Klimato kaita

EUROPOS ARCHITEKTŲ KONFERENCIJA: Klimato kaita ir pastatytas paveldas [1]

2021-11-16
Linas Tuleikis

Reikia pripažinti, kad pas mus Lietuvoje terminas “klimato krizė” dažniau yra susierzinimo, nei susirūpinimo ženklas. Deja, bet savo požiūriu į klimato krizę mes panašesni į rusus ar kinus, nei į pažangiųjų Europos valstybių piliečius.

Kokį nuobodulį mums bekeltų diskusijos apie globalinį atšilimą ir mūsų veiklų įtaką jam, bet jei mes norime išlikti Architektūros lauke, tai mums to išvengti, kad ir kaip norėtume, niekaip nepavyks.

RENOVACIJŲ BANGA TURI TAPTI KULTŪRINIU ĮVYKIU
Pagal ES statistiką pastatai sukuria 36% visos anglies dvideginio taršos ir sunaudoja 40% energijos, o tai reiškia, kad architektūros ir statybos sektorius yra vienas aktyviausių klimato krizės veikėjų.
Todėl Europos architektų taryba (Architects Council of Europe – ACE) jaučia būtinybę inicijuoti diskusijas, kaip savo veikla architektai galėtų prisidėti prie klimato krizės mažinimo.
Spalio 28 Briuselyje tam tikslui surengta gyva, nuotolinė konferencija Klimato kaita ir pastatytas paveldas (Climate Change & Built Heritage), kurią matyti galėjo kiekvienas.
Galima būtų praleisti oficialias konferencijos sveikinimo kalbas, jei ne dvi svarbios mintys, pasakytos Europos architektų tarybos prezidento Georgo Pendlo. Viena, kai jis pacitavo EK pirmininkės Ursulos von der Layen iškeltą uždavinį: “Mes turime rekonstrukcijos bangą paversti visuotiniu kultūros projektu”.
Kita, kai jis pasakė, kad ES direktyvos paseno, nes nereguoja į vienas svarbiausių šiuolaikinių Europos programų – tai Baukultur ir Naująjį europietišką Bauhauzą (NEB).

BRIUSELIO MIESTO POZICIJA – APSIEITI BE GRIOVIMŲ
Todėl, mūsų laukia vienas iš pirmaeilių darbų – pagal šias programas atkoreguoti direktyvas, o ypač Paslaugų direktyvą, kad viešieji pirkimai architektūroje vyktų pagal intelektinių paslaugų pirkimą ir skirtųsi nuo komercinių įsigyjimų tiek vertinimo kriterijais, tiek pačia pirkimo procedūra.
Briuselio vyr. architektas Kristiaan Borret pasakojo apie iššūkius, su kuriais susiduria šiandieniniame savo begalės biurų mieste.
Pagrindinė masė visų miesto biurų buvo pastatyta 60-aisiais, kai Briuselis virto ES sostine, tad visai neseniai buvo tendencija griauti senus biurus ir vietoje jų statyti naujus. Dažnai tai būdavo daroma, nes trūkdavo kokių 10 cm patalpų aukščio, kad sumontuoti šiuolaikinius ventiliacijos įrenginius, tačiau dabar toks elgesys visiškai sustabdytas. Vadovaujamasi europiniu požiūriu: “griovimas yra išimtis”.
Todėl, jau keli metai, kai visi tie 1960-ųjų Briuselio biurų pastatai tik rekonstruojami arba renovuojami, bet nebegriaunami. Taip sutaupoma ne tik daug energetinių resursų, bet ir išvengiama daugelio statybinių medžiagų sėkmingo, ar mažiau sėkmingo, tačiau visada brangaus utilizavimo.
Taip pat, tai leidžia išsaugoti miesto dvasią ir įvairių laikmečių stilių, neverčiant žmonių naujai prisitaikyti prie drąstiškų miesto pokyčių. Nes, anot Briuselio vyr. Architekto, “architektūra – tai senų ir naujų dalykų forumas, tai kūrybingumas, tai naujų kelių paieškos”. Ir Briuselio ateitis regima, kaip verslo miesto, kurio maždaug pusė biurų bus paversta apartamentais.

NAUJOJO EUROPOS BAUHAUZO LAUREATĖ
Pagrindinė rytinės sesijos pranešėja 2021-ųjų NEB apdovanojimo laureatė Anna Heringer. Tai jauna austrų architektė, savo architektūrinius atradimus padariusi Bangladeše. Ji sako, kad Architektūra – tai įrankis pagerinti gyvenimus. Po šūkiu “nematoma yra matoma” ji pristatė, kad sąžininga architektūra neįmanoma be pačio architekto kasdienio elgesio vertinimo. Ji kalbėjo, kad “atsakingumas – tai suvokimas, kad tai, ką darai, reikia padauginti iš 7 milijardų planetos gyventojų ir tik toje šviesoje matyti savo elgesį”.
Pristatydama savo architektūros darbus Bangladeše Anna pabrėžė, kad architektui būtina visiškai pasitikėti vietos, kurioje dirbi kultūra, vietinėmis medžiagomis bei vietinėmis statybos tradicijomis. Anot laureatės, tik toks darbas neišprievartaus situacijos, o sugyvens su ja.

