Baltijos architektai išsakė aiškią poziciją dėl Tarptautinės architektų sąjungos (UIA) komformistinio požiūrio į Rusijos agresiją prieš Ukrainą. Protestuodama dėl šios organizacijos neveiklumo karo Ukrainoje metu, Baltijos architektų sąjungų asociacija (BAUA) išstojo iš Tarptautinės architektų sąjungos (UIA). Baltijos architektai nemano, jog galima būti organizacijos, kuri iki šiol nėra sustabdžiusi narystės ar apribojusi Rusijos ir Baltarusijos nacionalinių architektų sąjungų veiklos, nare.
Liepos 6 dieną, UIA Generalinės asamblėjos metu Baltijos šalių architektų sąjungų asociacijos BAUA vicepirmininkė, Lietuvos architektų sąjungos kūrybos direktorė Rūta Leitanaitė paskelbė apie Baltijos šalių architektų sąjungų išstojimą iš Tarptautinės architektų sąjungos.
PRANEŠIMAS APIE BAUA NARYSTĖS ATŠAUKIMĄ IŠ UIA
Kam: UIA Generalinei asamblėjai,
2023 m. liepos 6-8 d., Kopenhaga
Remdamasi 2023 01 12 Estijos architektų sąjungos tarybos sprendimu, 2023 02 02 Latvijos architektų sąjungos tarybos sprendimu ir 2023 04 27 Lietuvos architektų sąjungos generalinės asamblėjos sprendimu, Baltijos architektų sąjungų asociacija (BAUA) praneša apie savo išstojimą iš Tarptautinės architektų sąjungos (UIA).
2022 m. vasarį Rusijos pradėtas plataus masto karas prieš Ukrainą tęsiasi jau daugiau nei metus. Per šį laiką žuvo dešimtys tūkstančių civilių gyventojų, milijonai buvo priversti palikti savo namus, nes buvo sugriauti ištisi miestai.
Jau karo pradžioje Ukrainos nacionalinė architektų sąjunga pareikalavo sustabdyti Rusijos ir Baltarusijos narystę UIA. 2022 m. pavasarį kelis panašius kreipimusis į UIA pateikė BAUA. Iniciatyva buvo išplėtota 2023 m. Madride vykusiame UIA forume, kai UIA Generalinei asamblėjai buvo pateiktas BAUA ir Šiaurės šalių sekcijos pasiūlymas (kuriam pritarė RAIC, AIA, SARP). Juo prašėme apriboti Rusijos ir Baltarusijos architektų sąjungų veiklą UIA tol, kol minėtų sąjungų atstovai raštu patvirtins, kad laikosi 1985 m. Kaire priimtos UIA preambulės, kuri skamba taip:
Preambulė gali turėti prasmę tik pasaulyje, kuriame vyrauja taika tarp tautų. Didžiausia vyriausybių pareiga žmonijos atžvilgiu yra išsaugoti taiką kaip pagrindą žmonių poreikiams ir siekiams įgyvendinti visame pasaulyje. Vyriausybės turėtų nutraukti karui skirtą gamybą ir panaudoti savo išteklius visos žmonijos gyvenimo sąlygoms gerinti.
Dėl šio pasiūlymo buvo balsuojama, tačiau dauguma UIA delegatų jo nepalaikė. O štai Rusijos ir Baltarusijos architektų sąjungos iki šiol nepasmerkė karo.
BAUA nemano, kad galima būti organizacijos, kuri iki šiol nėra sustabdžiusi narystės ar apribojusi Rusijos ir Baltarusijos nacionalinių architektų sąjungų veiklos, nare. Mums, architektams ir miestų projektuotojams, atrodo neįmanoma sėdėti prie vieno stalo su žmonėmis, kurie atstovauja šaliai, atsakingai už civilių objektų bombardavimą ir ištisų miestų naikinimą. Beje, esame priversti tai daryti labiau nei kiti UIA nariai, nes BAUA vis dar verčiama būti pasenusios struktūros – UIA 2 regiono, kuris buvo sukurtas atsižvelgiant į buvusios SSRS sienas, nare.
Kol Rusijos ir Baltarusijos architektų sąjungos lieka visateisėmis UIA narėmis Rusijos Ukrainoje sukelto karo metu, BAUA nustoja būti UIA nare.
Mes ir toliau padėsime Ukrainos kolegoms architektams ir piliečiams bei rodysime savo paramą įvairiais kitais bendradarbiavimo būdais – tarptautiniais ir tiesioginiais.
Slava Ukraini!
BAUA prezidentas Juris Poga (Latvija)
BAUA viceprezidentė Rūta Leitanaitė (Lietuva)
BAUA, Estijos architektų asociacijos, pirmininkas Andro Mänd (Estija).
Parengta pagal Lietuvos architektų sąjungos informaciją.
Titulinė nuotrauka: Lietuvos architektų sąjungos.