėl narių skaitlingumo, LAS reikia labai pasistengti šioje pozicijoje, ieškant ir randant aiškiai perskaitomus magnetizmo kriterijus. Kitą vertus, kaip rodo abiejų profesinių organizacijų laisvanoriško dalyvavimo jose etapai (vienos praėjęs, kitos amžinasis:), nei viena „nespringo“ dideliu populiarumu kolegų tarpe. Kūrybai ir vadybai nepakeliui?:)
  Regis, LAR reikia užaugti (kolegu vertinimuose), LAS reikia nepasenti (kolegų vertinimuose). Profesinio (tarporganizacinio) dialogo poreikis. A+B=C (bet ne A arba B). Pastovaus dialogo. Kas pirmas?

  • Kolega, geriausias rodiklis organizacijos gyvybingumi ir jos aktualumui – jos gimstamumo rodiklis ir nario mokestis. Tas balsavimas nuosavais pinigais (tegu ir nedideliais) turi aktualią prasmę. Tikiu, pasitikiu – moku.
   LASas visuomet tyliai ir aptakiai apeina nario mokesčio klausimą, nes jį išgryninus paaiškėtų niūri tiesa – remti Sąjungą finansiškai norinčių yra gėdingai mažai. Tai ir yra tikrasis pasitikėjimo Sąjunga reitingas.
   Tas pats ir su kitais aktualiais klausimais ir jų vertinimu.
   Kaip ten baigėsi su Pempės ir Ramunio Policija? Bendru Lidlo, KPD ir LAS memorandumu? Skaitėt kur nors tą memorandumą…? O gal kokius nors paaiškinimus dėl jo…?
   Tiek žinių.
   Esu ne kartą sakęs – plastilininė Archsąjunga – nereikalinga. Ar ji ras valios keistis – pamatysim per Kalantines…

  • Kolega, Audry, nario mokesčio rodikliu operuoti nėra tikslu (neetiška) – niekas niekada nesiveržė savo pinigais remti profesines organizacijas. LAS’as, LAR’as – nei viena organizacija nebuvo populiari (ypač nario mokesčio mokėjimo kritinę dieną). „Tikiu+pasitikiu+moku“ šiai dienai = „privertė+nemokėsiu+neteksiu atestato“ (čia profesinės tautos balsas, kurį reikia ignoruoti vardan idėjos).
   LAS reikia keistis, idant (greta) atsirado LAR? Kolega, Jūs provokuojate diskusą.

  • Sutinku, kad esmė – nėra vien nario mokestis. Tačiau šitas rodiklis yra labai geras „analizui“.
   Kai Architektų sąjunga dabar kaip ir neprivaloma, nebūtina, nereikalinga (atsiradus formaliam LAR statusui) – pats laikas perkrauti mąstymą. Nusiimti kaukes – taip pat.
   Jeigu Sąjunga būtent dabar neišsigrynins ir netaps architektūrą mylinčių, o ne tik pinigą ir karjerą joje darančiųjų, organizacija – jos laukia du keliai.
   A_ Butaforinis Marginalių Verbalistų Klubas su puošniais jubiliejais ir vienkartiniais susirūpinimo pareiškimais trečiaeiliais architektūros klausimais.
   B_ Masoniška Architektūros Biznierių Sekta, tvarkanti ratelio klausimus „visų architektų“ vardu ir sangulaujanti į kairę ir dešinę su mokiais ir įtakingais.

 4. Siuolaikine architektura isliekamosios vertes neturi. Atitarnavo ir po buldozeriu… Taip yra visur. Todel vertinti ir kalbeti reikia apie ankstyvesniu laiku architektura, kai zmones kurdavo grozi, o ne funkcija…

  • O kada baigėsi ankstyvesni laikai ir prasidėjo šiuolaikiniai?

 5. Savireklema apie nieka ir ta pati. Yra daugiau klausimu kaip sajungos nesvarus konkursai su blondine ir saliamonu priekyje. Per paskutinius metus padare geda architektu vardui, atstovavo suinteresuotiems asmenims. Tikiuosi patys ir apmirs nuo savo darbeliu. O LAR tikiuosi pagaliau atgims su trenksmu.

  • atgims LAR su trenksmu ir taps krištolinio skaidrumo organizacija su sąžiningais vadovais, o ne kokiu ten išrinktųjų įrankiu konkurencinėje kovoje?

