Radvilų rūmų dailės muziejuje atidaroma Lietuvai Venecijos bienalėje atstovaujančių „Pakui Hardware“ paroda „Tolimas rūpestis“ Istorinė Radvilų rūmų salė čia paverčiama aplinka, primenančia klinikinės chirurgijos ar ligoninės patalpą, kurioje žmogiškąjį buvimą – išskyrus paties lankytojo kūną – pakeičia technologijos.
Birželio 19 dieną (trečiadienį) 18 val. LNDM Radvilų rūmų dailės muziejuje (Vilniaus g. 24, Vilnius) pristatoma menininkų dueto „Pakui Hardware“ – Neringos Černiauskaitės ir Ugniaus Gelgudos – paroda „Tolimas rūpestis“ (angl. Virtual Care).
„Pakui Hardware“ nagrinėja kapitalo judėjimą per kūnus, technologijas bei medžiagas ir tai, kaip jis formuoja mūsų tikrovę. Per pastaruosius kelerius metus dueto darbuose neretai analizuojami su šiuolaikine medicina susiję klausimai, įsivaizduojant potencialias ateitis, kuriose peržengiamos fizinės ribos skaidant, dauginant ir atkuriant žmogiškuosius ir nežmogiškuosius kūnus. Parodoje „Tolimas rūpestis“ tyrinėjamas dar vienas, šiandien vis aktualesnis šiuolaikinės medicinos ir sveikatos skaitmeninimo sluoksnis – robotizuota chirurgija ir nuotolinė medicina.
Tarp fizinės ir virtualiosios, tarp kūniškos ir skaitmeninės sričių pakibusioje erdvėje išsidėstę skaidrūs karščiu suformuoti „kūnai“ abstrahuoti į skulptūrines biomorfines formas. Skulptūrose, įkvėptose menininkės Marijos Teresės Rožanskaitės 8-uoju ir 9-uoju dešimtmečiais sukurtų paveikslų, technologijos, draperijos, organinės ir sintetinės medžiagos susilieja į abstrakčias būsenas.
Kaip pastebi rūpybos, sveikatos ir kūno antropologijos tyrinėtoja Jeannette Pols, grynos „šaltos“ technologijos ir „šilto“ žmogaus kūno dichotomijos nėra – šiuos polius visuomet jungia subtili, sudėtinga sąveika. „Tolimas rūpestis“ čia suvokiama ne kaip kažkas savaime grėsmingo, bet kaip painių žmogaus, technologijų ir ekonomikos santykių rezultatas. Šios instaliacijos idėja kilo dar prieš pasaulį ištinkant COVID-19 pandemijai ir gajiems jos padariniams, kai nuotolinė medicina tebebuvo veikiau nišinis pacientų slaugos būdas. Tačiau sulig pandemijos pradžia virtualioji rūpyba tapo vyraujančia forma gydytojų pagalbai gauti. Taip nauja kasdienė realybė nejaukiai susipynė su menininkų vizijomis.
Organizatorius LNDM Radvilų rūmų dailės muziejus. Architektūra „Išora x Lozuraitytė studija“ . Architektas koordinatorius Aleksandras Kavaliauskas . Grafikos dizaineris Vytautas Volbekas . Koordinatorė Viltė Visockaitė. Vertėja ir redaktorė Alexandra Bondarev . Kūrinys parengtas Šiuolaikinio meno centro BALTIC užsakymu.
Parengta pagal LNDM Radvilų rūmų dailės muziejaus informaciją.
„Tolimas rūpestis“, „Pakui Hardware“, 2021 m. Foto: Robo Harriso.