Paryžiuje, prancūzų filmotekoje „La Cinémathèque Française“ prasidėjo bene didžiausias pastarųjų metų nacionalinio kino pristatymo projektas – dvi savaites truksianti lietuvių kino retrospektyva. Šiuo renginiu iškilmingai pradėtas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui skirtas kultūros renginių ciklas Prancūzijoje.
30 LIETUVIŲ KINĄ PRISTATANČIŲ DARBŲ
Į atidarymą susirinkę kino mylėtojai, diplomatai, prancūzų kultūros bendruomenė dalyvavo prancūziškoje Šarūno Barto filmo „Šerkšnas“ (2017) premjeroje, kuri pažymėjo prasidedantį filmo platinimą Prancūzijos kino teatruose.
Didžiulė lietuviško kino retrospektyva – 3 metus trukusių derybų tarp Lietuvos kino centro, LR ambasados Prancūzijoje ir Paryžiuje įsikūrusios vienos didžiausių pasaulio filmotekų „La Cinémathèque Française“ rezultatas. Tai ne tik projektas, Lietuvos kiną pristatantis Prancūzijai, bet ir garsinantis mūsų šalies kūrėjus tarptautinės kino bendruomenės akiratyje. Filmotekos programos sudarytojų darbą vainikuos ir per dvi savaites „La Cinémathèque Française“ ekranuose bus parodyta daugiau kaip 30 lietuvių kiną reprezentuojančių darbų, juos išsamiau pristatys specialiai projektui išleistas leidinys prancūzų kalba. Ypatingas dėmesys programoje skirtas tarptautinį pripažinimą pelniusių lietuvių kino menininkų Jono Meko ir Š.Barto darbams.
ATVYKS IR JONAS MEKAS
Nekasdienės retrospektyvos programos ambasadoriais tapo filmotekos pakviesti režisieriai – Šarūnas Bartas, Audrius Stonys, Arūnas Matelis, Alantė Kavaitė ir Jonas Mekas, kurie Paryžiuje susitiks su publika. Kiekvienas jų savaip atskleis įvairius lietuvių kino judėjimus ir laikotarpius. Audrius Stonys, Arūnas Matelis ir Šarūnas Bartas kartu kalbėsis apie kūrybą, kuri 10-ajame dešimt. ženklino lietuvių kino atgimimą, o A.Kavaitė, filmo „Sangailės vasara“ (2015) režisierė, pristatys Arūno Žebriūno filmą „Gražuolė“ (1969).
Kitas laukiamas ir svarbus didžiausios lietuvių kino retrospektyvos per pastaruosius metus akcentas – J.Meko filmų programa, kurią pristatyti į Paryžių atvyks pats kūrėjas. J.Mekas pristatys šiai retrospektyvai sudarytą savo darbų rinktinę: žiūrovai išvys filmus „Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą“ (1971–1972), „Prarastas, prarastas, prarastas“ (1976), „Judėdamas pirmyn aš retkarčiais pastebėdavau grožį“ (2000), „Lietuva ir SSRS žlugimas“ (2008), kurie leis patyrinėti lietuvių kiną kitu kampu – ir formos, ir išeivio patirties prasme.
Lietuviško kino retrospektyvos programą Paryžiaus filmotekoje organizuoja Lietuvos kino centras bendradarbiaujant su LR ambasada Prancūzijoje.
Parengta pagal Kultūros atašė informaciją.
Pav.: „La Cinémathèque Française“.