Serfas

TERMO MEDIENA ĮSITVIRTINO ARCHITEKTŪROJE: Geriausi Europos specai renkasi Thermory

2022-03-01
Antanas Likutis

Medinė architektūra būdinga Lietuvai ir kitiems Šiaurės kraštams nuo seno. Tačiau jos ilgaamžiškumas ir priežiūra buvo amžina problema. Kol rinkoje neįvyko esminis pokytis. Jo vardas – termo mediena.
Termo mediena iš esmės pakeitė apdailinę medžio rolę, elgesį ir charakterį. Tik nepakeitė išvaizdos, kuri architektūroje yra svarbiausia. Ir nepakeitė nepakartojamos medinės architektūros šilumos ir jaukumo. Nepakeitė nepakartojamo malonumo liesti medinę architektūrą ranka, basa pėda, pavargusia nugara.
Europje, o ypatingai jos šiaurinėje dalyje, mediena yra paplitusi fasadų apdailoje nuo seno. Natūralu, kad geriausi Europos architektai ieško tradicijos ir modernybės sąskambių būtent pasitelkdami termo mediena. Čia galime prisiminti visą eilę skandinavų, pradedant pasaulinio garso norvegų architektūros kompanija SNOHETTA, suomiais Pakkanen Architects ar danų Skala Arkitekter.
Termo mediena – tai karščiu ir garais apdorota mediena. Terminis apdorojimas negrįžtamai paveikia jos savybes – ji tampa žymiai tvaresne, pagerėja matmenų stabilumas ir termoizoliacija. Termo mediena beveik nesitraukia, nesikraipo, o naujumo įspūdį išsaugo be proto ilgai.

Architektų biuras Snohetta Architects, katilinės Telemark (Norvegija) fasadas – termo mediena Thermory.

Architektų biuras Snohetta Architects, katilinės Telemark (Norvegija) fasadas – termo mediena Thermory.

_ Karisto mokykla, Lahti (Suomija) - termo mediena Thermory. Tilatakomo Architects.

_ Karisto mokykla, Lahti (Suomija) – termo mediena Thermory. Tilatakomo Architects.

Lubos iš termo medienos Thermory. Helsinkio uosto terminalas nr.2, PES Architects.

Lubos iš termo medienos Thermory. Helsinkio uosto terminalas nr.2, PES Architects.

GRAŽIAUSIAI SENSTANTI FASADŲ APDAILA
Termo mediena labai elegantiškai sensta. O tai architektūroje – viena esminių medžiaginių savybių, suteikiančių su metais architektūrai brandos, kaip geram konjakui.
Dėl puikios estetinės išvaizdos ir stabilių matmenų jos gaminiai naudojami tiek vidaus, tiek lauko apdailai.
Kaip pastebėjo estų kompanijos THERMORY specialistai – vis dažniau termo mediena naudojama fasadų apdailai, apjungiant ją su terasomis ir lauko lubomis. Tai didelė erdvė architektų saviraiškai, formuojant lauko erdves.
THERMORY produktai yra ekologiški, nes jokių chemikalų nenaudojantis apdorojimas užtikrina, kad termo mediena nekenkia nei žmonėms, nei aplinkai.
Jau daugelį metų termo medieną naudojantys pajūrio skandinavai įsitikino – ji neprilygstama ten, kur tenka atlaikyti didelius temperatūros ir drėgmės pokyčius. Skandinavai drąsiai naudoja termo medieną ne tik pastatų apkalimui, terasoms, balkonams, tvoroms ar pirtims, bet ir tokiems ekstremaliems statiniams, kaip jachtų uostų lieptai ar lauko baseinų terasos.

