Vis tvirtesnė estų architektūros lyderystė Baltijos regione nestebina jau senokai. Nebestebina ir neblėstanti estų meilė architektūros menui, kurios dydį iš dalies atspindi ir gausūs šios šalies architektūros apdovanojimai. 4 architektūrinės organizacijos šiemet čia pažėrė net 16 skirtingų prizų.
2018 METŲ „GRAND PRIX“ – UŽ KINO MUZIEJŲ
Neseniai Salmės kultūros centre nugalėtojus paskelbė 4 glaudžiai su architektūrą susijusios estų organizacijos – Estijos kultūros fondas, Estijos architektų sąjunga, Estijos interjero architektų sąjunga ir Estijos kraštovaizdžio architektų sąjunga. Iš viso buvo apdovanoti net 16 architektūros, kraštovaizdžio ir interjero objektų autoriai.
Estijos kultūros fondo pagrindinį prizas – „Grand Prix“ – paskirtas už Kino muziejų (autoriai A.Savi, M.Soonets, J.Lepper, „BOA architects“; gerbūvis K.Lootus, L.Zarudnaya, I.Vartsen, S.Lootus, K.Pruuden, M.Triibmann, „Lootusprojekt“; interjeras K.K.Kaufmann, K.Karmann, P.Klaas, V.Lausmäe, „VL Sisearhitektuur“). Tai nauji pastatai bei gerbūvis istoriniame Maarjamäe komplekse. Pasak Estijos architektūros fondo pirmininkės I.Ruudi, Kino muziejus bei gerbūvis – itin jautraus dialogo su istorine aplinka pavyzdys.
Estijos kultūros fondas už veiklą prizu taip pat pagyrė parodos Estijos architektūros muziejuje ir knygos „Kopli Sonata. The Russo-Baltic Shipyard“ autorius (kuratorius O.Orro – Estijos menų akademija; parodos dizainas – J.Kopli, K.Ojaliiv, J.Rohtla, „KUU Architects“; grafinis dizainas – T.Silla (TRIKK); nuotraukos – M.Siplane, dizainas – K.Kooskora ir kt).
Už veiklą ir procesą apdovanojimas paskirtas Baltijos stoties turgaus autoriams – L.K.Stöör, M.Tago, M.Grimitliht, R.Kotov, A.Kõresaar, K.Rämson iš „KOKO architects“; interjero architektė K.Loopalu; kraštovaizdis E.Tekko.
Estijos kultūros fondo apdovanojimo už kraštovaizdžio architektūrą šiemet nusipelnė M.Traks, H.Runnel, K.Bachmann („KINO maastikuarhitektid“), suprojektavę Tartu Vaksali aikštę.
ARCHITEKTŲ SĄJUNGA APDOVANOJO 4
Estijos architektų sąjunga taip pat neliko apdovanojimų nuošalyje. Šiemet ji pagerbė 4 realizacijų autorius (iš viso pateikta 16 nominacijų).
Metų apdovanojimą architektai paskyrė už „Cor-Ten“ fasadų Vastseliina vyskupo piligrimų namus (autoriai T.Adrikorn, M.Argus, M.Aule, K.Kerdmann, L.Ojala; „KAOS Architects“). Pasak žinomo suomių-norvegų architekto Sami‘io Rintala‘os (Sami Rintala), svarbu ne tik kaip pastatas įsilieja į aplinką ir yra suvokiamas, bet ir vaizdas, kuris atsiveriantis iš vidaus.
Mažojo objekto kategorijoje architektas Indrekas Allmannas (Indrek Allmann) iš „Arhitektuuribüroo PLUSS“ apdovanotas už 2 objektus – stoginės išplėtimą ir mažosios architektūros elementus.
Estų architektų sąjunga apdovanojimu pagerbė ir A.Ader, M.Hunt, Z.Kalnina, K.Klementi, N.Šverns, K.Tõugu („b210“) bei inž. E.Kivi už sušilti skirtą instaliaciją „Totem“, kuri buvo pristatyta Kanados Vinipego miesto Ledo instaliacijų festivalyje.
RINKO INTERJERUS IR LAUKO ERDVES
5 apdovanojimus už 2018 metų pasiekimus paskyrė Estijos interjero architektų sąjunga. Iš viso į apdovanojimus šiemet pretendavo net 23 interjerai.
Į geriausių 2018 metų interjerų 5-uką čia pateko Mulgi kaimo savivaldybės pastatas (autorė L.Tarbe), mašinų salė A.M.Luther baldų fabrike (H.Grossschmidt, T.Hayashi, L.Voksepp ir kt.), privatus namas Viimsi (K.Tähema), paroda KUMU meno muziejuje (R.Kalvo, H.Oja). Dar viena ‚interjeristų“ nugalėtoja – Karolina Kull – išrinkta Studentų kategorijoje.
Daugiausia apdovanojimų – 7 – išsidalino Estijos kraštovaizdžio architektai (iš viso buvo nominuota 13 objektų). Tarp apdovanojimais pagerbtų kraštovaizdžio objektų – Teemant parkas (autoriai L.Einla, E.Kaare, L.Sekavin, K.Irbo), Annelinn pėsčiųjų ir dviračių takas (T.Ong, R.Kähr), Mäetaguse pagrindinės mokyklos kiemas (E.Kaare, L.Einla, T.Saabas, T.Ong), Naerumaa vaikų darželio žaidimų aikštelė bei viešoji erdvė (E.Kaare, T.Ong) ir kt.
Parengta pagal Estijos interjero architektų sąjungos informaciją.
Titulinė nuotrauka: Kino muziejus (arch. A.Savi, M.Soonets, J.Lepper; gerbūvis K.Lootus, L.Zarudnaya, I.Vartsen, S.Lootus, K.Pruuden, M.Triibmann; interjeras K.K.Kaufmann, K.Karmann, P.Klaas, V.Lausmäe), „Grand Prix“. Foto: Tõnu Tunnel.
Nuotraukos: Estijos architektūros apdovanojimai.
simpa
( 2018-12-25 )
Tai, ką rodote paveikslėliuose – simpatiška. Bet kad būtų kažkas ypatinga, daug geriau – kažin.
dr.e
( 2018-12-21 )
Dar apie architektūrą labai pamėgo aiškinti sociologai ir istorikai. O estiška architektūra visada buvo ir yra menas.
gamza
( 2018-12-21 )
Be komentarų. Vis dėl to architektūra yra toks menas, kuriam nebūtina menotyrininkų parama, kad galėtum žavėtis. Akis džiaugiasi.