PARYŽIUS DIDINA ŽALIUS PLOTUS IR SIEKIA 15 MINUČIŲ TAISYKLĖS
Prancūzė Christiane Blancot iš „Atelier Parisien d’Urbanisme“ papasakojo apie Paryžiaus iššūkius.
Pastaruoju metu Paryžiaus statybų sektoriuje tik 10% sudaro naujos statybos, visa kita yra renovacijos ir rekonstrukcijos.
Paryžiuje vienam gyventojui tenka tik 5m2 žaliųjų plotų, todėl miestas, šalia gyventojų dar turintis milžinišką turistų srautą, stengiasi kaip galima daugiau urbanizuotų vietų versti žaliomis erdvėmis, nes šiuo metu dėl kietų paviršių vyravimo mieste Paryžius kenčia nuo didelio karščio pertekliaus.
Virš 70% Paryžiaus namų pastatyta iki praeito amžiaus vidurio, tad miestas natūraliai patiria renovacijų ir rekonstrukcijų bangą. Vienas iš svarbiausių ir sparčiai bei sėkmingai vykdomų miesto projektų – Senos krantų išvadavimas nuo automobilių.
Vieni iš artimiausių Paryžiaus pokyčių – miestas rengiasi visiškai “atjungti” lietaus vandenį nuo miesto tinklų bei paversti Paryžių “15 minučių miestu”. Siekiant, kad visas poreikius tenkinančias vietas būtų galima pasiekti pėsčiomis arba dviračiu per 15 minučių nuo savo namų.
Kadangi daugelis Paryžiaus sumanymų susiję su gyventojų įpročių pokyčiais, miesto valdžia kiekviename miesto rajone yra įkūrusi agentūras darbui su gyventojais, kurios atsakingai užsiima gyventojų edukacine veikla, bei iš anksto informuoja ir diskutuoja apie visus numatomus projektus.
(laukite tęsinio)
Titulinė nuotrauka: iš konferencijos Climate Change & Built Heritage.

 

Komentarai

  1. Panašu,kad Europos Sąjunga su Baukultur ir NEB mums ne pavyzdys,Tikriausiai Rusija ir jos Maskva mums pavyzdys.
    https://www.lrytas.lt/bustas/nekilnojamasis-turtas/2021/11/09/news/maskva-ta-jau-padare-lietuva-vis-ruosiasi-kada-neliks-senu-sovietiniu-daugiabuciu–21336339

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

2094_senam_vn_110300_e01_BRA

PRADĖTAS PAGRINDINIS DOKUMENTAS: Rengiamas Vilniaus senamiesčio specialusis planas

2023 rugsėjo 7Be komentarųPILOTAS.LT

Pradedamas rengti Vilniaus senamiesčio specialusis planas. Parengtas, šis dokumentas taps pagrindiniu Vilniaus senamiesčio ir jo apsaugos zonos teritorijų planavimo dokumentu, kuriuo, be kita ko, bus

Baisiogalos dvaro ledainė

PAVYZDINIS DVARO ŪKIS: Sutvarkyta Baisogalos dvaro sodybos ledainė

2023 rugpjūčio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu Radviliškio rajone baigta tvarkyti klasicizmo ir romantizmo architektūra garsėjančio Baisogalos dvaro sodybos ledainė – viena iš  19 šio didžiulio komplekso

kalėjimas Klaipėdoje

KALĖJIMAS ANT PREKYSTALIO: Išskirtinis Turto banko aukcionas uostamiestyje

2023 liepos 21Be komentarųPILOTAS.LT

Turto bankas paskelbė neeilinį aukcioną uostamiestyje – už pradinę 2,21 mln. eurų kainą investuotojams siūloma įsigyti buvusį teismų ir kalėjimo kompleksą, kuriame nepriklausomybės laikotarpiu veikė

Šiluva

NUO PAVELDO LINK ŠVENTENYBĖS: Dr. Kastyčio Rudoko paskaitų ir diskusijų ciklas Šiluvoje

2023 liepos 14Be komentarųPILOTAS.LT

Gyvename laikotarpiu, kuomet materialios prigimties vartojimas, malonumai ir pagundos užgožia tikrosios prasmės ieškojimą. Žmogus dažnai siekia laimingo, o ne prasmingo gyvenimo. Juo labiau – mūsų

„Gamtos biblioteka“ (arch. „Bluma“).

