Liubavo dvaro sodybos XVIII amžiaus baroko architektūros ansamblio pastatai atgimė naujam gyvenimui. Sutvarkyti ir muziejaus reikmėms pritaikyti du šio dvaro sodybos centrinės reprezentacinės dalies pastatai – oficina-lobynas ir oranžerija. Apžiūrėti muziejaus reikmėms pritaikytus objektus bus galima projekto rezultatus pristatančiame renginyje.
Balandžio 30 dieną (sekmadienį) 12 val. Liubavo dvaro sodyboje (Liubavo k., Vilniaus r.) įvyks restauracijos ir pritaikymo muziejaus reikmės projekto rezultatus pristatantis nemokamas renginys, kurio lankytojai galės objektus apžiūrėti.
Europos ekonominės erdvės ir Lietuvos Respublikos finansinė parama sudarė galimybes šiuos Lietuvos kultūros paveldo objektus išsaugoti ir pritaikyti kultūros ir viešosioms reikmėms. Projektą vykdė viešoji įstaiga „Europos parkas“, jos įkurtas krašto istorijos, kultūros ir technikos paveldo muziejus „Liubavas“ dvaro vandens malūne veikia nuo 2011 metų. Dvaro oficinoje ir oranžerijoje įrengtos muziejinės ekspozicijos. Muziejus projektą vykdė kartu su partneriu iš Norvegijos Karalystės Kultūros paveldo tyrimų institutu, turinčiu didelę kultūros paveldo tyrimų patirtį bei kvalifikuotus specialistus ir ekspertus.
„Projektas buvo labai sudėtingas, nes unikalūs europiniame kontekste pastatai buvo ne kartą perstatyti, blogos būklės, o siekta išsaugoti kiekvieną paveldo detalę ir laiko ženklus, gilintasi į statybos laikotarpio specifiką ir architektūros bruožus“ ,– teigiama pranešime.
Projekto metu taip pat buvo vykdomi mokomieji seminarai kultūros paveldo objektų savininkams, restauratoriams, paveldotvarkos specialistams. Tarptautinė mokslinė konferencija „Rapolas Slizienis – tiltas tarp paribio tautų“ sulaukė didelio visuomenės dėmesio, išleista knyga su konferencijos ir kita niekur iki šiol nepublikuota medžiaga (sud. Gintaras Karosas, leidėjas Europos parkas, 2017, 152 p.).
Netoli sostinės esantis Liubavo dvaras yra vienas seniausių Lietuvoje, istorija siekia XV a. pr., Vytauto Didžiojo valdymo laikotarpį, jis susijęs su daugeliu pačių iškiliausių mūsų šalies istorijos asmenybių – Goštautais, Žygimantu Augustu, Radvila Ruduoju, Tiškevičiais, Slizieniais ir kt. Liubavo dvare gyveno ir kūrė talentingas Lietuvos skulptorius Rapolas Slizienis (1804–1881). 2012 metais Liubavo dvaro malūnas-muziejus pripažintas vienu iš geriausių Europos kultūrinio paveldo išsaugojimo pavyzdžių. Už kokybišką pastato restauraciją buvo skirtas aukščiausias įvertinimas – Europos Sąjungos kultūros paveldo prizas ir „Europa Nostra“ apdovanojimas.
Parengta pagal Liubavo dvaro informaciją.
Nuotrauka: Liubavo dvaras.