Australijos architektui Glennui Murcuttui (Glenn Murcutt) paskirta Japonijos Imperatoriškoji premija. Nuo pat savo karjeros pradžios iki dabar architektas dažniausia kuria vienas. Jo architektūra pasižymi atsakingumu gamtai, derme su aplinka.
KŪRĖ APLINKAI DRAUGIŠKĄ ARCHITEKTŪRĄ
Japonijos meno asociacija (JAA) ką tik paskelbė 4 Imperatoriškosios premijos laureatų vardus, tarp kurių jų – žinomas australų architektas Glennas Murcuttas. Apdovanojimas kasmet skiriamas menininkams, kurie yra pripažįstami ir apdovanojami už savo pasiekimus, už tarptautiniu mastu padarytą įtaką menui ir už vaidmenį praturtinant pasaulinę bendruomenę. Beje, pernai šie garbingi Japonijos meno apdovanojimai buvo atšaukti dėl koronaviruso pandemijos.
Architektas G.Murcuttas visą savo karjerą kūrė kuklius, aplinkai atsakingus pastatus, pagrįstus gimtosios Australijos klimatu ir tradicijomis. „Pagal aborigenų frazę „Švelniai palieskite žemę “, jo architektūra pasižymi poetišku grožiu ir lengvumu, derančiu su gamta, tačiau tuo pačiu metu persmelkta modernistinės architektūros racionalumu ir ekologine išmintimi“, – teigiama Japonijos imperatoriškos premijos pranešime.
VIENINTELIS PRITZKERIO PREMIJOS LAUREATAS IR AUSTRALIJOS
G.Murcuttas gimė Londone, vaikystę praleido Papua Naujojoje Gvinėjoje, studijavo architektūrą Australijos universitete. Savo privačią praktiką jis pradėjo 1969 metais pradėjo Sidnėjuje. Iš pradžių G.Murcuttas projektavo daugiausia privačius namus (Marie Short namas,1974 m. ir t.t.). Vėlesnė jo architektūrinė veikla apėmė viešuosius projektus – Arthuro ir Yvonne Boydų švietimo centras (su Wendy Lewin ir Reginaldu Larku, 1999 m.), Australijos islamo centras (su Hakanu Elevli, 2016 m.) ir kt. 2019 metais Melburno centre architektas suprojektavo paviljoną „MP Pavilion“. G.Murcuttas taip pat yra vienintelis prestižiškiausios šiuolaikinės architektūros – Pritzkerio – premijos laureatas (2002 m.). 2009 metais Auksiniu medaliu jį apdovanojo Amerikos architektų sąjunga. G.Murcuttas taip pat yra Alvaro Aalto medalio, Richardo Neutra‘os ir kitų prestižinių apdovanojimų laureatas.
Japonijos meno asociacija šią garbingą meno premiją 5 meno šakose kasmet skiria nuo 1989-ųjų. Greta australų architekto šiemet taip pat bus apdovanoti: už tapybą – fotografas Sebastião Salgado (Brazilija/Prancūzija), už skulptūrą – Jamesas Turrellas (JAV), už muzika – Yo-Yo Ma (JAV). Teatro ir kino srityje šiemet premija nepaskirta, nes dėl koronaviruso pandemijos poveikio daugelis kandidatų negalėjo įvykdyti apdovanojimui keliamų reikalavimų.
Parengta pagal Japonijos meno asociacijos informaciją.
Titulinė nuotrauka: architektas Glennas Murcuttas prie Kempsey sodybos (Australija). Foto: Anthony Browell.
Paviljonas „MP Pavilion“ Melburne (arch. G.Murcutt, 2019 m., Australija). Foto: John Gollings