GAMTOS BIBLIOTEKA: Lietuvių projektas pretenduoja į Naujojo europinio bauhauzo prizą

2023 gegužės 15Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros ir urbanistikos agentūros „Bluma“ projektas „Gamtos biblioteka“ atrinktas tarp šių metų Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo finalininkų. Šis projektas siekia apdovanojimo kategorijos „NEB kylančios

Jonušo Radvilos rūmų pastatų komplekso ir jo prieigų sutvarkymas, arch. UAB „Processoffice“, 1-oji vieta.

KRITIKAVO IR KĖLĖ KLAUSIMUS: Kultūros paveldo komisija apsvarstė du projektus

2023 gegužės 34 KomentaraiPILOTAS.LT

Valstybinės kultūros paveldo komisijos posėdyje, reaguojant į sistemines paveldo apsaugos problemas, buvo aptarti šiuo metu visuomenės susidomėjimo susilaukę ir prieštaringai vertinami projektai saugomose teritorijose. Tai

Visvaldas Matijošaitis

V.MATIJOŠAITIS TURĖS SUMOKĖTI: Teismas nurodė atlyginti beveik 34.000 eurų žalą dvarui

2023 gegužės 3Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno meras Visvaldas Matijošaitis 2017 metais Kauno rajone Nevėžio pakrantėje įsigijo Kačiūniškės dvarą, kuri iš karto ėmėsi tvarkyti ir puošti pagal save, nekreipdamas dėmesio į

Romuva

KAUNIEČIAI VERTINO PAVELDĄ: Geriausiu projektu mieste išrinko „Romuvą“

2023 balandžio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kauniečiai išrinko geriausius pastarųjų metų kultūros paveldo projektus mieste. Antrosios šalies savivaldybės surengtuose rinkimuose neabejotinu lyderiu tapo prieš metus vėl lankytojams atsivėręs atnaujintas tarpukarinis kino

Kauno paveldas

KULTŪROS PAVELDO APDOVANOJIMAI: Kauniečiai pirmiausia išrinks savo laureatus

2023 balandžio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Valstybinė kultūros paveldo komisija pirmą kartą paskelbė Lietuvos kultūros paveldo apdovanojimus. Laureatai renkami 3 kategorijose: gerųjų paveldo sutvarkymo pavyzdžių, veiklių žmonių ir pavyzdinių iniciatyvų. Kauniečiai

Seserų benediktinių klebonija

GRĄŽINO SPALVĄ: Kaune baigta restauruoti Seserų benediktinių vienuolyno klebonija

2023 vasario 28Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune baigta restauruoti Seserų benediktinių vienuolyno komplekso klebonija. Iš Šauklių gatvės geriausiai matomam pastatui sugrąžintos istorinės fasado spalvos bei puošybos elementai. BAŽNYČIA GALĖJO BŪTI PIRMOJI

Kauno medinukas

MEDINUKAMS – IKI 75 PROC.: Kauno Paveldotvarkos programa laukia paraiškų

2023 vasario 3Be komentarųPILOTAS.LT

Kasmetinė Kauno paveldotvarkos programa pradeda naujų paraiškų priėmimą 2023-iesiems. Ypatingas dėmesys žadamas nykstantiems Kauno medinukams. Kaip skelbia Kauno miesto savivaldybė, dalinį miesto finansavimą pretenduoti gali

Šv. Kotrynos bažnyčia

VĖLYVOJO BAROKO TRIUMFAS: Sužibs restauruota Vilniaus šv. Kotrynos bažnyčia

2023 vasario 1Be komentarųPILOTAS.LT

Po šventinės Vilniaus gimtadienio savaitės, sostinės senamiestyje sužibs dar viena puošmena – šalia S.Moniuškos skvero, restauruota šv. Kotrynos bažnyčia. Atnaujintas vėlyvojo baroko laikų pastatas, pagal

Kamariškių dvaro saldainių fabrikas

SALDAINIŲ „KARVUTĖ“ FABRIKAS: Atstatomas vienas Kamariškių dvaro pasididžiavimų

2023 sausio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Zarasų rajone į pabaigą krypsta Kamariškių dvaro saldainių fabriko atstatymo darbai. Restauravimo darbus inicijavusio „Inovatorių slėnio“ atstovai atskleidžia ypatingą šio saldainių fabriko istoriją – būtent

Alfred Marasigan

NELAISVĖS PAVELDAS: Paroda apie Filipinų ežero gyvatę naujoje Vilniaus meno erdvėje

2023 sausio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje duris atveriančioje naujoje erdvėje „InTheCloset: Vilnius“ daroma menininko Alfredo Marasigano paroda Nelaisvės paveldas“. Parodoje pristatomas tęstinis Taalo jūros gyvatės projektas, skirtas duhol matapang (lot.

