Kaune organizuotas „Istorijų festivalis. Neprijaukintos istorijos“ kauniečius ir miesto svečius pakvietė į pažintį su išnykusiu Aleksotu. Jį virtualios realybės (VR) technologijomis atgaivino Kauno technologijos universiteto Informatikos fakulteto (KTU IF) Virtualiosios realybės laboratorijos („VRLab“) komanda.
PRARASTI ĮSPŪDINGI ALEKSOTO PASTATAI
Aleksotas daugeliui atrodo pilkas, pramoninis rajonas, siejamas su uždarytais sovietiniais kariniais daliniais ar senais apleistais pastatais. Laiko dulkėse paskendo jo didybė: ne visi Aleksoto ir Kauno miesto gyventojai žino apie mūsų laikų nesulaukusius objektus, vertus pasididžiavimo. Vienas jų – tai architekto Mykolo Songailos projektuotas Viesulavos akademinis miestelis, kur tarpukariu iškilo įspūdingi VDU Fizikos ir Chemijos fakulteto rūmai, kurie, deja, buvo susprogdinti Antrojo pasaulinio karo metais. Unikalią proga jiems atgimti suteikė KTU mokslininkai, ekskursijos metu pasitelkiant naujausias VR technologijas, buvo atgaivinta dalis išnykusių pastatų ir vietų.
Ekskursijos vadovas-gidas, „Unikalus paveldas“ vadovas Jonas Oškinis pasakoja, kad Aleksotu labiau susidomėta, kai buvo pradėtas rengti ekskursijų ciklas „Kaunas – dizaino miestas“, o jame įvairioms bendruomenėms pristatomi kaimynystėje gyvenantys Pirmosios Respublikos architektai, dailininkai. 2017 metais buvo sukurta ir ekskursija „Nuo Aleksoto panoramos į Aleksoto gatvę Senamiestyje“, kurios metu ir paaiškėjo, kad Aleksote yra ne vienas įspūdingas pastatas, kuris dingo, buvo sunaikintas II pasaulinio karo metu. Pasak J.Oškinio, tuomet kilo klausimas, kaip parodyti pastato įspūdingą tūrį, aukštį ne tik juodai baltoje atvirutėje.
DAUGIAUSIA PROBLEMŲ KĖLĖ ŠALTINIAI
Planuose – ekskursija, kur virtualiosios realybės technologijos būtų panaudotos ne vieno objekto apžiūrai. Tarp „dingusių“ ir planuojamų atkurti objektų – Technikos fakulteto dirbtuvės, didžiausias XX a. pradžios Lietuvos pastatas – Dirižablių angaras, buvę Kauno aerodromo pastatai ir dr. Stasio Kudoko Aleksoto pradinė mokykla. Sužinojęs apie „Istorijų festivalį“, gidas kreipėsi į KTU Rinkodaros ir komunikacijos departamentą, kuris savo ruožtu nukreipė į KTU Informatikos fakulteto docentą Tomą Blažauską su jo komanda – virtualiosios realybės laboratorijos technologijų ekspertais Andriumi Paulausku ir Luku Paulausku.
Pastatą sumodeliavęs KTU IF „VRLab“ 3D modeliuotojas Lukas Paulauskas sako, kad šis, nors ir labai įdomus, tačiau sudėtingas. „Daugiausiai problemų kėlė tinkamų šaltinių, kuriais remiantis buvo galima atkurti instituto 3D modelį, trūkumas – buvo remiamasi pastato architektūriniais brėžiniais, tačiau iš to meto nuotraukų kai kurios pastato vietos atrodė neatitinkančios brėžinių“, – pasakojo L.Paulauskas. Pasak KTU IF „VRLab“ modeliuotojo, norint išgauti tikrai autentiškai atrodantį 3D modelį, teko nagrinėti senas, mažos raiškos nuotraukas ir spręsti, kokių detalių būta iš tikrųjų.
PLANUOSE – KITI DINGĘ ALEKSOTO PASTATAI
Ekskursijos vadovo J.Oškinio planuose – per artimiausius 3 metus „užbaigti“ ir ekskursijoms įveiklinti kitus dingusius Aleksoto pastatus. „Laukia skirtingos techninės užduotys – jei milžiniškas Dirižablių angaras yra didelio lauko gale, tai S.Kudoko mokykla yra tarsi ištirpusi, susiliejusi su rajonu, jos „viduryje” dabar stovi pastatai. Reikia sugalvoti, kaip atvaizduoti tokį pastatą, taigi laukia ir daugiau įdomių iššūkių“, – vardino J.Oškinis. Jo teigimu, „Dingęs Aleksotas“ ekskursiją ketinama išplėsti ir bendradarbiaujant su Aviacijos muziejumi bei Kauno aeroklubu.
Prie projekto sutikęs prisidėti KTU IF „VRLab“ vadovas Andrius Paulauskas sako, jog laboratorija aktyviai įsitraukia į su Kauno ar visos Lietuvos istorija susijusius projektus. Laboratorijos vadovo nuomone, technologijos turi būti taikomos ne vien pramogai, o ir kaip edukacinė priemonė.
Titulinė nuotrauka: Istorijų festivalis. Neprijaukintos istorijos. Foto: KTU IF.
Parengta pagal KTU IF informaciją.