Kūrybinių industrijų parkas „Architektūros centras“ ir Lietuvos architektų sąjunga (LAS) ką tik pristatė 4 filmuotas pamokas apie architektūrą: „Mano kambarys“, „Mano namai“, „Mano mokykla“ ir „Mano biblioteka“. Jos skirtos 4-5 klasių mokiniams.
PRADĖJO NUO VAIKAMS ĮPRASTŲ ERDVIŲ
Projekto „Architektūros pamokos nuotolinei mokyklai“ metu sukurtas 4 pamokas apie architektūrą galima rasti LAS mediatekoje. „Rinkdami pamokų temas, norėjome pradėti nuo erdvių, pastatų, kurie vaikams labiausiai įprasti, savi, dažniausiai naudojami“ – sako Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė Rūta Leitanaitė. Taip gimė temos „Mano kambarys“, „Mano namai“, „Mano mokykla“ ir „Mano biblioteka“. Pamokų metu žinias perteikia, užduotis užduoda profesionalūs architektai, architektūros tyrėjai. Taip moksleiviams „iš pirmų lūpų“ perteikiamos žinios apie architektūros meną, jo istoriją, architektūros kūrybos virtuvę, architektūros sprendinius, kurie formuoja miesto, viešą ir asmeninę erdvę.
Projekto idėjos autorė, turinio sudarytoja ir koordinatorė R.Leitanaitė sako: „Lietuvoje viešų paskaitų, diskusijų apie architektūrą nedaug, bet yra. Tačiau absoliuti dauguma jų skirta tuo besidominčiai suaugusių auditorijai. Architektūros pamokų bendrojo lavinimo programose trūksta iki šiol. Pernai, pandemijos ir karantino metu prasidėjus privalomam nuotoliniam mokymui pasimatė, kad mokytojams labai trūksta parengtos „online“ medžiagos, užduočių. Šis poreikis išliks ir ateityje, nes „online“ medžiagos naudojimas šiuolaikinėje mokykloje tik didės.“
SUDARO TEORINĖ IR PRAKTINĖ DALYS
Kiekvieną pamoką sudaro trys dalys. Pirmoji – teorinė dalis, kurios metu architektūros istorikai, tyrėjai pasakoja apie tam tikros erdvės ar pastato tipologiją, principus, pasitelkia pavyzdžius. Antroji – tai praktinė dalis, kurioje architektas pasakoja apie savo suprojektuotą pastatą, erdvę ar kompleksą, apie darbo metodus ir panašiai. Pamoką baigia užduotis mokiniams, kurią taip pat paaiškina architektas. 4 pamokas kūrė: architektūros istorikai, tyrėjai dr. Marija Drėmaitė (VU), Matas Šiupšinskas (VU), Rūta Leitanaitė, architektai Justė Žibūdienė, Aidas Barzda, Edgaras Neniškis, Lukas Rekevičius, Andrė Baldišiūtė, Eglė Matulaitytė, Jokūbas Jurgelis, Mantas Maziliauskas.
„Kad pamokos atitiktų šiuolaikinio švietimo kokybinius ir formalius reikalavimus, pamokų struktūrą, dėstymo metodus, informacijos pateikimo būdus aptarėme su projekto partneriais, šiuolaikinio inovatyvaus mokymo patirtį turinčia VšĮ „Mokyklų tobulinimo centras“ ir jų koordinuojamos programos „Renkuosi mokyti“ mokytojais“ – sako R.Leitanaitė.
Nors pamokų tikslinė auditorija – Lietuvos bendrojo lavinimo (progimnazijų ir gimnazijų), meno mokyklų, neformalaus ugdymo mokyklų mokiniai ir mokytojai (dailės, istorijos ir kt.), pamokų rengėjai tikisi, kad jas peržiūrės ir kita visuomenės dalis, nesanti ugdymo proceso dalyve.
Parengta Lietuvos architektų sąjungos informaciją.
Titulinė nuotrauka: architektas Mantas Maziliauskas. Foto: LAS.