Klimato kaita

EUROPOS ARCHITEKTŲ KONFERENCIJA: Klimato kaita ir pastatytas paveldas [1]

2021-11-16
Linas Tuleikis

Reikia pripažinti, kad pas mus Lietuvoje terminas “klimato krizė” dažniau yra susierzinimo, nei susirūpinimo ženklas. Deja, bet savo požiūriu į klimato krizę mes panašesni į rusus ar kinus, nei į pažangiųjų Europos valstybių piliečius.

Kokį nuobodulį mums bekeltų diskusijos apie globalinį atšilimą ir mūsų veiklų įtaką jam, bet jei mes norime išlikti Architektūros lauke, tai mums to išvengti, kad ir kaip norėtume, niekaip nepavyks.

RENOVACIJŲ BANGA TURI TAPTI KULTŪRINIU ĮVYKIU
Pagal ES statistiką pastatai sukuria 36% visos anglies dvideginio taršos ir sunaudoja 40% energijos, o tai reiškia, kad architektūros ir statybos sektorius yra vienas aktyviausių klimato krizės veikėjų.
Todėl Europos architektų taryba (Architects Council of Europe – ACE) jaučia būtinybę inicijuoti diskusijas, kaip savo veikla architektai galėtų prisidėti prie klimato krizės mažinimo.
Spalio 28 Briuselyje tam tikslui surengta gyva, nuotolinė konferencija Klimato kaita ir pastatytas paveldas (Climate Change & Built Heritage), kurią matyti galėjo kiekvienas.
Galima būtų praleisti oficialias konferencijos sveikinimo kalbas, jei ne dvi svarbios mintys, pasakytos Europos architektų tarybos prezidento Georgo Pendlo. Viena, kai jis pacitavo EK pirmininkės Ursulos von der Layen iškeltą uždavinį: “Mes turime rekonstrukcijos bangą paversti visuotiniu kultūros projektu”.
Kita, kai jis pasakė, kad ES direktyvos paseno, nes nereguoja į vienas svarbiausių šiuolaikinių Europos programų – tai Baukultur ir Naująjį europietišką Bauhauzą (NEB).

BRIUSELIO MIESTO POZICIJA – APSIEITI BE GRIOVIMŲ
Todėl, mūsų laukia vienas iš pirmaeilių darbų – pagal šias programas atkoreguoti direktyvas, o ypač Paslaugų direktyvą, kad viešieji pirkimai architektūroje vyktų pagal intelektinių paslaugų pirkimą ir skirtųsi nuo komercinių įsigyjimų tiek vertinimo kriterijais, tiek pačia pirkimo procedūra.
Briuselio vyr. architektas Kristiaan Borret pasakojo apie iššūkius, su kuriais susiduria šiandieniniame savo begalės biurų mieste.
Pagrindinė masė visų miesto biurų buvo pastatyta 60-aisiais, kai Briuselis virto ES sostine, tad visai neseniai buvo tendencija griauti senus biurus ir vietoje jų statyti naujus. Dažnai tai būdavo daroma, nes trūkdavo kokių 10 cm patalpų aukščio, kad sumontuoti šiuolaikinius ventiliacijos įrenginius, tačiau dabar toks elgesys visiškai sustabdytas. Vadovaujamasi europiniu požiūriu: “griovimas yra išimtis”.
Todėl, jau keli metai, kai visi tie 1960-ųjų Briuselio biurų pastatai tik rekonstruojami arba renovuojami, bet nebegriaunami. Taip sutaupoma ne tik daug energetinių resursų, bet ir išvengiama daugelio statybinių medžiagų sėkmingo, ar mažiau sėkmingo, tačiau visada brangaus utilizavimo.
Taip pat, tai leidžia išsaugoti miesto dvasią ir įvairių laikmečių stilių, neverčiant žmonių naujai prisitaikyti prie drąstiškų miesto pokyčių. Nes, anot Briuselio vyr. Architekto, “architektūra – tai senų ir naujų dalykų forumas, tai kūrybingumas, tai naujų kelių paieškos”. Ir Briuselio ateitis regima, kaip verslo miesto, kurio maždaug pusė biurų bus paversta apartamentais.

