Rugsėjo 23 dieną su tema „Atsinaujinimas“ Laikinojoje sostinėje startuoja tarptautinis Kauno architektūros festivalis, kurio programoje – Lietuvos ir Japonijos architektų diskusijos, parodos ir studentų darbai. Pagrindinis festivalio pranešėjas – Japonijos architektūros starchitektas Kengo Kuma.
PAGRINDINIS AKCENTAS – BENDRAS LIETUVOS-JAPONIJOS PROJEKTAS
Architektūra šiandien įgauna naują prasmę. Žmogaus veikla taip smarkiai pakeitė mus supančią aplinką, kad technologinės inovacijos, pramonės vystymosi tempai, miestų plėtra, gyventojų tankis iškreipia tvaraus gyvenimo eigą, alina gamtos ir Žemės resursų galimybes. Todėl ypač svarbu pergalvoti ir atnaujinti idėjas, kuriomis gyvename šiandien ir gyvensime ateityje. Atėjo metas atsinaujinti – dabar ypatingai svarbu vykdyti tik kokybiškos architektūros projektus, taupią bei apgalvotą urbanistinę plėtrą, kuomet natūrali gamta ir jos išraiškos formos taptų kūrybinio ir veiklos proceso prioritetu.
Šių metų KAFe2022 programos pagrindinis akcentas – architektūrinę bendruomenę jungiantis Lietuvos ir Japonijos architektūros projektas „Rytai-Rytai 5“. Dvi skirtingos istorijos ir kultūros tradicijų šalys – Japonija su 125 mln. gyventojų, esanti Pasaulio rytuose, ir Lietuva, su beveik 3 mln. gyventojų, esanti Europos rytuose – skaičiuoja jau 20 architektūrinio bendradarbiavimo metų ir įtraukia kūrybingiausius įvairaus amžiaus Lietuvos ir Japonijos architektus bei architektūros mokyklų studentus. Visuomenei atviras architektūros projektas „Rytai-Rytai“ padėjo pamatus Lietuvos-Japonijos architektūros mainams ir profesinei bendrystei. Jo rėmuose nuolat organizuojamos paskaitos, parodos, diskusijos, studentų kūrybines dirbtuvės. Lietuva yra vienintelė Europos Sąjungos valstybė, turinti tokią aukšto lygio ilgalaikio bendradarbiavimo patirtį su Japonija architektūros srityje. „Rytai-Rytai 5“ puikiai atliepia tarptautinę Kauno architektūros festivalio dimensiją bei įprasmina Lietuvos ir Japonijos dvišalių santykių 100-mečio paminėjimo idėją. „Rytai-Rytai“ renginiai suteiks naują impulsą ir jaunosios kartos architektų bendradarbiavimui, o sutelktomis abiejų valstybių architektų pastangomis taip pat prisidės prie idėjų atsinaujinimui paieškos ir būdų jas spręsti. Pagrindinis forumo pranešėjas – Japonijos architektūros žvaigždė – Kengo Kuma.
„RYTAI-RYTAI“ INICIATORIUS – BUVĘS LR AMBASADORIUS JAPONIJOJE
KAFe2022 ir „Rytai-Rytai“ organizuojamas kaip „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis. Projekto „Rytai-Rytai“ organizatorius – Lietuvos architektų sąjunga ir jos Kauno skyrius bei Japonijos architektūros institutas Tokijuje. Mediatoriaus vaidmenį tarp šalių atliko „Rytai-Rytai“ projekto iniciatorius, diplomatas Dainius Kamaitis, buvęs LR ambasadorius Japonijoje (2006-2011). Finansinę paramą skyrė „Kaunas – Europos Kultūros sostinė 2022“ organizacinis biuras, Lietuvos Kultūros Taryba ir EU-Japan Fest Committee. Organizacinę paramą studentų kūrybinėms dirbtuvėms suteikė renginio partneris – Kauno technologijos universitetas. Kauno architektūros festivalio KAFe2022 vadovas, programos „Rytai-Rytai 5” kuratorius – architektas Gintaras Balčytis. Renginiai – nemokami. Dalyvių skaičius į renginius yra ribotas, todėl patekimas tik su registracija.
Kauno architektūros festivalis KAFe Kaune organizuojamas jau 4-tąjį kartą. Pirmasis KAFe2013 nagrinėjo aktualią miestų centrinės dalies ryšio su upėmis temą „Miestas ir jo ryšys su upėmis“. KAFe2016 „Atnaujinkime miesto centrą“ gilinosi į miesto centrų atsigavimo bei atnaujinimo klausimus, o KAFe2019 temoje „Įženklinantys pastatai – įtvirtinantys ar griaunantys miesto tapatybę?“ svarstė naujų pastatų įtaką susiformavusioms miesto struktūroms.
Parengta pagal KAFe2022 informaciją.
Titulinė nuotrauka: architektas Kengo Kuma. Foto: C.Carbonne.
PROGRAMA
Rugsėjo 23 diena (penktadienis)
9:30 val. Kauno „Žalgirio“ arenos amfiteatras (Karaliaus Mindaugo pr. 50, Kaunas). Architektūros forumas „Rytai-Rytai 5“ su tema „Atsinaujinimas“. Pagrindinis forumo pranešėjas – Japonijos architektūros žvaigždė – Kengo Kuma.
18:30 val. Kauno centrinio pašto rūmai (Laisvės al. 102, Kaunas). Bendros Lietuvos ir Japonijos architektūros parodos „Receptas atsinaujinimui“ atidarymas. Parodoje pristatoma 40 architektūros darbų, kurių autoriai – Lietuvos ir Japonijos architektai.
Rugsėjo 26 diena (pirmadienis)
Kauno technologijos universiteto statybos ir architektūros fakulteto biblioteka (Studentų g. 48, Kaunas). Kūrybinėse dirbtuvėse studentų sukurtų idėjinių pasiūlymų viešas pristatymas. KAFe2022 rėmuose organizuotose kūrybinėse dirbtuvėse „Aikštelė atsinaujinimui“ (angl. playground for recovery) Lietuvos ir Japonijos architektūros studentai teikė idėjinius siūlymus, kaip atgaivinti nebaigtą statyti „Britanikos“ viešbutį Kaune.
JPN
( 2022-09-09 )
Kengo Kuma berods dalyvavo Mokslo muziejaus Kaune architektūriniame konkurse?