Radvilų rūmai Vilniuje

NAUJAS ARCHITEKTŪRINIS ETAPAS: Atveriamas J.Radvilos rūmų pietinis korpusas

2023-03-01
PILOTAS.LT

Istorinis pastatas Vilniaus senamiestyje – Jonušo Radvilos rūmai, šiuo metu priklausantys Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui (LNDM) – žengia į naują architektūrinį etapą. Kovą čia bus atvertas anksčiau lankytojams nebuvęs pritaikytas ir ilgai remonto laukęs pietinis korpusas.

IŠKILO XVII AMŽIAUS VIDURYJE

Naujai sutvarkytame korpuse dėmesio vertų detalių ir veiklų bus ir architektūros, ir meno gerbėjams. LNDM padalinio Radvilų rūmų dailės muziejaus komanda čia atvers XVI–XIX a. Vakarų Europos tapybos ekspoziciją, didžioji salė bus skirta laikinoms parodoms, konferencijoms, įvairiems kultūros renginiams, o edukatoriai siūlys veiklas įvairaus amžiaus ir poreikių lankytojams. Kad laukimas neprailgtų, muziejaus gidai kviečia į dvi nemokamas ekskursijas, skirtas pastato istorijai geriau pažinti.
Vadinamieji Radvilų rūmai Vilniuje iškilo XVII a. viduryje – pagal architekto Jono Ulricho projektą Lietuvos didysis etmonas Jonušas Radvila pasistatydino rezidencinius rūmus. Renesansinių formų, manieristinio dekoro U raidės plano pastatą iš viso sudarė keturi korpusai; ankstyviausią jų atvaizdo interpretaciją galima rasti 1653 m. nukaldintame medalyje, J. Radvilai tapus Vilniaus vaivada.
Vėlesniais amžiais pastatą stipriai apniokojo gaisrai, tad XIX a. apleisti ir negyvenami rūmai atiteko Labdarių draugijai, kuri veikė iki 1940 m. Ji čia įkūrė dirbtuves, darbininkų butus, o sunykę korpusai ilgainiui buvo arba visai nugriauti, arba reikšmingai perstatyti. Sovietmečiu skirtingos komplekso dalys pritaikytos sporto maniežui, draugijų veiklai, net KGB bendrabučiui. 1990 m. šio unikalaus pastato šiauriniame korpuse įsikūrė tuometinio Lietuvos dailės muziejaus (dabar – LNDM) padalinys – Radvilų rūmų muziejus. Keturis dešimtmečius likusios pastato dalys naudotos ūkinėms ir muziejinėms funkcijoms, pavyzdžiui, kūrinių rėminimo dirbtuvėms, saugykloms, bet visuomenei jos taip ir nebuvo atvertos.

ATĖJO RADVILŲ RŪMŲ LAIKAS
Nuo 2020-ųjų Radvilų rūmų dailės muziejaus situacija reikšmingai keičiasi – atnaujintame šiauriniame korpuse įkurta Vladimiro Tarasovo dovanotos kolekcijos ilgalaikė ekspozicija „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“, rengiamos Lietuvos ir užsienio kūrėjų parodos. Nepaisant pandemijos ir kitų iššūkių, jas jau aplankė daugiau kaip 30.000 žmonių. Čia planai nesustoja – LNDM generalinio direktoriaus dr. Arūno Gelūno teigimu, pagrindinė misija yra įvykdyti visapusišką rūmų regeneraciją. Ankstesnis muziejaus vadovas Romualdas Budrys sėkmingai sutvarkė Tiškevičių rūmus Palangoje (juose įsikūręs Gintaro muziejus) ir Vytauto Kasiulio dailės muziejų Vilniuje, o dabar, pasak A.Gelūno, atėjo Radvilų rūmų laikas.
Nėra pakankamai istorinės medžiagos ar archeologinių, kartografinių tyrimų, kad šiandien būtų galima atkurti autentišką, originalų rūmų projektą. Vis dėlto skirtingi istoriniai laikotarpiai atnešė savitų vertingų savybių – dalis komplekso pastatų pripažinti nacionalinės svarbos kultūros paveldo objektais. Dėl šių priežasčių muziejus pasirinko išsaugoti ir aktualizuoti tai, kas vis dėlto išliko, sukurti erdvę, atliepiančią šiuolaikiško muziejaus misiją ir šiuolaikinio lankytojo poreikius, o ne imituoti galimus ankstesnius architektūrinius pavidalus.
Paveldo objekto ateitį formuoja ne tik lūkesčiai, bet ir konkretūs darbai – pernai su Radvilų rūmų architektūrinio konkurso laimėtojais „Processoffice“ buvo pasirašyta projektavimo sutartis; visą kompleksą visiškai pritaikyti muziejinei veiklai tikimasi per 5-erius metus. Laukdamas didžiosios rekonstrukcijos, muziejus pristato tarpinį etapą – pietinį korpusą atveria visuomenei.

