Vilniuje prasideda tarptautinė kultūros paveldo pažinimo, tvarkybos ir technologijų paroda „Heritas“. Antrą kartą organizuojamas nemokamas renginys tęsia sėkmingą pirmųjų metų praktiką ir pagrindinį dėmesį skiria kultūros paveldo aktualijų pristatymui plačiajai visuomenei.
DALYVAUS IR KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTAS
Gegužės 3 ir 4 dienomis Šv. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios ir Europos humanitarinio universiteto erdvėse, Vilniuje vyks tarptautinė kultūros paveldo pažinimo, tvarkybos ir technologijų paroda „Heritas“. Parodos programoje – virš 20 seminarų, diskusijų, daugiau nei 30 praktinių kūrybinių dirbtuvių, speciali erdvė šeimoms ir praktiniai patarimai kultūros paveldo savininkams.
Šiemet antrąjį kartą parodoje „Heritas“ dalyvaus ir Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos. Gegužės 3 d. (penktadienį) vyksiančiuose paveldo pusryčiuose dalyvaus Departamento direktorius Vidmantas Bezaras (10:00–11:00 Paveldo pusryčiai: paveldo srities problemos ir sprendimų vizijos. Kiemelis prie EHU). Gegužės 4 d. (šeštadienį) 13:10-14:30 parodos Konsultacijų sesijoje „Galima ir negalima“ Departamento atstovai konsultuos nekilnojamojo kultūros paveldo savininkus, kokios procedūros reikalingos tvarkant kultūros paveldo objektus, siekiant gauti finansinę paramą bei atsakys į kitus kylančius klausimus. 17:30-19:00, EHU, I a., 110 aud. vyks seminaras „Kultūros paveldo ateitis – bendruomenių rankose“, kurio metu Departamento Alytaus skyriaus vyriausioji specialistė Margarita Janušonienė skaitys pranešimą „Bendruomenių indėlis išsaugant Alytaus krašto paveldą“. Abi parodos dienas Departamento specialistai iš Vilniaus, Klaipėdos, Kauno, Panevėžio, Marijampolės ir Alytaus kvies plačiau susipažinti su nekilnojamųjų kultūros paveldo vertybių saugojimu ir tvarkyba bei konsultuos šiais klausimais.
KVIES DEŠIMTYS UŽSIĖMIMŲ
Parodos lankytojai taip pat kviečiami dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, pristatančias praktinius kultūros paveldo tvarkybos ir išsaugojimo procesus. Dirbtuvių dalyviams siūloma patiems išbandyti restauratoriaus, auksuotojo, dailidės amatus, naudojant originalias medžiagas sumaišyti senovinius dažus ir skiedinius, dalyvauti atkuriant Šv. Mergelės Marijos Ramintojos sieninės tapybos elementus, stebėti restauravimo procesus ir kitas veiklas. Dešimtys užsiėmimų skirti plėsti ne tik istorines žinias, bet ir formuoti praktinius įgūdžius, kuriuos vėliau galima pritaikyti saugant kultūros paveldą savo namuose. Parodos organizatoriai pabrėžia, kad didelė dalis kultūros paveldo yra kasdieninėje aplinkoje esantys daiktai – mediniai namų elementai, baldai, senos nuotraukos ir knygos, dažname senamiesčio bute esantys sieninės tapybos pavyzdžiai, dažnai varstomos senos durys ar vis dar naudojama keramika. Visi jie – vertingi praeities elementai, kurių išsaugojimas gali būti paprastas žinant keletą naudingų patarimų. Į kūrybinių dirbtuvių užsiėmimus galima registruotis internetu.
Parodoje taip pat laukiami kultūros paveldo objektų savininkai – senos medinės sodybos, kultūros paveldo elementų turinčiame name esantys butai, dvarų kompleksai dėl jiems taikomų paveldosaugos reikalavimų tampa iššūkiu. Sėkmingas tokių objektų restauravimas ir pritaikymas gyvenamajai ir komercinei veiklai remiasi ne tik paveldo reikalavimų išmanymu, bet ir gerosios patirties perėmimu. Specialioje parodos sesijoje pristatomos sėkmės istorijos – kultūros paveldo objektus atkūrę jų savininkai dalinsis savo patirtimi ir patarimais. Susitikimai vyks gegužės 4 dieną (šeštadienį).
BAŽNYČIOS RŪSYJE ĮSIKURS KINO ERDVĖ
Specialūs paveldo aktualijų klausimai aptariami diskusijų ir seminarų erdvėje. „Heritas“ svečias – Europos kultūros paveldo savanorių vadovas dr. Bert Liudwig dalinsis tokių projektų organizavimo ir valdymo patirtimi. Lietuvos aktualijas ir kultūros paveldui kylančius iššūkius apžvelgs gausybė pranešėjų, kurie dalinsis įžvalgomis apie meistrystę, bendruomenes bei jų indėlį saugant kultūros paveldą, istorinių interjerų bei senojo Vilniaus istorijomis. Seminarai ir diskusijos suformuluoti taip, kad būtų aktualūs bei įdomūs tiek profesionalams, tiek gyventojams.
Bažnyčios rūsyje įsikūrusi instaliacijų ir potyrių erdvė kvies į kino erdvę, kurioje pristatomi restauruoti trumpametražiai istoriniai filmai. Čia pristatomas audio-vizualinis projektas „Elektroninės sutartinės“, kurias turės galimybę kurti kiekvienas lankytojas. Laisvalaikio erdvėje, bažnyčios kieme, kviečiama į gausybę kūrybinių dirbtuvių, tapti įvairių meno kūrinių dalimi, išmokti surinkti rąstinio namo maketą ir naudingai praleisti laiką su visa šeima. Šeštadienį bažnyčios ir universiteto kiemą užpildys muzika. Kviečiama įsijausti į kompozitoriaus amatą ir muziką kurti kartu, o savo kūrybą pristatys ir lankytojams dovanos atlikėjai „Modestyno“, kanklininkė Agota ir „Lietis band“.
Parengta pagal Kultūros paveldo departamento informaciją.
Foto: „Heritas’19“.