Kazbėjų tiltas

REMONTUOS KAZBĖJŲ TILTĄ: Prikels visuomenės išsaugotą tarpukarinį tiltą per Vokę

2022 gruodžio 221 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus savivaldybė imasi į Kultūros paveldo registrą įrašyto Kazbėjų tilto remonto. Šiuo metu vyksta projektavimo darbai, tikimasi, kad gyventojai tiltu saugiai vėl galės naudotis po

kino teatras "Daina"

KAUNO PAVELDOSAUGOS PROGRAMA: Šiemet skaičiai – rekordiniai

2022 gruodžio 21Be komentarųPILOTAS.LT

8 metus vykdomoje Kauno paveldotvarkos programoje – rekordiniai skaičiai. Šiemet  daugiau kaip 60 mūrinių ir medinių pastatų savininkų sudarė sutartis su miestu dėl jiems priklausančių

Rimvydas Laužikas

UNESCO PRIPAŽINO: R.Laužikas išrinktas į Nematerialaus kultūros paveldo Vertinimo komisiją

2022 gruodžio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Ką tik Rabate, Maroko Karalystėje įvyko UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo konvencijos Tarpvyriausybinio komiteto Vertinimo komisijos rinkimai. Nurungęs konkurentus, į šią garbingą komisiją išrinktas ir

ekologinis nuosmukis

PUIKIOJI KLAIDA: Architektūros kritiko H.Ibelingso pokalbis apie ekologinį nuosmukį

2022 lapkričio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros fondo projektas „A Pokalbiai“ rengia 29-ąjį pokalbių ciklą, kuriame išskirtiniai pašnekovai siekia atsakyti kas yra puikioji klaida. Šį ketvirtadienį projekto akiratyje – architektūros istoriko

Kauno  menininkų namai

TVARUS PAVELDAS: Prasideda „Europos paveldo dienų“ renginiai

2022 rugsėjo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvoje prasideda Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos“ (EPD) renginiai. Tai jau tradicija tapusios ir penkiasdešimtyje Europos valstybių kiekvieną rugsėjį apie 30 milijonų dalyvių į

Antazavės dvaras

ISTORINIAI RŪMAI ATGIMĖ: Antazavės dvaras laukia lankytojų

2022 rugpjūčio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Sutvarkyti atgimė ant šiaurinio Zalvės ežero kranto Antazavėje stovintys dvaro rūmai, kadaise priklausę grafams Pliateriams. Architektūriškai ir istoriškai reikšminguose rūmuose organizuojamos parodos, ekskursijos, vyksta kiti

Paveldo objektų žemėlalis

TVARKOMI PAVELDO OBJEKTAI: Svarbiausia informacija – specialiame interaktyviame žemėlapyje

2022 rugpjūčio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos pristato interaktyvų kultūros paveldo objektų, kurie bus pradėti tvarkyti pagal Nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkybos darbų

Didžvario rūmai

PRAŠO DIDŽDVARIO RŪMŲ: Šiauliai nori įveiklinti Zubovų paveldą

2022 rugpjūčio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių savivaldybė neseniai kreipėsi į Vilniaus universitetą prašymu perduoti miestui Aušros alėjoje stovinčius Didždvario rūmus. Garsios didikų Zubovų giminės atstovai, kurių protėviai buvo šių rūmų

Maltos parlamentas

ARCHITEKTŪRINĖ OPERACIJA MALTOJE: Pirštų galiukais UNESCO paveldo kūne

2022 rugpjūčio 10Be komentarųRasytojas

Projektavimas istoriniuose miestuose neretai panašus į sudėtingą chirurginę operaciją, kai reikia moderniu architektūriniu implantu pakeisti sergantį urbanistinį organą, istorijos eigoje nutrupėjusią miesto struktūros dalį ar

ACE

SOLIDARIZAVOSI SU UKRAINA: Europos architektai įtvirtino paramos ukrainiečiams politiką

2022 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Europos architektų taryba (ACE) solidarizuojasi su Ukraina. Didelis iššūkis ir darbas architektų bendruomenei bei architektūrinėms organizacijoms teks po karo, kai reikės atstatyti sugriautus Lietuvos miestus

Minties Rato 37

NYKSTANTIS MIESTAS: Pelėdų kalno diskusija apie medinę architektūrą ir jos likimą

2022 liepos 19Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno miesto muziejus ant Pelėdų kalno rengia diskusiją-pokalbį apie Kauno ir Vilniaus medinę architektūrą ir jos likimą. Ką renkamės saugoti, o ką naujai interpretuojame, įsileisdami