ATIDAROMOS DVI DAILĖS EKSPOZICIJOS
XIX–XX a. pr. pastato pokyčiai daugiausia ir nulėmė dabartinį patalpų išplanavimą, dekoro elementus. Nors permaininga praeitis rūmams buvo negailestinga, rekonstrukcijos metu pavyko išsaugoti kai kurias autentiškas detales: fasadų sprendimus, sienų tapybos, lipdybos fragmentus, mūrą, langų rėmus ir kt. Vienas radinys ypač džiugina – išskirtinis XX a. pr. linoleumas. Anot Radvilų rūmų dailės muziejaus vadovės Justinos Augustytės, „buvusioje gimnastikos salėje rasta ir restauruota originali praėjusio amžiaus pradžios linoleumo danga yra tikrai netikėtas ir vertingas radinys. Žinoma, kad tuo laikmečiu linoleumas gan sparčiai populiarėjo ir buvo vis plačiau naudojamas interjeruose dėl savo ekonomiškumo, praktiškumo ir estetinių savybių, tačiau autentiškų to laikotarpio pavyzdžių Lietuvoje nėra išlikę“.
Tarp tokių istorijos pėdsakais nužymėtų sienų ir grindų atsidurs dvi kovo 16 d. atidaromos Vakarų Europos tapybos ekspozicijos iš LNDM ir Lvivo Boryso Voznyckio nacionalinės dailės galerijos kolekcijų. Per 6 rūmų sales nusidrieks XVI–XIX a. apimanti LNDM kolekcijos dalis – kuratorės dr. Tojana Račiūnaitė ir Joana Vitkutė pabandė išvengti tradicinio kūrinių grupavimo pagal „vietą ir laiką“, kitaip tariant, išardė chronologija ar geografija grįstą pasakojimą. Susipažinti su būsimos ekspozicijos kontūrais ir išsamiais kūrinių komentarais galima ką tik pasirodžiusiame kataloge „Gyvastingieji senojo pasaulio profiliai“.
Rinktinių Lvivo Boryso Voznyckio nacionalinės dailės galerijos kūrinių ekspozicija apims XVI–XVIII a. Didžiojoje rūmų salėje bus galima išvysti menininkų, tokių kaip Franciscoʼas Goya, Georgesʼas de La Touras ar Sofonisba Anguissola, šedevrus. Ir nors tapybos darbų parodose pastato istorija nebus specialiai išskiriama, lankytojai raginami atkreipti žvilgsnį į aplinką ir pasigrožėti autentiškomis pastato architektūros bei interjero detalėmis, liudijančiomis vingių kupiną Vilniaus istoriją.

EDUKACIJOS MENĖ IR PAŽINTINĖS EKSKURSIJOS
Įgyvendinant muziejaus viziją, naujame korpuse veiklą pradės atvira ir įtraukianti kūrybiškumo erdvė „Edukacijos menė“, išsidėsčiusi bene visame pirmame aukšte. Tvarias praktines galimybes grafikos, fotografijos ir kitų vizualiojo meno šakų mėgėjams bei profesionalams pasiūlys kūrybinių dirbtuvių erdvė, o susitikimų ir ekspozicijų erdvė kvies į pokalbius, diskusijas ir kitokius bendruomeniškumą puoselėjančius renginių formatus.
Laukdamas kovo viduryje numatyto parodos atidarymo ir pietinio korpuso atvėrimo plačiajai auditorijai, Radvilų rūmų dailės muziejaus gidas Audrius parengė dvi nemokamas ekskursijas – pasivaikščiojimus po lauko teritoriją kovo 4 ir 5 d. 14 val. Jonušo Radvilos rūmų istorija byloja apie giminės brangakmenį Vilniuje. Nors jo spindesiu pats fundatorius taip ir neturėjo daug laiko pasigrožėti, rūmų praeityje užkoduotos nemažiau ryškios ateities vizijos, su kuriomis ir supažindinami ekskursijos dalyviai.
Rytinio paviljono ir pietinio korpuso kapitalinio remonto projektą rengė UAB Projektavimo ir restauravimo institutas, projekto vadovė – Marija Nemunienė.
Projektas finansuotas iš Europos Sąjungos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos biudžeto. Ekspozicijų ir leidinio projektus finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Parengta pagal Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus informaciją.
Titulinė nuotrauka: Įėjimas į Radvilų rūmų naują korpusą. Foto: LNDM.