NAUJOJO EUROPOS BAUHAUZO LAUREATĖ
Pagrindinė rytinės sesijos pranešėja 2021-ųjų NEB apdovanojimo laureatė Anna Heringer. Tai jauna austrų architektė, savo architektūrinius atradimus padariusi Bangladeše. Ji sako, kad Architektūra – tai įrankis pagerinti gyvenimus. Po šūkiu “nematoma yra matoma” ji pristatė, kad sąžininga architektūra neįmanoma be pačio architekto kasdienio elgesio vertinimo. Ji kalbėjo, kad “atsakingumas – tai suvokimas, kad tai, ką darai, reikia padauginti iš 7 milijardų planetos gyventojų ir tik toje šviesoje matyti savo elgesį”.
Pristatydama savo architektūros darbus Bangladeše Anna pabrėžė, kad architektui būtina visiškai pasitikėti vietos, kurioje dirbi kultūra, vietinėmis medžiagomis bei vietinėmis statybos tradicijomis. Anot laureatės, tik toks darbas neišprievartaus situacijos, o sugyvens su ja.

PARYŽIUS DIDINA ŽALIUS PLOTUS IR SIEKIA 15 MINUČIŲ TAISYKLĖS
Prancūzė Christiane Blancot iš „Atelier Parisien d’Urbanisme“ papasakojo apie Paryžiaus iššūkius.
Pastaruoju metu Paryžiaus statybų sektoriuje tik 10% sudaro naujos statybos, visa kita yra renovacijos ir rekonstrukcijos.
Paryžiuje vienam gyventojui tenka tik 5m2 žaliųjų plotų, todėl miestas, šalia gyventojų dar turintis milžinišką turistų srautą, stengiasi kaip galima daugiau urbanizuotų vietų versti žaliomis erdvėmis, nes šiuo metu dėl kietų paviršių vyravimo mieste Paryžius kenčia nuo didelio karščio pertekliaus.
Virš 70% Paryžiaus namų pastatyta iki praeito amžiaus vidurio, tad miestas natūraliai patiria renovacijų ir rekonstrukcijų bangą. Vienas iš svarbiausių ir sparčiai bei sėkmingai vykdomų miesto projektų – Senos krantų išvadavimas nuo automobilių.
Vieni iš artimiausių Paryžiaus pokyčių – miestas rengiasi visiškai “atjungti” lietaus vandenį nuo miesto tinklų bei paversti Paryžių “15 minučių miestu”. Siekiant, kad visas poreikius tenkinančias vietas būtų galima pasiekti pėsčiomis arba dviračiu per 15 minučių nuo savo namų.
Kadangi daugelis Paryžiaus sumanymų susiję su gyventojų įpročių pokyčiais, miesto valdžia kiekviename miesto rajone yra įkūrusi agentūras darbui su gyventojais, kurios atsakingai užsiima gyventojų edukacine veikla, bei iš anksto informuoja ir diskutuoja apie visus numatomus projektus.
(laukite tęsinio)
Titulinė nuotrauka: iš konferencijos Climate Change & Built Heritage.

 

Komentarai

  1. Panašu,kad Europos Sąjunga su Baukultur ir NEB mums ne pavyzdys,Tikriausiai Rusija ir jos Maskva mums pavyzdys.
    https://www.lrytas.lt/bustas/nekilnojamasis-turtas/2021/11/09/news/maskva-ta-jau-padare-lietuva-vis-ruosiasi-kada-neliks-senu-sovietiniu-daugiabuciu–21336339

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Kamariškių dvaro saldainių fabrikas

SALDAINIŲ „KARVUTĖ“ FABRIKAS: Atstatomas vienas Kamariškių dvaro pasididžiavimų

2023 sausio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Zarasų rajone į pabaigą krypsta Kamariškių dvaro saldainių fabriko atstatymo darbai. Restauravimo darbus inicijavusio „Inovatorių slėnio“ atstovai atskleidžia ypatingą šio saldainių fabriko istoriją – būtent

Alfred Marasigan

NELAISVĖS PAVELDAS: Paroda apie Filipinų ežero gyvatę naujoje Vilniaus meno erdvėje

2023 sausio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje duris atveriančioje naujoje erdvėje „InTheCloset: Vilnius“ daroma menininko Alfredo Marasigano paroda Nelaisvės paveldas“. Parodoje pristatomas tęstinis Taalo jūros gyvatės projektas, skirtas duhol matapang (lot.

Kazbėjų tiltas

REMONTUOS KAZBĖJŲ TILTĄ: Prikels visuomenės išsaugotą tarpukarinį tiltą per Vokę

2022 gruodžio 221 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus savivaldybė imasi į Kultūros paveldo registrą įrašyto Kazbėjų tilto remonto. Šiuo metu vyksta projektavimo darbai, tikimasi, kad gyventojai tiltu saugiai vėl galės naudotis po

kino teatras "Daina"

KAUNO PAVELDOSAUGOS PROGRAMA: Šiemet skaičiai – rekordiniai

2022 gruodžio 21Be komentarųPILOTAS.LT

8 metus vykdomoje Kauno paveldotvarkos programoje – rekordiniai skaičiai. Šiemet  daugiau kaip 60 mūrinių ir medinių pastatų savininkų sudarė sutartis su miestu dėl jiems priklausančių

