images_phocagallery_4240_atcat_diza_1601_4240_e10

LIETUVIŠKO DIZAINO SALA://DIZAINERIŲ DUETAS SKRODŽIA TARPTAUTINIUS VANDENIS

Dizaineriai I.Malafej ir A.Sukarevičius, foto: etc. etc.

Lietuvos dizaineriai nebėra kukliai dirbančios pilkos pelės, vienos su kitomis konkuruojančios vien „savo kieme“. Juos vis dažniau galime pastebėti skrodžiančius tarptautinį dizaino vandenyną – ne tik dalyvaujančius, bet ir laiminčius tarptautinių dizaino konkursų prizines vietas, apdovanojamus prestižinėmis tarptautinėmis dizaino premijomis, besipuikuojančius užsienio dizaino žurnalų puslapiuose. Vieni ryškiausių iš jų –  po tarptautinius dizaino vandenis jau kelerius metus drąsiai braidžiojantis jaunų ir talentingų lietuvių dizainerių Arūno Sukarevičiaus ir Inesos Malafej kūrybinis duetas „etc.etc.“.

IŠSIVADUOJAME IŠ KOMPLEKSŲ

Atėjo laikas nusikratyti metų metus kamavusio nepilnavertiškumo komplekso, jog mažos šalies kūrėjai dizaino pasaulio sužavėti, būti jam įdomūs yra nepajėgūs. Šį stereotipą pastaraisiais metais paneigia vienas po kito pasipylę įvairūs tarptautiniai dizaino apdovanojimai bei prizai. PILOTAS.LT yra aprašęs keletą iš jų: skelbėme, jog Australijos kompanijos „Urbancollective“ modulinių namų idėjų iššūkio turnyre jaunas lietuvių kolektyvas (R.Barisaite, A.Lizdenis ir L.Vizbaras) prasibrovė tarp 15 geriausių turnyro darbų; kad perspektyvi lietuvių dizainerė Eglė Ugintaitė laimėjo prestižinį tarptautinį pramoninio dizaino konkursą „Fujitsu Design Award“; kad dizaineris T.Jankauskas su 2039 prototipiniu modeliu „Porsche Type 64“ nuskynė dizaino apdovanojimą „Red Dot“ ir kt. Tarptautinio dizaino vandenyne žybtelėjimų skaičiumi visgi išsiskiria dizainerių Arūno Sukarevičiaus ir Inesos Malafej duetas „etc.etc.“. Mat pastarųjų jaunų kūrėjų vardai užsienio apdovanojimų bei žurnalų puslapius pastaruosius kelerius metus „kutena“ nuolat. Lietuvos pramoninio dizaino kontekste jie išsiskiria ne vien talentu, bet ir nuoseklumu bei nepriekaištinga kuriamo dizaino kokybe.

ĮSKRIEJO TARSI KOMETA

PILOTAS.LT į šiuos dizainerius dėmesį atkreipė prieš beveik 4 metus, kai perspektyvi jauna dizainerė Inesa Malafej į tarptautinę dizaino erdvę tarsi kometa įskriejo su praktiško rašomojo stalo projektu „My Writing Desk“ (liet. „Mano rašomasis stalas“). Su šio stalo koncepcija 2012 metais ji pelnė prestižinį dizaino apdovanojimą „iF“ („iF Design Awards“), kurio lietuvių dizaineriai iki tol dar neturėjo… Beje, po dviejų metų pastarasis kūrinys nuskynė ir kito prestižinio tarptautinio dizaino apdovanojimo – „Red Dot“ – laurus, o praktiškumo siekis būdingas ir vėlesniems šių dizainerių kūriniams.

Sėkmingai baigę Vilniaus dailės akademijos studijas ir Karališkoje Danijos akademijoje toliau į dizaino paslaptis panirę šiedu Lietuvos dizaineriai yra įkūrę dizaino studiją „etc.etc.“, kurią iš karto pastebėjo tarptautinė pramoninio dizaino mašina – per pastaruosius dvejus metus su ja bendradarbiavo net kelios žinomos tarptautinės kompanijos. Atrodo, kad lietuvių dizaineriai surado savitą būdą sujungti tradicijas, pažangias pramoninio dizaino tendencijas ir šiuolaikinės visuomenės poreikius.