 6. Teisingos Rolando mintys, konsoliduojančios, ne skaldančios. Laukia labai daug darbo ir niekas už mus jo nepadarys, o jei siūlys padaryti, tai tikrai ne taip, kaip to reikia Tau.

  Tik dalyvavimas gali duoti rezultatą. Reikia dažniau sakyti savo nuomonę ir reikia bandyti ją atstovėti, – paruošti atsakymai, paprastai, dalinami tik kvailiams.

  Naujų, neabejingų žmonių įsiliejimas nepakenktų.

 7. Kovo mėnesį jau inicijavome vieną LAR tarybos ir LAS tarybos susitikimą. Susitikimas įvyko, konfrontaciją tarp išsakomų vertybių, tikslų ir siektinų darbo principų tikrai būtų buvę sunku įžiūrėti. Takoskyrą tarp šių (iš esmės tą pačią bendruomenę, tik kitais rakursais, atstovaujančių) organizacijų irgi nebuvo sunku įvardinti, bent jau iš principo. Mintis, kad augant Rūmams LAS reikšmė išnyks, taip pat nenuskambėjo. Pasikartojantys nariai buvo tik 2 iš 13, tad sutariama buvo ne todėl, kad buvo kalbamasi su savimi:).
  Mano akimis, ypač dabartiniame etape, visų svarbiausia yra narių įsitraukimas, užduočių renkamiems asmenims formulavimas ir vizijos pakeliui neišbarstymas. Todėl, kaip ir jau praėjusio Rūmų susirinkimo atveju, norisi paraginti – LAS nariai, dalyvaukite susirinkime. Nes būtent narių sprendimai (arba ne-sprendimai) ir užduoda pagrindinį toną bet kurios asociacijos veiklai.

 8. būtų mažiau tokių palekų ir architektų sąjunga atsigautų

  • nepadėjote kablelio po „architektų“

 9. Esminis klausimas – ar rasis TAS, mesiantis pirštinę MPŠ?

  • Gal JIS (žr. nuotr.) ir meta?

  • MPŠ? Kam tie trumpiniai, ko bijom?

 10. Paleko klausimai geri. o jeigu dar ir atsakymai būtų.

 11. Bet juk LAS ir LAR tie pats žmonės ne tik fiziškai, bet ir valdymo struktūrose, tai ,,tartis“ teks patiems su savimi.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Structum konferencija

BENDRADARBIAVIMO PRADŽIA: LAS ir „Structum“ konferencija profesionalams

2019 sausio 291 KomentarasPILOTAS.LT

Šiemet Lietuvos architektų sąjunga pradeda bendradarbiauti su architektūrines konferencijas rengiančia bendrove „Structum“. Pirmosios bendros konferencijos tema – Šiuolaikiniai pastatų modeliai ir jų architektūra. Vasario 7

Gintautas Natkevičius

ARCHITEKTŪRA KONFLIKTIŠKA: Kauno RAT išvados dėl 3 dangoraižių Šančiuose

2018 lapkričio 212 KomentaraiPILOTAS.LT

Kauno regioninė architektūros taryba išnagrinėjo trijų aukštybinių pastatų projektą Šančiuose ir reziumavo, kad kompleksas neatitinka urbanistinio integralumo kriterijaus, yra konflikškas vyraujančio mažaaukščio konteksto atžvilgiu. „Žemųjų

Daniel Libeskind

TEISMAS IŠIMTIMS NEPRITARĖ: Bendrojo miesto plano Taryba redaguoti negali

2018 spalio 196 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus apygardos administracinis teismas pripažino, jog Vilniaus Bendrasis planas negali būti keičiamas Vilniaus savivaldybės tarybos sprendimais, be derinimo su visuomene ir nevykdant kitų teritorijų planavimo

Architektų rūmai

ARCHITEKTAI IR JŲ KŪRINIAI: Gimsta Architektų rūmų duomenų bazė

2018 spalio 163 KomentaraiLiudas Pastanga

Lietuvos architektų rūmai imasi įgyvendinti seniai aktualų projektą: Duomenų bazę „Architektai ir jų kūriniai“. Architektūrinei autorystei artėjant prie civilizuotų europinių parametrų ir sampratos, vis dažniau

Gintautas Natkevičius

TRIGUBAS ŠANČIŲ DANGORAIŽIŲ KLAUSTUKAS: G.Natkevičiaus projektą svarstys Kauno RAT