Radvilų rūmai iš Ignoto g. Foto: LNDM

Radvilų rūmai iš Ignoto g. Foto: LNDM

Radvilų rūmų didžioji salė. Foto: LNDM.

Radvilų rūmų didžioji salė. Foto: LNDM.

Radvilų rūmų sienų tapybos fragmentas. Foto: LNDM.

Radvilų rūmų sienų tapybos fragmentas. Foto: LNDM.

Radvilų rūmų XX a. prad. Linoleumas. Foto: LNDM.

Radvilų rūmų XX a. prad. linoleumas. Foto: LNDM.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

„Juodas maišelis“, Vitolis Trušys, 1979 m

KASDIENYBĖS LIUDININKAI: Natiurmortų paroda Prano Domšaičio galerijoje

2023 spalio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Prano Domšaičio galerijoje, Klaipėdoje atidaroma XX a. antros pusės natiurmortų paroda. Eksponuojama beveik 100 kurinių iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus rinkinio. Natiurmorto žanro kūriniai gana

Nidos švyturys

PRITAIKYS KULTŪROS REIKMĖMS: Nidos švyturio pastatų kompleksas – neparduodamas

2023 rugpjūčio 31Be komentarųPILOTAS.LT

Vyriausybės sprendimu Nidos švyturio pastatų kompleksą išbraukus iš parduodamų objektų sąrašo, kompleksas galės būti perduotas Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui (LNDM). Pritaikius Nidos švyturio pastatų komplekso

Žilvinas Kempinas

2 PARODOS KLAIPĖDOJE: P.Domšaičio galerijoje – Ž.Kempinas ir Lietuvos meninė fotografija

2023 liepos 28Be komentarųPILOTAS.LT

Prano Domšaičio galerijoje, Klaipėdoje atidaromo dvi parodas. Pirmoji – Niujorke gyvenančio ir kuriančio menininko Žilvino Kempino personalinė paroda „Šviesos skulptūros“, antroji – Pietų Korėjoje ir

Vilniaus maketas

VILNIUS PRIEŠ 200 METŲ: Sostinėje atidaromas nemokamas ekspozicinis paviljonas

2023 gegužės 12Be komentarųPILOTAS.LT

Šeštadienį Vilniuje sostinės 700 metų proga atidaroma nauja ir nemokama Lietuvos nacionalinio muziejaus ekspozicinė erdvė „Paviljonas: Vilnius prieš 200 metų“. Vilniečius ir miesto svečius Gedimino

Jonušo Radvilos rūmų pastatų komplekso ir jo prieigų sutvarkymas, arch. UAB „Processoffice“, 1-oji vieta.

KRITIKAVO IR KĖLĖ KLAUSIMUS: Kultūros paveldo komisija apsvarstė du projektus

2023 gegužės 34 KomentaraiPILOTAS.LT

Valstybinės kultūros paveldo komisijos posėdyje, reaguojant į sistemines paveldo apsaugos problemas, buvo aptarti šiuo metu visuomenės susidomėjimo susilaukę ir prieštaringai vertinami projektai saugomose teritorijose. Tai

1.	Kijivo Pečerų lauros Švč Mergelės Marijos Ėmimo į dangų soboras. Fotografijos autorius Yurii Kaganov

NENUGALIMOS TAUTOS DVASINIAI LOBIAI: Ukrainos sakralinio meno paroda

2023 kovo 9Be komentarųPILOTAS.LT

Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje Vilniuje atidaroma paroda „Ukraina: nenugalimos tautos dvasiniai lobiai“. Parodoje pristatomi XVI–XVIII a. Ukrainos sakralinio meno kūriniai iš didžiausio Ukrainos muziejų

