Tarpukariu statyta, tačiau daugiau kaip dešimtmetį neveikusi ir nykusi, Kurnėnų pagrindinė mokykla vėl atgavo pirminę išvaizdą. Šis Amerikos lietuvio suprojektuotas ir padovanotas pastatas prie Alytaus-Simno kelio – puikus tarpukario mecenatystės pavyzdys.
VEIKS AMATŲ CENTRO FILIALAS
Kurnėnų pagrindinė mokyklą (Aytaus raj., Miroslavo seniūnija) savo kaimui tarpukaryje padovanojo JAV lietuvis Laurynas Radziukynas. Apleista mokykla prieš kelerius metus sulaukė buvusių jos mokinių ir mokytojų, kultūros paveldo objekto likimu suinteresuotų vietos bendruomenės atstovų, Alytaus mokslininkų draugijos „Vizija“ narių dėmesio, kurie surengė akciją „SOS Kurnėnų Lauryno Radžiukyno mokykla“ bei priėmė rezoliuciją dėl šios mokyklos išsaugojimo. Geri norai ką tik tapo kūnu – ką tik pabaigti pusantrų metų trukę jos tvarkybos darbai.
Kaip praneša Kultūros paveldo departamentas, mokyklos pastatas buvo tvarkomas etapais, pagal fasadų ir stogo remonto ir restauravimo (eksterjero tvarkybos) bei vidaus patalpų ir įrangos remonto, restauravimo, konservavimo, avarijos grėsmės pašalinimo (interjero tvarkybos) projektus. Visų darbų metu buvo siekta išsaugoti autentiškas detales, kurių čia labai daug. Atliekant projekte numatytus darbus, buvo sutvarkytos medinės stogo konstrukcijos, pakeistos čerpės, atkurtas pirminės sudėties fasadų tinkas, sutvarkytos prieduobės su švieslangiais, išorės laiptai, kaminai, atliktas nuogrindos remontas ir pamatų hidroizoliacija, restauruoti langai ir durys. Naujai pagaminti tik tie elementai ir detalės, kurių buvo neįmanoma restauruoti. Pastato viduje konservuoti polichrominio dekoro fragmentai, restauruotos medinės ir gelžbetoninės perdangos, tinkuoti ir dažyti interjero paviršiai, įvairaus medžiagiškumo grindų dangos, mozaikinio betono laiptai, stalių gaminiai, stacionarūs baldai, santechnikos įrenginiai, koklinės viryklės. Pakeista susidėvėjusi elektros sistema, įrengta signalizacija ir kiti statiniui eksploatuoti reikalingi tinklai.
Daugumą tvarkybos darbų objekte vykdė UAB „Paveldo sprendimai“ specialistai (vadovas R.Janulis).
Mokyklos pastatą ketinama pritaikyti švietimo, kultūrinėms ir kultūrinio turizmo veikloms. Kurnėnų mokykloje, kuri veiks kaip Pivašiūnų amatų centro filialas, ketinama vystyti tradicinius amatus ir prekiauti tradicinių amatų produktais, organizuoti edukacijas, įrengti ekspozicijas, organizuoti kultūrinius-švietėjiškus renginius ir šventes.
MODERNIAUSIA TARPUKARIO LIETUVOJE
Amerikos lietuvis Laurynas Radziukynas (1880–1966), gimęs ir augęs Kurnėnuose, 1934 metais skyrė 160.000 litų pradinės mokyklos gimtinėje statybai ir įrengimui. Apskrities valdyba pridėjo 11.000 litų. Mokyklos projektas parengtas JAV. Išskyrus plytas ir čerpes, pirktas Lietuvoje, visos kitos mokyklos ir vėjo jėgainės statybai panaudotos medžiagos sausumos bei vandens keliais buvo atgabentos iš JAV. Mokyklos statyba su pertraukomis truko 2 metus. Mokyklos statybos darbams vadovavo architektas Pranas Medziukas, medžio darbams – Vladas Leščinskas. Projekto techninė priežiūra pavesta Alytaus apskrities inžinieriui Stasiui Taškūnui. 1936 m. pastatyta mokykla buvo aprūpinta modernia technologine įranga: veikė centrinis šildymas, biologiniu būdu tvarkoma kanalizacija, įrengti dušai, praustuvės ir vonia. Šalia mokyklos pastato pastatyta vėjo jėgainė – siurblys, naudotas vandeniui pumpuoti iš 97 metrų gylio artezinio šulinio į rezervuarą vandens bokšte. Tuo metu Kurnėnų mokykla savo įranga buvo moderniausia Lietuvoje. Mokyklos bokštas dekoruotas keramiko Vytauto Brazdžiaus sukurtu keraminiu Lietuvos herbu – Vyčiu. Vytis iki užtinkavimo 1975 m. buvo tiesioginė ir visiems matoma mokyklos sąsaja su nepriklausomu Lietuvos valstybingumo laikotarpiu. Herbas atidengtas ir restauruotas Sąjūdžio laikais. Nedidelėje „dviejų komplektų“ pradžios mokykloje buvo stengtasi sukurti intymią, namų erdvei būdingą atmosferą. Parinkti humaniški baldų dydžiai, pritaikyti augantiems vaikams. Po nepriklausomybės atkūrimo 1992 metais mokyklai suteiktas Lauryno Radziukyno vardas. Nuo 2008 metų mokykla stovėjo neeksploatuojama ir apleista.
Parengta pagal Kultūros paveldo departamento ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinė nuotrauka: KPD Alytaus-Marijampolės skyriaus.