5 FANTASTIŠKOS SĄVYBĖS, LEMIANČIOS TVARUMĄ
Išskirtinį termo medienos tvarumą sąlygoja hemiceliuliozės (cukraus darinių) sunykimas medienoje. Kitaip tariant – medienoje nebelieka medžiagų, kuriomis maitinasi puvimą sukeliantys grybeliai ir bakterijos. Termo medienos negraužia vabalai ūsuočiai, kirvarpos ir kiti aktyvūs parazitai.
Sunaikinamos visos bakterijos, galinčios sukelti medienos puvimą.
Medienos drėgmė sumažėja iki 4-7%, o susitraukusios medžio poros praktiškai nebeįgeria vandens, todėl žymiai pagerėja matmenų stabilumas ir termoizoliacinės savybės (+25%).
Pasišalina arba sudžiūva sakai, todėl medienos paviršius būna švarus ir be sakingų ašarų.
Terminis modifikavimas ženkliai sumažina kenksmingų medžiagų išsiskyrimą (pvz. formaldehido), todėl termo mediena tampa ekologiškesnė ir saugesnė tiek vidaus, tiek lauko apdailai.
Termiškai, be jokių chemikalų apdorotos pušinės termo medienos dailylentės lauko sąlygomis tarnauja daugiau nei tris dešimtmečius, o terasinės lentos – maždaug 20 metų.

Nendrinis stogas ir termo medienos Thermory fasadas, Olandija.

Nendrinis stogas ir termo medienos Thermory fasadas, Olandija.

Sauna iš Auroom Design serijos - termo mediena Thermory, Šveicarija.

Sauna iš Auroom Design serijos – termo mediena Thermory, Šveicarija.

Sauna iš termo medienos Thermory, Suomija.

Sauna iš termo medienos Thermory, Suomija.

TAIP TIK DAR GERIAU, SAKO ARCHITEKTAI
Termo mediena gaminama iš kelių rūšių medienos: pušies, eglės, uosio ir keletos egzotinių rūšių. Ji pasižymi maloniu kvapu ir sodria ruda spalva, persmelkusia medį iki pat jo šerdies. Kuo aukštesnė apdorojimo temperatūra, tuo tamsesnė spalva.
Termo medienoje išlieka tik natūralaus medžio ypatybių sąlygoti spalviniai netolygumai – šakų žymės ir rievės. Veikiama ultravioletinių spindulių medienos spalva kinta, įgyja pilkšvą sidabrinį atspalvį, tad norint ją išlaikyti reikia padengti paviršių apsaugančia priemone su pigmentu.
Veikiant UV spinduliams su laiku medis įgauna šviesiai pilką atspalvį. Šis medienos papilkėjimas yra natūralus procesas ir neturi jokios įtakos jo ilgaamžiškumui.
Thermory technologai rekomenduoja – norint išsaugoti termo medienos gaminio pradinę išvaizdą ir spalvą, pravartu lauke esančius paviršius dengti alyva arba dažais. Nes, kaip minėjau, be padengimo medienos spalva ilgainiui papilkėja.
Bet taip tik dar geriau! – sako kas antras architektas…

TVARUMAS IR EKOLOGIŠKUMAS – SAVAIME SUPRANTAMI
Šiandieninė miesto aplinka, kai architektūroje ir statybose plačiai naudojamas betonas, plienas ir plastikai – padidino distanciją tarp žmonių ir gamtos. Šių „šaltų medžiagų“ naudojimas taip pat palieka ir didelį ekologinį pėdsaką.
Ekodraugiškas kompanijos THERMORY siekis – suvienyti žmones, vertinančius natūralumą ir laikančius medieną draugiškiausia aplinkai statybine medžiaga. Ir dėl puikių jos estetinių, ir dėl funkcinių ir, galų gale, dėl beribių ir paprastų jos perdirbimo sąvybių.
Kiekvienas suvokia – mediena yra atsinaujinantis gamtos išteklis ir, naudodami ją kaip statybinę medžiagą, siekiame sumažinti savo ekologinį pėdsaką ir prisidėti prie aplinkai draugiško gyvenimo būdo. Natūralus medienos grožis, funkcionalumas ir aplinkos tausojimas neabejotinai yra mūsų visų puoselėjamos sąvokos.
Estijos gamintojas „Thermory“ medieną apdoroja natūraliai, naudojant tik šilumą ir vandens garus, kad užtikrintų, jog ji ilgai tarnautų lauke. Skirtingai nuo cheminio impregnavimo, „Thermory“ terminis modifikavimas pagerina medieną visame skerspjūvyje, o ne tik išoriniame paviršiuje.
Gamintojas sukūrė įvairiapusį profilių asortimentą, įskaitant profilius su paslėptais tvirtinimais, taip pat įvairius reljefinius raštus ir apdailos parinktis bei modulinius sprendimus, kad įkvėpti architektus ir dizainerius rasti daugiau būdų, kaip panaudoti medieną savo architektūriniuose sprendimuose.

