Fiziškai prisidėti prie koronaviruso tyrimų galima net ir nerūpestingai tūnant namuose karantino sąlygomis. Ir ne vien liekant namuose ir neplatinant viruso. Vašingtono universiteto medicinos mokyklos Sent Luise (JAV) vykdomas projektas „Folding@home“ šiam kilniam ir daugeliui net gyvybiškai svarbiam tikslui prašo paaukoti… nenaudojamą nuosavo kompiuterio galią.
Nuo Alzheimerio ar krūties vėžio tyrimų pradėjęs projektas „Folding@home“ šiuo metu labiausiai koncentruojasi ties moksliniais tyrimais žmoniją gąsdinančio koronaviruso, specialistams žinomo SARS-CoV-2 pavadinimu. Šio pasaulyje dabar siaučiančio viruso tyrimams, kurie turėtų padėti rasti būdą nuo jo išsigydyti, reikalinga kompiuterinė galia pasitelkiama per specialią programėlę.
Sergančių bei mirštančių nuo koronaviruso sukeliamos ligos COVID-19 skaičius pasaulyje šiuo metu auga kaip ant mielių. Jau patvirtinta, jog koronavirusu yra užsikrėtę per 535.000 žmonių net iš 199 pasaulio valstybių. Pacientų mirčių skaičius nenumaldomai artėja prie 25.000. Vis dėlto, specialistų vertinimu, dabar dar tik pandemijos pradžia. Gana sparčiai didėti sergančiųjų skaičius pastaruoju metu ėmė ir Lietuvoje. Mūsų šalyje šiuo metu žinoma beveik 350 užsikrėtusiųjų, jau užfiksuotos ir 5 su COVID-19 susijusios mirtys.
Kol nebus surasta vakcina, žmonės visame pasaulyje nuo koronaviruso ir toliau mirs. JAV mokslininkai turi itin didelę patirtį tiriant Ebolos bei kitus virusus. Projektas „Folding@home“ vienija jėgas,siekiant jog lūžis įveikiant šią pasaulinę pandemiją, įvyktų kuo greičiau ir grėsmingas virusas kainuotų kuo mažiau žmonių gyvybių. Suvienijus kompiuterines pajėgas, reikalingi moksliniai skaičiavimai yra atliekami žymiai greičiau, nei tam naudojant vos vieną įrenginį. Ypač daug kompiuterinių resursų reikalauja viruso tyrėjų naudojamos simuliacijos. Beje, projekte dalyvaujančių kompiuterių galia projekto „Folding@home“ pasitelkiama tik kai jos nenaudoja patys jų savininkai – tai yra, kai užsiimama kažkuo kitu ir kompiuteris stovi be darbo.
Neturintys kompiuterinių resursų, tačiau norintys prisidėti prie kilnaus tikslo, tai padaryti, be abejo, gali ir labiau įpprastu dotavimo būdu.
Parengta pagal „Folding@home“ informaciją.
Pav.: „Folding@home“.