Dar XV amžiuje pirmą kartą paminėtas Lyduokių dvaras (Ukmergės raj.) labiausiai klestėjo valdant grafui Bistromui – XVIII-XIX amžiais. Iki šių dienų jis labiausiai žavi savo išlikusiomis XIX amžiaus „plytų stiliaus“ dvaro arklidėmis su vidiniu kiemu ir savita puošyba. Unikali galimybė pratęsti istoriją dvaro, kurį tarpukariu buvo įsigijęs žinomas architektas Karolis Reisonas – vos už kelis šimtus tūkstančių eurų.
Dvaro rūmus projektavo XIX amžiuje kviestinis prancūzų kilmės architektas iš Peterburgo Leontijus Benua, taip pat suprojektavęs ir Lyduokių bažnyčią. Neogotikinio stiliaus dviaukščiai rūmai buvo mediniai, o ūkiniai pastatai – mūriniai. XIX a. dvare buvo turtinga biblioteka, kurių dalis, kaip ir observatorijos įrenginiai įrenginiai atiteko Vilniaus universitetui. XIXa. viduryje buvo įkurtas apie 3 ha parkas su savita keturių tvenkinių sistema. Buvo pasodinta medžių iš kitų kraštų, kurie auga ir dabar.
Lyduokių dvaras nuo 1922 iki 1934 m. priklausė valstybei, o nuo 1931 m. jame veikė pradžios mokykla. 1934 metais šį dvarą įsigijo Kauno Prisikėlimo bažnyčios autorius architektas Karolis Reisonas, kuris mėgino atstatyti per Pirmąjį pasaulinį karą beveik sugriautus rūmus. Deja, užklupus Antrajam pasauliniam karui, šių darbų taip ir nespėjo užbaigti. Pokariu rūmai ėmė sparčiai nykti ir buvo nugriauti, o sovietmečiu dvare buvo įkurdintas ūkio centras.
Visgi Lyduokių dvaras iki šių dienų išlaikė savo istorinę dvasią bei autentiškus architektūrinius elementus. Išliko autentiškas bokštelis, pavėsinė, arklidės, kumetynai, kalvė, tvartai, rūkykla, bitininkų namas, ledainė, sandėliai, laiptai. Taigi, galima pasinaudoti unikalia proga įsigyti visą kompleksą kartu (parduodamos, arklidės, admin. pastatas, 2 kumetynai, kalvė, svirnas-observatorija) ir pratęsti garbingą dvaro istoriją.
Parengta pagal socialinių tinklų ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinė nuotrauka: Lyduokių dvaras. Foto: D.Vyto.

Lyduokių dvaro arklidės (arch. LBenua, XIX a.). Foto: Wikipedia.

Lyduokių dvaro kumetynas (arch. L.Benua, XIX a.). Foto: Wikipedia.

Lyduokių dvaro rūmų vieta. Foto: Kultūros paveldo departamento.

Lyduokių dvaro vartai. Foto: D.Vyto.

Lyduokių dvaro rūsiai. Foto: D.Vyto.

Lyduokių dvaro fragmentas. Foto: D.Vyto.

Lyduokių dvaro dekoro elementas. Foto: D.Vyto.

Neogotikiniai mediniai Lyduokių dvaro rūmai, 1911 m. (arch. L.Benua, XIX a.). Foto: PILOTAS.LT archyvas.