Kultūros paveldo departamentas jau 10 metų bendradarbiauja su Europos Kultūros kelių institutu (Liuksemburgas), kuris yra atsakingas už Europos Tarybos Kultūros kelių programos vykdymo koordinavimą. Naujausias šio bendradarbiavimo rezultatas – Trakų Vokės parko restauravimo galimybių studija.
DEMOKRATIŠKIEMS KULTŪRINIAMS MAINAMS
Kaip informuoja Kultūros paveldo departamentas (KPD), Europos Tarybos Kultūros kelių programa yra skirta Europos Kultūros paveldosaugos ir kultūros puoselėjimui, propagavimui. Jos tikslas – sustiprinti Kultūros kelius ir, išnaudojant jų potencialą, siekti kultūrinio bendradarbiavimo tarp šalių, darnaus teritorijos vystymosi ir socialinės sanglaudos. Programoje skiriamas ypatingas dėmesys simbolinės svarbos temoms: Europos vienybei, istorijai, kultūrai ir vertybėms; mažiau žinomų turistinių maršrutų propagavimui. Šia programa siekiama stiprinti demokratinį kultūrinių mainų aspektą, turizmo vykdymą, įtraukiant vietos organizacijų tinklus, asociacijas, vietos ir regionų valdžios institucijas, universitetus ir profesines organizacijas. Tokių tikslų įgyvendinimas prisideda prie įvairaus paveldo išsaugojimo, sukuriant teminius ir alternatyvius turizmo maršrutus bei kultūrinius projektus.
UŽBAIGĖ 10 METŲ BENDRADARBIAVMO ETAPĄ
Trakų Vokės parko restauravimo galimybių studijos publikavimas užbaigė 10 metų trukusį bendradarbiavimo su Europos kultūros kelių institutu etapą, kurio pagrindinis tikslas buvo aktualizuoti Lietuvos istorinių parkų paveldą, išryškinti istorinių parkų potencialą Lietuvoje, o taip pat sudaryti keletui jaunų Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąlygas susipažinti su istorinių parkų restauravimo metodika, su vykdomais restauravimo darbais įvairiose Europos šalyse, sudalyvauti įvairiuose mokymuose.
Trakų Vokės parkas – vienas iš keturių parkų, kuriuos XIX amžiaus pabaigoje sukūrė E.Andrė (1840-1911) keturiems Tiškevičių šeimos nariams. Jo restauravimo galimybių studijos projekto metu buvo atlikta analizė, kaip keitėsi Trakų Vokės parkas istorijos eigoje. Studijoje taip pat pateikti siūlymai kaip jį išsaugoti bei atskleisti parko vertę, kaip naujai naudoti šią istorinio parko teritoriją. KPD tikisi jog ši galimybių studija pasitarnaus kuriant Lietuvoje parkų ir sodų kelius, kurie galėtų ir turėtų būti įdomūs turistiniai maršrutai pasakojantys Lietuvos istoriją, atkreipiantys visuomenės dėmesį į kraštovaizdį, jo sampratą ir gražiausias, įdomiausias jo formas, o taip pat įžymiausius Lietuvos istorinių parkų kūrėjus ir jų darbus.
KPD numato išplatinti šią galimybių studiją miestų ir rajonų savivaldybėms ir tikisi, jog ji bus metodinė medžiaga kaip reikėtų suprasti ir analizuoti istorinį parką ir kaip reikia rengtis tokio parko restauravimui.
Parengta pagal Kultūros vertybių departamento informaciją.