2018 spalio 523 KomentaraiLiudas Pastanga

Architektų biuras “G.Natkevičius ir partneriai” nupaišė Žemiesiems Šančiams trijų daugiaaukščių gyvenamųjų namų grupę ant Nemuno kranto. Bet Šančiai neapsidžiaugė. Maža to, Šančiai gausiai dalyvavo projekto

„Mummy“

BALDAI, INTERJERAS, DIZAINAS: Atgaivintas parodos konkursas

2018 rugsėjo 212 KomentaraiPILOTAS.LT

Spalio 11, 12 ir 13 dienomis Vilniaus parodų centre „Litexpo“ vyks 24-oji paroda „Baldai. Interjeras. Dizainas“. Šiemet čia vėl rengiamas ir parodos konkursas – bus

Geriausias rekreacinis kūrinys 2017

GERIAUSIO REKREACINIO RINKIMAI: Laimėjo VU Botanikos sodo laboratorija

2018 rugsėjo 144 KomentaraiPILOTAS.LT

Architekto Algimanto Zavišos labdaros ir paramos fondas Nidoje kasmet rengia „zavišines“, kuriose renka geriausią metų rekreacinės architektūros kūrinį. Geriausiu 2017 metų rekreacinės architektūros objektu neseniai

Kauno pilies tiltas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Nerekomenduoja dalyvauti tilto prie Kauno pilies konkurse

2018 rugpjūčio 232 KomentaraiPILOTAS.LT

Architektų rūmai išplatino žinią architektams dėl Kauno savivaldybės paskelbto Pėsčiųjų tilto prie Kauno pilies konkurso, kuris turi rimtų ydų, dėl kurių dalyvavimas konkurse yra labai

Architektų rūmai

LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMAI: Atestatus prarado 30 šalies architektų

2018 rugpjūčio 20Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai rašė , kad patyręs architektas Henrikas Štaudė neteko atestato už šiurkščius pažeidimus projektuojant skandalingą daugiabutį Zarasų g.15, Vilniuje. Kaip praneša Lietuvos architektų rūmai,

Henrikas Štaudė

ARCHITEKTŲ RŪMAI RŪSTŪS: Atimtas atestatas iš architekto Henriko Štaudės

2018 rugpjūčio 1711 KomentarųPILOTAS.LT

Architektų rūmų sprendimu patyręs architektas Henrikas Štaudė neteko atestato už šiurkščius pažeidimus projektuojant skandalingą daugiabutį Zarasų g.15, Vilniuje. Lietuvos architektų rūmų Architektų profesinio atestavimo komisija,

architektų rūmai

PINIGINIAI REIKALAI: Rengiamas nacionalinis projektavimo įkainių projektas

2018 rugpjūčio 836 KomentaraiAudrys Karalius

Gali būti, kad chaosą ir miglas projektavimo sektoriaus finansuose netrukus pakeis aiškesnė ir skaidresnė navigacija. Projektavimo darbų kainų skaičiavimo rekomendacijos gali būti patvirtintos jau rudens

LAR

PAVELDO REFORMA: Architektų Rūmai ragina Kultūros ministeriją grįžti į pradžią

2018 birželio 298 KomentaraiAudrys Karalius

Lietuvos architektų rūmų taryba oficialiu raštu kreipėsi į Kultūros ministeriją ragindama neaprobuoti jos parengto „Kultūros paveldo apsaugos institucinės pertvarkos metmenų“ projekto. Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson

infos_it_e03_xxx

MODERNIZUOJAMA „INFOSTATYBA“: Prie projekto prisideda ir Architektų rūmai

2018 birželio 181 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai prisidės prie informacinės sistemos „Infostatyba“ modernizavimo projekto. Siekiamas projekto rezultatas – sukurta 6 ir išvystyta 14 elektroninių paslaugų, susijusių su statybos dokumentų

Rolandas Palekas

ROLANDAS PALEKAS: Kokybiška architektūra mieste turi kurti naujas galimybes

2018 balandžio 243 KomentaraiPILOTAS.LT

Jau šį savaitgalį festivalis „Open House Vilnius“ pakvies aplankyti net 62 skirtingiausius Vilniaus pastatus, kurie paprastai plačiąjai visuomenei nėra prieinami. Ir nors pastaraisiais metais galima

Algimantas Nasvytis

ARCHITEKTŲ RŪMŲ GARBĖS ŽENKLAS NR.1: Algimantas Nasvytis įvertintas!

