Australijos Latrobės savivaldybė neseniai surengė konkursą „Transiting Cities“, kurio tikslas – rasti pažangių sprendinių ekologiškai regiono ateičiai. Šiame konkurse puikiai pasirodė lietuviai – Roterdame įsikūrusių architektų Justinos Muliuolytės ir Tado Jonauskio grupė PUPA (Public Urbanism Personal Architecture) su projektu „Fields of synergy“(liet. „Erdvių sinergija“) laimėjo vieną iš 5 pagrindinių konkurso apdovanojimų. Ekologiško urbanizmo srityje Lietuva ženkliai atsilieka nuo Vakarų valstybių, todėl lietuvių projektuotojai panašiuose tarptautiniuose konkursuose suspindi ypatingai retai.
PATEKO TARP 5 LAUREATŲ
Latrobės savivaldybė – tai kelių mažų miestelių grupė prie Melburno miesto Australijoje. Regionas yra turtingas gamtiniais ištekliais, bei anglies kasyklomis, kurios kasmet vis labiau plečiasi, naikindamos derlingą žemę, priversdamos judėti miestus bei palikdamos gigantiškas tuščias duobes po savęs. Regiono iššūkis – suvaldyti besikeičiančias teritorijas bei užtikrinti tvarią regiono ateitį.
Savivaldybės surengtam tarptautiniam konkursui „Transiting Cities“ iš viso buvo patekta 60 darbų iš įvairių pasaulio šalių. Jame apdovanoti 5 autorių kolektyvai – paskirtos pirmos dvi vietos ir trys paskatinamieji prizai. Lietuvių komanda PUPA (Public Urbanism Personal Architecture, Justina Muliuolytė, Tadas Jonauskis) konkursui pateikė projektą „Fields of synergy“(liet. Erdvių sinergija) ir gavo vieną iš paskatinamųjų prizų.
PASIŪLĖ 3 DALIŲ STRATEGIJĄ
Projektas „Fields of synergy“ siūlo novatoriškai skatinti švarią energiją, atgaivinti mirusią kasyklų žemę, didinti bioįvairovę bei gerinti gyvenamosios aplinkos kokybę. Pagal autorių sumanymą, tai urbanistinė strategija, kaip užtikrinti darnų regiono raidą sujungiant, perdirbant ir panaudojant teritorijas, resursus, paslaugas ar produktus. Gamtos, miestų, kasyklų, elektrinių ar vandenviečių deriniai sukuria netikėtas, visiems naudingas kombinacijas. Ši strategija yra iš trijų dalių: Gamtinės sinergijos, Sinergijos miestuose, Išteklių bei gamybos sinergijos.
Gamtinės sinergijos sujungia į vientisą žalią karkasą gamtinius slėnio elementus, nacionalinius parkus, didinti bioįvairovę, bei atkurti natūralius faunos ir floros arealus. Buvusi kasykla čia virsta karvių ganyklomis ar gamtiniu rezervatu, po elektros laidais – įsikuria žalieji koridoriai. Miestuose sinergijos kuria skirtingą miestelių identitetą, skatina inovacijas bei apjungia gyvenvietes elektrinių dviračių tinklu.
APJUNGIA SUMANUSIS ENERGIJOS TINKLAS
Eksperimentinės sinergijos atsiranda buvusiose kasyklose, kur vyksta masiniai renginiai, yra vietos gigantiškoms saulės jėgainėms, laboratorijoms, pramogos, naujam būstui. Išteklių bei gamybos sinergijos užtikrina tvarų resursų (vandens) bei energijos naudojimą ir gamybą. Regionas apjungiamas sumaniuoju energijos tinklu (Smart grid), renkamas ir valomas vanduo, elektrinės aušinimo ežero vanduo naudojamas tropinių žuvų auginimui, SPA centrui, pramonei ir rekreacijai.
Beje, prieš 2 metus grupė PUPA laimėjo prestižinio konkurso „Europan 11“ pirmąją premiją suReimsui (Prancūzija) skirtu projektu „Multitalented city“ (angl. Daugiatalentingasis miestas).Tuomet lietuviai konkurse nurungė net 238 įvairių šalių komandas.
Parengta pagal PUPA informaciją.
JPN
( 2013-01-11 )
Puki žinia! Šiems jaunuoliams,matyt,nepadėjo nei pažintys,nei susitarimai,nei giminystės,padėjo tik architektūriniai gabumai-ėmė ir laimėjo prizą!Gerai,kad Pilotas informuoja apie architektų tarptautinius laimėjimus,nes lietuviškiems tabloidams tai tikriausiai ne itin įdomu.
palaikantis
( 2013-01-11 )
Grazus straipsnis apie puikius jaunus architektus, dziugu kad yra kur paskaityti ne tik apie nepavykusius konkursus ar darbus, bet kad atsiranda autoriu kuriems svarbu pranesti ir puikias zinias Lietuvai.