Venecijos architektūros bienalės 19-ąją tarptautinę architektūros parodą kuruos žinomas italų architektas, inžinierius ir pedagogas Carlo Ratti. 2025-ųjų Architektūros paroda Venecijoje turėtų būti atidaryta gegužės mėnesį ir tęstis iki pat gruodžio.
ŽINOMAS PEDAGOGAS, KŪRĖJAS, IŠRADĖJAS
Architekto ir inžinieriaus išsilavinimą turintis C.Ratti dėsto Masačusetso technologijos institute (MIT), kur vadovauja laboratorijai „Senseable City Lab“ bei Milano politechnikos institute, kur įgijo išsilavinimą. Jis taip pat baigė mokyklą „École Nationale des Ponts et Chaussées“ Paryžiuje, o daktaro laipsnį įgijo Martino centre Kembridžo universitete. „Ratti“ pavadinimo dizaino ir inovacijų biuras veikia Turine, o filialai yra Londone ir Niujorke.
Greta praktikos bei dėstymo, C.Ratti yra išradėjas. Jo Skaitmeninis vandens paviljonas, Kopenhagos ratas ir „Scribit“ yra patekę į „Time“ žurnalo „Geriausių metų išradimų“ sąrašus. C.Rtti taip pat yra ne mažiau kaip 750 publikacijų autorių. Vienas iš naujausių jo leidinių yra atlasas „Atlas of the Senseable City“, kurį parašė kartu su Antoine’u Piconu. Pastarajame leidinyje nagrinėjama, kaip skaitmeniniai žemėlapiai veikia miestus ir kasdienį gyvenimą.
„Mes, architektai, mėgstame manyti, kad esame protingi, bet tikras intelektas yra visur. Bekūnis evoliucijos išradingumas, auganti kompiuterių galia ir kolektyvinė minios išmintis. Kad susidurtų su degančiu pasauliu, architektūra turi panaudoti visą mus supantį intelektą“, – teigia 19-osios Architektūros parodos Venecijos architektūros bienalėje kuratorius.
LIETUVAI ATSTOVAUS „MEDŽIŲ ARCHITEKTŪRA“
Venecijos architektūros bienalė yra kas dvejus metus nuo 1980-ųjų metų vykstantis, vienas svarbiausių šiuolaikinės architektūros įvykių visame pasaulyje. Lietuva, kartu su Latvija ir Estija, jame debiutavo tik 2016-aisiais. 2025-aiais, 19-oje Venecijos architektūros bienalėje Lietuvai atstovaus Lietuvos architektų sąjungos projektas „Medžių Architektūra: iš vietos šaknų virsta“. Lietuvos kultūros tarybos konkursą laimėjęs projektas klasikinėmis priemonėmis sieks pristatyti Lietuvos architektūrą iš įvairių šalies vietų, bandys atsakyti į medžio naudojimo architektūroje temą bei pasistengs kvestionuoti „žaliojo smegenų plovimo“ (angl. greenwashing) pasaulinę tendenciją. Lietuvos paviljono komisare bus architektūrologė, tyrėja ir parodų kuratorė dr. Jūratė Tutlytė, o projekto kuratorius – Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas architektas Gintaras Balčytis.
Parengta pagal Venecijos bienalės ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinė nuotrauka: architektas, inžinierius ir pedagogas Carlo Ratti. Foto: „La Biennale di Venezia“.