Katilinės Telemark (Norvegija) ažūriniai fasadai - termo mediena Thermory. Snohetta Architects.

Katilinės Telemark (Norvegija) ažūriniai fasadai – termo mediena Thermory. Snohetta Architects.

Talino restorano Noa fasadai - termo mediena Thermory. Kamp Architects.

Talino restorano Noa fasadai – termo mediena Thermory. Kamp Architects.

Namo Queenstowne (Naujoji Zelandija) fasadai ir terasos - termo mediena Thermory. Ben Hudson Architects.

Namo Queenstowne (Naujoji Zelandija) fasadai – termo mediena Thermory. Ben Hudson Architects.

Firmos Felleskjopet būstinė Lillestrome (Norvegija) – fasadai iš termo medienos Thermory. Snohetta Architects.

Firmos Felleskjopet būstinė Lillestrome (Norvegija) – fasadai iš termo medienos Thermory. Snohetta Architects.

NATŪRALUMAS – SĄVYBĖ, KURIOS NIEKAS NEPAKEIS
Natūrali mediena – išskirtinai estetiška, jauki ir gražios tekstūros medžiaga. Kompanijos Thermory fasadų apdailos asortimentas su įvairiais profiliais ir paviršiaus apdaila, yra tikrai platus.
Mediena yra turbūt universaliausia statybinė medžiaga, kuria galima naudoti tiek pastatų fasadams, tiek kuriant jaukumą interjere – ji elegantiška, traukianti akį ir funkcionali. Be to, atspari oro sąlygoms net ir pačiomis sudėtingiausiomis klimato juostose.
Thermory dailylentės yra termiškai modifikuojamos, todėl joms suteikiamas neprilygstamas ilgaamžiškumas ir stabilumas. Modifikavimo procese naudojama tik šiluma ir garai, todėl Thermory medienos gaminiai yra ekologiška alternatyva brangiausiems tropiniams kietmedžiams.
Kompanijos Thermory termo medienos terasos lentos yra apdorotos ir frezuotos, atsižvelgiant į atsparių aplinkai gaminių specifiką.
Lietuvoje didelę patirtį termo medienos srityje turi kompanija SERFAS – konsultuoja termo medienos bei laikančio karkaso pasirinkimo ir montavimo klausimais, gali pateikti aktualių mazgų brėžinius. Tiek termo mediena, tiek karkaso medžiagos yra sandėliuojamos SERFO sandėliuose Kaune, todėl medžiagos pristatomos greitai, per 2 dienas.
Apskritai kompanija SERFAS, prieš daugelį metų pasirinkusi atstovauti estų gamintoją Thermory, gali patvirtinti – tai medžiaga ir gaminiai, su kuriais dirbti yra vienas malonumas. Tą pabrėžia praktiškai visi su Thermory susidūrę architektai. PR 
Iliustracijos: Serfas, Thermory.

Jūros baseino Allas Helsinkio centre terasos - termo mediena Thermory. Pakkanen Architects.

Jūros baseino Allas Helsinkio centre terasos – termo mediena Thermory. Pakkanen Architects.

Pietų uosto mokykla, kiemo terasos - termo mediena Thermory. Kopenhaga, JJW Architects.

Pietų uosto mokykla, kiemo terasos – termo mediena Thermory. Kopenhaga, JJW Architects.

Vaikų darželio fasadai ir terasos - termo mediena Thermory. Hvalso, Danija. Architektūrinė studija Mangor + Nagel.