Radvilų rūmai Vilniuje

NAUJAS ARCHITEKTŪRINIS ETAPAS: Atveriamas J.Radvilos rūmų pietinis korpusas

2023 kovo 1Be komentarųPILOTAS.LT

Istorinis pastatas Vilniaus senamiestyje – Jonušo Radvilos rūmai, šiuo metu priklausantys Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui (LNDM) – žengia į naują architektūrinį etapą. Kovą čia bus

Šeškinės visuomeninis prekybos centras

PO SOCIALISTINIO MODERNIZMO: Ekskursija Šeškinėje ir tyrėjo iš Ukrainos paskaita

2023 vasario 15Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos nacionalinio dailės muziejus, bendradarbiaudamas su Ukrainos nacionaliniu dailės muziejumi, organizuoja ekskursija po Šeškinės visuomeninės prekybos centrą bei Oleksandro Anisimovo (Ukraina) paskaitą „Po socialistinio modernizmo

NEUE ARCHITEKTŪRA

BUVUSIOS RADVILŲ VALDOS KONKURSAS: Triumfavo „Neue Architektūra“

2022 lapkričio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga bendrovės „Vastint Lithuania“ pavedimu surengė naujo viešbučio pastato ir greta jo esančio parko sutvarkymo Vilniaus Žygimantų gatvėje atvirą architektūrinio projekto konkursą. Ką

Arūnas Gelūnas ir Vytautas Biekša

SUKIRTO RANKOMIS: Radvilų rūmų atkūrimą Vilniuje projektuos „Processoffice“

2022 liepos 122 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas ir architektūrinės grupės „Processoffice“ lyderis architektas Vytautas Biekša ką tik pasirašė Radvilų rūmų Vilniuje atkūrimo projektavimo sutartį. Pastaroji

Žygimantų g. 3

LAUKIAMA ARCHITEKTŪROS IDĖJŲ: Viešbučio ir parko buvusioje Radvilų valdoje konkursas

2022 birželio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga pakvietė architektus dalyvauti naujo viešbučio bei parko Žygimantų gatvėje, Vilniuje projekto atvirame konkurse. Konkurso organizatoriai projektinių idėjų buvusiai Radvilų valdai Senamiestyje, Neries

Paviljonas

VILNIUS EKSPONUOS ISTORIJĄ: Laukiama paviljono architektūrinių idėjų

2022 balandžio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Vilnius ruošiasi 700 metų jubiliejui – architektai pakviesti sukurti paviljoną Gedimino kalno papėdėje. Būsimos paviljono ekspozicijos šerdis – pagal unikalią ir anksčiau nepublikuotą archyvinę medžiagą

Valentinas Antanavičius

MUZIEJAI GELBSTI MUZIEJUS: Ekskursijos po LNDM parodas dėl Ukrainos

2022 balandžio 121 KomentarasPILOTAS.LT

Šiandien Ukrainos nacionalinis dailės muziejus susiduria su milžiniškais vertybių apsaugojimo iššūkiais. Kadangi nėra galimybės saugiai išgabenti kūrinius, muziejui juos tenka slėpti rūsiuose ir bunkeriuose. Norint

Emilija Škarnulytė

ŠVYTINTYS KAMBARIAI: Emilijos Škarnulytės paroda Radvilų rūmų dailės muziejuje

2022 vasario 7Be komentarųPILOTAS.LT

Radvilų rūmų dailės muziejuje atveriama personalinė menininkės Emilijos Škarnulytės paroda „Švytintys kambariai“. Parodos centre – vienas garsiausių menininkės kūrinių „t ½“, 2019 metais pelnęs Kijevo

Naujasis arsenalas

MUZIEJIŠKOS KALĖDOS: Antrąją dieną – muziejų lankymas nemokamas

2021 gruodžio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Antrąją Kalėdų dieną – į muziejus nemokamai. Tądien visiems norintiems duris atvers Kultūros ministerijai pavaldūs muziejai. Gruodžio 26-oji, antroji Kalėdų diena, šiemet sutampa su nemokamo

Pav.: konkursinis projektas devizu „RRUMAI“ (arch. UAB „Processoffice“; V.Biekša, D.Kriščiūnaitė, C.Lamilhau, E.Matulaitytė, M.Brimas, V.Rimkutė, A.Dovydavičiūtė), 1-oji vieta, 12.000 Eur premija. Fotomontaže panaudota Mindaugo Navako kūrinio „Įstrižas cilindras“ vizualizacija.

