Architektūros fondas pakvietė į neįprastą ekskursiją-žygį, kartu su menininke, keramike Ivana Králíková (Švedija/Čekija) ir kviestiniais botanikos bei dirvožemio ekologijos ekspertais. Žygis „Kask kur stovi: kelionė per Kauno neoaplinką“ – Future Architecture europinio architektūros muziejų bei organizacijų tinklo renginių dalis, organizuojama Lietuvoje.
Žygis „Kask, kur stovi: kelionė per Kauno neoaplinką“ – projekto „Jautrus miestas“ dalis, kurio metu kviestiniai tyrėjai, architektai ir menininkai pristatys idėjas bei kvies kelti klausimus, nagrinėjančius miesto materialumą – kokias istorijas neša miesto audinio medžiagos bei kokia jų kilmė? Kaip mieste naudojamos medžiagos susieja jo gyventojus ir su tolimais medžiagų kilmės kraštovaizdžiais? Kaip netgi tokia, regis, įprasta miesto medžiaga kaip molis neša bei skleidžia informaciją, o medžiagų ir informacijos mainų kombinacijos kuria ypatingas miesto formas?
Žygiu „Kask kur stovi“ Ivana kviečia dalyvius patirti jungtį tarp dviejų ypatingų miesto lokacijų – Vytauto Didžiojo Universiteto Botanikos sodo bei Šilainių sodų iniciatyvos. VDU Botanikos sodas bei Šilainių sodai – dvi ypatingos miesto augalų „sankaupos“ atspindinčios skirtingus miesto gyventojų angažavimosi su miesto dirvožemiu ir augalais modelius. Kuomet tradiciškai botanikos sodai funkcionuoja kaip mokslinės institucijos bei tarsi ‘gyvi’ archyvai, Lietuvoje gan naujas reiškinys – miesto daržai – įtraukia šalia esančius gyventojus per ilgalaikę, beveik taktilią praktiką. Tačiau atsispiriant nuo amplitudės tarp šių dviejų modelių – kaip dar kitaip veši ir tarpsta augalai mieste, galbūt ne visada kviesti ar klestintys ne pagal žmogaus tikslus? Ką informuoja apie miestą jo augalai; kaip skirtingai miesto augalai pasireiškia miesto taršos, išjudintos miesto žemės indikatoriai? Ką galima sužinoti iš augalų ne tik apie vietą, kurioje stovime, bet ir apie kitas vietas, iš kurių atkeliavo tam tikros rūšys – per kolonijinius žygius; neapdairią žmogaus veiklą ar dar kitaip?
Ekskursija-žygis kartu su menininke, keramike Ivana Králíková įvyks rugsėjo 18 dieną (šeštadienį) 10 val. Susitikimo vieta: Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo (Ž.E.Žilibero g. 6, Kaunas) įėjimas (prie kasos). Žygis bus užbaigtas Šilainių soduose. Registruotis galima internetu bei telefonu 869873217.
Ivana Králíková – Stokholme gyvenanti keramikos menininkė, besidominti miesto dirvožemiu, augalais ir sodininkavimo mieste praktikomis, kuriomis žmonės kuria ryšį su vietos žeme. Kaip keramikė tyrinėdama mieste randamą molį, ji taip pat atkreipia dėmesį ir kitas šalia mūsų esančias gamtines ar technologines infrastruktūras, mokslininkų vadinamas „neoaplinkomis“. Žygiu „Kask, kur stovi“ Ivana kviečia dalyvius jas patirti tarp dviejų ypatingų Kauno miesto lokacijų – Vytauto Didžiojo Universiteto Botanikos sodo bei Šilainių sodų iniciatyvos. I.Králíkovos darbai peržengia įprastines keramikos ribas, išaugdami į įvairiausias intervencijas, kuriomis menininkė visada ieško socialinio konteksto įgalinančio tyrinėti žmogaus ir medžiagų, objektų ar erdvės ryšį „neoaplinkoje“, kurioje persipina gamtinės bei technologinės sistemos. Šiuo metu menininkė vykdo ilgalaikį tyrimą „Kask, kur stovi“ (angl. Dig Where You Stand), kuriuo nagrinėja žemės naudojimą miestuose ir jam įtaką darančius gamtinius ir kultūrinius procesus.
VDU Botanikos sodas bei Šilainių sodai – dvi ypatingos miesto augalų „sankaupos“ atspindinčios skirtingus miesto gyventojų angažavimosi su miesto dirvožemiu ir augalais modelius. Jei tradiciškai botanikos sodai funkcionuoja kaip mokslinės institucijos bei „gyvi’ archyvai, tai Lietuvoje gana naujas reiškinys – miesto daržai – įtraukia šalia esančius gyventojus per ilgalaikę, taktilią ir pragmatišką praktiką. Tarp šių dviejų modelių egzistuoja dar visas spektras kitokių būdų kaip augalai mieste veši ir tarpsta, galbūt, ne visada kviesti ar klestintys pagal žmonių norus. Ką apie miestą pasakoja jo augalai? Kaip skirtingai augalai formuoja miesto dirvožemį, indikuoja dirvožemio taršą ar pažeidimus? Ką galima sužinoti iš augalų ne tik apie vietą, kurioje jie šiuo metu auga, bet ir apie kitas vietas, iš kurių tam tikros rūšys atkeliavo per kolonijinius žygius, neapdairią žmogaus veiklą ar dar kitaip? Žygio metu dalyviai bus kviečiami aktyviai įsitraukti į tyrinėjimus ir registruoti vietos neoaplinkas piešiniais, žemėlapiais ar pasitelkiant išmaniuosius telefonus, rinkti miesto dirvožemio ėminius.
Parengta pagal Architektūros fondo informaciją.