Vaikų darželio fasadai ir terasos – termo mediena Thermory. Hvalso, Danija. Architektūrinė studija Mangor + Nagel.

Maudynių lieptas iš termo medienos Thermory (Danija). Skala Arkitekter.

Maudynių lieptas iš termo medienos Thermory (Danija). Skala Arkitekter.

Komentarai

  1. naudojau dviejuose projektuose. superine medziaga.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

medinė architektūra

MEDINĖ ARCHITEKTŪRA VILNIUJE: Šiuolaikinei architektūrai skirta konferencija

2024 birželio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Sostinėje rengiama konferencija, skirta šiuolaikinei medinei architektūrai Vilniuje. Konferencijoje savo žiniomis ir patirtimi pasidalins Lietuvos ir užsienio architektai. Renginys vyks Vilniaus miesto savivaldybėje. Birželio 11

Aloon Thermo

LIETUVIŠKI FASADAI „ALOON THERMO“: Patentuota fasadinė sistema ideali renovacijoms

2024 sausio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos pramonė drąsiai žengia į ventiliuojamų fasadų rinką – lietuviška, originali, patentuota ventiliuojamų fasadų sistema vis labiau plinta renovacijų srityje. Sistemą ALOON THERMO su partneriais sukūrė

Prie autobusų stoties besiglaudžianti viešoji erdvė Vilkaviškyje tampa svarbia susitikimų ir renginių vieta. Foto: V.Girdausko

MEDŽIŲ ARCHITEKTŪRA: 19-oje Venecijos architektūros bienalėje Lietuvą atstovaus LAS projektas

2023 gruodžio 181 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos kultūros tarybos sprendimu 2025-aisiais, 19-oje Venecijos architektūros bienalėje Lietuvai atstovaus Lietuvos architektų sąjungos projektas „Medžių Architektūra: iš vietos šaknų virsta“. Jo komisare bus architektūrologė,

Jono Šliūpo muziejus

MEDINIS RENESANSAS: Palangoje atnaujintas Jono Šliūpo muziejus

2023 lapkričio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Palangoje duris atvėrė atnaujintas Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys – Jono Šliūpo muziejus. Renovuojant šį istorinį medinės architektūros pastatą, restauruoti ir suremontuoti jo vertingieji elementai, išsaugotos

Ventiliuojamo fasado detalė su „Aloon Thermo“ profilių sistema ir standžiųjų poliuretano putų plokšte PIR. (Gamintojo pav.)

LIETUVIŠKI VENTILIUOJAMI FASADAI: Patentuota fasadinė sistema „Aloon Thermo“ nustebins daugelį

2023 lapkričio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Ventiliuojami fasadai ne vieną dešimtmetį naudojami Lietuvos statybose ir jau seniai nebelaikomi naujiena. Tačiau lietuviška, originali ir patentuota ventiliuojamų fasadų sistema – naujiena rimta. Sistemą

paber_lt_231100_e012xxx

TĖVO STANISLOVO PALIKIMAS: Baigti tvarkyti dvasinį autoritetą menantys Paberžės statiniai

2023 lapkričio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Atokų Paberžės bažnytkaimį Kėdainių rajone labiausiai išgarsino Tėvas Stanislovas pas kurį dar sovietmečiu plūsdavo minios žmonių. Rengiant Paberžės Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios statinių komplekso

medin_pl_231107_e02_xxx

MEDINĖ ARCHITEKTŪRA MIESTE: Tarptautinė konferencija Medinės miesto architektūros muziejuje

2023 lapkričio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Medinės miesto architektūros muziejus rengia tarptautinę konferenciją, kuri aptars medinę architektūrą mieste. Konferencija skirta paminėti muziejui šiemet suteiktą Europos kultūros paveldo apdovanojimą Europa Nostra. KVIES

Panevėžio gamtos mokykla / buv. advokato Česlovo Petraškevičiaus vila

PAVELDO DIENOS PANEVĖŽYJE: Ryškiausiai aidės medinės architektūros akordas

2023 rugsėjo 11Be komentarųPILOTAS.LT

Nuo rugsėjo 10 iki 16 dienos vyksta kasmetinė Europos paveldo dienų savaitė, kurios šių metų tema – „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“. Panevėžyje jos nuaidės su