RADVILŲ RŪMŲ KONKURSAS: Išrikiuota galutinė architektūrinių projektų eilė

2021 gruodžio 152 KomentaraiPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau skelbė, jog Jonušo Radvilos rūmų pastatų komplekso ir jo prieigų tarptautiniame atvirame architektūrinio projekto pirmauja projektas „RRUMAI“, kurio autorius „Processoffice“ kolektyvas iš Lietuvos.

UAB „Processoffice“

J.RADVILOS RŪMŲ KONKURSAS: Pirmauja architektas Vytautas Biekša ir Ko

2021 lapkričio 195 KomentaraiPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau skelbė, jog Jonušo Radvilos rūmų pastatų komplekso ir jo prieigų tarptautiniam atviram architektūrinio projekto konkursui buvo pateikti 32 projektų pasiūlymai. Neseniai paaiškėjo, jog

Radvilų rūmai

J.RADVILOS RŪMŲ TARPTAUTINIS KONKURSAS: Pateiktos 32 projektinės idėjos

2021 rugsėjo 29Be komentarųPILOTAS.LT

Ką tik paaiškėjo, jog Jonušo Radvilos rūmų pastatų komplekso ir jo prieigų tarptautiniam atviram architektūrinio projekto konkursui skaitmeniniu būdu pateikti 32 projektų pasiūlymai. Su pastaraisiais

Mindaugas Navakas

KAMBARIUOSE IR LAUKE: Mindaugo Navako skulptūros paroda

2021 rugpjūčio 171 KomentarasPILOTAS.LT

Priešais akliną, tinkuotą plytų sieną prie Radvilų rūmų Vilniuje pastatyta nauja skulptūra – savaitgalį čia atidarytos Mindaugo Navako darbų parodos „Kambariuose ir lauke“ dalis. Skulptorius

Jonušo Radvilos rūmai

J.RADVILOS RŪMŲ KOMPLEKSAS: Paskelbtas atviras architektūros konkursas

2021 gegužės 271 KomentarasPILOTAS.LT

Paskelbtas Jonušo Radvilos rūmų pastatų komplekso ir jo prieigų Vilniaus g. 24, Vilniuje, tarptautinis atviras architektūrinio projekto konkursas. Konkursą organizuoja Lietuvos dailės muziejaus įgaliota Lietuvos

Senovės Egiptas

ISTORIJŲ NAMAI RISISTATO: Lietuviški Egipto mumijų ir sarkofagų tyrinėjimai

2021 gegužės 6Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje ką tik atidaryti Istorijų namai nuo šiandien kviečia į parodą „Ką slepia sarkofagas: Senovės Egipto mumijų tyrimai“. Parodos lankytojai čia turi išskirtinę galimybę pamatyti

sakra_vn_210400_e01_xxx

SAKRALUSIS VILNIUS: Piligrimų kelias nuo Aušros vartų iki Kalvarijų

2021 balandžio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus paveikslų galerijoje ir Bažnytinio paveldo muziejuje atidaryta paroda „Sakralusis Vilnius: piligrimų kelias nuo Aušros vartų iki Kalvarijų“. Ši paroda yra viena iš Lietuvos nacionalinio

kazak_fo_210300_e03_xxx

TAI, KO NEBEBUS: T.Kazakevičiaus paroda apie nykstantį Lietuvos kaimą

2021 kovo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien virtualiai atidaroma Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „Tai, ko nebebus“ – tai fotografijų ciklas, pristatantis penkerius metus fiksuotą nykstantį Lietuvos kaimą. Ieškodamas įsimintinų ir iškalbingų

Kazys Varnelis

LIETUVOS NACIONALINIS MUZIEJUS: 3 virtualūs parodų atidarymai

2021 vasario 23Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos nacionalinis muziejus pakvietė į virtualius naujausių parodų atidarymus, o atlaisvinus karantino sąlygas tiksi lankytojus pakviesti apžiūrėti jas gyvai. Tarp atidaromų parodų – tarptautinio pripažinimo

radvi_01_xxx

DIDIEJI RADVILOS: Kunigaikščių istorijos ir paveldo paroda Valdovų rūmuose

2019 spalio 112 KomentaraiPILOTAS.LT

Valdovų rūmuose, Vilniuje ką tik atidaryta paroda „Radvilos. Kunigaikščių istorija ir paveldas“. Parodoje rodoma daugiau nei 350 eksponatų, surinktų iš bemaž 40 atminties institucijų, bažnyčių,