Savo kūryboje jie naudoja įprastas natūralias medžiagas, paprastas formas, tačiau kažkaip sugeba jas paversti progresyviomis. Surasti originalų, tačiau funkcionalų bei universalų sprendimą, kuris galiausiai pavirsta išgrynintu pramoninio dizaino kūriniu. „Kurdami objektus mes atiduodame pagarbą amatams, tradicijoms ir evoliucijai. Juospritaikydami šiandienos aplinkai, technologijoms ir visuomenei, mes tuo pat metu ieškome kaip paversti juos naujais, geresniais, skirtingais,“, – savo kūrybinę filosofiją atskleidžia kūrėjai. Kad tai yra ne tušti žodžiai vienas po kito byloja patys darbai.

DIZAINAS ATSPINDI FILOSOFIJĄ

Dizainerių dueto „etc.etc.“kūrybos filosofiją atspindi ir prieš porą metų sukurta ergonomiškų baldų serija „Bay Light“, tuomet laimėjusi „Gero dizaino“ apdovanojimą. Kaip jau rašė PILOTAS.LT, šį dizainerių A.Sukarevičiaus ir I.Malafej kūrinį neseniai pasirinko Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos (NATO) pareigūnai – juos gaminanti bendrovė „Ergolain“ laimėjo naujosios būstinės Briuselyje baldų įrengimo konkursą. Pastaroji baldų serija dėl plataus modulių pasirinkimo pasižymi ypatingu universalumu tiek kuriant dideles atviras dinamiškas, tiek ir ankštas asmenines akustines erdves.

Vienas naujausių kūrybinio dueto „etc. etc.“ kūrinys – su lietuvių firma „Emko“ sukurta „naivi“ kėdė „Naïve“. Tai itin paprastas baldas, sudarytas vos iš 7 elementų – 6 vienodo dydžio ir formos įsukamų medinių strypų bei vientisos uosinės sėdimosios dalies. Iš šių elementų subtiliai sukomponuota kėdė yra ne vien išbaigta vizualiai, bet ir patogi. Tačiau svarbiausia – ji atitinka šiuolaikinius universalumo standartus ir, pagal sumanymą, gali keliauti po interjerus kartu su savo šeimininku. Dėl įsukamų strypų ši kėdė surenkama vos per kelias minutes, o vėliau ją greitai galima išardyti vėl. Lengvai keičiami kėdės „Naïve“ komponentai provokuoja „pažaisti“ skirtingomis spalvomis ar natūraliais medienos raštais.

BALDAI PRISIDERINA IR PROVOKUOJA

To paties gamintojo lengvą ir paprastą modulinę medinių lentynų sistemą „Foldin“ sudaro sulankstomos medžio faneros lentynos bei rėmas iš apvalių medinių strypelių. Jungiamosios detalės čia – veltinio elementai. Medinis šios sistemos rėmas gali būti skirtingų dydžių ir išlaiko nuo dviejų iki 20 lentynų segmentų. Beje, sistemos „Foldin“ lentynas itin paprasta išimti ar pakeisti. Ši sistema 2013 metais yra laimėjusi „Gero dizaino“ apdovanojimą, o 2014-aisiais – pagerbta dizaino apdovanojimo „Red Dot“ paskatinamąja premija.

Kiek senesnis kūrinys – skaitymo kėdė – (vėlgi „Emko“) taip pat yra iš vėl dviejų pagrindinių elementų – medinio rėmo bei ant jo „užvilkto“ apsiaustą primenančio užvalkalo. Pastarojo kėdės drabužio kišenės – puiki privati vieta laikyti savo įvairius mažmožius. Taip pat joje malonu susišildyti rankas šaltais rudens ar žiemos vakarais. Baldo universalumą įkūnija galimybė skirtingų spalvų užvalkalais prisiderinti prie šeimininko charakterio ar patalpos interjero.