Medinė statyba

NUO KAIMO IKI DVARO: Tradicinės medinės architektūros seminaras Kleboniškių kaime

2023 rugsėjo 5Be komentarųPILOTAS.LT

Tęstinis teorinis ir praktinis seminaras „Medinis Lietuvos architektūros paveldas nuo kaimo iki dvaro“ trečiuosius metus grįžta į Kleboniškių kaimo buities muziejų ir kviečia tradicinės medinės

Valstybinių miškų urėdija būstinė Vievyje

MEDINĖ REVOLIUCIJA LIETUVOJE: Valstybinėje architektūroje – 50 procentų medienos

2023 liepos 192 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiandien LR Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos paruoštam proveržiui. Kaip teigia Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, nuo kitų metų lapkričio valstybiniai pastatai bus statomi iš medienos(organinių) statybinių

Vilniaus Medinės miesto architektūros muziejus. Foto: PILOTAS.LT archyvas

EUROPA NOSTRA LAURAI: Vilniaus medinės architektūros objektui – prestižinis apdovanojimas

2023 birželio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Polocko gatvėje įsikūrusio Vilniaus Medinės miesto architektūros muziejaus rekonstrukcijai suteiktas tarptautinio kultūros paveldo išsaugojimo Europa Nostra apdovanojimas. Apdovanojimai sostinės muziejui bus įteikti šventinėje ceremonijoje rugsėjo

Libertavos dvaras

LIBERTAVOS DVARAS ATGYJA: Pradedami rūmų restauravimo darbai

2023 balandžio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Ilgą laiką Libertavos dvaras Molėtų rajone stovėjo apverktinos, avarinės būklės. Atrodė, laikas negrįžtamai sunaikins šį medinį kultūros paveldo objektą. Neseniai čia apsilankiusius paveldosaugininkus maloniai nustebino

Medinė architektūra

PIRMĄ KARTĄ LIETUVOJE: Tarptautinė konferencija apie medinę statybą

2023 kovo 2Be komentarųPILOTAS.LT

„Vilnius Tech“ pirmą kartą Lietuvoje rengia tarptautinę konferenciją apie medinę statybą. Savo praktika ir patirtimi dalysis specialistai ne tik iš Baltijos šalių, bet ir Suomijos,

Ilguvos bažnyčia

TAIKYS ŠIUOLAIKINIUS METODUS: Pradėta tvarkyti medinė Ilguvos bažnyčia

2022 lapkričio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Pradedama tvarkyti Ilguvos dvaro sodybos statinių kompleksui priklausanti medinė Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia, kurios fasadų apdaila bus restauruojama taikant šiuolaikinius metodus. Tvarkybos darbų projektą parengė

Medinių durų top

VILNIAUS MEDINUKŲ KONKURSAS: Išrinktas medinių durų TOP 10

2022 lapkričio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Medinės miesto architektūros muziejus organizavo konkursą „Vilniaus medinukų TOP 2022. Medinės durys“, kuriame visuomenė turėjo galimybę internetinėje galerijoje balsuoti už labiausiai jiems patikusias medines sostinės

Medinė architektūra

MEDINĖS ARCHITEKTŪROS SEMINARAS: Išsamiai apie medines sienas

2022 rugsėjo 21Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos liaudies buities muziejuje, Rumšiškėse, vyks praktinis seminaras-dirbtuvės „Medinės architektūros paveldas: sienos“, skirtos medinio paveldo savininkams ir tyrėjams, restauratoriams, amatininkams, kultūros paveldo apsaugos specialistams ir

Medinė architektūra

GRAŽIAUSIOS MEDINĖS DURYS: Vilniaus TOP 10 durų rinkimai

2022 rugpjūčio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Prieš porą metų buvo išrinkti 10 gražiausių Vilniaus medinių namų. Medinės miesto architektūros muziejus (MMAM) pratęsia projektą gražiausių Vilniaus medinių durų rinkimais. Dalyvauja 50 durų

Valstybinių miškų urėdijos naujoji būstinės konkursinis darbas 123SML, 1-oji vieta. Autoriai: G.Ubarevičiūtė, G.Mamavičius („After Party“); O.Lozuraitytė, P.Išora, G.Černiavskaja („Išora x Lozuraitytė Studio“).

