Lietuvos bankas išleido dviejų nominalų kolekcinę monetą, kuri įamžina Kuršių nerijoje gyvuojantį unikalų stintų žvejybos būdą. Kuršių nerijos istorijos muziejuje ką tik pristatytų šių monetų averso ir reverso autorė – dailininkė Eglė Ratkutė.
Kuršių nerijoje nuo seno žinomas stintų žvejybos viliojant būdas: mediniais plaktukais ritmiškai kaukšima į lentos, pamerktos eketėn ir kyšančios iš vandens, galą; žuvys, reaguodamos į keliamus virpesius, artėja prie virpesių šaltinio ir sukasi vietoje, taip jos priviliojamos į tinklus. Šis būdas nuo šiol puikuojasi ant naujųjų monetų abiejų pusių (dailininkė E.Ratkutė).
10 eurų sidabro monetos reverse pabrėžtas stintų žibėjimas įvairiomis spalvomis. Monetos briaunoje užrašas „Stinta – pūki“, tai žvejų kreipimasis į žuvis – stintą ir pūgžlį, nuo seno Kuršių marių žvejų vadinamą „pūkiu“. Sidabro moneta išleidžiama 3.000 vienetų tiražu. Pusantroko moneta nespalvota, nukaldinta iš vario ir nikelio lydinio 30.000 vienetų tiražu. Monetos nukaldintos Lietuvos monetų kalykloje.
Kolekcinė moneta, skirta stintų žvejybai viliojant, yra 8-oji iš serijos „Lietuvos gamta“, pradėtos leisti 2002 metais. Šią monetą galima įsigyti Lietuvos banko kasose bei per oficialius numizmatinių vertybių platintojus.
Beje, šiemet Stintapūkio šventė Kuršių nerijoje vyks vasario 8 – 10 dienomis.
Parengta pagal Lietuvos banko informaciją.
Pav.: Lietuvos bankas.