A.Sukarevičiaus su Shannon Payton sukurtas (gamintojas „Ro“) Platusis krėslas („Widen Chair“) – provokuojantis žingsnis nuo įprasto medinio krėslo su šoninėmis atramomis. Šis krėslas pasižymi žaismingu ar net šiek tiek humoristiniu charakteriu. Žemas ir platus krėslas pats tarsi kviečia intymumui įsimylėjėlius, vaiką su savo augintiniu ar tiesiog popietei vienumoje su kava, muzika, gera knyga.

TARP GERIAUSIŲ JAUNŲJŲ DIZAINERIŲ

Kūrybiškųjų lietuvių dizainerių kūryba visgi neapsiriboja baldais. Stalo indai bei aksesuarai – dar viena jų eksperimentų kryptis. Dizainerės I.Malafej neseniai sukurta 3 elementų serija „(non)ordinary“ pateko ir į žinomo madų ir dizaino žurnalo „Wallpaper“ puslapius. Šiuose ji pristatoma kartu su įvairių pasaulio dizaino institutų geriausiais absolventų darbais.

Serijos „(non)ordinary“ skulptūriškas minimalistines formas įkūnija šviestuvo, pieštukų penalo ir arbatos indo rinkinys. Visi 3 šie stalo elementai pasižymi ne vien grynomis formomis, bet ir šiuolaikiniam gyvenimui būtinu universalumu. Jų panaudojimo paskirtis ir formas autorė kruopščiai apgalvojo.

Dėl 3 skulptūriškų dalių jos sukurtas originalus eksperimentinis arbatos indas ant pietų stalo kaskart leidžia sukurti skirtingą, tačiau išbaigtą kompoziciją. Beje, pastarasis buvo sukurtas bendradarbiaujant su žinoma indų ir stalo aksesuarų kompanija „Rosenthal“.

Medžio kamieno segmento pavidalo pieštukų penalas atsidaro įgaudamas skulptūriškų bangų formą, kurios patogiai išeksponuoja jo turinį. Iš dviejų paprastų formų elementų sudaryto stalo šviestuvo apatinė dalis tinka ne vien pagal tiesioginę paskirtį – laikyti vienaip ar kitaip pakreiptą šviečiantį strypą – bet ir, pavyzdžiui, susidėti pieštukams.

Paminėtina ir indų serija „Unsealed“ („Rosenthal Studio Line“), kurios indai skatina grožėtis paties porceliano kokybe. Pagal autorių sumanymą, tai tarsi porcelianinis kūnas, aprengtas drabužių raštą primemenančiu subtiliu šiuolaikišku dekoru.

ŠIUOLAIKINIO LIETUVIŠKO DIZAINO KONTŪRAI

Arūno Sukarevičiaus ir Inesos Malafej kūrybinio dueto „etc.etc.“ sukurtų pramoninio dizaino gaminių paprastumo, formų grynumo ir panaudojimo universalumo subtilaus derinio, ko gero, turėtų pavydėti ne vien mūsų, bet ir daugelis užsienio jaunųjų kūrėjų. Todėl akivaizdu, jog šį jauną ir ambicingą dizainerių duetą nuolat aplankanti kūrybinė sėkmė yra neatsitiktinė. Tačiau, ji yra ir akivaizdus ženklas, jog atkakliai ir nuosekliai dirbant galima nepaskęsti net ir globaliame šiuolaikinio dizaino vandenyne, kuriame greta Itališko ar Skandinaviško dizaino žemynų vis ryškiau matyti ir „Lietuviško dizaino“ salelės kontūrai.

Parengta pagal „etc.etc.“ ir PILOTAS.LT informaciją.

Komentarai

 1. Visada papasakoti apie save ir savo veiklą nėra gėdinga ir įžulu. Nesiūlau kažko, kas įžeistų ar kitaip kam nors pakenktų.