TVARIOS ARCHITEKTŪROS ORIENTYRAS: Paskelbti Valstybinių miškų urėdijų būstinės laimėtojai

2022 rugpjūčio 81 KomentarasPILOTAS.LT

Jaunų ir progresyvių architektūros firmų „After Party“ ir „Išora x Lozuraitytė Studio“ duetas laimėjo 1-ąją vietą VĮ „Valstybinių miškų urėdija“ (VMU) naujosios būstinės komplekso architektūrinio

Minties Rato 37

NYKSTANTIS MIESTAS: Pelėdų kalno diskusija apie medinę architektūrą ir jos likimą

2022 liepos 19Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno miesto muziejus ant Pelėdų kalno rengia diskusiją-pokalbį apie Kauno ir Vilniaus medinę architektūrą ir jos likimą. Ką renkamės saugoti, o ką naujai interpretuojame, įsileisdami

LAMILUX

ŠVIESOS METAFIZIKA IR PRAKTIKA: Kodėl „Lamilux“ žino, ko reikia šviesiam gyvenimui?

2022 gegužės 301 KomentarasPILOTAS.LT

Visi tarsi žino – šviesa yra visos gyvybės Žemėje šaltinis. Be natūralios saulės šviesos augalai negalėtų fotosintezuoti ir Žemėje paprasčiausiai nebūtų deguonies. Tačiau žmogui šviesos

medin_1v_220400_e01_xxx

MEDINIS DAUGIABUTIS LIETUVOJE: Paskelbti tarptautinio turnyro laureatai

2022 balandžio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai išrinkti pirmą kartą Lietuvoje vykusio medinio daugiabučio koncepcijos turnyro laimėtojai. 1-oji vieta atiteko architektams Vytautui Putnai, Donatui Malinauskui ir Lilijai Putnienei už kubiško 4

birzu_dv_220400_e01_xxx

BIRŽUVĖNŲ DVARAS ATSIVERIA: Lankytojus priims kiaurus metus

2022 balandžio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Biržuvėnų dvaro sodyba atveria duris lankytojams. Šis Telšių rajono dvaras su vėlyvajam barokui priskiriamais mediniais rūmais lankytojus žada priimti visus metus, įskaitant savaitgalius ir švenčių

Serfas

TERMO MEDIENA ĮSITVIRTINO ARCHITEKTŪROJE: Geriausi Europos specai renkasi Thermory

2022 kovo 11 KomentarasAntanas Likutis

Medinė architektūra būdinga Lietuvai ir kitiems Šiaurės kraštams nuo seno. Tačiau jos ilgaamžiškumas ir priežiūra buvo amžina problema. Kol rinkoje neįvyko esminis pokytis. Jo vardas

Polocko g. 52

POLOCKO GATVĖS PASIDIDŽIAVIMAS: Apleistas medinukas tapo miesto puošmena

2022 sausio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Apleistas Vilniaus Polocko gatvės medinukas pavirto išskirtine medinės architektūros puošmena, pristatančia medinės miesto architektūros istoriją, dabartį ir ateitį. Kelioms dienoms atidarytas Vilniaus 699-ojo gimtadienio proga,

Restoranas „Strandhalle“

SMILTYNĖS KURORTO SUGRĮŽIMAS: Šiuolaikinėmis priemonėmis atkurs legendinį restoraną

2022 sausio 64 KomentaraiPILOTAS.LT

XX amžiaus pradžioje ant Smiltynės pajūrio kopagūbrio stovėjęs medinis restoranas „Strandhalle“ buvo nemenka to meto vietos įžymybė bei svarbus architektūrinis akcentas. LR Aplinkos ministerija ką