Londono Karališkoji dailės akademija už skulptūras viešosiose erdvėse Architektūros premija apdovanojo vieną įdomiausių šiuolaikinių miesto skulptorių Cristiną Iglesias (Cristina Iglesias). Per pastaruosius metus įvairiose Europos miestuose jį sukūrė keletą išraiškingų architektūrinių skulptūrų, kurios jau tapo jų integralia dalimi bei kviečia žiūrėti ne į pastatus, bet erdves tarp jų.
Londono Karališkoji dailės akademija (RA) jau trečius metus iš eilės įteikia Architektūros premiją. 2020 metų pastaroji premija neseniai paskirta Madride įsikūrusiai menininkei C.Iglesias, kuri viešosiose erdvėse aktyviai kuria urbanistines skulptūras bei tyrinėja skulptūros ir architektūros paribius. Kūrėja bendradarbiausia su garsiais pasaulio architektais, tarp kurių Normanas Fosteris (Didžioji Britanija), Rafaelis Moneo (Ispanija), Renzo Piano (Italija) ir kiti. Savo kūriniuose ji plačiai naudoja plieną, vandenį, stiklą, bronzą, betoną, veidrodį, augalines formas. „Aš tikiu integraliu skulptūros vaidmeniu mieste“, – pažymi 2020 Karališkosios dailės akademijos Architektūros premijos laureatė.
Menininkės C.Iglesias kūrinys „Gilusis fontanas“ Antverpene – augalinių formų dugno vandens baseinas su bedugne išpjova. Čia tam tikru intervalu vanduo suteka į bedugnės plyšį bei vėl užpildo baseiną, kad sudarytų virš jo veidrodinį paviršių. Nuo 2006 metų iki 2018-ųjų ji kūrė seriją „Upės ir viešosios erdvės“, kurioje plačiai naudojo vandenį bei iš metalo išlietas organiškas tekstūras. Tai ir bronzos-vandens kūrinys „Pamirštos srovės“ greta „Bloomberg“ būstinės Londone (arch. „Foster + Partners“), kuris sufleruoja apie kadaise toje vietoje tekėjusią upę. Ispanijos Toledo miesto urbanistinių erdvių projektą „Tres Aguas“ sudaro 3 išraiškingi vandens baseinai – rotušės aikštėje, vandens bokšte ir vienuolyne.
K.Iglesias taip pat suprojektavo augalinių formų Prado muziejaus Madride išplėtimo (arch. R.Moneo) bronzinį įėjimą-duris bei įvairius kitus meninius objektus, į vieną suliejančius architektūrą su skulptūra.
Londono Karališkosios dailės akademijos Architektūros premija anksčiau yra apdovanoti Elizabeth Diller ir Ricardo Scofidio („Diller Scofidio + Renfro“, 2019 m.) bei Itsuko Hasegawa iš Japonijos (2018 m.).
Parengta pagal Londono Karališkoji dailės akademijos informaciją.
nm
( 2020-01-21 )
Tos Prado muziejaus išplėtimo durys kažką galimai primena?
https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1100378/simasius-apie-lukiskiu-aikstes-maketa-toks-memorialas-galetu-stoveti-bet-zodi-turi-tarti-specialistai