 2. Sakote, prasukau reklamėlę svetimam kieme ir net nenuraudau…

 3. Labai sveikinu jaunuosiu dizainerius, tikrai puikios idėjos, ar jos prigis vargiai, nes ir kainuoja toki daikteliai nemažai, bet idėjos, jų tobulinimas ir išpildymas visada yra įmanomas. Reikia bandyti siūlyti pirkėjams, įvertinti ar tai bus paklausu ir skaičiuoti samatas kiek toki daiktai gali kainuoti.
  Moderni erdvė yra pasiruošusi skelbti įdomius straipsnius puslapyje http://www.modernierdve.lt
  Turite straipsnį ir norite jį paviešinti rašykite man ir aš būtinai įdėsiu su Jūsų rekvizitais ar inicialais.

 4. gaila, bet jūs teisus. čia nereikia nei geros architektūros, nei gero dizaino. reikia pigiai, greitai ir „taip kaip aš noriu“.

 5. Sveikinimai,tik gaila,kad „savame krašte pranašu nebūsi“… Kartais gali būti realizavęs konkurse laimėtą dizainą užsienyje,o Lietuvoje negauti darbo…Tiesiog nei valstybei,nei privatiems užsakovams kartais to kokybiško dizaino kaip ir nereikia.Kaip ir architektūros…Taip ir klesti amatininkai,gamindami „dizainą“ ,kokio nori Ponas užsakovas…

 6. Labai gražu. Sėkmės !

 7. super! galva lenkiu.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Dizaino forumas

DIZAINO MUGĖ LEIPCIGE: Svečių teisėmis pristatomi lietuvių kūrėjai

2020 spalio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Tarptautinėje dizaino mugėje taikomosios dailės Grassi muziejuje Leipcige Lietuva dalyvauja kaip garbės viešnia. Čia pristatomi 7 dizainerių, menininkų ar jų kolektyvų, laimėjusių gegužę surengtą konkursą,

archzona 2020

ARCHZONA 2020: Kvietimas susitikti su inovacijomis LITEXPO rūmuose

2020 spalio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Jau šią savaitę, spalio 15 -17 dienomis Lietuvos parodų centro LITEXPO 1-ojoje ir 2-ojoje salėje vyks tradicinė paroda ARCHzona . Organizatoriai parodą ARCHzona skiria specialistams

Gerda Liudvinavičiūtė

GERO DIZAINO ERDVĖ: Klaipėdoje tupia Dizaino savaitės paroda

2020 rugsėjo 29Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos „Kultūros fabrike“ atidaroma paroda „Gero dizaino erdvė“. Tai išskirtinė proga klaipėdiečiams susipažinti su geriausiais lietuvių dizaino pavyzdžiais ir šiuolaikinio dizaino kultūra. Spalio 2 dieną

zalia_kn_200900_e01_xxx

ŽALIAS STALAS: Landšafto dizaino festivalio projektas Kaune

2020 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Pernai metų rudenį pradėtas organizuoti Landšafto dizaino festivalis siekia aktualizuoti landšafto dizainą ir aplinkos meną, didinti augmenijos reikšmę formuojant mūsų urbanistinę aplinką ir skatinti tarpdisciplininį

adorn_pa_200900_e08_xxx

LENKTYNĖS SU GAMTA: Lietuviška kolekcija tarptautinėje dizaino scenoje

2020 rugsėjo 9Be komentarųPILOTAS.LT

Tarptautinėje dizaino parodoje „Virtual Design Destination“ dalyvaus kuruotos dizaino kolekcijos iš 14 šalių. Tarp jų – ir Audronės Drungilaitės sudaryta konceptualaus dizaino kolekcija. VIRTUALIAI EKSPONUOS

Eglė Kirlytė

JAUNOJO DIZAINERIO PRIZAS 2020: Išrinkti laureatai 4 kategorijose

2020 liepos 7Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai paskelbti „Jaunojo dizainerio prizo 2020“ konkurso laureatai. 4 pagrindinio prizo nugalėtojams atiteko po 1.000 eurų premiją. Pagrindinį Komunikacijos dizaino kategorijos prizą laimėjusi Eglė Kirlytė

Marcelė Kuliešiūtė

GYVASIS DIZAINAS LAIMI: M.Kuliešiūtė nuskynė „A’ Design“ auksą

2020 gegužės 6Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai paskelbti kasmetinių dizaino apdovanojimų konkurso „A’ Design“ nugalėtojai. Tarp 2019 – 2020 metų konkurso laureatų – aukso medalį su originaliu gyvojo dizaino objektu „Alive“

