Pirmą kartą Nacionalinio Kauno dramos teatro scenoje bendras Japonijos ir Lietuvos menininkų projektas – didžiulis koncertinis draminio siužeto kūrinys chorui, solistams ir orkestrui. Oratorija „Sakurų prisiminimai“ skirta Japonijos diplomatui, 1939-1940 metais rezidavusiam Kaune, Čijunei Sugiharai. Jo ranka rašytos vizos išgelbėjo tūkstančius žmonių nuo mirties.
Mintis apjungti Japonijos ir Lietuvos menininkus bendram kūrybiniam darbui kilo G.Žukauskienei, prieš keletą metų dirbusiai kultūros atašė Japonijoje. Pradėjus bendradarbiauti su prodiuseriu H.Yamashita, nuspręsta įprasminti šių dviejų, iš pirmo žvilgsnio skirtingų kultūrų jungtį per vieną iškilų asmenį – Čijunę Sugiharą, 1939-1940 metais rezidavusį Kauno mieste.
Oratorijoje „Sakurų prisiminimai“ pasakojama ne tiek asmenybės biografija, kiek atskleidžiamas poelgio kilnumas. Dalyvauja solistai R.Karpis, V.Prudnikovas, J.Vaškevičiūtė, G‘Gelgotė, Kauno miesto simfoninis orkestras, kamerinis choras „Brevis“, Kauno berniukų choras „Varpelis“ bei menininkai iš Japonijos. Režisierius – S.Ikoh, kompozitorius – A.Gondai, libreto autorius R.Stankevičius, dirigentė – T.Nishimoto.
Režisierius Shugo Ikoh atskleidė, kad jam buvo svarbu sukurti kažką savito Sugiharos tema, nes Japonijoje ši asmenybė pakankamai populiari – apie jį sukurtas filmas, miuziklas, dramos spektaklis, todėl nuspręsta akcentuoti ne konsulo gyvenimo biografijos detales, bet humanistinį poelgį. Veiksmas vyksta mūsų dienomis ir lemtingais 1939-1940 m., vaizduojamas menamas Čijunės Sugiharos susitikimas su Lietuva, kurią atstovauja trys simboliai: K.Donelaitis, kunigaikštis Kęstutis ir Stelmužės Ąžuolas. Be to, S.Ikoh teigimu labai svarbu ir simboliška, jog kūrybinis procesas vyko Kaune, mieste, kuriame Sugihara atliko savo kilnų darbą.
Pasaulinė premjera Nacionaliniame Kauno dramos teatre numatyta sausio 5, 6 ir 7 dienomis.
Parengta pagal Nacionalinio Kauno dramos teatro informaciją.