Bauhauzo 100 metų jubiliejų Veimaras pažymėjo nauju muziejumi. Architektė Heike Hanada Bauhauzo gimtinėje specialiai jam suprojektavo monolitinį tūrį, kurio viduje pristatoma vienos garsiausių XX amžiaus pradžios architektūros ir dizaino mokyklų istorija bei įspūdinga 13.000 objektų kolekcija.
KOLEKCIJOJE – 13.000 BAUHAUZO OBJEKTŲ
1919 metais architektas Valteris Gropiusas (Walter Gropius) Veimare, Vokietijoje pradėjo Bauhauzo mokyklos istoriją. Mokykla čia veikė iki 1925-ųjų, kol persikėlė į Dessau bei tapo ryškiu XX amžiaus pradžios modernizmo židiniu, įtakojusiu šiuolaikinės architektūros, dizaino ir meno raidos kryptį.
Architektė Heike Hanada muziejų projektavo modernistine maniera. Jo tūrio geometriškumą dar labiau pabrėžia 24 šviesos diodų (LED) linijos, horizontaliai suraižančios ir taip artikuliuojančios monolitinius fasadus. Geometriškas pastato architektūrinis charakteris ne mažiau ryškus ir tamsiuoju paros metu, prieblandoje skendinčias sienas skrodžia LED’ų šviesa.
Bauhauzo muziejaus lankytojai iš karto patenką į erdvų vestibiulį, kuris juos paskirsto po įstaigos erdves. Orientuotis 2.000 m² ploto 5 lygių bemaž akliname statinyje padeda laiptai, kurie veda į skirtingas muziejaus zonas. Interjero plokštumos čia pratęsia „betoninę“ eksterjero muziką.
Veimaro bauhauzo muziejaus kolekcija apima 13.000 objektų. Tarp jų – garsioji Wilhelmo Wagenfeldo ir Carlo Jakobo Junkerio stalinė lempa, Marianne‘os Brandt arbatinukas, Marcelio Breuerio kėdė, Ludwigo Mies van der Rohe’ės baldai bei Paulo Klee, László Moholy-Nagy‘io, Lyonelio Feiningerio kūriniai.
VEIMARO MUZIEJUS DAR ŠIEMET TURĖS KONKURENTĄ
Minimalistinės išvaizdos naujasis Bauhauzo mokyklos muziejus aiškiai užsibrėžęs būti Veimaro kultūrinio gyvenimo epicentru. Bauhauzo mokyklai pristatyti skirtas muziejus į mažą Vokietijos miestelį turėtų pritraukti ne vien besižavinčius šia XX amžiaus pradžios mokykla, bet ir besidominčius modernizmo istorija apskritai. Tuo labiau, kad pastaruoju metu pasaulyje vėl juntamas augantis susidomėjimas šia architektūros, dizaino ir meno kryptimi. Vis dėlto šis bauhauzo muziejus ryškiausiu Bauhauzo vietoženkliu Vokietijoje greičiausia netaps.
Dar šiemet vokiečiai Dessau mieste planuoja atidaryti beveik dvigubai didesnį Bauhauzo muziejų. Prieš 4 metus įvykusį pastarojo statinio tarptautinį architektūros idėjų konkursą, nurungęs net 800 architektūrinių grupių iš viso pasaulio, laimėjo architektų kolektyvas „González Hinz Zabala“ iš Barselonos (konkurse buvo paskirtos dvi 1-osios vietos, tačiau vokiečiai realizuoti pasirinko kataloniečius). Jis pasiūlė „dėžės dėžėje“ architektūrinę idėją – Bauhauzo kolekciją išeksponuoti virš vestibiulio pakabintoje „juodoje dėžėje“, įrengtoje didesniame stačiakampiame stiklo kiaute.
PILOTAS.LT žiniomis, Dessau bauhauzo muziejaus statybos jau artėja prie pabaigos ir žada tapti dar didesniu ne tik Bauhauzo, bet ir architektūros įvykiu. tuo labiau, kad Dessau Bauhauzo fondas yra sukaupęs tiesiog milžinišką – net 40.000 objektų – Bauhauzo kolekciją.
Šių muziejų atidarymas bei visame pasaulyje vykstantys bauhauzo 100-mečiui skirti renginiai susidomėjimui šia XX amžiaus pradžios modernizmo mokykla pasiryžę suteikti rimtą impulsą, o šio atgarsiai jau pasiekė ir Lietuvą.
Parengta pagal „Bauhaus-Museum Weimar“ ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinis pav.: Veimaro bauhauzo muziejus (arch. H.Hanada).