Pura-Case

GYVENIMAS PO KORONOS: Italai išbando drabužius dezinfekuojantį dėklą

2020 gegužės 4Be komentarųPILOTAS.LT

Pasaulio architektai bei dizaineriai vis dažniau paimprovizuoja gyvenimo po koronaviruso pandemijos stiliaus tema. Apie tai galvojanti italų studija „Carlo Ratti Associati“ ką tik sukūrė prototipą

Holono dizaino muziejus

KRAŠTUTINIAI BŪVIAI: Dizaino muziejus Holone 10-metį pažymi paroda

2019 gruodžio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Izraelyje ką tik atidaryta šiuolaikinio dizaino paroda, nagrinėjanti kraštutinumus. Paroda skirta pažymėti 2010 metais pagal Ron Arad projektą pastatyto muziejaus veiklos 10-metį. Visą Dizaino muziejų

Budrūs daiktai

BUDRŪS DAIKTAI: Vilniaus galerija „Vartai“ pradeda šiuolaikinio dizaino ciklą

2019 gruodžio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Galerija „Vartai“ šiandien pradeda naują kasmetinių parodų ciklą, skirtą šiuolaikiniam dizainui. Pirmoje ciklo parodoje „Budrūs daiktai“ – dešimties lietuvių ir užsienio autorių dizaino projektai. KŪRYBA

„Re/Matter" pop-up parduotuvė

13 TVARAUS DIZAINO OBJEKTŲ: Industrinio dizaino studentų pop-up parduotuvė

2019 lapkričio 29Be komentarųPILOTAS.LT

13 Vilniaus dailės akademijos Industrinio dizaino studentų iš perdirbtų žaliavų pagamino 13 dizaino objektų. Tvaraus dizaino „Re/Matter“ pop-up parduotuvės atidarymas – gruodžio 13 dieną. Gruodžio

Dizaino dienos 2019

DIZAINO DIENOS 2019: Jaunatviškas mados pliūpsnis KTU sporto angare

2019 lapkričio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Lapkričio 29 dieną mados mylėtojai susiburs netikėtoje vietoje – Kauno technologijos universiteto (KTU) sporto angare. Tradicinės „Dizaino Dienos“ jau 24 kartą suteiks galimybę iš arti

Red Dot: Best of the Best

GERIAUSI IŠ GERIAUSIŲ: Albumo „Memorabilia“ kūrėjams įteiktas „Red Dot“

2019 lapkričio 51 KomentarasPILOTAS.LT

Berlyno koncertų salėje „Konzerthaus“ lietuvių meno albumo „Memorabilia“ kūrėjams iškilmingai įteiktas vienas žymiausių dizaino apdovanojimų. Dizainerės Agnės Dautartaitės-Krutulės bei autorių kolektyvo sukurta nestandartinė, konceptuali, inovatyvaus dizaino knyga

dizai_hu_191000_e01_xxx

DESIGN LITHUANIA: Lietuviškas dizainas pristatomas Vengrijoje

2019 spalio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Budapešto dizaino savaitėje duris atvėrė paroda „Design Lithuania“, parengta Lietuvos dizaino forumo. Parodoje eksponuojami daugiau nei 20 talentingų lietuvių dizainerių bei dizaino studijų darbai. Kaip

Geras dizainas 2019

GERAS DIZAINAS 2019: Apdovanoti geriausių lietuvių dizaino darbų autoriai

2019 rugsėjo 193 KomentaraiPILOTAS.LT

Neseniai įvykusioje iškilmingoje ceremonijoje metu buvo apdovanoti geriausi šių metų lietuvių dizaino darbai. Dėl konkurso „Geras dizainas 2019“ apdovanojimų varžėsi per 250 dalyvių, kurių darbus

Šiandien lis

JAUNOJO DIZAINERIO PRIZAS 2019: Laukiama dalyvių paraiškų

2019 gegužės 24Be komentarųPILOTAS.LT

Jau 9-tus metus Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centras organizuoja konkursą „Jaunojo dizainerio prizas“ (JDP). Paraiškas šių metų konkursui galima teikti iki birželio 3 dienos.