2018 balandžio 181 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektūros istorijoje tokių architektų kaip Algimantas Nasvytis tėra vienetai. Lietuvos architektų rūmų Garbės ženklo suteikimas metrui – logiškas, motyvuotas ir pelnytas architektų bendruomenės pagarbos

Lietuvos architektų sąjunga

LIETUVOS ARCHITEKTŲ SĄJUNGA: Šaukiama planuota Pakartotina ataskaitinė konferencija

2018 balandžio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga (LAS) šaukia pakartotiną ataskaitinę konferenciją. Kaip ir buvo planuota anksčiau, ši konferencija bus surengta kitą ketvirtadienį – balandžio 26 dieną. Balandžio 12

Architektų rūmai

PRIIMTA SVARBI NUTARTIS: Teismas architekto S.Juškos skundo nepriėmė pagrįstai

2018 balandžio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas patvirtino, jog Vilniaus apygardos administracinis teismas pagrįstai atsisakė priimti architekto Stasio Juškos skundą. Kauno architektas šiuo skundu siekė panaikinti Lietuvos architektų

Lietuvos architektų sąjunga

ŠAUKIAMA LAS KONFERENCIJA: Kvorumui reikės 350 tikrųjų narių

2018 kovo 293 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga (LAS) šaukia Eilinę XXII ataskaitinę konferenciją. Joje numatytos LAS Tarybos, LAS Pirmininkės, Revizijos komisijos, Etikos komisijos ataskaitos, dalyvių pasisakymai… Visgi vilčių, kad

LAR

157 LOGOTIPO PROJEKTAI: Naujas Architektų rūmų simbolis bus išrinktas dar šį mėnesį

2018 kovo 145 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmų logotipo konkursui gauti net 157 projektai, kurie kitą savaitę guls ant vertinimo komisijos stalo. Kaip žinia, prieš mėnesį Lietuvos architektų rūmai paskelbė

Architektūra

TEISMAS NESIGILINO: Architektūros sampratą susiaurino iki fizinių aplinkos parametrų

2018 kovo 9Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus apygardos administracinis teismas paskelbė nutartį dėl Lietuvos architektų rūmų prašymo išnagrinėti norminio administracinio akto – Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrojo plano nuostatos – teisėtumą.

LAR ir LNTPA

RADO BENDRŲ TAŠKŲ: Architektai tarėsi su nekilnojamojo turto plėtros vedliais

2018 vasario 23Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmų taryba surengė susitikimą su Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija. Buvo apžvelgtas besikeičiantis architekto vaidmuo, aptartos abiejų organizacijų bendradarbiavimo galimybės, įvardintos spręstinos problemos.

Lietuvos architektų sąjunga

APTARS 3 KLAUSIMUS: Aplinkos ministerijos atstovai atvyksta į Lietuvos architektų rūmus

2018 sausio 29Be komentarųPILOTAS.LT

LR Aplinkos ministerija rengia susitikimą su Lietuvos architektų rūmais (LAR). PILOTAS.LT žiniomis, ministerijos atstovai su architektais tikisi aptarti kelis aktualius klausimus, nagrinėjančius teisinio reguliavimo pakeitimus,

Auksinės kopos

KLAIPĖDOS RAT: „Do Architects“ architektūrinė idėja Nidoje – plėtotina

2018 sausio 85 KomentaraiPILOTAS.LT

Pradėjusi veikti Klaipėdos regioninė architektūros taryba (RAT) apsvarstė architektės Andrės Baldišiūtės kolektyvo Nidoje projektuojamo sveikatingumo ir poilsio komplekso „Auksinės kopos“ architektūrinę išraišką bei tipologiją. Taryba

Lietuvos architektų sąjunga

ARCHTARYBOS VEIKS BENDRAI: LAS ir LAR pasirašė bendradarbiavimo sutartį

2017 lapkričio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Dvi architektų bendruomenę atstovaujančios organizacijos – Lietuvos architektų rūmai ir Lietuvos architektų Sąjunga – pasirašė sutartį, pagal kurią archsąjunga padės Rūmams įgyvendinti Architektūros įstatymu suteiktą

architektų rūmai

ABU VIENAME: Architektas – ir vykdytojas, ir atsakingas kūrėjas

2017 lapkričio 134 KomentaraiPILOTAS.LT

Pasaulinė architektūros diena šiais metais buvo sutikta konferencija opia tema: „Architektas – vykdytojas ar atsakingas kūrėjas?“. Lietuvos architektų rūmų konferencijoje buvo juntama, kad klausimas apie