Rimvydas Laužikas

UNESCO PRIPAŽINO: R.Laužikas išrinktas į Nematerialaus kultūros paveldo Vertinimo komisiją

2022 gruodžio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Ką tik Rabate, Maroko Karalystėje įvyko UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo konvencijos Tarpvyriausybinio komiteto Vertinimo komisijos rinkimai. Nurungęs konkurentus, į šią garbingą komisiją išrinktas ir

ekologinis nuosmukis

PUIKIOJI KLAIDA: Architektūros kritiko H.Ibelingso pokalbis apie ekologinį nuosmukį

2022 lapkričio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros fondo projektas „A Pokalbiai“ rengia 29-ąjį pokalbių ciklą, kuriame išskirtiniai pašnekovai siekia atsakyti kas yra puikioji klaida. Šį ketvirtadienį projekto akiratyje – architektūros istoriko

Kauno  menininkų namai

TVARUS PAVELDAS: Prasideda „Europos paveldo dienų“ renginiai

2022 rugsėjo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvoje prasideda Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos“ (EPD) renginiai. Tai jau tradicija tapusios ir penkiasdešimtyje Europos valstybių kiekvieną rugsėjį apie 30 milijonų dalyvių į

Antazavės dvaras

ISTORINIAI RŪMAI ATGIMĖ: Antazavės dvaras laukia lankytojų

2022 rugpjūčio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Sutvarkyti atgimė ant šiaurinio Zalvės ežero kranto Antazavėje stovintys dvaro rūmai, kadaise priklausę grafams Pliateriams. Architektūriškai ir istoriškai reikšminguose rūmuose organizuojamos parodos, ekskursijos, vyksta kiti

Paveldo objektų žemėlalis

TVARKOMI PAVELDO OBJEKTAI: Svarbiausia informacija – specialiame interaktyviame žemėlapyje

2022 rugpjūčio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos pristato interaktyvų kultūros paveldo objektų, kurie bus pradėti tvarkyti pagal Nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkybos darbų

Didžvario rūmai

PRAŠO DIDŽDVARIO RŪMŲ: Šiauliai nori įveiklinti Zubovų paveldą

2022 rugpjūčio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių savivaldybė neseniai kreipėsi į Vilniaus universitetą prašymu perduoti miestui Aušros alėjoje stovinčius Didždvario rūmus. Garsios didikų Zubovų giminės atstovai, kurių protėviai buvo šių rūmų

Maltos parlamentas

ARCHITEKTŪRINĖ OPERACIJA MALTOJE: Pirštų galiukais UNESCO paveldo kūne

Projektavimas istoriniuose miestuose neretai panašus į sudėtingą chirurginę operaciją, kai reikia moderniu architektūriniu implantu pakeisti sergantį urbanistinį organą, istorijos eigoje nutrupėjusią miesto struktūros dalį ar

ACE

SOLIDARIZAVOSI SU UKRAINA: Europos architektai įtvirtino paramos ukrainiečiams politiką

2022 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Europos architektų taryba (ACE) solidarizuojasi su Ukraina. Didelis iššūkis ir darbas architektų bendruomenei bei architektūrinėms organizacijoms teks po karo, kai reikės atstatyti sugriautus Lietuvos miestus

Minties Rato 37

NYKSTANTIS MIESTAS: Pelėdų kalno diskusija apie medinę architektūrą ir jos likimą

2022 liepos 19Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno miesto muziejus ant Pelėdų kalno rengia diskusiją-pokalbį apie Kauno ir Vilniaus medinę architektūrą ir jos likimą. Ką renkamės saugoti, o ką naujai interpretuojame, įsileisdami

VDA KF

MENANTIS DIDŽIUOSIUS: VDA fakultetas įsikūrė išskirtiniame istoriniame Kauno kvartale

2022 birželio 231 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetas (VDA KF) įsikūrė Laikinosios sostinės senamiesčio kvartale, kuriame manoma būta Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų. Muitinės gatvėje stūksančiame pastatų komplekse ką

paveldas

STIPRINS APSAUGĄ: Rengiama nauja kultūros paveldo apsaugos įstatymo redakcija

2022 birželio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija, siekdama sustiprinti kultūros paveldo apsaugą ir patobulinti jo teisinį reglamentavimą, pradėjo naujos Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo redakcijos rengimo procesą. NUO BALANDŽIO DIRBA