Kultūros ministerija

FORMUOS DIZAINO POLITIKĄ: Patvirtinta Lietuvos dizaino tarybos sudėtis

2019 gegužės 61 KomentarasPILOTAS.LT

Pasitinkant prasidedančią 14-ąją Dizaino savaitę, kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas patvirtino šalies dizaino tarybos sudėtį. Pagal tarybos nuostatus ją sudaro 9 nariai, kurie artimiausius 3 metus

Vytautas Puzeras

PIRMASIS DIZAINO AUKCIONAS: Lietuviško dizaino ikonos ir „perliukai“

2019 gegužės 3Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos dizaino forumas kartu su Vilniaus aukcionu rengia pirmąjį lietuviško dizaino aukcioną. Tai – išskirtinė proga ne tik „gyvai“ apžiūrėti, bet ir įsigyti tikrų Lietuvos

logo_vn_1v_190200_e02_xxx

ĮKVĖPTAS ARCHITEKTŪROS: Išrinktas Vilniaus jubiliejaus logotipas

2019 vasario 15Be komentarųPILOTAS.LT

Vilnius ką tik išsirinko savo 700-ojo gimtadienio veidą – jubiliejinį logotipą. Surengto logotipo konkurso vertinimo komisijos sprendimu, laimėjo dizaineris Edvinas Grišinas, pasitelkęs architektų naudojamo įrankio

Xiao Yong

KONCEPTUALUS DIZAINAS: Kinų profesoriaus paskaita Vilniaus dailės akademijoje

2018 lapkričio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Prof. Xiao Yongo (Xiao Yong) kuriami grafinio dizaino projektai yra vieni labiausiai atpažįstamų Kinijoje ir vertinami kaip turintys itin didelę įtaką grafinio ir komunikacinio dizaino

Edmundas Jankauskas

DIZAINAS IR EKOLOGIJA: VDA absolventui – prestižinis apdovanojimas „Red Dot“

2018 lapkričio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos grafinio dizaino katedros Vizualiųjų komunikacijų dizaino magistrantūros studijų absolventas Edmundas Jankauskas pelnė prestižinį dizaino apdovanojimą „Red Dot“. Jis apdovanotas už geriausią dizaino

Picture of the Century

MARSO PROJEKTAS: NASA konkurso finale – du Gabrielės Monginaitės plakatai

2018 spalio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Grafinio dizaino katedros absolventės Gabrielės Monginaitės bakalauro baigiamasis darbas pateko tarp Marsui skirto NASA tarptautinio konkurso finalininkų. Šio konkurso tikslas

vaiku_ap_181000_e01_xxx

TARPTAUTINĖ SĖKMĖ: Projektas „Upe“ nuraškė vaikų dizaino apdovanojimą

2018 spalio 52 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos (VDA) Dizaino katedros dėstytojos, doktorantės Gintarės Černiauskaitės projektas „Upe“ laimėjo „Kids Design Award“ konkursą Kelne, Vokietijoje. „Upe“ – ko gero, pirmasis žaidimas

Lietuvos dizaino paroda

LIETUVOS DIZAINO SAVAITGALIS: NDG svetingai atsisveikina su dizaino parodomis

2018 rugsėjo 271 KomentarasPILOTAS.LT

Nacionalinė dailės galerija pakvietė aplankyti besibaigiančias parodas „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ ir „Lietuva. Londonas. 1968. Lietuviško dizaino odisėja“ ir jas palydinčius renginius. Šiandien prasidėjusį

„Mummy“

BALDAI, INTERJERAS, DIZAINAS: Atgaivintas parodos konkursas

2018 rugsėjo 213 KomentaraiPILOTAS.LT

Spalio 11, 12 ir 13 dienomis Vilniaus parodų centre „Litexpo“ vyks 24-oji paroda „Baldai. Interjeras. Dizainas“. Šiemet čia vėl rengiamas ir parodos konkursas – bus