Okupantų paminklas Merkinėje

KULTŪROS PAVELDO KOMISIJA: Sovietinės karių kapinės – ne paveldo objektai

2022 birželio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Rusijos karinės agresijos fone Lietuvoje netyla diskusijos dėl sovietmečio paminklų ir karių kapinių. Valstybinė kultūros paveldo komisija (toliau – Paveldo komisija) neseniai apsvarstė užsienio šalių karių

Organizatoriai Kauno parodai parinko itin dėkingą vietą – ilgus metus buvusį pamirštą, tačiau šį rudenį it nauja kultūros scena atgimusį kino teatrą „Daina“ (arch. S.Kudokas, inž. A.Breimeris; 1936 m.). ©PILOTAS.LT

PADĖS ATSINAUJINTI: Savivaldybė parems 50 Kauno istorinių pastatų tvarkybą

2022 gegužės 25Be komentarųPILOTAS.LT

Iniciatyvūs Kauno gyventojai su miesto prisidėjimu planuoja atnaujinti 50 pastatų Kauno senamiestyje, centrinėje dalyje, Žaliakalnyje bei atokesnėse vietose. Šiemet dalinis miesto finansavimas – iki 50

100 klimatui neutralių ir išmaniųjų miestų

100 KLIMATUI NEUTRALIŲ MIESTŲ: Tarp pirmūnų įsiterpė ir Vilnius bei Tauragė

2022 gegužės 3Be komentarųPILOTAS.LT

Vilnius ir Tauragė pateko tarp 100 Europos miestų, kurie pagal prestižinę ES misiją „100 klimatui neutralių ir išmaniųjų miestų“ įgyvendins eksperimentinę inovacijų programą ir iki

Vilniaus senamiestis

VILNIAUS SENAMIESČIO PATIKRA: KPD specialistai aplankys 10 kvartalų

2022 balandžio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinis skyrius senamiestyje pradeda tikrinimą. Specialistai lankys 10 istorinių kvartalų. Pranešama, kad gegužės – birželio mėnesiais Kultūros paveldo departamento (KPD) Vilniaus

„20 architektūros projektų prieš klimato kaitą“

APLINKĄ TAUSOJANTI ARCHITEKTŪRA: 20 pavyzdinių Europos objektų paroda

2022 balandžio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungoje šiandien atidaroma aplinką tausojančios architektūros paroda. Eksponuojama 20 architektūros realizacijų iš įvairių Europos šalių. Iš karto po Lietuvos architektų sąjungos pakartotinos eilinės

UNESCO Rusia

UNESCO NUSIKALSTAMAI NERYŽTINGA: Savo sesiją toliau planuoja susitepusioje Rusijoje

2022 kovo 22Be komentarųPILOTAS.LT

Kovo pradžioje Jungtinių Tautų Švietimo, Mokslo ir Kultūros organizacija (UNESCO) išreiškė viešą susirūpinimą dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą bei naikinamo pastarosios paveldo. Tačiau jos tolesnėje

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (arch. E.N.Bučiūtė, 1974 m.). Foto: Norbert

DAUGIAU KULTŪROS VERTYBIŲ: Sąrašą papildė ir Nacionalinis operos ir baleto teatras

2022 vasario 111 KomentarasPILOTAS.LT

Kultūros vertybių registrą pernai papildė nemažai naujų kultūros paveldo objektų. Į Kultūros vertybių registrą įrašyta beveik 700 nekilnojamojo kultūros paveldo objektų, tarp kurių ir laiką pralenkęs architektės

dingusios vertybės

DINGUSIOS KULTŪROS VERTYBĖS: Paskelbtas per 300 objektų sąrašas

2021 gruodžio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Dingusių Lietuvos kilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą sudaro daugiau kaip 300 objektų – paveikslai, ikonos, skulptūros, bažnytiniai reikmenys, kryžiai, tekstilės gaminiai, baldai, kitos vertybės. Sąrašą paskelbė

Klimato kaita

EUROPOS ARCHITEKTŲ KONFERENCIJA: Klimato kaita ir pastatytas paveldas [1]

2021 lapkričio 161 KomentarasLinas Tuleikis

Reikia pripažinti, kad pas mus Lietuvoje terminas “klimato krizė” dažniau yra susierzinimo, nei susirūpinimo ženklas. Deja, bet savo požiūriu į klimato krizę mes panašesni į

Heritas

PAVELDO ĮKROVIMAS: Tarptautinis kultūros paveldo festivalis „Heritas“

2021 rugsėjo 24Be komentarųPILOTAS.LT

Rugsėjo 23 – 25 dienomis vyksta tarptautinis kultūros paveldo festivalis „Heritas‘21“. Ketvirtus metus vyksiantis paveldo festivalis vienija specialistus iš visos Lietuvos ir užsienio, valstybės bei